Skocz do zawartości

Godła eskadr na Łosiach - Niemcy?


Rekomendowane odpowiedzi

Znane dwa zdjęcia Łosi ze standardowymi godłami eskadr (lisica i dziewczyna na trójkącie) pochodzą ze zdjęć powrześniowych (jedno z niemieckiego filmu propagandowego Kampfgeschwader Lutzow" a drugie z 1940 roku z Rumunii). Samolot sfotografowany w Rumunii ma wyraźne ślady przemalowywania (kamuflaż rumuński).
Mam w związku z tym hipotezę: godła zostały namalowane przez Niemców, na potrzeby propagandy, żeby samoloty lepiej wyglądały w propagandowych filmach, których Niemcy kilka zrobili. Możliwe, że samolot sfotografowany z godłem w Rumunii został przekazany Rumunom przez Niemców, albo był przez Niemców wykorzystywany w Rumunii do zdjęć.
Czy są jakiekolwiek dowody na to, że godła na Łosiach (oprócz Wielkiej Niedźwiedzicy) były malowane przez Polaków?
Wiele zdjęć z tych niemieckich filmów nadal pokutuje jako dokumentalne, np. na Discovery Channel, może w przypadku godeł na Łosiach sytuacja jest podobna?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Właśnie po przejrzeniu tej książki 100" AJ-Pressu - napisałem tego posta. Ale - przyznaję, jeszcze nie miałem czasu poczytać.
A na której stronie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem. Nic tak naprawdę nie ma o tych godłach, poza tym że były, i że widoczne są na zdjęciach z Rumunii i z niemieckiego filmu.
Co nie wyklucza mojej hipotezy.

Dobra, ja wiem, że fajnie byłoby mieć Łosie z godłami, piękne modele i w ogóle - ale jakoś mi to podejrzanie wygląda.

Coraz bardziej podejrzewam, że to Niemcy je wymalowali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiekolwiek wytłumaczenie znalazłem tylko w podpisach dla zdjęć i rysunków (tekstu nie chciało mi się przeglądać). O ile dobrze pamiętam godło którejś z eskadr liniowych było wymalowane na Łosiu (bodajże z XX dywizjonu), bo część personelu tamtej eskadry przeszła do nowej jednostki - tak była podpisana jedna z sylwetek na tablicy barwnej. Sprawdzałeś i to?

Pozdr.,
MJU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wygląda na to że jest to tylko próba wytłumaczenia skąd się to godło na Łosiu wzięło - bo nawet nie pasuje do eskadry. Pewnie tak samo dobra, jak moja koncepcja niemiecka, czyli hipoteza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat i ciekawa koncepcja. (chociaz oczywiście milej by było miec polskiego łosia z ciekawym godłem)

Zakomplikujmy trochę sprawę. Niemcy malowali godła do potrzeb filmów propagandowych - to prawda. Warto dlatego przyjrzeć się malowaniu samolotów polskich" z tych filmów. To co mi do głowy przychodzi to oczywiście Kampfgeschwader Lützow" i Avia 534 jako nasz myśliwiec. Tu liniki do zdjęć polskich" Avii i jedna próba ilustracji (zdaje się lepsza była w TBiU):
http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum19/avia.jpg
http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum19/b5343x1.jpg
http://forum.valka.cz/viewtopic.php?p=228366
Co ciekawe godło to nie przypomina żadnego z naszych godel. Niemcy stworzyli na potrzeby filmu nowe godło jednostki myśliwskiej - wizerunek prawdopodnie orła w trójkącie.
W 1 pułku ekadry (poza 111) używały trójkątów, ALE równobocznych (ten niemiecki na ma jeden bok wyraźnie dłuższy), po drugie polskie posiadały jeden bok prostopadły do osi lecącego samolotu, a niemiecki posiada dłuższy bok rónoległy do osi samolotu. Dość luźne nawiązanie. Poza tym oczywiście ptak w godle jest inny. Pewnie Niemcy chcieli stowrzyć godło, które na pierwszy rzut oka kojarzyłoby się widzowi z polską (orzeł, chociaz nasze np. koguty wyglądały nie mniej bojowo) jednostką myśliwską.
Wróćmy do łosi i spróbujmy analogicznie na to spojrzeć. Dlaczego w tym przypadku Niemcy mieliby starannie odtworzyć polskie godło ? ( i to godło, które jest pracochłonnie trudne do namalowania!) Co więcej dlaczego mieliby odtworzyć godła, które na pierwszy rzut oka wyglądają mało bojowo i w mały sposób związane z lotnictwem bojowym? (lisek z okularami i podobno biegnąca dziewczyna) Idąc logiką godła Avii dla widza to mało rozpoznawalny znak polskiej jednostki bombowej.(a wątpię, aby robili to z myślą o przyszłych miłosnikach polskiego lotnictwa)

Uważam zatem za bardziej prawdopodne, ze godła te jednak zostały namalowane w okresie służby łosi w lotnictwie polskim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli inny scenograf? Zdaje się że Łosie są z innego filmu (Feuertauffe") - wygląda też na to, że Łosie filmowano w Polsce, w Małaszewiczach, czyli można zakładać że twórcy filmu mieli dostęp do oryginalnych polskich godeł, które mogli skopiować. Natomiast Avie były pewnie filmowane w Czechach, bo po co mieliby je do Polski sprowadzać do nakręcenia kilku ujęć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie