Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Główne
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
NIEZNANE ZDJĘCIA-oberst Wellmann
2011-09-29 14:04:41

Witam
Jestem dziennikarzem TVN24. Ostatnio realizowałem w Szamotułach temat dotyczący przepełnionych składnic archeologicznych. Niejako przy okazji pracownicy muzeum pokazali mi 20 fotografii przedstawiających zdjęcia oficera Wehrmachtu witanego przez HJ i Algemaine SS na dworcu w Szamotułach. Pani kustosz nie miała żadnych dodatkowych danych, zdjęcia były nie opisane, osoba, która je przekazała zmarła. Na szczęście na szi ofciera dyndał krzyz rycerski krzyża żelaznego. Po dość żmudnej kwerendzie udało mi się faceta zidentyfikować. Okazął się nim urodzony w Szmoatułach w 1904 roku pułkownik (wówczas jeszcz jako major) Ernst Wellmann. Facet miał dość długi i ciekawy szlak bojowy – od Sudetów, przez Polskę, Francję, Rosje (min. Czerkasy Moskwa, Terek, Charków) potem znów Polska (pomorze) oraz Frankfurt nad Odra i ostatecznie Dania. Dowodził grenadierami pancernymi. Regimentem nr 3 (diabli wiedza w jakiej dywizji) potem pod koniec dowodził Dywizją Silesia. Zmarł w 1970 w Karlsruhe. Gdyby ktoś miał jakiekolwiek info dot. jego jednostek i tego co mógł robić w czasie wojny to będę wdzięczny. Nie mam pojęcia czy ma czyste konto czy może, któraś z jego jednostek dopuszczała się jakichś zbrodni wojennych. Na wikipedii jest krótka notatka o nim i odsyłacz do leksykonu Wehrmachtu gdzie są wyszczególnione jego jednostki.
Tutaj załączsm link i krótką notatke prasową z jego wizyty, którą znalazłem w Ostdeutsche Beobachter.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ernst_Wellmann

15-11-1942 OB
Kas. Samter
Ritterkreutztraeger Wellmann bei der Hitler Jugend. Bei seinem besuch in seiner Vaterstadt Samter besuchte Ritterkreuztraeger Oberstleutnant Wellmann eine Feierstunde der HJ, die dem Gedenken der jungen Helden von Langemarck galt. Ritterkreutztraeger Wellmann ergriff abschleissend das Wort zu einem Veberblick ueber das heutige kampfgeschehen. Er brachte in herzlichen Warten den Dank zum Ausdruck fur den Empfang, den ihm die Vatgerstadt bereitet hat. Den Abschluss seines Besuches bildete eine Rundfahrt durch den Kreis.

 Linki sponsorowane
RE: NIEZNANE ZDJĘCIA-oberst Wellmann
2011-09-29 20:48:43

Wellman służył w 3 dywizji pancernej. W 1942 dowodził Kdr. I./Pz.Gren.Rgt 3

RE: NIEZNANE ZDJĘCIA-oberst Wellmann
2011-09-29 23:03:38

Ale byków narobiłeś, nawet jak na gościa z TVN :)

RE: NIEZNANE ZDJĘCIA-oberst Wellmann
2011-09-30 19:18:50

A czy jezeli dostal Krzyz Zelazny z liscmi debu to np. w wojskowych gazetkach byly o tym wzmianki? Albo np. uzasadnienie? Bo w internecie mozna oczywiscie znalezc date nadania, nazwisko i stopien. Ale bez wyjasnienia szczegolow za co dostal.

RE: NIEZNANE ZDJĘCIA-oberst Wellmann
2011-10-01 11:59:40

Panie "dziennikarz" z tvn, zajmij się lepiej tym, co wam wychodzi, czyli wspieraniem "zaprzyjaźnionego rządu".

RE: NIEZNANE ZDJĘCIA-oberst Wellmann
2011-10-01 12:38:30

panowie wiecej kultury,Prosze.

RE: NIEZNANE ZDJĘCIA-oberst Wellmann
2011-10-01 18:01:33

@mensguth6-dziekuje.
@sacaportas
No przeciez wlasnie to robie. Wellmann to ten słynny "dziadek z Wehrmachtu" i rodzina premiera zwrociła sie do nas z prośbą o research bo nie wiedza co w rodzinnym albumie pod zdjeciami napisac. Takze jak widzisz w weekendy zajmuje sie wspieraniem rzadu, a w poniedzialek odbieram chałat z pralni chemicznej i wspieram dla odmiany swiatowy spisek syjonistyczny. I tak do piatku. Strasznie ciezka robota, ale dobrze placa. W srebrnikach.
No dobra, a teraz merytorycznie. Trafilem na stronie chlopakow, ktorzy rekonstruuja saperow z 3. Dywizji Pancernej, na fragment ksiazki Carella pt. Operacja Barbarossa. Wellmann jest tam wymieniany w kilku wspomnieniach i co ciekawe mowi sie o "piechocie Wellmanna, "wozach opanceroznych Wellamnna" i...czolgach Wellmanna. To dosyc zastanawiajace - czy dowodca grenadierow pancernych mial pod soba czolgi czy tez jego zadaniem bylo te czolgi oslaniac?
No i jesli ktos z Was zna jakies inne publikacje gdzie mozna poczytac o 3. Dyw.Panc. to bede wdzieczny.

RE: NIEZNANE ZDJĘCIA-oberst Wellmann
2011-10-02 15:53:12

Powinno się przydać...
http://www.scribd.com/doc/56487847/Panzer-Grenadiers-1939-45-Almark
Ps.
Nie jeździjcie już tak po tym biednym premierze i syjonistach;)

RE: NIEZNANE ZDJĘCIA-oberst Wellmann
2011-10-02 19:05:56

O dywizji Silesia (jest też fota Wellmanna
http://pomorze1945.com/?co=173

Mała biografia we wspomnianym Lexikonie
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Personenregister/W/WellmannE-R.htm

A w niej można wyczytać iż:
8.VI.1942 Za zasługi w walce nad Oskołem Krzyż Niemiecki w złocie (albo smażone jajo :) )
2.IX.1942 Za zasługi podczas letnich walk nad górnym Donem jako dowódca I./Pz.Gren.Rgt 3 Krzyż Rycerski ŻK
30.XI.1943 Za ponowne odznaczenie się w walkach tym razem latem i jesienią 43r. o Biełgorod i Charków dostał liście do RK
Przypuszczam więc że został odznaczony w większym stopniu za bardzo dobre dowodzenie niż za odwagę.

I literatura o 3 pancernej
Geschichte der 3. Panzer-Division Berlin-Brandenburg 1935 - 1945 - Günther Richter, Hrsg. Traditionsverband der 3. Panzer-Division, Berlin 1967

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.005
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.