Skocz do zawartości
  • 0

Co to za bagnet piła?


bassey

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

rozporządzenie o usuwaniu piły z bagnetów weszło 3 grudnia 1917 i było realizowanie przez cały 1918 ,wcześniej rozkazem z 17 października 1917 polecono usunięcie pił z bagnetów Bawarii ,w obu przypadkach nie dotyczyło to jednostek saperów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viator1, ależ oczywiście że się spieramy i oby takich sporów na forum jak najwięcej :)
Ale jak wolisz możemy to nazwać drążeniem tematu.
Z doświadczeń własnych dodam, że bagnet z piłą faktycznie trudniej wyrwać niż taki jej pozbawiony - wzoru nie podam, bo po prostu nie pamiętam, ale robiliśmy z kolegą takie porównanie na porcji żeberek owiniętej w kawałek bechatki - właśnie po lekturze Remarqa. Dlatego w tym właśnie widzę przyczynę niechęci do tego typu bagnetów.
Zważmy na dwa jeszcze fakty : długo po PWS nadal produkowano bagnety z piłą, choć chodziło już o nożo-bagnety, będące raczej narzędziem wielofunkcyjnym niż typową bronią.
Drugi fakt, to używanie w okopach całej gamy improwizowanej broni białej, maczug, saperek, noży i czekanów : tu nikt się nie przejmował obrażeniami jakie ta broń zadaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem raczej trudno oczekiwać że w oficjalnym rozkazie nt usuwania pił znajdzie się uzasadnienie typu - proszę usunąć piły ponieważ żołnierze nie chcą ich używać, gdyż są mordowani z ich powodu po wzięciu w niewolę..

z drugiej strony jeśli kilku 'literatów' z epoki podaje taki powód to można by to uznać za co najmniej prawdopodobne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bagnety z piłą wprowadzono jako saperskie i stanowiły mniejszość. Piły te zaczęto usuwać w 1917 roku, gdyż uznano je za niezgodne z konwencjami, a schwytanych z nimi żołnierzy rzekomo brutalnie mordowano. Taka piła powoduje szarpane rany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erih
Mam
Artykuł 23
Oprócz zakazów, ustanowionych przez specjalne konwencje, zabrania się mianowicie:
[...]
e) używać broni, pocisków lub środków, mogących zadać zbyteczne cierpienia;"

Załącznik do konwencji: Regulamin dotyczący praw i zwyczajów wojny lądowej
(Regulamin haski z 1907 r. ), Haga, 18 października 1907 r.

I chyba na tej podstawie przygotowuje się takie teksty:
Bagnety z piłą były zakazane przez Konwencję Haską z 1907 roku, podpisaną również przez Cesarstwo Niemieckie."

http://www.muzeumwp.pl/emwpaedia/bagnet-niemiecki-wz-1898-05-z-usunieta-pila-na-grzbiecie-i-wybitymi-oznaczeniami-polskimi-do-karabinu-mauser-wz-1898.php

Nie znalazłem nigdzie informacji o gorszym traktowaniu posiadaczy takich bagnetów, czy wprost o ich zabijaniu przy zastosowaniu okrutnych metod, ale nie szukałem w językach oryginalnych, więc może są.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viator01, znam ten fragment. Swego czasu był to argument szeroko używany.. gdyż jest tak ogólny że zawsze można go użyć by dokopać przeciwnikowi.
W sumie by rozstrzygnąć nasz spór należało by dotrzeć do wspomnianego przez torbę rozporządzenia. Kto zna niemiecki ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Akurat w formacjach inżynieryjnych, saperów większa ilość bagnetów z piłami jest normalna. W 1914 jeszcze wierzono w skuteczność tego bronio-narzędzia :). Te 6% odnosi się do wielkości produkcji, nie alokacji w poszczególnych jednostkach. Takie były wytyczne dla producentów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,z całym szacunkiem Panie Tomaszu nie chodzi o wielkość produkcji tylko Pańske stwierdzenieW modelach z tego okresu,egzemplarze z piłą przeznaczone były dla podoficerów" a pisząc 250 sztuk miałem na myśli ilość bagnetów z piłą w stosunku do liczby podoficerów na kompanii (saperów) wniosek z tego że szeregowi też mieli.Co do 6% to moim zdaniem w początkowym okresie produkcji 1906-1908 liczba egzemplarzy z piłą była wyższa od liczby zwykłych"a to z racji zaopatrywania w pierwszej kolejności jednostek saperów i kolejowych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niemieckim forum znalazłem informację, że o rozstrzeliwaniu jeńców przy których znaleziono bagnet z piłą pisali: Remarque, Jünger, Klöpper

Nie znam gości, bo nie moja epoka, ale może komuś coś to powie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródła niemieckie niewiele tu wniosą, bo opierają się głównie na pogłoskach. Zresztą sam rozkaz o usuwaniu pił też o ile pamiętam nie wskazuje konkretnej przyczyny. Ja znalazłem kilka lat temu taką informację w jakimś dokumencie francuskim, ale teraz nie potrafię jej odszukać, chociaż dałbym głowę, że zrobiłem kserokopię a wszelki wypadek".
To, że takie bagnety były krytykowane jest pewne, gdyż ich stosowanie było niehumanitarne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viator01, też Remarqa czytałem, ale on delikatnie mówiąc ...nie był do końca ścisły. Bagnety saperskie/podoficerskie żadnych konwencji nie łamały, przecież jeżeli zadawanie ran szarpanych było by zakazane, to wszelkie odłamki artyleryjskie czy drut kolczasty stały by się nielegalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J.H. (27 / 3) 2017-01-09 21:50:32
Jak napisał Erih, pisarze propagowali pogłoski (dlatego ja napisałem, że zekomo"), ponieważ nie było potwierdzenia stosowania takich rozwiązań. Była jednak powszechna krytyka stosowania takich bagnetów. Chyba najważniejszy był efekt psychologiczny, który wywarły te plotki, gdyż przed laty czytałem w niemieckich źródłach (był to fragment meldunku), że żołnierze nie chcieli takich bagnetów używać.

Erih (3238 / 17) 2017-01-09 19:54:20
Jakoś nie czuję, żebym był z Tobą w sporze. Ja nie napisałem, że żołnierzy z takimi bagnetami mordowano, ale że były takie pogłoski. Zresztą chyba niemieckie dowództwo zaprzeczyło, żeby miało jakąkolwiek wiedzę o rzeczywistych takich przypadkach. Na pewno powodów do wydania takiego rozkazu było kilka. być może stwierdzenie niewielkiej przydatności takiej piły, ale mógł to być także lęk żołnierzy przed rzekomymi konsekwencjami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie