Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Aktualności, newsy, wydarzenia
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Chciał przemycić 68 starodruków z Ukrainy do Polski
2017-01-06 16:47:11

"Straż Graniczna Ukrainy udaremniła przemyt 68 starodruków, które obywatel tego kraju próbował wywieźć do Polski przez przejście graniczne Krakowiec-Korczowa. Na razie nie wiadomo, czy jest to część zbiorów skradzionych z Lwowskiej Galerii Sztuki.

Zatrzymane na granicy starodruki pochodzą z połowy XIX i z początku XX wieku. Są wśród nich m.in. słowniki i wydania naukowe; wiele z nich w języku niemieckim - podała Straż Graniczna w opublikowanym w piątek komunikacie.

Przemytnik próbował wywieźć je z Ukrainy w dwóch walizkach, które przewoził w bagażniku. Księgi zostały skonfiskowane.

W czwartek dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki Taras Wozniak poinformował, że z jej zbiorów zginęło prawie 100 cennych starodruków. Zaginione dzieła powstały w okresie od XVI do XVIII wieku. Wozniak nie potrafił oszacować wartości strat, jednak prasa pisze nawet o dziesiątkach milionów dolarów. Sprawą zajęła się już policja.

Po sprawdzeniu i inwentaryzacji zbiorów, gdzie zgromadzone są pisma tworzone cyrylicą, odkryliśmy brak 95 spośród 586 ksiąg, a także dwóch spośród 58 starych rękopisów - mówił Wozniak na konferencji prasowej we Lwowie.

To oczywiste, że było to rozkradane latami. Na razie nie sprawdziliśmy jeszcze starodruków w języku niemieckim, polskim i innych językach, ale to one są najbardziej atrakcyjne, jeśli chodzi o sprzedaż za granicą - powiedział dyrektor.

Wiadomość o zaginionych księgach Wozniak otrzymał 3 stycznia w raporcie komisji, która inwentaryzowała zbiory Lwowskiej Galerii Sztuki. Następnego dnia odsunął od obowiązków wszystkich pracowników bibliotek muzealnych i zaalarmował policję, która przejęła ochronę nad zbiorami Galerii.

Wozniak kieruje Lwowską Galerią Sztuki od września ubiegłego roku, kiedy to wygrał konkurs na stanowisko jej dyrektora. Placówka uznawana jest za jedną z największych tego typu na Ukrainie. W jej zbiorach znajduje się ponad 60 tysięcy eksponatów.

Jedna z najważniejszych części lwowskiej galerii to zbiory polskiego malarstwa (od XVI wieku do II wojny światowej). Są wśród nich prace m.in. Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera oraz kolekcja dzieł Jacka Malczewskiego, złożona z 68 obrazów i szkiców oraz 18 rysunków i akwarel."


http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-chcial-przemycic-68-starodrukow-z-ukrainy-do-polski,nId,2333773

 Linki sponsorowane
RE: Chciał przemycić 68 starodruków z Ukrainy do Polski
2017-01-06 16:51:36

Zamiast się cieszyć, to ich łapią. Można by utworzyć (np. w Przemyślu) Muzeum Ukraińskiego Przemytnictwa) - trochę już się pewnie uzbierało. To chyba 3 taki przypadek w ciągu może 2 miesięcy.

RE: Chciał przemycić 68 starodruków z Ukrainy do Polski
2017-01-06 18:28:06

Hm....starodruki.....z początku XX wieku....moje podręczniki z podstawówki też pewnie są starodrukami ....chore to wszystko

RE: Chciał przemycić 68 starodruków z Ukrainy do Polski
2017-01-06 20:23:57

Wojas-ukraińska straż graniczna, ukraińska-nie nasza.

C.

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.004
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.