Skocz do zawartości

nauczcie mnie proszę Ciboli


matmro

Rekomendowane odpowiedzi

Hej chłopaki po krótkiej bo tylko jedno sezonowej przerwie w wykopkach przeskakuje z ACE 250 na Cibolę ale bardzo was proszę o praktyczne porady odnośnie ustawień nie chciałbym sie rozczarować w terenie i nie zrazić do tego powiedzmy polecanego sprzętu. Zauważam przy ciboli zasadnicze róznice w obsłudze jeżeli ktoś ma cierpliwość na spokojnie wytłumaczyć mi co i jak rozumieć na początku działania z tym sprzętem to baaaaardzo poproszę nie denerwujcie się jestem nowym użytkownikiem myślę tu o forum. Możecie mnie także uświadomić jeżeli już coś nie ok zrobiłem na tym forum ale głównie chodzi mi o te cibole i porady dla kogoś kto pierwszy raz w reku ma coś takiego z góry dzięki Matmro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, nie ma co sie bac. Z cibola smigam od sierpnia. Przedtem byj master II, ace, all-1, jabelek. Wazne jest to zebys sobie zapamietal ze czulosc regulujesz glownie pokretlem treshold(!). Jezeli zalezy ci na Pin-Point'cie to ustwawiasz wg instrukcji. Ja wogole go nie uzywam, wiec krece treshold ile moge (zeby nie bylo falszywych sygnalow). Tak samo robie z czuloscia. No i dykryminacji nie dalej niz iron!
Do tego polecam prace na sluchawkach.
Przedtem smigalem z ace (nadal go mam na plaze) i naprawde, jak juz sie przyzwyczaiłem do esorowskiej" dyskrymy to jak chodze z ace to mnie ch... jasna trafia :D

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Bardzo dobry wybór Cibola jest super w swoim przedziale cenowym.
Dyskryminacje ustaw na kreskę nad iron.
Sens.ustaw na 9.
A thresegold przekręcaj tak wolno aż usłyszysz delikatny ciągły dżwięk.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
ja tez smigam z cibola jest super.
jak juz sie troche do niej przyzwyczaisz to polecam pokombinowac na superstrojeniu,jest troche niestabilna ale mozna sie przyzwyczaic,no i jest roznica w osiagach.


pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wróciłem z pracy i z takim zaciekawieniem czytam wasze wypowiedzi jak nic nigdy dotąd. Wiele rozumiem z tego to bardzo dobre porady sądzę. Jeszcze liczę na więcej porządnych forumowiczów którzy ze swoich doświadczeń mogą mi poradzić na start. Dziękuję tym co już się udzielili jestem bardzo zadowolony i oczekuję na kolejne mądre słowa ludzi którzy piszą po to by pomóc a nie namieszać w głowie Dzięki naprawdę dzięki pozdrawiam Matmro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matmro, koledzy poniżej nie mają zbyt wiele racji i jeszcze sami powinni się douczyć:

- czułość ustawiasz przede wszystkim pokrętłem SENSITIVITY (!!!)

- pokrętło THRESHOLD nie służy do zwiększania czułości, tylko do podbicia cichych sygnałów, przez co pozornie zwiększa się zasięg, bo łatwiej usłyszeć słabsze (głębsze) sygnały

Cibolę znam od 5 lat, sam używam Vaquero od roku, robiłem parę testów. Na zasięg wykrywacza wpływa przede wszystkim SENSITIVITY. Wzrost zasięgu jest szczególnie silny w końcowej części skali pokrętła SENSITIVITY. Liczy się każde rochę" o ile możesz przekręcić potencjometr w stronę położenia maksymalnego. Pomiędzy 10" a MAX jest wyraźny przyrost zasięgu. Chodzenie poniżej 10" nie ma praktycznego sensu, poza dalej opisanym rzadkim przypadkiem braku stabilności. Używaj SENS co najmniej 10", ale najlepiej więcej - ile się da wycisnąć!

THRESHOLD ustawiasz co najmniej na poziom słyszalności. Unosisz sondę w powietrzu, wciskasz pinpoint i regulujesz THRESHOLD tak, by wykrywacz wydawał z siebie cichy sygnał, który nie zanika. Zazwyczaj nie będzie to sygnał bardzo stabilny, ale zupełnie się tym nie przejmuj. Każde ustawienie, nawet minimalnie, poniżej poziomu słyszalności oznacza absolutną utratę zdolności wykrywania.

THRESHOLD na poziomie słyszalnym umożliwia posługiwanie się pinpointem, który jednak konieczny nie jest, bo metodą na krzyż namierzysz każdy drobiazg. Jednak poziom słyszalny umożliwia ocenę głębokości znaleziska a ucho". Podkręcenie THRESHOLD w stronę MAX zwiększa łatwość wychwycenia cichych sygnałów, ale zarazem całkowicie spłaszcza" poczucie głębokości zalegania przedmiotu i sygnały głębokie brzmią tak samo jak płytkie.

Na początku nauki Ciboli ustawiaj THRESHOLD na poziom słyszalny, najwyżej odrobinkę więcej w prawo, a SENSITIVITY przekręcaj prawie na MAX (czyli najpierw do oporu, a potem odejmując od tego kilka-kilkanaście stopni.

Na większości gruntów wykrywacz najlepiej sprawuje się z SENSITIVITY właśnie pomiędzy pozycją 10" a MAX położeniem. Gwarantuje to dobre zasięgi i stabilność pracy. W razie niekontrolowanych sygnałów trzeba obniżyć SENSITIVITY, aż te ustaną. Zdarza się to niezmiernie rzadko.

Przełącznik częstotliwości pozostaw w pozycji środkowej.

Zadbaj o dobre baterie. I zawsze miej zapasowe pod ręką.

Powodzenia,
M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło oczywiście o kolegów powyżej", a nie poniżej" :)

Jeszcze o dyskryminacji. Pokrętła potrafią być różnie osadzone względem skali i np. w moim Vaquero IRON nie jest równie IRON w Ciboli żony. Trzeba zatem *doświadczalnie* samemu dojść do tego jaka dyskryminacja pasuje Tobie najbardziej. Faktem jest, że z reguły używa się niewielkich nastaw.

Ale nie ma czegoś takiego jak najlepsze ustawienie dyskryminacji. Tym pokrętłem będziesz z czasem kręcił najczęściej, jak najęty. Dzięki DISC (i słuchawkom) jesteś w stanie ocenić sygnały, by nie kopać niepotrzebnie żelastwa. Poza tym, w zależności od terenu i taktyki poszukiwań, chodzi się albo na niskiej dyskryminacji, albo na podwyższonej. Wszytko zależy od tego, czy sondujesz teren, czy badasz go gruntownie, czy jest dużo sygnałów czy mało, jak wiele jest śmieci, itd.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego beaviso
Z całym szacunkiem do Twojej wiedzy ale pokrętło Treshold ma znaczenie jeżeli chodzi o czułość (wręcz służy do jej zwiększania).

Opieram się na testach Proscan'a i Saper'a z miesięcznika ODK - wierzę im bo wiedzą co w trawie piszczy.
Reszta jak najbardziej tak jak piszesz.
Szkoda tylko że w/w przez ciebie sprzęty słabo sobie radzą w glebach o dużej mineralizacji - sonda DD mile widziana (oczywiście niestety tylko w przypadku Vaquero, w Ciboli trzeba wyregulować rozkręcając puszkę z elektroniką).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Tutaj przekonujemy się nawzajem, bezskutecznie :)
http://www.proscan.gliwice.pl/forum/viewtopic.php?t=2218&start=0

Aby młody kolega nie czuł się zdezorientowany, polecam w skrócie trzy rady, które nie powinny budzić kontrowersji:
1. SENSITIVITY ustawiać zawsze jak najbliżej maksimum, aż do granicy stabilności wykrywacza. Chodzenie z czułością np. na 9" bywa nieracjonalne, jeśli możemy wycisnąć dużo więcej. Różnica w centymetrach jest spora.
2. THRESHOLD ustawiać na poziomie słyszalnym lub lekko powyżej, ale nigdy poniżej poziomu słyszalności.
3. Po nabraniu wprawy rozpocząć eksperymenty z ustawianiem THRESHOLD wysoko i samemu ocenić różnicę. Wrócić na forum za 2 lata i podzielić się wiedzą :)

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno:

Dokładność montażu bywa różna. Dlatego w jednym egzemplarzu SENS=10 nie zawsze równa się tej samej wartości w drugim wykrywaczu. Wynika to z drobnych różnic w obrocie potencjometra względem skali nadrukowanej na panelu. Przykładowo, moje Vaquero przy SENS=10 osiąga identyczne zasięgi jak Cibola żony przy SENS=8. Jednak zasięgi maksymalne są już identyczne. Obszar pomiędzy 10" a ustawieniem maksymalnym (do oporu) w pierwszym wykrywaczu to niemal 90 stopni(!), a w drugim najwyżej ze 30 stopni.

Wniosek: Nie ma czegoś takiego, jak idealne" albo polecane" nastawy. Każdy wykrywacz może być zmontowany inaczej. To samo dotyczy pokrętła dyskryminacji.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm zaczyna się niezły szum w temacie sądzę że jest możliwość krótkiego pouczenia mnie. Powiedzmy że czytam kogoś odpowiedź wg jego zaleceń ustawiam pokrętła i co nagle ktoś zamiesza,niestety na moją niekorzyść. Proszę Was powiedzcie mi to jak bym był przy was w terenie jesteśmy na polu grunt lekko piaszczysty i jak byście ustawili to to i tamto jak mam się zachować kręcić dane pokrętło do puki ??? w jakiej to robić kolejności krótko i zwięźle. Biorę cibole w łapy i co robić biorąc pod uwagę że cibola w tych łapkach jest pierwszy raz. Chciał bym odpowiedź typu włączasz to przytrzymujesz to i kręcisz to aż do wtedy do kiedy tamto. Nie chodzi o to by na początku czesać teren ale nie mieć czasem urazu że z ace to wiedziałem co i jak a tu ma być lepiej a nie potrafię wykorzystać sprzętu na pewno wiecie że wydając swoje długo zbierane grosiki kupując w końcu nową cibole nie będzie fajnie się zniechęcić i rozczarować
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego beaviso
Z pokrętłami to w 100% prawda o której niewielu mówi otwarcie.
Tak samo jest z pokrętłem DISC - np. w Ciboli poniżej wartości MIN widziałem że da się zjechać o jakąś 1/6 wartości a pokrętło SENS poza czerwone pole udało się wysłać o 1/5 całości zakresu ruchu.

Można przyznać że to sprzęt prosty w obsłudze i skuteczny w działaniu.
Cibola nawet wybacza więcej niż Vaquero ze względu na stałą nastawę Ground Balance.

Z pewnością dyskryma skuteczniejsza niż w ACE a słuchawki po kilku wypadach będą tylko czasami kłamać na większe żelastwo.Z czasem i to będzie można wychwycić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich testów wynikało, że podkręcenie Threshold na max ma wpływ na zasięg i szczerze od razu radzę ustawić zarówno treshold jak i sens na max aby wyciągnąć ile się da z Ciboli bo inaczej jej zasięg nie powala.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego draven85
Przy takich nastawach można powiedzieć że DISC jakby trochę szwankuje i dla nieosłuchanego ze sprzętem może to być frustrujące.
Lepiej zrobić kilka spacerów na nastawach tak jak radzi kolega beaviso a później wycisnąć MAX z nastaw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, pokrętło 3.75 obrotowe w Vaquero teoretycznie powinno dawać większą rozdzielczość regulacji. Idealny balans zawsze znajduje się w konkretnym punkcie, wystarczy odrobinę przesunąć i już jest reakcja na + albo na -. Nie mam pojęcia, czy takie delikatne rozstrojenie ma wpływ na zasięg czy nie, wydaje mi się, że bez przesady. Ale jak ktoś jest paranoikiem, to co chwila sprawdza czy GB ustawione jest poprawnie. Generalnie jedna nastawa na danym obszarze (np. fragment pola, las w danym miejscu) nie wymaga korekt, ale punkt zbalansowania wymaga aptekarskiego nastawienia. Pomiędzy helskim piaskiem a cięższymi glebami jest może 0.5, max. 0.75 obrotu. Na silnie zmineralizowanej glebie nie chodziłem. Na plaży do pewnego miejsca piach, a po przekroczeniu pewnej linii - można sobie kręcić, a i tak wykrywacza nie da się dostroić.

Wewnętrzna nastawa Ciboli odpowiada średniemu" gruntowi. Na helskich piaskach korekta jest zbyt duża. Ale na większości pól okazuje się, że Cibola jest całkiem dobrze dostrojona wewnętrznie (wcisnąć pinpoint i pompować" nasłuchując reakcji), o ile oczywiście nikt w niej prywatnie nie grzebał i nie przestawiał nastawy fabrycznej. No i o ile nastawa ta jest taka sama we wszystkich egzemplarzach...

Jeszcze co do dyskryminacji - bodajże europejskie modyfikacje Ciboli i Vaquero mają inaczej zrobioną dyskrymę - rozszerzono zakres dla żelaza. Jeśli to prawda, to wiedzieli co robią, bo typowo amerykańskie Cib /Vaq mają dyskrymę na tyle silną, że od połowy zakresu wycina za dużo fajnych rzeczy i prawie w ogóle się jej nie używa, natomiast okolice nastawy IRON potrafią mieć silne przełożenie nawet przy niewielkich regulacjach.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości czytam tu że Cibola jest prosta i że nic prostszego ale jak dla mnie to po powrocie z wypadu mogę powiedzieć że na pusto nie wróciłem ale tylko dlatego że kopałem gdzie był sygnał iiii na pewno nie było to do wyczucia pomiędzy drutem albo monetką czy folią równie nie pewnie czułem się przy każdym odezwaniu się ciboli czy ktoś to rozróżnia smię wątpić ale z całym szacunkiem dla tych,którzy mają to tak opanowane że nie kopią dołka przy dołku jak ja dziś. Różnica zdaje sie jest pomiedzy ACE a cibolą bo ona trąbi co chwile ale niewiem co podlega użycia saperki powiedzcie coś pouczającego ja rozumiem że nie naucze sie od razu ale jeżeli występuje non stop niemal identyczny ton to chyba nie pozostaje nic jak docierać saperkę i kontrolować każdy sygnał jak ktoś nie chce zdradzić tutaj swoich doświadczeń podam maila janiejestem@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pytań o Cibolę.

Osobiście mam Vaquero, ale to prawie identyczny sprzęt , tyle że z możliwością ręcznego ustawienia gruntu.
Na forum zabrakło informacji że KONIECZE są słuchawki.
Bez słuchawek każdy sygnał brzmi podobnie!
Dopiero słuchawki po pewnym czasie podpowiadają czy warto czy nie warto kopać sygnału.
Monetki dają czysty sygnał, jakby metal uderzał o dzwonek, żelazo , szczególnie zardzewiałe daje sygnał
Chropowaty, przerywany, niestabilny.
Żaden opis nie zastąpi jednak pracy w terenie.
Generalnie pracując z tym sprzętem sporo się nakopiesz, ale efekty będą naprawdę widoczne jeżeli masz ciekawy kawałek gruntu….
Ja chodzę na nastawach maksymalnych, oba pokrętła skręcone do bólu w prawo.
Dyskryminacja kreska lub nawet 2 ponad Iron.

