Skocz do zawartości

Historia dwóch odznak pułkowych - Bzura 1939r


Tominew

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,
Mam pytanko do znawców Bitwy nad Bzurą i jednostek biorących udział w tej bitwie.
Pare lat temu niedaleko Bzury zostały znalezione przy mundurze polskim dwie odznaki pułkowe pierwsza to odznaka 61 pułk piechoty z Bydgoszczy , a druga to odznaka 11 Karpackiego Pułku Artylerii Lekkiej z 11 DP, i właśnie do tej ostatniej odznaki mam pytanko. Czy faktycznie w okolicy bitwy nad Bzurą operował ten Pułk, a przynajmniej jej szczątki? Bo dziwi minie co ta odznaka robiła razem z odznaką 61 pp i to w tym rejonie. Czyżby należały do jednego żołnierza czy też do dwóch różnych. Ta historia już od pewnego czasu bardzo mnie ciekawi, wiec jeśli macie na ten temat jakieś sugestie poparte wiedzą hisoryczną , to proszę piszcie.

Pozdrawiam
Tominew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żołnierz po nabyciu uprawnień do posiadania odznaki pułkowej mógł nosić ją nawet po zmianie miejsca służby, stąd wynika fakt posiadania 2 odznak. Dlatego jednostki, których odznaki znalazłeś wcale nie musiały brać udziału w bitwie nad Bzurą, po prostu oficer lub rezerwista wziął je na wojenkę a wszelki wypadek" (a nuż defilada w Berlinie, po interwencji Anglii i Francji...). Ja też znalazłem w rejonie Bzury odznakę pułkową - 36ppLA, który nie brał udziału w tej operacji (walczył pod Brwinowem i przez Kampinos przebijał się do Warszawy i Modlina).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczna grupa żołnierzy 36 ppLA brała udział w bitwie nad Bzurą. Między innymi w szeregach 70 pp, w którym to znaleźli się również rozbitkowie z III/31 pSK. Mam kilka relacji z obu tych pułków. Z kolei w relacjach i dokumentach płk Mozdyniewicza jest tylko wzmianka o luźnych żołnierzach z Armii Łódź" wcielonych do 17 DP za Łęczycą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

często było tak iż ktoś np. przy przeprowadzce dostawał przydział do najbliższej RKU, a odznakę pułkową mógł zabrać na pamiątkę ze starego" pułku.
Mało znalezisk tak cieszy oko jak odznaki pułkowe, kiedyś już ją widzieliśmy ale i tak duże piwo Tominew!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brodaamor, dzięki za ciekawą informację, w monografii 36ppLA nie ma wzmianki o udziale żołnierzy z 36 w bitwie nad Bzurą. Po walkach pod Brwinowem przebijali się z ciężkimi stratami przez Kampinos do Warszawy i Modlina. Część pułku pozostała w koszarach na Pradze i wzięła udział w obronie stolicy. Nie wiedziałem o innych grupach z 36pp, które zabłąkały się aż nad Bzurę. Wszystko możliwe, w zasadzie podczas przejścia przez Kampinos poszli w rozsypkę, luźnymi grupami. Chyba, że niektóre pododdziały podporządkowano 70pp już wcześniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie