Skocz do zawartości

Bagnet carski wz. 1891, stempel próby nauderzenie


Perun

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W jednej z publikacji Krzysztofa Szczegłowa natrafiłem na opis oznaczeń umieszczanych na w. wym. bagnetach. Jedno z nich -- litera П w okręgu -- opisane jest jest jako „znak próby na uderzenie”. Czy ten stempel oznaczał, że bagnet przechodził test polegający na pchnięciu nim w przeszkodę? Piszę właśnie artykuł o tych bagnetach i nie chciałbym popełnić w nim jakiejś bzdury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy to nie jest nadinterpretacja. Trzeba byłoby sięgnąć do źródeł rosyjskich albo popytać na tamtych forach. Ja dowiedziałem się tyle, że takie oznaczenie na bagnecie oznacza tyle co пробован", czyli sprawdzony, poddany kontroli jakości. Jeśli chodzi o uderzenie, to wydaje mi się, że nie dałoby się tego tak wykonać jak piszesz (czyli uderzając w przeszkodę), ponieważ udarność stali (tj. podatność na uszkodzenia pod wpływem dynamicznego obciążenia) mierzy się poprzez przełamanie próbki z karbem przy pomocy specjalnego młota wahadłowego. Takiej próbie poddawany jest zatem materiał (stal) a nie gotowy wyrób. Przy gotowych wyrobach można by co najwyżej poddać obciążeniu do pewnego ugięcia. Bagnety tego typu ulegały uszkodzeniu po zgięciu właśnie lub uderzeniu z boku (szablą, karabinem) w trakcie walki wręcz a nie przy uderzaniu w przeszkodę, która powinna być raczej miękka skoro to był przeciwnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyzej wspomniano, warto by poszukac w zrodlach.
Odnosnie testow, to testy materialu zapewne doszly pozniej, rozwoj kontroli jakosci troche trwal. Np brytyjczycy nie testowali materialow do pocz 20 wieku (a i testy bagnetow wprowadzono dopiero pod koniec 19-go, wczesniej byla to inspekcja wzrokowa, pomiar wymiarow, oraz ewentualnie 1 uderzenie, manualnie bez norm i maszyn).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chetnie przeczytam ten artykul, gdzie on sie ukaze ???

Jesli chodzi o literke П to na karabinach czesto wystepuje z druga K (komisja) Wiec moze to oznaczac ze komisja odbioru dopuscila bagnet i karabin do uzytku. Nie wglebialem sie w to oznaczenie tak dokladnie. Na bagnetach do karabinu Berdan II tez mozna spotkac ten znak odbioru.

Polecam swoj artykul ktory ukazal sie w majowym Odkrywcy w 2009 o bagnetach Mosin 1891. Tam znajdziesz bardzo duzo infromacji.

Jesli masz jakies pytania pisz na maila.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie