Skocz do zawartości

Bf 109 pod Kunowicami


Woodhaven

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne odkrycia na polu bitwy pod Kunowicami (foto)

Mamy ciekawe informacje dla pasjonatów lokalnej historii. Ziemia pod Kunowicami odsłoniła swe kolejne tajemnice – ekipa poszukująca śladów dawnej bitwy odnalazła nowe, ciekawe znaleziska. W ciągu dwóch dni badań udało się znaleźć aż 194 zabytki.

Pole bitwy pod Kunowicami, która rozegrała się 12 sierpnia 1759 roku, jest badane i przeszukiwane już od niemal 10 lat. Ale wciąż w ziemi kryją się zabytki, pozostałości nie tylko po XVIII-wiecznej historii, ale także tej nowszej, np. po II wojnie światowej. Dlatego każda wyprawa z wykrywaczami metalu to przygoda odkrywania tego, co nieznane…

Wielu poszukiwaczy przyjechało do Kunowic

Kolejna „runda” historycznych poszukiwań odbyła się 23 i 24 czerwca. W prace zaangażowane były aż 34 osoby, w tym 15 poszukiwaczy (z Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Pomerania, Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej Parsęta Kołobrzeg, Sulęcińskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Historii DENAR", Szczecińskiej Grupy Eksploracji Podwodnej Gryf"), a także poszukiwacze niezrzeszeni. Wraz z nimi na polu bitwy pracowało 17 studentów drugiego roku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z kierunku Gospodarka Przestrzenna Inżynierska. A kierował nimi dr hab. Grzegorz Podruczny prof. UAM z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum.

Długa lista znalezisk

Dwa dni okazały się owocne – znaleziono 194 zabytki. Większość z nich to pociski do broni strzeleckiej – wykopano ich aż 98. Natrafiono również na 33 kartacze (32 ołowiane, 1 żeliwny), 24 guziki, 13 mniejszych obiektów ołowianych, 7 klamer i sprzączek, 4 miedziane tuleje, 3 skałki karabinowe, 3 odłamki granatów (haubicznych i ręcznego), 2 podróżne ikony, 2 monety (1/2 srebrnego grosza z roku 1821 i brandenburski trojak z 1556 roku) oraz kilka znalezisk pojedynczych. Odnaleziono również ok. 60 aluminiowych fragmentów różnej wielkości – być może są to pozostałości po katastrofie samolotu z 1945 roku.

Podróżne ikony i bardzo stara zapinka

Zdaniem G. Podrucznego, najciekawsze z nowych zabytków są ikony podróżne i fibula (czyli ozdobna metalowa zapinka do ubrania).

- Pierwsza z ikon przedstawia Matkę Bożą oraz trzech świętych (męczenników) - Tichona, Menasa i Paraskiewy. Druga to właściwie fragment, drzwiczki ikony dwuczęściowej, okrągłej tzw. panagi, z wizerunkiem Trójcy Świętej i ukrzyżowania – opowiada G. Podruczny. W ich identyfikacji pomógł niemiecki specjalista Thomas Schröder.

Jak tłumaczy G. Podruczny, obie ikony są związane z rosyjskimi żołnierzami walczącymi pod Kunowicami w sierpniu 1759 roku. - Znaleziska tego rodzaju nie są częste. Do tej pory udało się odnaleźć jedynie kilka krzyżyków prawosławnych. Mają jednak szczególne znaczenie, bowiem nie są to obiekty wojskowe – wyjaśnia naukowiec.

Jeszcze inny charakter ma fibula. - Jest to zabytek pradziejowy, pochodzi najprawdopodobniej z III wieku n.e., czyli jest o 1,5 tysiąca lat starszy od zabytków, które przyciągnęły badaczy do Kunowic – mówi G. Podruczny. Ale dodaje, że choć nie ma znaczenia dla celu jego badań, to zapewne przyczyni się do lepszego poznania pradziejów naszego regionu.

Czy w ziemi jest ołów?

Tym razem Kunowice odwiedziła również dr Aleksandra Ibragimow z Polsko-Niemieckiego Instytutu Naukowego, która na polu bitwy prowadziła badania z dziedziny ochrony środowiska. Pobrała 167 próbek gleb do analizy zawartości ołowiu. To badanie pozwoli ustalić, czy pociski wystrzelone w czasie bitwy zanieczyściły ziemię tym pierwiastkiem.

To była wspólna praca

Prowadzący badania dr. hab. Grzegorz Podruczny jest wdzięczny uczestnikom badań – zarówno poszukiwaczom jak i studentom - za sprawną i skuteczną pracę w trudnym, leśnym terenie. - Tylko dzięki ich zaangażowaniu było możliwe odnalezienie wszystkich tych ważnych zabytków – podkreśla naukowiec.

Zabytki są obecnie dokładnie czyszczone i opracowywane (w czym pomagają studenci). A co dalej się z nimi stanie? Czy słubiczanie będą mogli je zobaczyć? Do tematu będziemy wracać.

http://www.slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/12640-kolejne-odkrycia-na-polu-bitwy-pod-kunowicami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie