Skocz do zawartości

2 brygada AL Świt


win45

Rekomendowane odpowiedzi

W Jasieńcu Iłżeckim jest szkoła imienia II Brygady AL Świt" Patron Szkoły nie zmienił się po 89 roku ponieważ nie wyrazili na to zgody mieszkańcy. Na terenie Iłży i okolic spory procent ALowców stanowili żołnierze AK, którzy przeszli" pod skrzydła AL, gdy dowódca danej placówki(wsi) zmienił barwy to i reszta zmieniła barwy. Znam kilka przypadków że osoby które były w AK w 1944 przeszły do AL bo większość ich kolegów ze wsi już była.
W miejscowości Błaziny Dolne było przy lesie gospodarstwo które służyło za punkt kontaktowy. Spotykali się tam min. ALowcy Moczar" i Róg" z BChowcami od Ośki". Często też BChowcy w tym gospodarstwie spotykali się z AKowcami od Potoka" ale do spotkań trójstronnych na linii AL-AK-BCh nie dochodziło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeusz Łęcki pseud. Orkan (ur. 8 kwietnia 1917 w Marculach) – oficer AL, dowódca 2 Brygady AL Świt".
Ukończył szkołę podstawową w Iłży i seminarium nauczycielskie w Kielcach. Brał udział w kampanii wrześniowej jako żołnierz 52 pułku piechoty; został ranny pod Zamościem. Po powrocie w rodzinne strony pracował dorywczo na roli u krewnych. Wiosną 1944 wstąpił do AL i został zastępcą dowódcy oddziału partyzanckiego Świt". 17 października 1944 otrzymał nominację na dowódcę 2 Brygady Świt". W nocy z 27 na 28 października Brygada uderzyła na linie niemieckie pod Chotczą, przełamując po kilku dniach pozycje niemieckie, jednak ponosząc przy tym dotkliwe straty – ok. 170 zabitych i rannych. Tym samym Brygada zakończyła swoją działalność bojową; Orkan" został potem w jej imieniu odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu.
W okresie PRL-u pułkownik LWP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tutaj coś znajdziesz

Brygada AL Świt":wspomnienia partyzantów. [Opracowanie wspomnień: Zygmunt Doroba. Redaktor: Barbara Tokarska. Wyd. 1
Wydawn. Ministerstwa Obrony Narodowej, 1970

Leśne boje, wspomnienia oficera 2. Brygady AL Świt".
Adam Bakalarczyk
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1961
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie