Skocz do zawartości

Niezwykłe archeologiczne odkrycie w Poznaniu


tyfus

Rekomendowane odpowiedzi

Poznań. Podczas wykopalisk pod Starym Rynkiem archeolodzy natrafili na drogę, z której kupcy i mieszczanie korzystali w XIV wieku. Odnaleziono również około 300 monet, pochodzących z całego świata. Przekonajcie się, co na temat tego niezwykłego znaleziska mówi numizmatyk, Zbigniew Bartkowiak."

http://wp.tv/i,niezwykle-archeologiczne-odkrycie-w-poznaniu,mid,1730063,cid,4051,klip.html?ticaid=515232

Na marginesie... szacun za wiedzę i sposoby konserwacji srebrnego szeląga krzyżackiego... wyszedł na różowo (przynajmniej tak widać w przedstawionym filmie), więc chyba tylko na jakiejś paradzie gejowskiej zdobędzie uznanie.

chylę czoła przed takimi fachowcami".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet miedziany... co nie zmienia rzeczonej fachowości" fachofca od monet... :)

ale to nic, różu można się pozbyć - wrzucą na polerkę i będzie pan zadowolony :) - będzie się świecił jak psu jajca. potem do gabloty, za parę lat spatynuje może?
no chyba, że zabezpieczą" przepiękny róż lub połysk - bo nic nie przyciąga tak wzroku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie skąd ten jad? Patyna szlachetna poza wartościami estetycznymi, chroni też zabytki metalowe. Tyle, że archeologia a zbieractwo to dwie rożne rzeczy. Są dwie szkoły postępowania z zabytkami. Według szkoły poznańskiej" zabytki czyszczone są do gołego metalu a następnie zabezpieczane. Oczywiście po ich uprzednim zadokumentowaniu. Chodzi o to by zabytek wyglądał tak jak w momencie, w którym go wykonano lub użytkowano. Niestety dzięki tej metodzie, pole do popisu czasem mają np. nieuczciwi muzealnicy. Druga metoda polega na zabezpieczeniu patyny szlachetnej. I to jest metoda preferowana również przez kolekcjonerów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie słyszałem o nich, tylko je doskonale znam. Domyślam się że dziennikarzyna nie bardzo wiedział o czy pisze używając sformułowania cały świat" i stąd mój kąśliwy dowcip.
Pewnie mu chodziło o cały świat" znany dla XIV w. Europy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie