Skocz do zawartości

podstawa wz.1936k do rkm wz.28


gros

Rekomendowane odpowiedzi

W innym miejscu forum zamieszczoba fotka z rkm wz.28
Podstawa wygląda na wz.1936k dla kawalerii do strzelań p.lot, która miała wejść w miejsce drewnianej podst. pl wz.29. Może ktoś potrafi ją zidentykować, to jedyne zdjęcie tej podstawy jakie widziałem.

Pozdro..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa p.lot wz.36k była wzorowana na podstawie p.lot do MG-13 Dreysego, bez zmian miała zostać lawet - od podstawy wz.29. Laweta na zdjeciu troche nie odpowiada temu opisowi. Ale może nasi spece od broni coś przeoczyli i jest to podstawa wz.36k do rkm wz.28 - testowana przez polską kawalerię.

Pozdro...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skad masz taka informacje, ze to wz. 36k?? Ze znanej dokumentacji wynika, ze powstalo 6 takich podstaw i po testowaniu w pulkach kawalerii w 1936 r, Centrum Wyszkolenia Kawalerii wydalo negatywna opinie o nich i do produkcji nie weszla, choc na jej bazie opracowywano pozniej plany dla podstaw plot dla ckm serii C. To Ty przypisujesz temu zdjeciu, ze to wz 36k, czy masz jakies zrodlo, ktore tak twierdzi? Wedlug mnie, poniekad sobie sam odpowiedziales, bo rzeczywiscie to cos na zdjeciu, nie ma nic wspolnego z podstawa do Dreyse, wiec nawet nie ma mowy o podobienstwie do skapego opisu na temat wz 36k.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1935r Dep. Kawalerii opracował wymagania dla podstawy plot. Do rkm wz,28 bowiem będący na wyposażeniu kawalerii trójnóg wz.29 był za ciężki, długi 150 cm i nie nadawał się do przewożenia w jukach.
Według wymagań nowa podstawa miała być trójnogiem składającym się z dwuczęściowych wysuwanych nóg o masie ok.10 kg. I długości w stanie złożonym do 80 cm..
Do celów powietrznych miała mieć 130 cm a do celów naziemnych 110cm.W 1936r FK w W-wie wykonał model przypominający podstawę lkm Dreysego wz.1913. Model prawie spełnił wymagania, lecz był trochę za długi po złożeniu - 90cm. Uznano, że jest to do przyjęcia.
Masa wyniosła 7,3 kg , kat podniesienia lufy + 90o i wysokości do strzelań plot 140 cm..
Potem były próby 6 podstaw i wniosek CWKaw., że z za drzewa będzie lepiej się strzelało bo nie trzeba będzie wozić z sobą podstawy ( podobny wniosek co do łoszaków do rkm).

Podstawa wz. 1936 do ckm wz.1930 to całkiem inna bajka, na niej właśnie opracowano podstawy typ PL7,9 B do ckm c1, c2, ….. - PL7,9 B.
Tyle wynika z książki „Polskie kontr. Broni strzeleckiej” Z.Gwóźdź 1993r.
Nie twierdzę, że na foto. jest na pewno podstawa wz.36k do rkm wz.28. Jeżeli nie zachowała się dokumentacja to możemy tylko się domyślać. Dopiero naoczni świadkowie może by coś powiedzieli. Tych na zdjęciu to pewnie nikt nie spyta. Przypominam, że zdjęciami P-50 facet próbował zainteresować różnych ludzi przez 60 lat bez skutku, dopiero niemiecka fotka otworzyła wszystkim oczy.
Na marginesie, co to jest „kulczan” do rkm wz.28 (może są jakieś fotki).


Puzdro….
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mi nie tlumacz roznicy pomiedzy podstawami do ckm i rkm, bo podejrzewam, ze mialem tych podstaw w rekach i przed oczami wiecej, niz sobie jestes w stanie wyobrazic:))Ksiazek mi tez nie musisz przepisywac, bo mam je na polce:)) Jesli to tylko Twoje dywagacje, co do zdjecia nr 1 w tym watku, to moze nie formuluj takich tez, jak: jedyne zdjecie tej podstawy, jakie widzialem", bo brzmi to sensacyjnie, ale nic z tego nie wynika.Rozczarowalem sie;)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak powaznie panowie, to nikt mi nie odpowiedzial na pytanie skad pewnosc ze to polskie. Zupelnie sie nie upieram ale tak dla mnie panowie na zdjeciu nie sa w mundurach polskich, a juz kawalerzystow zupelnie nie przyponinaja (no najwyzej zmotoryzowanych). Wihajster na pierwszy rzut oka jest jakas podstawa do lawetki na pojezdzie mechanicznym i jezeli tak to z zadnym polskim samochodem sobie nie kojarze (moze fotka odwrocona prawa na lewa?). Ten drag w tle zupelnie maszt anteny przypomina a juz absolutnie nie kojarzy mi sie zaden polski pojazd (konny czy motorowy) wyposazony w km i radiostacje.

Czyli chyba trzeba sie upewnic ze a) jest to wogole trojnog i b) polski. Tak mi sie w kazdym razie wydaje.

Pozdr
Krzysztof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam zadnych zludzen, ze to sa Niemcy, o czym swiadczy nakrycie glowy i plaszcz tego na pierwszym planie. Tym bardziej dziwi mnie teoria, dotyczaca uzywania podstawy, wykonanej 3 lata przed wojna w liczbie kilku sztuk. Myslalem jednak, ze sa jakies przeslanki, bo stwierdzenie w pierwszym poscie bylo dosc kategoryczne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc, komentarz Gebhardt trafił w sedno sprawy.
Czasami widzi się to co by się chciało widzieć.
Podstawa wz.1936k pozostanie niestety kolejnym nie udokumentowanym sprzętem WP.

Pozdrow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

http://83.12.97.162/gallery4/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=112134&g2_serialNumber=3
z http://83.12.97.162/gallery4/main.php?g2_itemId=112007

trójnóg CSS - lkm 08/15

1937, Zambrów, Polska
Mazowiecka Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii im. gen. Józefa Bema, ćwiczenia przeciwlotnicze, T. Wiśniewski, Cegliński i J. Zdrojewski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie też było na forum.

Taka podstawa plot była rozważana jako alternatywa dla wz.36k.

Podstawa drewniana wz.29 do rkm jako zbyt nieporęczna przestała pasować wojakom.

Tak w ogóle to czekam na zapowiedzianą książkę pana Piotra gdzie wyjaśni się wiele niejasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie