Skocz do zawartości

Nieznane pole bitwy polsko-niemieckiej z 1015 r


arturborat

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy materiał publikuje Interia, rozpoczynając go słowami:

1 września 1939 roku od dziesięcioleci tkwi mocno w pamięci Polaków jako dzień napaści hitlerowskich Niemiec na II Rzeczpospolitą i początek makabrycznej II wojny światowej. I bez wątpienia długo jeszcze będziemy o tym pamiętać.

Ale prawie nikt nie wie, że również 1 września Polacy zadali klęskę Niemcom… Jak dotąd jest to mało znane wydarzenie, jednakże pod względem historycznym stanowi prawdziwie narodowy epizod. A żeby było jeszcze ciekawiej, nikt jeszcze nie odkrył dokładnej lokalizacji zwycięskiego dla Polaków starcia z Niemcami, w którym poległ ówczesny kwiat niemieckiego rycerstwa. Mowa o tzw. bitwie na bagnach przemkowskich AD 1 września 1015 roku. Za 5 lat obchodzić będziemy jej 1000. rocznicę."

Owa bitwa sprzed prawie tysiąca lat ma tylko nikłe potwierdzenia w źródłach pisanych i jej dokładna lokalizacja jest nieznana. W artykule można jednak przeczytać:

Tym samym pole bitewne sprzed 1000 lat cały czas czeka na swojego odkrywcę. W 2005 roku Towarzystwo Bory Dolnośląskie wraz z Muzeum Ziemi Szprotawskiej utworzyli program badawczy, mający na celu wyjaśnienie geograficznych okoliczności milenijnej bitwy.Lasy i bagna, o których mowa w obu dokumentach, to najprawdopodobniej wschodnia część dzisiejszych Borów Dolnośląskich. W toku programu wypracowano kilka koncepcji umiejscowienia bitwy, ale dalsze badania to już kwestia dla szeroko zakrojonego przedsięwzięcia archeologicznego, które niekoniecznie musi zakończyć się sukcesem. Wystarczy tylko spojrzeć na mapę Borów Dolnośląskich, by się przekonać, że idzie o olbrzymi teren poszukiwań. Chyba że wcześniej zdarzy się szczęśliwy przypadek, traf. Czasami dochodzą słuchy, że poszukiwacze skarbów znajdują w okolicy elementy średniowiecznego uzbrojenia, niestety pozostaje to w sferze plotek i tajemnic."

Gdyby nie śmieszne nagonki urządzane co rusz na poszukiwaczy, zapewne owe znaleziska nie pozostawałyby w sferze plotek i tajemnic, a historycy dostaliby do ręki namacalne dowody pozwalające zlokalizować pole bitwy.
Cały materiał pod adresem:
http://interia360.pl/artykul/1-wrzesnia-polacy-pobili-niemcow,38165
Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie