Skocz do zawartości

Mrzeżyno


MariO66

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, służyłem tam w wojsku w latach 90-91. Piękne miejsce. Co do tej jednostki, to podobną historię opowiadał mój dowódca plutonu. Z ciekawostek, które od Niego usłyszałem to jeszcze to, że na czołgowisku" tej jednostki był kręcony film Jarzębina Czerwona". Z perspektywu czasu myślę, że jest tam wiele miejsc do eksploracji. Teren od mostu na Redze w stronę Pogorzelicy kiedyś dla cywili był nie dostępny (nie wiem jak jest teraz). Z boku wkleiłem zdjęcie z okresu gdy ja tam służyłem. W tamtym czasie ten sprzęt był tajny:)

Pozdrawiam

Wilzken

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha moj tesc stacjonowal tam w wojsku w latach 1969-71 opowiadal fajne historyjki o tym miejscu
poktrotce-poligon do strzelan artyleryjskich , cwiczyli sie tam elewi ze szkol artyleryjskich , strzelania czołgów i artyleri przeciwlotniczej do workow ciagnietych za samolotem to samo na morzu za kutrem plywala tarcza i sie do tego strzelalo ,on byl w jednostce zabezpiecajacej ten poligon o ruskich tez opowiadal ze czasami z nimi walili wóde i rozmawiali ale raczej konspiracyjnie teren ogromny a do obslugi poligonu jednostka liczyla 80 zolnierzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budynku z pierwszego zdjęcia mieścił się sztab, nie wiem czy jeszcze się mieści bo jednostka była w likwidacji.(jak mieszkałem tam to jeszcze był:) ) a na drugim budynek w głębi po prawo to magazyny(jeżeli zdjęcie faktycznie jest z Mrzeżyna) jakoś nie mogę rozpoznać(przypomnieć sobie) układu bbudynków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przesyłam zdjęcie budynku z którego zostało zrobione zdjęcie przesłane przez lobo26 (to drugie). Jest to budynek(pośrodku, najwyższy) dawnej niemieckiej pralni. Budynki po obu stronach tworzą podkowę, kompleks kuchenno-stołówkowy.
Pierwsze zdjęcie które przesłał lobo26 przedstawia sztab, drugie widok na kompleks koszarowy z pralni(wieży"), najbardziej oddalony budynek na tym zdjęciu to hala warsztatowa na przeciw której widać dachy garaży.
PS. Lobo26 sprawdź GG parę dni temu wysłałem Ci wiadomość
BDB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MariO66 jeżeli chodzi o powstania tego kompleksu to:
- 1935r powstaje poligon arylerii przeciwlotniczej w późniejszym czasie także do strzelań z czołgów;
- 1936r Niemcy tworzą Ośrodek Szkolenia Czołgistów, rozpoczyna się budowa kompleksu koszarowego(ostatni bydynek zbudowano podobno w 1940r). W tym samym czasie budowane są budynki mieszkalne dla kadry na osiedlu i przy koszarach.
Jeżeli chodzi o poligon artylerii przeciwlotniczej to jest to raczej pewnik (patrz zdęcie)a co do tych czołgistów to jest kilka nieudokumentowanych informacji kto się szkolił(SS?) i co obejmowało to szkolenie. Jest jeszcze kilka innych ciekawych informacji -V2,izba porodowa organizacji Liebensborn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedne pozdrowienia z poligonu.
Trzeba też zwrócic uwagę na rok 1936, w tym roku Niemcy budują jednostki w Rogowie, Mrzeżynie, Dziwnowie ( z lotniskiem), rozbudowują szkołę policji w Trzebiatowie do potrzeb wojska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przekonał mnie szwagier - fanatyk Rogowa, abym wypowiedział się na tym forum, więc do rzeczy:
Mieszkałem w Mrzeżynie i służyłem w dywizjonie rakietowym w latach 1973-1990. Trochę tego było. Nie interesowałem się zbytnio historią, chociaż wyglądała ona z każdego poniemieckiego budynku. Raczej znam teraźniejszość (zerwane więzi w 90 r.). Skomentuję zdjęcia, bo to dla mnie punkt odniesienia - to pierwsze (Wega, na której służył Wilzken), jest szerzej opisana na stronie http://www.wria.pl. Drugie zdjęcie - zamieszczam własne, aktualne - nic dodać, nic ująć.
Na trzecim zdjęciu widać wyraźnie budynek sztabowy (ten na wprost, natomiast z prawej i lewej przy tym budynku były pododdziały). Tam po remoncie koszar trafił mój dywizjon w miejsce sztabu Pułku, on sam natomiast tam gdzie fotka obok (tyle, że swastyki już nie ma). Czwarte zdjęcie - na wieży był (i chyba jest) magazyn mundurowy.
Zapraszam na GG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obok zdjęcie jednego z koszarowców.MariO66 pytał o historię powojenną.Po wojnie na zachodnim brzegu ( West Deep) zamieszkali żołnierze radzieccy, polska jednostka mieściła się m.in. w budynku domu zdrojowego ( obecnie ośrodek KORAL).W 1950 roku Mrzeżyno uznane zostało jako teren ściśle wojskowy na mocy rozporzadzenia ówczesnego Ministra ON. Trwało to do roku 1956/57. Funkconował tu poligon przeciwlotniczy.W 1960 roku powstał 24 Ośrodek Szkolenia Specjalistów Samochodowych szkolący elektromechaników i kierowców KRAZ-ów. Ośrodek istniał do 1985 roku. W 1985 roku powstaje w Mrzeżynie 78 pa OPK w 1991 roku przemianowany na 78 pułk rakietowy Obrony Powietrznej. Od lat 70 stacjonuje tu także 41 dr OP ( pozdrowienia dla Mundiego).W tym samym kompleksie stacjonował także WOP.
Z przerwami funkcjonował tu też Wojskowy Dom Wypoczynkowy.
I to wszystko,razem z osiedlem mieszkaniowym za bramą z biurem przepustek przy moście na Redze. W dniu 03.06.2000roku zdjęto bramę na Redze" udostępniając tereny znajdujące się po zachodniej stronie Regi za wyjatkiem ogrodzonych terenów wojskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie