Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Główne
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Bagnet carski wz. 1891, stempel próby nauderzenie
2014-01-03 16:12:08

Witam!

W jednej z publikacji Krzysztofa Szczegłowa natrafiłem na opis oznaczeń umieszczanych na w. wym. bagnetach. Jedno z nich -- litera П w okręgu -- opisane jest jest jako „znak próby na uderzenie”. Czy ten stempel oznaczał, że bagnet przechodził test polegający na pchnięciu nim w przeszkodę? Piszę właśnie artykuł o tych bagnetach i nie chciałbym popełnić w nim jakiejś bzdury.

 Linki sponsorowane
RE: Bagnet carski wz. 1891, stempel próby nauderzenie
2014-01-04 15:59:55

Nie jestem pewien czy to nie jest nadinterpretacja. Trzeba byłoby sięgnąć do źródeł rosyjskich albo popytać na tamtych forach. Ja dowiedziałem się tyle, że takie oznaczenie na bagnecie oznacza tyle co "пробован", czyli sprawdzony, poddany kontroli jakości. Jeśli chodzi o uderzenie, to wydaje mi się, że nie dałoby się tego tak wykonać jak piszesz (czyli uderzając w przeszkodę), ponieważ udarność stali (tj. podatność na uszkodzenia pod wpływem dynamicznego obciążenia) mierzy się poprzez przełamanie próbki z karbem przy pomocy specjalnego młota wahadłowego. Takiej próbie poddawany jest zatem materiał (stal) a nie gotowy wyrób. Przy gotowych wyrobach można by co najwyżej poddać obciążeniu do pewnego ugięcia. Bagnety tego typu ulegały uszkodzeniu po zgięciu właśnie lub uderzeniu z boku (szablą, karabinem) w trakcie walki wręcz a nie przy uderzaniu w przeszkodę, która powinna być raczej miękka skoro to był przeciwnik.

RE: Bagnet carski wz. 1891, stempel próby nauderzenie
2014-01-06 10:58:21

Jak wyzej wspomniano, warto by poszukac w zrodlach.
Odnosnie testow, to testy materialu zapewne doszly pozniej, rozwoj kontroli jakosci troche trwal. Np brytyjczycy nie testowali materialow do pocz 20 wieku (a i testy bagnetow wprowadzono dopiero pod koniec 19-go, wczesniej byla to inspekcja wzrokowa, pomiar wymiarow, oraz ewentualnie 1 uderzenie, manualnie bez norm i maszyn).

RE: Bagnet carski wz. 1891, stempel próby nauderzenie
2014-01-11 04:53:13

Witam

Chetnie przeczytam ten artykul, gdzie on sie ukaze ???

Jesli chodzi o literke П to na karabinach czesto wystepuje z druga K (komisja) Wiec moze to oznaczac ze komisja odbioru dopuscila bagnet i karabin do uzytku. Nie wglebialem sie w to oznaczenie tak dokladnie. Na bagnetach do karabinu Berdan II tez mozna spotkac ten znak odbioru.

Polecam swoj artykul ktory ukazal sie w majowym Odkrywcy w 2009 o bagnetach Mosin 1891. Tam znajdziesz bardzo duzo infromacji.

Jesli masz jakies pytania pisz na maila.

Pozdrawiam

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.004
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.