Skocz do zawartości

Opaski powstańcze


Gość J

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 months later...
Witam.
Ogólnie raczej podanie ujednoliconego wymiaru opasek jest niemożliwe. Jedynie można przyjąć, że wymiar koloru białego i czerwonego był jednakowy.
W książce Krutola (pchr. Dąbrowa) Bez mudnuru" jest napisane, że prawie dwa tygodnie sierpnia w kompani w której był plutonowym większość żołnierzy wogóle nie miała opasek. Dopiero później zostały im dostarczone. Więc jak widać różnie bywało w zależności od oddziału, dzielnicy itd.
Pozdrawiam
Kopi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Sz. P. Kopii
Wymiary opasek były znormalizowane - jak podałem w swoim poście - podane w zlączniku do rozkazu o akcji Burza - wszystkim odziałom nie tylko z Powstania Warszawskiego. Whatfor uzupełnił mój post fotami - chwala mu za to. Powolywanie sie ze jakiś pluton walczyl bez opasek dwa tygodnie - co zapewne mialo miejsce (np. nie dotarla łączniczka z opaskami) bylo zdarzeniem incydentalnym i nie mozna tego stosowac do calego wojska. Opaski byly dostarczone w prawie wszystkich oddzialach juz na pierwsza koncentracje i nie zostaly odebrane po odwolaniu koncentracji. Fakt ze ze wzgledu na pospiech w ich wykonaniu b. czesto uzywano pieczeci z orlem wzór 29 - pochodzących z urzedów , szkól idt. (whatfor prezentuje taką opaskę). Oddzialy Korpusu Bezpieczeństwa Nałęcz" nie mialy na opasce orla - brak matrycy -pieczeci. Resumumując mój nudny wywód podkreślam, ze AK zapewnila dla wszystkich zolniezy opaski - podobnie ma sie sprawa z legitymacjami - które zostaly rozdane do ca 4 sierpnia (nie jestem pewnien czy czwartego - jak ktos wie lepiej niech mnie poprawi) wśród wszystkich Ak-owców.
Pozdrawiam i prosze o konstruktywnie komentaze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Z całym szacunkiem powstaniec 1908 ale nie masz racji. Może oddziały rozpoczynające walkę w godzinie W" miały opaski nawet w jednakowych rozmiarach i legitymacje. Może do 4 sierpnia wypisano brakujące legitymacje (w co wątpię) ale po kilku dniach napływ ochotników był duży i w wielu jednostkach opaski były robione na bieżąco i jestem 100% że różniły się zarówno wymiarami jak i oznakowaniem - mnogość nazewnictw od WP po AK oraz sposobu ich nanoszenia (stemle, pisane ręcznie a nawet wyszywane) lub bez żadnych napisów. A jeżeli chodzi o legitymacje to np mój dziadomir dostał legitkę AK dopiero po kapitulacji przed udaniem się do niewaoli. Przez całe Powstanie nikt z dowódców niższego szczebla nie zawracał sobie głowy legitką bo ona nic nie dawała i tak czapa jak niemcy złapali i tak.
A rozkazy które miały określać i opaski i umundurowanie" były tylko mało kto ich przestrzegał bo ogólnie nic nie szło w Powstaniu tak jak powinno (pomoc zachodnich aliantów isowietów przy okazji) i były ow iele większe problemy niż sprawdzanie czy opaski są jednakowe.
Pozdrawiam
Kopi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
rozkaz Nr 14 płk. Montera", w którym uregulowano m.in. sprawę opasek.
Punkt 4/1 - Oznaki zewnętrzne i ubiór żołnierzy AK - wytyczne tymczasowe:
Wobec stwierdzenia wśród żołnierzy AK różnorodności w oznakach zewnętrznych na nakryciach głowy i ubiorze, polecam wszystkim d-com bezzwłocznie przystąpić do uregulowania tej sprawy w myśl poniższych wytycznych:
pkt. 1. Każdy żołnierz AK występuje w opasce biało-czerwonej, na białej części opaski - litery WP, między literami pośrodku - godło państwowe (orzeł), pod orłem - nr oddziału. Opaska na prawym przedramieniu ponad łokciem. Służby noszą ponadto na końcu prawego rękawa opaskę szerokości 5 cm z nadrukiem swej służby.
pkt. 2. Jako nakrycie głowy można nosić furażerki, berety, czapki okrągłe, hełmy wzgl. rogatywki.
pkt. 3. Dystynkcje posiadanych stopni wojskowych mają być noszone wg obowiązujących przepisów i regulaminów WP, tylko na nakryciu głowy i na naramiennikach. Na furażerce z lewej strony furażerki, na berecie z przodu pośrodku, na czapce - na otoku czapki pod orzełkiem. Zamiast orzełka można nosić wstążkę biało-czerwoną w formie prostokąta o wymiarach 2 na 5 cm - noszoną na przedzie czapki, beretu, hełmu.
pkt. 4. Wobec braku przepisowych dystynkcji obowiązujących w WP, obowiązuje tymczasowo ujednostajniony wzór biało-czerwonych proporczyków o wymiarach 2 na 5 cm, noszonych na obu bokach kołnierza, wzgl. klapach płaszcza, bluzy lub kurtki.
Zabraniam stosowania przez żołnierzy AK indywidualnych, własnego pomysłu oznak i upiększeń w postaci różnych wstążeczek, kokardek itp. noszonych na czapkach, hełmach, mundurach lub ubraniach".
Dodaje tak dla wyjaśnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie