Skocz do zawartości

Gdzie leży miejscowość Kotowitz.


niechludow

Rekomendowane odpowiedzi

Mój kolega z Rosji poszukuje mogiły swojego krewnego który poległ 29.01.1945 roku gdzieś w walkach o Wrocław a został pochowany w zachodniej części wsi Kotowitz. Ktoś może wie gdzie leży taka miejscowość? Polska czy Niemcy? Może ktoś z was tam mieszka i znajdzie poszukiwana mogiłę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj
Pod Wrocławiem są dwie miejscowości o tej nazwie, niedaleko jednej mieszkam druga także dobrze znam. Mam także dane na temat grobów rosyjskich. Podaj mi dane tego poległego to postaram się pomóc. Imię nazwisko ojcostwo oraz jednostkę w jakiej walczył. Z dat mogę ci powiedzieć, że w tym czasie w obydwu wioskach toczyły się walki. Jeśli to pod Wrocławiem to zakładam że chodzi o 52 Armie a jednostki to już jest większy wybór 50,254,373,214 Strzeleckie Dywizje.
Pisz na priwa jak nie chcesz wymieniać danych na forum.
pzdr
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotowice - wieś w woj. dolnośląskim, w pow. głogowskim, w gminie Pęcław
Kotowice - wieś w woj. dolnośląskim, w pow. trzebnickim, w gminie Oborniki Śląskie
Kotowice - wieś w woj. dolnośląskim, w pow. wrocławskim, w gminie Siechnice
Kotowice - wieś w woj. lubuskim, w pow. zielonogórskim, w gminie Nowogród Bobrzański
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko jasne jak 254 SD to chodzi o Kotowice w powiecie trzebnickim. No Do tej wioski mam trochę dalej ale jest mi dobrze znana. Zginął najprawdopodobniej podczas walk na przyczółku Piskorzowickim znana sprawa we
Wrocławiu co nieco pisał o tym np Ahlfen i Verton oraz Haas e swoich wspomnieniach. Jak by coś więcej chciał by się dowiedzieć twój znajomy o walkach podczas których zginął jego krewny to daj znać mogę podać swoje namiary.
No szukania trochę będzie gdyż jest trochę zamieszania z rosyjskimi grobami z kilku powodów.
1. Rosjanie robili jeszcze w 1945 roku ekshumacje i przewozili na zbiorcze cmentarze.
2. wiele pochówków figuruje jako nn na to także jest wiele powodów.
Tak więc może być tak że nie ma swojego grobu tylko jest pochowany w zbiorowej mogile tak najczęściej chowano szeregowych ale i także oficerów.
Z tego co pamiętam to do 1946 były groby w Kotowicach ale około 1948/49 roku zostały ekshumowane ale teraz nie pamiętam czy do Trzebnicy czy Wrocławia. Jeśli do trzebnicy to mogły trafić nawet do Sycowa. W każdym razie najpewniej obecnie pochowany jest najprawdopodobniej we Wrocławiu. Musze posprawdzać w papierach żeby się upewnić.
Coś na mojej liście nie figuruje czy możesz się dowiedzieć skąd ma te dane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A znalazłem w Księdze pamięci Память. Башкортостан. Книга 16 dlatego nie miałem jego w swoim spisie. Czyli był w 791 Artyleryjskim pułku młodszy sierżant czyli może figurować na nagrobku ale niekoniecznie. Myślę że do końca tygodnia powinienem mieć jakiś trop. Teraz są wakacje więc trudno mi będzie niektóre rzeczy doprecyzować. Ale po wakacjach na pewno się to uda. W Trzebnicy jest pomnik na miejscu gdzie był kiedyś cmentarz Radziecki i polski. Typowy obelisk z betony z napisem bodajże Wieczna Chwała bohaterom" ale na 100 % nie jestem pewny. Być może przez krótki czas tam spoczywał ta informacja może mu się przydać.
Co nieco o tej dywizji.
http://www.olesnica.org/WalkiwOlesnicy.htm

http://www.olesnica.org/Jemielna_groby.htm

http://history.h15.ru/papers/254sd.htm#p87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jak coś to ja jestem z Sycowa i mogę się rozejrzeć ale u nas spoczywają żołnierze z 4 Armii Pancernej Gwardii i 52 Armii Ogólnowojskowej z I Frontu Ukraińskiego.
http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/7200/
http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,sycow-cmentarz-zolnierzy-armii-radzieckiej,9087
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj
Sprawdziłem w papierach i w Kotowicach było coś 2 niewielkie cmentarze i kilka pojedynczych grobów. Gdzieś w marcu -kwietniu 1948 roku ekshumowano te groby jak i wszystkie groby i cmentarze prowizoryczne z terenu powiatu trzebnickiego( wtedy ekshumowano około 250 osób) na cmentarz w Trzebnicy. Jak już wspominałem w Trzebnicy do dziś jest zachowany pomnik w miejscu gdzie owy cmentarz się znajdował. Następnie cmentarz ten zlikwidowano a pochowanych przeniesiono na cmentarz radziecki w Sycowie. Podczas tych prac przeniesiono tam około 380-450 osób(rożnie dane są podawane co do liczby osób) wcześniej tam pochowanych. Tak wiec z dużym prawdopodobieństwem obecnie spoczywa w Sycowie. Wcześniej pisał ktoś że jest z Sycowa wiec ma trochę bliżej jak ja i może sprawdzi na cmentarzu oraz w księdze pochowanych czy figuruje lub przynajmniej określi w których mogiłach są pochowani z Trzebnicy. Niestety w związku z okresem wakacyjnym bliższych danych nie uda mnie się dotrzeć.Ale myślę, że to powinno wystarczyć. Raczej wątpię żeby posiadał osobną mogiłę raczej spoczywa w zbiorowej ale może chociaż figuruje na liście pochowanych. Niestety co najmniej połowa na wszystkich cmentarzach jest jako NN i niestety dość sporo przyczyniły się do tego polskie władze ale i radzieckie nie były bez winy.
Jeśli nie to może ja spróbuję ale mam do Sycowa około 50 km, wiec to trochę potrwa.
pzdr
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Ja rozmawiałem dzisiaj z pracownikiem muzeum w Trzebnicy. Jego zdaniem cmentarz radziecki ekshumowano do Wrocławia. Dotarłem do właściwego pracownika Urzędu Wojewódzkiego i ma sprawdzić czy figuruje na liście pochowanych na cmentarzach radzieckich . Jutro postaram się obdzwonić wątek Syców" , chyba że kolega owski1 zrobi to wcześniej:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja sprawdziłem te dane w archiwum na podstawie protokołu ekshumacyjnego, nawet mam chyba gdzieś kopie jednego z odpisów wiec raczej Syców. Do Wrocławia z Trzebnicy przewieziono polskich żołnierzy z II Armii WP których kilku poległo w okolicy i pochowano na cmentarzu żołnierzy polskich we Wrocławiu . Byli pochowani na tym samym cmentarzu więc częściowo się zgadza z tym co powiedzieli ci w muzeum. W tym czasie we Wrocławiu mieli sporo roboty z ekshumacjami kilka tysięcy Niemców i Rosjan wiec raczej nie brali dodatkowo spoza Wrocławia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rannych w walkach o przyczółek w Piskorzowicach leczono w szpitalu przyfrontowym w Urazie.Zmarłych w tym szpitalu i poległych w walkach o przyczółek chowano na cmentarzyku przy wjeździe do Urazu(nadal stoi na łączce obelisk).Prawdopodobnie w 1948 cmentarzyk ekshumowano i przeniesiono do Obornik lub Trzebnicy.
Kilku Rosjan było pochowanych w Pęgowie.Ekshumowano ich w latach 60 lub 70 XXw.Popytajcie w urżędzie w Pęgowie.Stanowiska artylerii mogły być w okolicach Pęgowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Z udziałem PCK udało się ustalić miejsce pochówku tego żołnierza, spoczywa w mogile nr 56 na cmentarzu radzieckim w Sycowie. Mam OGROMNĄ prośbę do kolegów z Sycowa lub okolicy. Mianowicie potrzebuję zdjęcia tej mogiły gdyż, po pierwsze chcę wysłać je do Rosji a po drugie chcemy umieścić tam tabliczkę z danymi żołnierza. Jeśli ktoś będzie tak dobry to proszę wykonać kilka zdjęć mogiły i przesłać na mojego mejla: niechludow@o2.pl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Byłem dziś na cmentarzu w Sycowie i niestety mogiły nie są oznaczone a tabliczki z nazwiskami są zaledwie na trzech lub czterech mogiłach. Gdzieś w gminie zapewne mają spis gdzie kto jest pochowany niestety w godzinach pracy urzędu pracuje więc przynajmniej na razie nie mogę się tam udać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie