Skocz do zawartości

ciekawa fotka - 1938 ? czy może 1939 ?


bolas

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawiła się na allegro ciekawa fotka. Ciekaw jestem waszych opinii gdzie została zrobiona. Widać na nich polskich oficerów w mundurach polowych w wydaniu świątecznym" oraz szeregowych tez ubranych na wyjściowo. Dookoła Niemcy pod bronią. Pierwsze skojarzenie - niewola. Ale czy aby na pewno ? Podejrzewam, że to może być jakieś ciekawe zdjęcie z okazji gdzie WP mogło się zetknąć z WH jeszcze na stopie pokojowej. Czyżby Zaolzie 1938 ? Być może Bogumin ? Co Wy na to ?

Jeżeli jednak niewola to czemu nasi idą w pełnej gali ? Oficerowie czyściutcy, w białych koszulach nienagannie czystych mundurach, rękawiczki na rękach. Na mundurach odznaki pułkowe i odznaczenia. Do tego orzełki na czapkach i pasy. Zaraz dalej idzie kolumna szeregowych w strojach ewidentnie odświętnych (mimo że nadal polowych) - białe halsztuki, spodnie wypuszczone na buty, bez owijek. W tle jakiś cmentarz z którego schodzi koniec polskiej kolumny. Wszyscy ogolenie i świeżi - tak nie wyglądają żołnierze idący do niewoli. Samo miasteczko też nie wygląda jak po walce. Niemcy też świeżi i mało bojowi - tyle że mają broń.

Moim zdaniem to jakaś uroczystość gdzieś gdzie przed 1.IX.1939 WP i WH mogło się spotkać razem na stopie jeszcze pokojowej. A taka możliwość to chyba jedynie Zaolzie w 1938 roku i szczególnie okolice Bogumina gdzie jak wiadomo WP i WH miało ze sobą kontakt pokojowy".

Gdyby to była niewola widać by było jakieś elementy wyposażenia polowego - hełmy, chlebak, maskę pgaz ... cokolwiek. Tu ewidentnie widać że to nie jest wojna jeszcze. Wystarczy porównać do zdjęć kapitulującej Warszawy, Helu, Modlina czy Lwowa z 1939 roku. Zupełnie co innego.

Bardzo mnie zaciekawiło to zdjęcie. Jakie macie opinie na jego temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malo merytorycznie, ale patrzac po twarzach, brak jakos tej dumy przedwrzesniowej. No i brak jakiejkolwiej broni przybocznej.
Niemcy tez starszawi, jakies tylowe jednostki.

Moze jakis pogrzeb zmarlych juz w niewoli. Niemcy pozwolili wybranym wziac w nim udzial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze nad inną opcją - być może to jakaś okazja jednak w niewoli ? Np. pogrzeb wysokiego stopniem oficera WP już w trakcie wojny ? Stąd brak broni u naszych żołnierzy i polowe mundury w wydaniu świątecznym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu Okejos zamieścił galerię ze zdjęciami z pogrzebu kpt. Mieczkowskiego zmarłego w Dossel http://www.odkrywca.pl/galerie.php?nazwa=pog .

Na tym zdjęciu z pewnością inny pogrzeb – inna pora roku choćby, ale okazja chyba podobna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym równie łatwo jak z literaturą wrześniową" - masa wspomnień i obozowych refleksji, trzeba tylko poszukać w antykwariatach czy w sieci cierpliwie. Offlagi, stalagi - wydaje mi się że sporo tego jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie