Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Lotnictwo i okolice
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 15:22:00

Oto pare fotek z dzisiejszego pikniku!

 Linki sponsorowane
RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 15:27:00

Nie ma się z czego cieszyć - co tu oglądać badziew który nie potrafi wylądować na szosie jak MIG-21 albo Gripen.

Ciszej nad tą trumną.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 15:31:00

dobra fotki potem dodam poniewaz nie moge ich zaladowac.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 15:39:00

Wreszcie mamy nowoczesne samolociki :) I nie jest to sprzet made in USSR :) Szkoda tylko, że pilotów aktualnie brak poza jednym :/ Trzeba się z tego cieszyć a nie udawać pseudo znawców i wszystko krytykować :)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 15:43:00

Ale z czego się cieszyć - samoloty mogą stacjonować tylko w dwóch bazach w Polsce, niestety nie mają takich mozliwości jak MIGi i Gripeny - W Szwecji przebazowanie natychmiast na jakąś drogę nie stanowi problemu w razie ataku na macierzyste lotnisko.

Z f-16 ten numer nie przejdzie - dwie lepsze ruskie rakiety na każde z dwóch lotnisk i po zabawie.
Tu trzeba krytykować i drzeć łacha.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 16:14:00

Acer nie masz racji.Efy mają po kilka kompów.Pomyśl jaką grę można wgrac zamiast latac.A jaka oszczednosc?Taki Mig to musiał byc tankowany kilka razy dziennie.A taki Ef to raz na rok zatankujesz i wystarczy.I tak latał nie będzie bo niesprawny.
Pozdrawiam

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 16:22:00

A chyba że tak :)

Amerykanie żeby rozwiązać problem instalacji działka kierowanego ruchami głowy pilota śmigłowca musieli skonstruować specjalne komputery.
Rosjanie rozwiązali problem inaczej - zainstalowali prosty układ elektrohydrauliczny- też działało.

Moim zdaniem kasa wydana w błoto. Południowi sąsiedzi wybrali Gripena. Ale pomyśleli. My wykonaliśmy polecenie telefoniczne Ambasady USA.

Ja zdania nie zmienię, a na nasze warunki zawsze uważałem konstrukcje Artioma Mikojana.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 16:27:00

e e e dajcie mi f16 na złom, :) no może 20% zwróci się z naszych podatków.Ile to może wazyć, z jakiego metalu jest?? chyba z takiego drogiego:) Wiecie co może sprzedam takiego f156, jakiemuś barowi przy drodze "GIERKóWKA", widziałem ostatnio za częstochową jakiś bar SAMOLOT :p

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 18:11:00

Zdania nie zmienisz ? nawet jak prawdziwy fachowiec wytknalby ci twoje bledy ? Bez przesady nie mozna byc az tak upartym. Jak mi ktos udowodni, ze sie myle co do F-16 to jak najbardziej posypie sobie glowe popiolem. Tylko niech to bedzie ktos kto naprawde jest w temacie i latal na wielu samolotach. Zawsze mozna sie pana Rozscislawa zapytac o zdanie :P A spekulowac to mozna sobie na gieldzie ;)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 18:20:00

To zapytaj pan kolego pana Stepaniuka czy wyląduje taką maszyną na zwykłej drodze szybkiego ruchu.

Zresztą F-16 to nie jest myśliwiec frontowy, dziwnym trafem wszyscy eksperci lotnictwa z gazet specjalistycznych wypowiedzieli się na ten temat.
W temacie F-16 DOL-e odpadają. Czyli z ewentualnym przebazowaniem na wypadek "W" na terenie kraju kicha - nie mamy tylu lotnisk, a pewnie trzeba by wiać na bazy sojuszników.
Dla MIG-ów operowanie z dróg i lotnisk przyfrontowych to normalność.
Zresztą Stepaniuk karierę rozpoczynał od MIGa.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 18:25:00

f 16 to złom, polska jest znana ze zbierania złomu, jakięs czołgi od niemców, jakieś statki zuzyte, teraz jakies samoloty nie latające, a na dodatek nie ladują na mojej ulicy

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 18:45:00

Acer bo ty jesteś człowiek z lasu to ci wybaczam.

Nie "na zwykłej drodze szybkiego ruchu" tylko na DOL-u.
DOL jeżeli ktokolwiek jest chociażby odrobinę spostrzegawczy to zidentyfikuje DOL gołym okiem w czasie przejazdu samochodem. Dla ewentualnych agresorów DOL-e są tak samo znane jak "zwykłe" lotniska i w popdobnym stopniu byłyby priorytetowymi celami dla ŚNP(sr. napadu powietrznego)
Na DOL-u trzeba nie tylko wylądować ale także wystartować, no chyba że jedynym celem istnienia DOl-u jest to, by pilot mógł sobie bezpiecznie wylądować i porzucić samolot zamiast sie katapultować (co niesie za sobą pewne ryzyko). Dlatego też na DOL trzeba wcześniej przebazować jednostki naziemne do obsługi samolotów. Tylko "dziki" w filmie 1941 wylądował przy "cepeenie" i poprosił "do pełna". DOL-e nie są panaceum na powietrzny atak przeciwnika ale dosyć tanią formą na zagęszczenie sieci lotnisk operacyjnych.
Dużo lepszą strategią jest nie dopuścić do ataku i zwalczać ŚNP zanim osiągną rubież ataku. W takim przypadku bojowa wydajność (ilość zabieranego uzbrojenia, zasięg samolotów , zdolność do jednoczesnego zwalczania wielu celów etc.) owych 48 F-16 będzie większa niż reszty naszego lotnictwa.
Sprawą zupełnie inną jest czy naszą armię stać na tak wysublimowaną broń. Moim zdaniem nie, ale to temat na inną dyskusje.
Piewcom konstrukcji strategii i taktyki rodem z CCCP radzę zapoznać się z wynikami walk nad doliną Bekaa.

pzdrwm
bombel

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 19:02:00

Tak jestem z lasu i jestem piewcą strategii i sprzętu made in USSR/CCCP. :))
Zabijcie mnie ale jestem :)

Drogi Bomblu - Dolina Bekaa - ale kto pilotował te samoloty ? Syryjscy piloci. Dobry samolot to chyba jedno, ale sam się nie poprowadzi i własności tej ręki na sterze też ważne. Nie że bym uwłaczał zdolonościom arabów, ale....

W Korei kiedy "traktory" [określenie jankesów] pilotowali rosjanie nie było różowo dla amerykanów, którzy zebrali cięgi jak nigdy po II wojnie.

Dlaczego zatem sąsiedzi z południa, z których nabijamy się, pijamy ich piwo i lecimy ich dziewczyny - nie dali się okpić i kupili Gripena [lądującego na DOL] ?
Nie musimy się rzecz jasna kierować tym co kto kupuje.
Ale czy unifikacja sprzętu z sąsiadem nie byłaby dla nas lepsza ? "I nie byłoby taniej w jakimś sensie ?
I chyba Szwecja bliżej niż USA i od czasu potopu nigdy nam kuku nie zrobiła.

Moim zdaniem lepiej mieć DOL-e i samoloty na nich lądujące niż nie mieć DOL-i i nie mieć lądujących na nich samolotów. Jeżeli F-16 może korzystać z DOL-i to wyprowadź mnie Bombel z błędu.

Wygłaszane opinie w mediach - dwie bazy tylko dla efów, to sory, ale dla mnie ryzykowanie tych dwóch przysłowiowych rakiet CCCP i po naszych efach.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 19:08:00

Nie pozostaje nic innego jak podziwiać niesamowitą wiedze specjalistów na temat F16. Skąd panowie czerpiecie wiadomości?
Skąd wiadomo ze F16 nie potrafi wylądowac na drodze? Próbował tego któryś z Panów? czy powtarzacie za niedorobionym onetowcem?
Acer skąd wiesz ze F16 nie można przebazować na inne lotnisko niż Łask i Krzesiny?
Od kilku lat systematycznie F16 uczestniczą w pokazach w Dęblinie Radomiu a wcześniej w Bydgoszczy.
Podczas jakichś manewrów NATO F16 kożystały z polskich lotnisk a nie posiadały one standardu obecnych Krzesin.
Więc jak to jest - tamte mogą? a te polskie nie mogą?

No i te DOL'e - uczepiliście się Panowie tego tak jakby problemem pilota F16 było to ze nie może wylądować na drodze kupić redbula w przydrożnym barze i skorzystać z usługi TIR'ówki.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 19:17:00

Nie powiedziałem/nie napisałem że nie może wylądować na innych lotniskach.
Powtórzyłem za pismakami reprezentujących prasę lotniczą - że dla efów mają być te dwie bazy macierzyste i koniec.
Stądt też ich i nie tylko obawa przed dwiema rakietami.

Co do DOL-i właśnie nikt głośno nie powiedział łącznie ze Stepaniukiem o możliwości lądowania na "drodze". W tym temacie panuje zadziwiająca cisza.

Jeżeli tak nie jest - to niech oficjalnie zaprzeczą, wylądują na takim DOL.

Jako podatnik, który też w jakimś stopniu zasponsorował efa mam prawo mieć wątpliwości. I tyle.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 19:31:00

Dobrze, że na tym forum są jeszcze Bombel i Nowotny.

Panowie piloci gier komputerowych, a i ile wy DOL-i widzieliście podczas ćwiczeń, a może lądowaliście na nich? Po co wypisywać takie niedorzeczności, że DOL to jest magiczne lekarstwo dla Polski na czas wojny. Nie szkoda wam czasu na takie śmieszne pisanie? Są w Polsce publicyści lotniczy, którzy mają mapy lotnicze UW i NATO sprzed 1989 r., gdzie każdy polski DOL był pięknie zaznaczony. Może wam kiedyś opublikują. Prawdziwe DOL-e to są takie, jakich stare WL/WLiOP nigdy nie użyły do ćwiczeń, żeby ich nie demaskować, choć są wyznaczone.

A co to za niedorzeczność, że F-16 jakoby nie operuje z DOL-u? A co takiego magicznego jest w DOL-u, że jakoby F-16 nie może tam wylądować? Za dużą rozpiętość skrzydeł ma? Na najwęższym polskim DOL-u Kliniska w leśnej przecince spokojnie ląduje An-26 a F-16 ma nie wylądować? Co to są bzdury?

Że co? Że F-16 jakoby nigdzie na świecie nie operują z DOL-i? W Izraelu nie operują z DOL-i? W Singapurze nie operują z DOL-i? W Singapurze operują z gorszych DOL-i niż najgorszy polski DOL Kliniska.


Pozdrawiam :-)

G.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 20:10:00

Dzięki Grzegorz

Temat DOL-i należy już zamknąć, bo trudno dyskutować z ludźmi którzy zamiast własnych sądów operują jedynie, wytartymi jak spodnie na d....., sloganami z prasy lub innych mediów (odsyłam to jakże interesujących wątków i samolocie Ił-2)
Warto jednak wrócić do podjętego już tutaj tematu "doskonałej" przydatności Grippena do naszych potrzeb ( bo to niby skonstruowany do operacji autonomicznych z DOL-i).
Po pierwsze startował w przetargu i zapewne komisja przetargowa stwierdziła że F-16 lepiej spełnia nasze WTT (warunki taktyczno techniczne) i inne warunki przetargu.
Ale ja nie o tym.
Wyobraźmy sobie, że NATO zostaje uwikłane w długotrwały konflikt. Ramię w ramię nasi przyjaciele znad Wełtawy dzielnie stają w polu z nami i resztą sojuszników. Wyobraźmy sobie także, że na skutek intensywnej bojowej ekspoloatacji w Grippenach zużywa sie jakiś detal, np siłownik hydrauliczny w układzie sterowania, produkowany akurat jedynie w Szwecji u głównego producenta. W takim przypadku, o ile Czesi nie będą mieli własnych w zapasie, muszą:
1. prosić o pomoc tych sojuszników którzy mają Grippeny (zdaje się że za dużo ich nie ma)
2. prosić sojuszników o inne samoloty (a raczej jak to już drzewiej bywało wysłać swoich pilotów do innych armii)
3. wysłać swoich agentów wywiadu by wykradli te cholerne siłowniki...


...albo odstawić swoje samoloty na kołki bo Szwecja jako neutralna nie może dostarczać sprzetu walczącym stronom by nie naruszyc swojej neutralności.

To sytuacja oczywiście bardzo hipotetyczna bo trudno sobie dzisiaj wyobrazić konflikt na skalę conajmniej europejską. Nie znaczy to jednak że Grippen ma same zalety bo jakoś nie pokonuje zbyt często konkurentów w przetargach.

pzdrwm
bombel

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 20:45:00

dajcie spokój, temat jest nie warty na wasze gadki:) polska zamiast kupić nowe, bierze złom:)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 21:46:00

Powiem wiecej jaki by Polska nie kupila samolot to i tak byloby zle. Ot taka nasza mentalnosc. Podejrzewam, ze nawet jakbysmy kupili X-wingi, ktore lataly w gwiezdych wojnach to i tak znalazl by sie ktos kto by powiedzial, ze to przeciez jest zwykly zlom ;) joke :]

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 22:02:00

Witam , jeszcze "ciepłe" foto dziśiejszej "gwiazdy" .Stał daleko i pod dachem aby nie zardzewiał :)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 22:02:00

Vojtaz2
A skąd masz takie informacje ze to nie są nowe samoloty?
Według ciebie ile one mają lat?

Acer
wyszły nowe ciekawe rzeczy to jeszcze zadam ci kilka pytań bo się pewnie na tym znasz.
W Koreii latały jakieś F16?
Jaki był stosunek zwycięstw do strat?
Co wiesz na temat wyszkolenia syryjskich pilotów i co mogli zrobić w momencie kiedy system dowodzenia(którego jesteś zwolennikiem) przestał istnieć?

I wracając do problemu działka pokładowego - można by ten problem rozwiązac również przy pomocy cięgieł i popychaczy albo nawet sznurka. Masz jakieś dane na temat:
bezwładności układu?
czasu reakcji?
dokładności?

Rosyjski sposób prowadzenia wojny jest genialny, niestety w Polsce mało skuteczny - jest nas zaledwie coś ok 40 milionów :)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 22:08:00

Macsurf ma naracniejsza racje- coby nie kupili to zle...
A co do stosowania efow to wymagaja one bardzo czystych lotnisk- maja taki wspanialy usmiech lapiacy wszystko co na ich drodze. a 29 w wersji 9.12 mialy wloty blokowane zaslonami- czerpaly powietrze z gory naplywu skrzydla. Pozniejsze wersje 29 mialy te zaslony zlikwidowane.
Mig -29 jest dostosowany do dzialan z lotnisk zdecydowanie gorszych niz f-16. Tylko rd-33 kopca ojjjjj

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 22:26:00

Woytas

Na normlnych forach, żeby zostać moderatorem to trzeba mieć jakąś wiedzę. Tutaj nie?

Po co robisz ludziom wodę z mózgu w kolejnym wątku tego forum?

Byłeś kiedyś na jakimś DOL-u podczas lotów? Na jakim? Widziałeś jak się je czyści dla wszystkich typów samolotów i śmigłowców?

Czyści się także dla twoich wspaniałych 9.11, i 9.12 i 9.12A, i jakich tylko innych chcesz MiG-ów-29, bo nikt nie będzie ryzykować, żeby kapsel po piwie pana Zdzisia, co go ciepnął nie wiedząc, że jedzie po DOL-u, zassała Iskra i żeby sobie zrujnowała SNC, która to Iskra też na DOL-u ląduje zaraz przed albo zaraz po najlepszych na świecie MiG-ach 9.cośtam, a ma Iskra wloty tak samo nisko jak F-16, albo nawet niżej. Tylko na Iskrę nikt nie pluje, za to F-16C Block 52M+, uuuuuuuuu no to dopiero wieś i obciach, nieprawdaż?

Nie widziałeś nigdy w życiu DOL-u w akcji to siedź cicho i nie wypisuj bzdur, bo tylko szkodzisz temu forum, a niby urzędowo masz pomagać. Czy może nie masz i wolno ci pleść androny?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 22:31:00

Prosilbym o troszeczke szacunku bo nie przypominam sobie bysmy byli kolegami to raz
po jakiego grzyba Krzesiny i Lask dostaly nowa plyte lotniska? Dla migow-21 wystarczylo a do f-16 juz nie?
Prosze przeczytac DOKLADNIE co napisalem o 9.12 -specjalne zaslony uniemozliwajace dostanie sie zanieczyszczen do wlotu powietrza.
To ze ktos kiedys napisal jakas ksiazke nie oznacza ze ma monopol na wszystko

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 23:20:00

Ja na lotnictwie to znam sie tyle ze czasem po flaszce mam problem z ladowaniem.Mam pytanie,w telewizji podawali ze Jastrzab wykonal bardzo duzo lotow bojowych i do tej pory tylko 2 sztuki tych samolotow zostalo zestrzelonych. Jak to wyglada w porownaniu z Grippenem i Migiem 29? I czy w czasie pierwszej wojny irackiej F-16 mial okazje skonfrontowac sie z Migiem? Pozdrawiam

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 23:30:00

grippen nie mial jeszcze mozliwosci wyprobowaniu sie w boju a f-16 zdaje sie walczyl z 29 w iraku ale bez historii zaden pojedynek

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 23:43:00

Z tego co pamiętam to Amerykanie załuszyli całą łączność i Migi leciały ślepe i głuche.
Mam inne pytanie: jeden z ekspertów twierdził, że wady efek były powodowane nie zakończonym okresem testów. Podobno na usilne żądania Polaków przyleciały wcześniej. Chciano zdążyć przed 11 listopada. Ahh te wybory :-)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 23:44:00

Panowie, a nie przyszło wam do głowy ze z tymi samolotami to jest tak jak z ludzmi? Sa pewne standardy. Jeden wskakuje pod prysznic rano zeby czyściutki udac sie do roboty i wieczorem żeby równie czysty wskoczyć do łózeczka.
Innemu zaś wystarczy jak dokona tego raz w tygodniu.
Ten pierwszy ma elegancko wyposażoną łazienkę, drugiemu zaś wystarczy miednica.
Zakładając ze ten pierwszy człowiek to taka bardzo elegancka laseczka, a wy do tej pory zadawaliście się z taka mniej elegancką której wystarczyła miednica i to raz w tygodniu przed kościołem.
Teraz z przyczyn losowych macie się zadawac z ta pierwszą, dlaczego wam przeszkadza ze bierze kąpiel dwa razy dziennie?

Po to Krzesiny i Łask mają nową płytę :)
I jeszcze jedno
Skoro w MiG'u 29 zlikwidowano zasłony to na czym polega jego dostosowanie do gorszych lotnisk?
Moze na tym ze ma koła przedniego podwozia przed wlotami???
To z pewnością zmniejsza ryzyko dostania się do tuneli wlotowych ciał obcych :))))

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 23:45:00

Zacni panowie Bombel i Czwartosz nie można kulturalniej ?
Amerykańskie - więc nie można krytykować i wątpić panie Czwartosz ?
Co to za jakieś nieprecyzyjny termin "leśna przecinka" ?

Z innej beczki
fińska "Patria" też miała spełniać w przetargu nasze warunki - a potem się okazało że różne kwiatki powychodziły, łącznie z tonięciem w basenie - po cichutku zmieniono SIWZ, co zresztą było przedmiotem sporej aferki, którą skrzętnie MON tuszował. A niby taki fajny pojeździk.

I kończąc raz jeszcze więcej kultury Panie Czwartosz -
Bo na razie to chamskie mentorstwo.

Panie Nowotny - wiem co latało w Korei, i czytałem także inne rzeczy niż amerykańską propagandę sukcesu.
Panu też polecam poczytać, nawet poszukać w necie inny od amerykańskiego punkt widzenia.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 23:46:00

Natrafilem w necie na takie porownanie miga i efa

"Dwie sztandarowe produkcje dwóch mocarstw po przeciwnych stronach żelaznej kurtyny. Porównajmy. F-16 ma jeden silnik (w Migu są dwa), jest mniejszy (15 m dł.), lżejszy, generalnie zwrotniejszy i bardziej uniwersalny. Ma większy zasięg (do 3,9 tys. km), może tankować w powietrzu i zabiera większy ładunek. Ma też lepszą widoczność z kabiny niż Mig. Pilot F-16 w przeciwieństwie do swojego rosyjskiego kolegi może spokojnie spojrzeć, czy ktoś mu nie siedzi na ogonie. Sokół jest też superwygodny w obsłudze dla pilota. Ale i radziecka maszyna (17,3 m dł.) zaprojektowana bardziej do osłony wojsk i obiektów na własnym podwórku niż do wykonywania dalekich misji ma swoje plusy. Amerykańscy piloci, którzy podczas wspólnych ćwiczeń z Niemcami na Sardynii w 1995 r. przesiedli się na migi, byli zaszokowani ich zwrotnością przy mniejszych prędkościach. Zwracali też uwagę na moc, system termicznego naprowadzania rakiet powietrze-powietrze i możliwości systemu celowania w hełmie pilota. Mig w przeciwieństwie do F-16 nie wymaga płaskiego pasa startowego i może lądować na lotniskach polowych. A wady? Słaba ergonomia i skomplikowana aparatura. - Trzeba chyba być ośmiornicą, żeby to wszystko obsłużyć - podsumował jeden z Amerykanów. Który samolot wygrałby w bezpośredniej walce? Pewnie zdecydowałyby umiejętności pilotów."

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-11 23:55:00

acer prv

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 00:09:00

Panie Acer
Ja nigdzie nie wątpie ze Pan nie wie co latało w Koreii. Ja się tylko zastanawiam co ma wojna koreańska do F16??
Nie wiem też czy prezentuje jakąkolwiek propagande. Odnosze wrażenie ze zadałem Panu niezbyt wygodne pytania na które poprostu nie potrafisz Pan odpwiedzieć a które wynikają z Pańskich własnych wypowiedzi :)
Ja się Pana grzecznie pytam bo Pan tu podajesz jakies ciekawostki o genialnych jak mnienam rozwiązaniach technicznych ale nic o efektach ich pracy :)
Chyba ze to miał byc popis posługiwania się klawiaturą połączony w wyrazeniem niechęci do teguo samolotu w myśl zasady "jest do d..py - bo tak!!!"
Niemartw się Pan - nikt panu nie każe tym złomem latać :)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 00:23:00

Primo mister Novotny - epoki wojny koreańskiej użyłem jako antytezy pana Bombla, który przyrzucił zdarzenia z Doliny Bekaa. Gdzie w obu miejscach walczył ze sobą sprzęt rosyjski i amerykański - chyba jednak nie pilotowany przez równorzędnych pilotów. W warunkach korei kiedy latali rosjanie nie wysługując się innymi rękoma sprzęt amerykański nie był taki cudowny i spadał masowo. Tyle.

Opinie krytyczne na temat F-16 to tylko spisek niezadowolonych frustratów ?
Dobrze, niech tak będzie. Pożyjemy zobaczymy na co wydaliśmy duuużą kasę.

Racja ja nigdy nie polecę, Pan pewnie też, inni najwyżej będą pewnego dnia zawiedzeni.
I wszystko z mojej strony na ten temat.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 00:29:00

Nowotny napisał:
Sa pewne standardy. Jeden wskakuje pod prysznic rano zeby czyściutki udac sie do roboty i wieczorem żeby równie czysty wskoczyć do łózeczka.
Innemu zaś wystarczy jak dokona tego raz w tygodniu.
Ten pierwszy ma elegancko wyposażoną łazienkę, drugiemu zaś wystarczy miednica.
Zakładając ze ten pierwszy człowiek to taka bardzo elegancka laseczka, a wy do tej pory zadawaliście się z taka mniej elegancką której wystarczyła miednica i to raz w tygodniu przed kościołem.
Teraz z przyczyn losowych macie się zadawac z ta pierwszą, dlaczego wam przeszkadza ze bierze kąpiel dwa razy dziennie?
-----------------------------------------------------------
Choć to trafne, to żeby było śmieszniej to wygląda to jeszcze odrobinę inaczej. Powinien to sobie obejrzeć towarzysz publicysta lotniczy-lektor PZPR, którego wieloletni wpływ na szare komórki czytelników widać w tym wątku jak w krzywym zwierciadle z dodatkowym rechotem zza zwierciadła. Ale jakoś towarzysza nigdy na DOL-u nie widziałem.

W Polsce na DOL-u największa histeria otacza to, co rzekomo jest na DOL wprost stworzone i co jakoby nie jest wymagające jeśli chodzi o nawierzchnię. Czyli MiG-29. Raz na Kliniskach myślałem, że pęknę ze śmiechu. Normalna procedura jest taka, że czyści się DOL tak, że można z niego jeść. Potem z karawanu kierownika lotów do drugiego karawanu w punkcie przyziemienia płyne rozkaz "DOL zamknięty" i ludzka noga nie ma prawa stąpnąć na nawierzchnię lądowiska godzinę przed lądowaniami danego typu samolotu, ale zaraz po ich starcie przed następnym typem można przejść DOL-em od jednego karawanu do drugiego.

Ale jak mają lądować MiG-i-29 to DOL jest zamknięty od rana, nie można nawet na niego chuchnąć, pobocza DOL-u patroluje ŻW, a na pół godziny przed lądowaniem MiG-ów-29 kierownik lotów, niejako łamiąc swój własny rozkaz, idzie całym DOL-em od stanowiska obsługowego samolotów do karawanu w punkcie przyziemienia i osobiście przegląda DOL, czy tam przypadkiem coś się jednak nie wypsnęło spod maszyn czyszczących. Czyli obrządek bizantyjski nieznany dla MiG-ów-21 -23, Su-20, Su-22, Iskier i wszystkiego innego. W tym czasie można by już przegrać nowoczesną wojnę zanim po tylu godzinach czyszczenia i sprawdzania czystości pasa ktoś zezwoli MiG-om-29 na lądowanie na DOL-u.


:-)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 00:33:00

brawo
:)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 00:38:00

Przeniosę do współczesnej.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 00:39:00

bardziej towarzyskie bo powazne to nie jest tylko klotliwe-dlatego nie bralem bo bym musial niektorych wyprostowac

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 00:41:00

Nie tylko Czesi kupili Gripena , lecz również lotnictwo Węgier i z tego co wiem Republiki Południowej Afryki. I chwalą je sobie ...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 00:43:00

Gripen fajny jest- tylko narazie nie strzelal- mieli problem z integracja amrammow i maverickow

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 00:49:00

Zgadza się. A naszych szesnastek raczej w takiej akcji nie zobaczymy :-)
http://www.gripen.com/en/GripenFighter/tailormade.htm

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:02:00

ano
ale suczki jeszcze pare lat polataja i fulcrumy tez
Tylko juz z "przesieki w lesie" nie lataja
A tak pozatym to mapa Doli jest osiagalna dla kazdego- trzeba wiedziec gdzie szukac ale nie trzeba byc zadnym specjalistom by ja miec

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:04:00

Chyba się Pan Acer zdenerwował bo jakichś dziwnych zwrotów uzywa :)"mister". A może to taka forma zakumania :)
Ale wracając do tematu, może nam tu "mister" Acer wytłumaczysz w jaki sposób wybitny człowiek radziecki miałby sobie poradzić w dolinie Beka dosiadając MiGa podczas gdy naziemne systemy wykrywania i naprowadzania przestały istnieć albo zostały zmuszone do przerwania pracy?

Panie Woytas
Nie przyszło Panu do głowy ze zwrot "bo bym musiał niektórych wyprostować" jest jakiś taki mało elegancki?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:05:00

nie jest
Traktuje moim slownictwek kazdego w ten sposob na jaki zasluzyl :) jesli oczywiscie mowa o prostowaniu

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:11:00

Trza znowu pisać.
Nie można zostawić bez komentarza takich głupot jakie wypisuje senectus.
Chłopie zastanów sie co piszesz potem zastanów się jeszcze raz a potem na wszelki wypadek wyrwij klawiature z komputera.
Na razie dygresja:
Ponoć w jednym z alianckich dywizjonów w Anglii w breefingroomie był napis na ścianie - "czasami lepiej milczeć i pozwolić innym mysleć że jest się głupcem niż otworzyć usta i rozwiać wszelkie wątpliwosci"

Senectus zastanów sie raz jeszcze coś ty chłopie za brednie napisał. Żaden podkreślam żeden samolot z napędem odrzutowym w tym kraju nigdy nie lata z lotnisk polowych. Nikt nie jest tak bezgranicznie głupi aby próbować startu z lotniska polowego. Nawet najleższe obecnie Iskry startują zawsze z betomu (lub z dwa razy do roku z DOLu) Współczecne samoloty mogą kozystać wyłącznie ze stałych lotnisk (DOLu też nie wybuduje sie już po wybuchu konfliktu.

Porównania Mig-a do F-16 to jedynie amatorska zabawa ludzi którzy nic z lotnictwem nie mają wspólnego albo też nie maja jakiejkolwiek zdolności do analizy powszechnie znanych faktów.
Mig-29 czy się to komuś podoba czy nie zatrzymał sie na poziomie techniki z okresu pierwszej wojny w zatoce. Inne nowoczesne wersje tego samolotu pozostaja jedynie prototypami (chyba dopiero w zeszłym roku Rosjanie przyjęli na stan wojenno-wozdusznych-sił pierwsze seryjnie zmodernizowane Migi-29). Inne modernizacje np. w Niemczech ograniczyły sie do zmiany aparatury radiowo-nawigacyjnej i przystosowaniu samolotów do poruszania się w cywilnej przestrzeni powietrznej. Udało sie także odejść Niemcom, i to nie w całości od eksploatacji samolotów w 100% według resursów. To wszystko!!!!!
Do dnia dzisiejszego nie było skokowego wzrostu zdolności bojowych tego samolotu.
Przeciwnikami Irackich Migów w pierwszej wojnie mogły być F-16 w wersji powiedzmy Block 20. Jedyne co udało sie irackim Migom to uciec do Iranu. Mig-29 pozostał w zasadzie do dzisiaj tym samym samolotem. Natomiast F-16 Block52+ dzieli od Block20 przepaść porównywalna do różnicy pomiędzy Mig-21PF a Mig-21Bis, albo nawet większa.

pzdrwm
bombel

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:13:00

Jakoś tak dziwnie Pan odpowiadasz.
Rozumiem ze to Pan uważasz ze "nie jest"
I traktujesz nim tych którzy w Pańskim mniemaniu na to zasłuzyli?
To wiele wyjasnia :) Klasa facet!