Powodzenia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok słuchawki pytanie jakie czy z regulacją głośności każdego ucha osobno czy tylko chodzi o regulację np taką na kablu może ktoś wstawi jakiś link jakie słuchawki poleca się do takiego sprzętu. Bo jeżeli one dają tak wiele trzeba zatem poradzić się fachowców jakie kupić żeby nie okazało się że słuchawki owszem ale nie taaakie!!! więc jakie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam ponownie mam nadzieję że ktoś tu jeszcze zaglądnie.
Minęło kilka ładnych dni ze słoneczkiem wykorzystałem je na wypady w teren. Jak wiecie przeskoczyłem z kanarka 250 na Cibole z sporym strachem że nie połapie się w obsłudze tego sprzętu i tak zanim wyszedłem w teren szukałem u was porad.
Były dni ze owe porady zdawały egzamin czyli nie kopałem zbędnych dołków ale np dziś niedziela 27 marca wypad 3 godzinki w polu i mieszane odczucia. Opiszę ---- Przemiatam sobie przemiatam i jest sygnał cofam się krok żeby sobie pomachać nad celem i klapa jest już inny sygnał lub niema go wcale kombinacje z czułością nie dają różnic kręcenie dyskrymą także. Idę dalej jest sygnał powiedzmy ładny kopię blacha na ustawieniach które miały by takie śmieci odrzucać hmmmm!!! No to biorę te blachę na testy i jak bym nie ustawił discrim blacha jest dla wykrywacza wykrywalna. Jak to jest jak nauczyć ten sprzęt że ja nie szukam blachy i innych tego typu ajzoli w szoku jestem że tak się zachowuje co jest grane powiedzcie coś dokładniej co robie źle albo jakie ustawienia dają mi mozliwość nie wykrywania zwykłych żelastw prosze o pomoc. Dodam że sprzet jest nowy bateria nowa niema wiec żadnej mozliwosci że coś pogrzebane w środku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem super nowy z Cibolą, ale poczytałem najpierw właśnie ten wątek i to moje spostrzeżenia: Chodzę z threshold na maxa i sens na 10 a jak czasem mi pyrkocze sygnał to podbijam sens i wtedy wiadomo czy pyrkocze dalej (złom), czy dźwięk jest czysty - kolor. I tyle - przedtem chodziłem z f4 i drżę na myśl ile fantów zostawiłem w ziemi z jego elektroniczną dyskryminacją. W Ciboli jest pokrętło i to jest jego WIELKI atut!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam ten sam problem co matmro pierwszy raz byłem w terenie z moją nową Cibolą i nie dość że dużo sygnałów to jeszcze kopie kopie chce sprawdzić czy jest jeszcze w dołku czy już wyszło a tu żadnego sygnału...flustracja niesłychana...chodziłem na ustawieniach Tresh:pod koniec czerwonej skali Dyskryminacja: wysoko bo na 5C a Sens: troche niżej jak 10...Nie używałem słuchawek...Ten sprzęt tak ma że wydaje dużo niepowtarzalnych sygnałów? O i jeszcze jedno pytanie czy wasze Cibole też piszczą na kamienie bo ja chyba ze 3 dołki miałem gdzie okazywało się że to kamień!!
Proszę o poradę. Dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie soundgate kopałeś? Pole czy las? Jak chodziłem z Vaquero w lesie to dawał strasznie dużo sygnałów, ciągle zmniejszałem czułość, aż doszedłem do 9, estart" wykrywki i poruszanie kablem dały spokój z fałszywymi sygnałami. Kolega, który wtedy ze mną był także miał dużo fałszywych sygnałów z Garrettem AT.
Wg. mnie na 100% była to wina wysoko ustawionej dyskrymy oraz wysoko ustrawionego sygnału wiodącego. Tak samo miałem z Vaq. zmniejszenie tonu poskutkowało pozytywnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie