Skocz do zawartości

Odznaka pancerna.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
Odznaka ta to nak Pancerny" zatwierdzona Dz.R 20/1932 poz 255 .Odznakę tą otrzymywali żołnierze którzy służyli w
wojskach pancernych przed jak i w czasie wojny (P S Z )
Wiem tylko że odznakę przed wojną nadawał Minister Spraw Wojskowych na wniosek Dowódcy Broni Pancernej .Jakie kryteria trzeba było spełnicz tego nie wiem .Jak napisałem wczesniej odznaka była także nadawana na zachodzie na pewno w 1 Dyw.Pance.
poz .slaw100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Czy ktos wie może czy i czym różniły się wersje z przed roku 1939 , i te z PSZ . To zdjęcie odznaki zaczerpnąłem z aukcji na Allegro , wg. wystawiającego producentem jest wytwórnia zachodnia.Na zdjęciu wyraźnie widać przetarcia . Ta moja była chyba z jednorodnego materiału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były sygnowane do numeru 999 czyli do 1939 wypuścili te niecałe 1000 sztuk? A na zachodzie ile ? Czy ktoś zna jakis link do strony o odznaczeniach , orłach itp. II Rzeczypospolitej .
Jak moze byc wartość tej odznaki? Na Allegro dają na razie ok. 100 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Jestem w posiadaniu naku Pancernego" (II RP, 100% orginał) i chciałbym się dowiedzieć, czy na podstawie numeru seryjnego można ustalić komu został on nadany. Jeżeli jest to możliwe, to prosił bym o wskazanie, gdzie mogę uzyskać takie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może były różne wersje dla oficerów i szeregowców?
Poza tym mam jeszcze takie pytanie: jak wyglądała sprawa otrzymania samej odznaki? To znaczy czy żołnierz ją dostawał, czy też jedynie nadawano mu uprawnienia do jej noszenia, a samą odznakę musiał nabyć we własnym zakresie? W pewnym sensie mogło by to tłumaczyć występowanie ańszej" wersji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem zainteresowany zakupem oryginalnej, wykonanej w II RP, odznaki - znak pancerny.
Taką odznakę otrzymał mój dziadek, pozostała mi po niej legitymacja - nr 881, natomiast odznakę oddałem za bezcen, gdy byłem młody i głupi.
Od dłuższego czasu jej poszukuję.
Jeśli istnieje szansa nabycia jej, proszę o kontakt, cena nie gra roli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trooper85 --> właściciela odznaki jest bardzo łatwo ustalić, gdyż listy nadań były publikowane w Dzienniku Personalnym MSWoj. Numer samego Dziennika był zaś wpisywany w legitymację - widać go choćby na fotce, zamieszczonej przez Slawa.

Konkretnie zaś odznakę nr 547 nadano w drugiej z kolei serii nadań, w 1934 roku (Dz. Pers. nr 13 z 11 listopada), która objęła odznaki od nr 243 do 602 plus 17 nienumerowanych - honorowych (m. in. kpt. Rudolf Gundlach - chyba wiadomo za co). Tę otrzymał por. rez. dr Eugeniusz Mierczyński. Rzut oka do Rocznika Oficerskiego Rezerw z tegoż roku pozwala stwierdzić, że urodził się on 1 lipca 1893 roku, należał do korpusu oficerów zdrowia, a stopień porucznika otrzymał ze starszeństwem z 2 stycznia 1932 roku i lokatą 137.

Można jeszcze prześledzić inne Roczniki Oficerskie i ustalić szczegółowiej przebieg jego służby. A pewnie był lekarzem w którymś pułku pancernym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat znam się nie tyle na odznakach, jako takich, lecz po prostu poruszam się dość sprawnie w arcyciekawych, a mało docenianych źródłach historycznych, jakimi są Dzienniki Rozkazów czy Dzienniki Personalne.

Ale parę miesięcy temu ukazała się książka Z. Sawickiego i A. Wielochowskiego Odznaki Wojska Polskiego 1918-1945". Tam na s. 309 pokazane są trzy odznaki, produkowane w Polsce - przez W. Gontarczyka i St. Reisnga (w srebrze) i jedna nieustalonego producenta (tombak srebrzony). Ponadto, na s. 492 są fotki kolejnych dwóch odznak, tym razem wykonanych już na Zachodzie - w Edynburgu i Luedenscheid. Przyjrzawszy się im uważnie, widać drobne różnice między nimi. Napisano tam również, że wykonywane były bardzo różne wersje - z oksydowanego białego metalu, metodą odlewniczą, srebra, srebrzonej miedzi, szarego metalu - różniące się także wymiarami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie