Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Aktualności, newsy, wydarzenia
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Po przerwie wznowiono ekshumacje w Gross-Rosen
2018-04-06 22:14:39

"Szczątki nawet 300 osób mogą spoczywać w masowym grobie, który powstał w rowie przeciwlotniczym w byłym obozie pracy w Gross Rosen.

W październiku ubiegłego roku prokuratorzy i śledczy IPN z Wrocławia zajęli się ekshumacją i ustaleniem tożsamości ofiar, o których istnieniu do tej pory nie wiedziano. Relacje świadków wstępnie potwierdzono, nie wiadomo jednak czy szczątki pochodzą z roku 1945, czy też pojawiły się tam później. [...]

Ekshumacja jest prowadzona w ramach śledztwa przeciwko zbrodniom wojennym. Celem jest ustalenie osób odpowiedzialnych, a jeśli żyją - ukaranie ich. Zbrodnie nie ulegają przedawnieniu. Ten etap zakończy się 15 kwietnia. To jednak nie koniec prac w Gross Rosen. Skala tej zbrodni nie pozwoli na zakończenie badań w tym miesiącu. Wydobyte szczątki są przekazywane do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu, celem pobrania materiału genetycznego. Równolegle IPN zbiera relacje świadków tych zdarzeń, które są traktowane z powagą zeznań w śledztwie.

Masowy grób, w którym może spoczywać nawet 300 osób, pomogła ujawnić relacja byłego więźnia z Belgii. Z okresu ewakuacji obozu pod koniec wojny nie zachowały się żadne dokumenty- mówi dr Katarzyna Pawlak - Weiss z IPN.

Instytut Pamięci Narodowej jest otwarty na rozmowy z rodzinami osób, które mimo upływu lat nie wiedzą co stało się z ich bliskimi w tym okresie. Kontakt i pobranie próbek DNA mogą dać odpowiedzi na te trudne pytania."


http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/76590/Po-przerwie-wznowiono-ekshumacje-w-Gross-Rosen


Przy okazji poszukiwań był "ABC-Alarm"
http://wroclaw.tvp.pl/36694621/przerwane-prace-w-grossrosen-zamieszanie-wokol-puszek

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.003
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.