Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Aktualności, newsy, wydarzenia
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
i kolejni
2016-10-14 13:03:22

http://lodzka.policja.gov.pl/...51,Amatorzy-nielagalnych-wykopalisk-archeologicznych-w-rekach-policjantow.html

 Linki sponsorowane
RE: i kolejni
2016-10-14 13:09:13

Patrząc na zdjęcia- mocni kandydaci do "środowiskowej" wersji Nagrody Darwina...

RE: i kolejni
2016-10-14 13:12:46

+ próba oszustwa.

*

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzewanych o prowadzenie nielegalnych wykopalisk na stanowiskach archeologicznych. Nie wykluczone, że jeden z nich odpowie również za usiłowanie oszustwa związane z próbą uzyskania nienależnej nagrody za znalezione zabytki.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko dobrom kultury od pewnego czasu analizowali przypadki dotyczące niszczenia i przywłaszczania zabytków archeologicznych, do których dochodziła w powiecie brzezińskim. Zgodnie z przepisami takie zachowania są przestępstwem w rozumieniu Ustawy o ochronie zabytków. Kryminalni skrupulatnie gromadzący materiał dowodowy, ustalili że za takimi zachowaniami mogą stać dwaj mieszkańcy województwa mazowieckiego. Funkcjonariusze realizując prokuratorskie zarządzania, 12 października 2016 w Błoniach zatrzymali 30-latka, u którego zabezpieczyli monety z różnych okresów historycznych. Były to pieniądze z okresu wpływów rzymskich i średniowiecza. Poza tym policjanci znaleźli w mieszkaniu mężczyzny wojskowe klamry, guziki od mundurów i elementy wyposażenia wojskowego. W mieszkaniu drugiego z zatrzymanych 23-latka kryminalni zabezpieczyli również szereg zabytków archeologicznych pochodzących z nielegalnych wykopalisk. Było to 25 sztuk bardzo cennych siekierek i 2 bransolety pochodzące z okresu brązu. Poza tym funkcjonariusze znaleźli monety z różnych okresów historycznych, fibule z okresu rzymskiego, bagnety, amunicję do brani palnej, guziki, biżuterię i różnego rodzaju elementy wyposażenia wojskowego. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje również że młodszy z mężczyzn mógł podjąć próbę oszustwa na rzecz Ministerstwa Kultury ubiegając się o nagrodę za znalezienie i przekazanie tylko części skarbu. Mężczyźni usłyszeli zarzuty z ustawy o ochronie zabytków zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Nie wykluczone również, że młodszy z amatorów nielegalnych wykopalisk odpowie za usiłowanie oszustwa zagrożone karą do 8 lat więzienia.

RE: i kolejni
2016-10-14 14:10:47

Może zabrzmi to dziecinnie, ale uważam, że Ziemia-ziemia stanowi naszą wspólną własność, jako ludzi oczywiście, i wszelkie regulacje, mające na celu zawłaszczanie jej zawartości, to po jakaś durna farsa. Zatem, dopóki nie zostaną wprowadzone regulacje user-friendly dla poszukiwaczy, jak to mam miejsce na wyspach czy za Wielką Wodą, nadal głupota urzędactwa będzie przekraczać normy zdrowego rozsądku - vide ślimak-ryba.
Tylko, jak w takiej rzeczywistości odnajdą się "biedni" policjanci z KWP w Łodzi, którzy przysłowiowym lekkim przyrodzeniem nabijają sobie premie? Biedaczyska...

RE: i kolejni
2016-10-14 14:29:58

ziemie w polsce wyprzedaja od 1989 r , kto wie ile jej jeszcze zostalo ? nawet taki byle jaki nasyp co mial skrywac zloty pociag nie nalezy do polski tylko jakiejs belgijskiej spolki

RE: i kolejni
2016-10-14 15:20:23

Czy w takich przypadkach, oprócz znalezisk archeo, policja naprawdę zabezpiecza plomby, guziki, orzełki ?

RE: i kolejni
2016-10-14 15:43:29

Za te siekierki to grubo bekną.

RE: i kolejni
2016-10-14 16:42:01

Szkoda chłopaka, już kwit miał o tej nagrodzie. Może by nawet więcej dostał jak one są warte.

RE: i kolejni
2016-10-14 17:54:23

IdeL (1299 / 15) 2016-10-14 14:10:47

[...] dopóki nie zostaną wprowadzone regulacje user-friendly dla poszukiwaczy [...]

Po pierwsze primo- dyskusji już fefnaście, przynajmniej, w tej materii na O. było...

Po drugie primo- bo do tanga trzeba dwojga. A na dziś, to ani pół chętnego do tańca nie ma...

RE: i kolejni
2016-10-14 19:07:40

Żałowanie "pojmanych" i mówienie o tym co ich spotka także było razy "fefnaście". Jest forum - jest dyskusja. A jak się dużo marudzi, to może z czasem coś się wymarudzi.

RE: i kolejni
2016-10-14 20:07:14

Idel- fefnaście albo i więcej razy były rozmowy, jakie to i Ustawa, i inne przepisy są be...

A jakie cacy picuś glancuś jest en masse środowisko...

Tylko ci wredni Rzymianie nic nie rozumieją...

RE: i kolejni
2016-10-14 23:06:44

Yeti po trzecie primo - jest jedno primo:)

RE: i kolejni
2016-10-14 23:23:54

To Łódź przecież...

RE: i kolejni
2016-10-14 23:33:19

Yeti, środowisko jakie jest, to wiem dobrze. Naprawiam nieraz sprzęty takim ludziom, z którymi za żadne skarby nie poszedłbym nawet do sklepu po bułki. Na szczęście nie ma ich zbyt wielu.
Ale zapewniam Cię, że przypadki patologiczne zdarzają się nawet wśród wędkarzy, krótkofalowców, ba... harcerzy.
Z tym i tak walczyć się nie da. I od takich spraw są stosowne służby.
A ustawa? No wybacz, ile to regulacji było np. w PRL'u, które miały moc prawną, a jakoś niewielu ludzi zgadzało z nimi.
Ilu to Bogu ducha winnych ludzi składało śluby na wierność Związkowi Radzieckiemu. I co? I nico.
Każdą ustawę czy inną regulację można zmienić. Wszak, teoretycznie żyjemy w państwie demokratycznym (różnie, to niestety możemy oceniać).
Ja świadomie po stanowiskach nie łażę, ale diabli wiedzą, gdzie człowiek może czasem wdepnąć podczas wycieczek.
A jak już wdepniesz i coś znajdziesz, to na prawdę musisz czuć się jak zbój?
W świetle obecnych regulacji, to pewien znajomy archeolog, na moje pytanie - co zrobić jak znajdzie się na swojej posesji jakiś artefakt - odrzekł - a wyp@#$%ol, to do sąsiada, albo jeszcze lepiej schowaj. Dodam - znany archeolog.
Tak czy siak, jeśli nie będziemy o pewnych sprawach marudzić, to za kilka lat, marchewki nie wykopiesz w swoim ogródku bez nadzoru archeologicznego. Za który dodatkowo i słusznie zabulisz.
Jestem zdania, że za takie siekierki, gość powinien dostać nagrodę, o ile dobrowolnie by je oddał.
A z tym ołowiem, to policjanty mogłyby z siebie obiektu kpin nie robić.
To było primo po pierwsze i jedyne.

RE: i kolejni
2016-10-15 17:16:31

Szanowny moderatorze, wiem ze to nie dzial identyfikacji, ale może koledy powiedza, co to za odznaka pod siekierkami i po lewej stronie zdjecia w klamotach, bo nie rozpoznaje.

RE: i kolejni
2016-10-16 19:01:51

do "IdeL'- ten człowiek oddał siekierki i nawet nagrodę już miał praktycznie przyznaną w ministerstwie, tyle, że oddał tylko połowę tego co miał :-)

RE: i kolejni
2016-10-17 22:44:18

No to przewrotny gość. :>
Ale można sprawę załatwić jeszcze prościej - tabliczką z informacją o tym, że to jest stanowisko archeologiczne i zabrania się prowadzenia poszukiwań bez zgody KZ.
Każdy nieanalfabeta, który mimo ostrzeżenia wlezie na taki teren, będzie świadomie łamiącym prawo przestępcą.
Ile kosztuje taka tabliczka? Ostatnio załatwiliśmy tabliczki z tworzywa na prywatny parking w posesji i z dużym rozmachem, cena wyszła - 200zł/szt.
Bo jak na razie, to Państwo Polskie stoi na stanowisku, tego złośliwego dziadka z Arizony, co to terenu prywatnego nie ogrodził, za to zaczaił się ze strzelbą czekając na jelenia, który przekroczy granicę jego terenu, aby wpakować mu w tyłek nieco śrutu.

RE: i kolejni
2016-10-17 23:20:43

Idel- pomysł może i dobry ale czy nie działało by jak płachta na byka? Przecież nikt(?) nie będzie siedział i pilnował stanowiska, no chyba że pod ziemią jest złoty pociąg.

RE: i kolejni
2016-10-18 02:07:57

To ja swojego pilnować muszę, natomiast to co należy to co jest własnością państwa to już pilnowane być nie musi? Chyba nie żyjemy na ty samym świecie i pomiędzy innymi Polakami.

RE: i kolejni
2016-10-18 14:32:19

Predi, dlaczego jak płachta na byka? Teren pod ochroną prawną powinien być oznaczony i już. Oznacza się rezerwaty przyrody, ujęcia wód, parki narodowe, to zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie ma to dotyczyć stanowisk archeo.
Tablica oznaczająca rezerwat przyrody, też będzie płachtą na byka-szkodnika, który chętnie przyjdzie sobie w to miejsce na grzybki. No bo inni nie zbierają i dużo ich tam rośnie.
Wrócę do tego co napisałem wcześniej - patologia wszędzie może się objawić. Nawet w kółku różańcowym.

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.006
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.