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:17:00

mig mial przewage na efem- naprowadzanie rakiet na podczerwien przy pomocy hmm glowy(wiadomo o co chodzi :P ) - w naszej wersji zostalo to poprawione, gama uzbrojenia 16 jest zdecydowanie wieksza niz miga 29 i tak jak pisze bombel wszelkie migi w WWF sa w fazie prototypu- jednostkowej produkcji.
Ale nie zmienia faktu, ze platowiec miga ma swoje zalety - w trakcie bliskiej, bezposredniej walki mig jest zwrotniejszy, szybszy posiada 2 silniki (strasznie zreszta kopcace)- Tylko, ze w przypadku przewagi lotniczje tak jak mialo to miejsce w trakcie ostatnich konfliktow migi zostaja slepe i gluche i jakakolwiek ich przewaga nie ma szans sie objawic :(

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:23:00

Panie Nowotny- staram sie w swoich wypowiedziach w zaden sposob nie obrazac osoby z ktora prowadze dialog- nawet takiej ktora stara sie mnie sprowokowac. Ale jako moderator tego forum mam takie prawo a nawet obowiazek by przypomniec, ze denerwowanie czy tez prowokowanie mnie moze sie skonczyc dla tej osoby w sposob nie mily.
Wiec
Nie draznic rekina- ja potrafie sie przyznac do winy, niewiedzy, bledu-ale nie ktorzy sa zarozumiali i napompowani powietrzem. Kazde upomnienie traktuja jako gwalt na demokracji.
Moge im te powietrze upuscic- ale ja tego nie chce- prowadzmy kulturalna rozmowe, dyskusje ba nawet sprzeczke. Badzmy ludzmi na wysokim poziomie ale nie badzmy burakami
Mam nadzieje ze zrozumial Pan moja wypowiedz- jesli nie to trudno

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:25:00

Spokojnie - popracują i Rosjanie i jeszcze oko zbieleje.
Panie Novotny nieliczne pojedynki Rosjan na swoim sprzęcie ze sprzętem amerykańskim też miały miejsce w warunkach równych szans - i samoloty amerykańskie wtedy nagle zaczęły spadać - nie tylko wykpiwany sprzęt rosyjski. Więc może odrobinę szacunku dla Rosjan

-----

A tak będziemy utrzymywać linie produkcyjne i zatrudnienie zakładów w USA przed zamknięciem przez jakieś kilka lat.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:26:00

Oczywiście chodziło mi o walki na Bliskim Wschodzie.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:28:00

To jeszcze jedno pytanie. Tym razem do Pana Wojtasa.
Bo właśnie nie wiadomo o co chodzi.
"naprowadzanie rakiet na podczerwien przy pomocy hmm glowy"
Na czym polega naprowadzanie przy pomocy głowy?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:32:00

Postarm sie przy pomocy mojego ograniczonego slownictwa technicznego- wskaznik naprowadzania(?) znajduje sie na helmofonie i obracajac glowa pilot moze nakierowywac rakiete r-60 w zakresie bodajze 60 stopni od osi samolotu na cel(wartosci nie pamietam dokladnie) . Pilot nie musi nakierowywac calego samolotu by wystrzelic rakiete

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:35:00

Po prostu nahełmowy wskaźnik naprowadzania na cel.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:39:00

Przepraszam senectusa
Moja polemika chyba jest zbyt uszczypliwa
Co do meritum pozostaję na swoich stanowiskach.
pzdrwm
bombel

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:40:00

To w kwestji formalnej Panie Wojtas.
Skoro jesteś Pan moderatorem to dobrze byłoby zebyś własnie Pan tu od siebie zaczął i nie wykazywał się "buractwem" co miało miejsce w akapicie o prostowaniu :)Mam przeogromna nadzieje ze pan również rozumie Pan ten delikatny problem :)

Panie Acer tu nikt nie wykpiwa sprzetu rosyjskiego. To tylko Pan tak to odbiera.
A te nieliczne pojedynki to gdzieś są udokumentowane? Czy tylko potwierdza je propaganda radziecka?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:45:00

"Pilot nie musi nakierowywac calego samolotu by wystrzelic rakiete"

Panowie, a nie wydaje wam się ze to nie zależy od tego jak pilot może skręcić głowe tylko ile głowica rakiety moze zobaczyć? Tak więc przeniesienie wskaźnika z przedniej szyby kabiny na szybe hełmu to wygodne rozwiązanie a nie jakiś wielki skok jakościowy?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:45:00

Acer
Jak napisałem juz wcześniej, to czy naszą armię stać na taki sprzęt to temat na inną dyskusję. Podobnie zresztą można by się długo spierać czy potrafilismy ugrać dostatecznie dużo od Amerykanów na tym zakupie. Bo te samoloty powinny dać duzo miejsc pracy także i w naszym przemyśle. Tak tez się dzieje ale nie jestem przekonany o tym czy nie mozna by było zrobić lepszego interesu na tym "kontrakcie stulecia".
pzdrwm
bombel

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:47:00

Nie ja tego tak nie odbieram - tak się tu sugeruje między wierszami.

Nie, propaganda radziecka nigdy nie wspominała o takich zdarzeniach.
Rosyjska tylko nie zaprzecza.

Co do pojedynków : Wystarczy poszukać na zachodnich forach - ale nie zamierzam tu nikogo wyręczać - kto chce to znajdzie wszystko o tych "przypadkach".

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:56:00

Acer,
Nie musisz nikogo wyręczać. Tylko w cywilizowanym świecie cywilizowani ludzie jak o czymś rozmawiają i sypią rewelacjami jak z rękawa to poproszeni potrafią podać żródło tych rewelacji.
Powoływanie się na "zachodnie fora" jest delikatnie mowiąc mało poważne.

No to chyba tyle w temacie :)
Pozdrowionka i pa pa

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 01:57:00

Acer
A ja ciebie odsyłam do lektury wspomnień Francisa Bagreski'go alias Frańciszka Gabryszewskiego który jest asem dwóch wojen w tym koreańskiej i jakoś trudno tam znaleźć opinie o ogromnych walorach sprzętu przeciwników. No cóż Gabreski pisze tam także o tym że nie wolno lekceważyć przeciwnika. Pewnie dlatego był asem.

pzdrwm
bombel

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 02:43:00

Panie G.Cz.,

Od kiedy DOL Kliniska jest najwęższy? Sądzę, że znalazłoby się kilka węższych, np. Rossoszyca (DOL dla Łasku i Łęczycy). Albo DOL Wielbark, którym ostatnio przejeżdżałem - zdecydowanie gorsze wrażenie niż Kliniska.

M.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 04:15:00

„Dyskusja” jest wyłącznie o sytuacji w III RP, bo skoro to dyskusja o F-16C Block 52M+ to w takim razie sama się pozycjonuje w czasoprzestrzeni, nieprawdaż?

DOL-e Rossoszyca i Wielbark do DOL-i III RP nie należą. Należą do historii, więc nie ma co o nich mówić. W III RP ani razu nie były czynne, a degradacja DOL-u postępuje bardzo szybko. W utrzymanie Rossoszycy i Wielbarku oraz ich stałą konserwację WLiOP nie inwestowały, jak mnie kiedyś poinformowano w dowództwie WLiOP. Być może z powodu degradacji tych dwóch lądowisk dziś powstaje wrażenie ich pozornej trudności. Pozornej, bo bez wycinki prowadzonej od co najmniej 20 lat i bez prac przy innych elementach, jak choćby nawierzchnia. Nie konserwowane Kliniska też wyglądają fatalnie już po kilku latach, a jak raz podeszli tam tylko na tydzień ludzie z piłami to od razu DOL pokraśniał.

Tutejsza „dyskusja” nie jest więc dyskusją o aspektach historycznych polskich DOL-i, tylko o F-16. W ten sposób można by zjechać z poziomem jakościowym DOL-i daleko poniżej czegokolwiek współcześnie znanego i dojechać do DOL-i, na których lądowały jeszcze ostatnie Jaki-9, albo do DOL-i użytkowanych wspólnie przez WL i WWS, a które - jak mi opowiadano - były wyjątkowo podłe. Tylko punktów styku z F-16 brak w tym wszystkim.

Dlatego nie o licytację jakości DOL-i chodziło w moich postach, bo nie bardzo jest już co licytować, skoro tylko dwa DOL-e utrzymywały i konserwowały WLiOP w III RP. Z tych dwóch jeden był szkolny (Września), drugi był „prawdziwy” (Kliniska) - taki niby wojenny, co to nikt go nigdy nie widział i nie zdradzi wrogowi. Oba zresztą też już odeszły do historii, jak się wydaje, stąd tutejsza pomyłka tego forum w fascynacji DOL-ami i rzekomym brakiem zdolności F-16 do lądowania na DOL-ach. Jak będzie trzeba to każdy pilot i tak wyląduje na każdym zaimprowizowanym DOL-u. Powidz od lat popisuje się przed delegacjami zagranicznymi swoją sztandarową pokazówką – „wyprowadzeniem spod uderzenia”, gdy cała baza startuje. Część samolotów nie startuje wówczas z pasów, tylko z wąskiej drogi kołowania, z takiego pseudoDOL-u i tamtejsi piloci nie muszą mieć stwarzanych cieplarnianych warunków pod Wrześnią, żeby sobie radzić z takimi sprawami.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 05:39:00

Woytas napisał:
Gripen fajny jest- tylko narazie nie strzelal- mieli problem z integracja amrammow i maverickow
-----------------------------------------------------------


Panie Woytas, do pana nic nie trafia. Prosiłem, żeby pan nie ogłupiał ludzi na tym forum, bo ma pan tutaj odpowiedzialną funkcję, ale to jest prośba wygórowana. Prosiłem, żeby pan nie ogłupiał ludzi na tym forum, bo nie jest pan zwykłym forumowiczem, ale moderatorem, czyli (teoretycznie) kimś z wiedzą i odpowiedzialnością za słowo. Tylko teoretycznie, jak się okazuje. Nawet pan nie potrafi nazwać tego, o czym pan pisze. Gripen to dla pana abstrakcja. Grunt, że jacyś magiczni „oni” mieli problem. Jacy „oni”? Jacy, bo są dwa zespoły przemysłowe odpowiedzialne za produkcję różnych Gripenów na różne rynki? A o czym pan w ogóle pisze? O JAS-39A, JAS-39C, czy o samolocie promowanym pod roboczym i nieco umownym hasłem JAS-39 Gripen International?

Znowu pan wypisuje bzdury a to forum musi to znosić, tylko w imię czego? Przez ponad dwa lata mojej pracy dla producentów Gripena, u szczytu integracji jego systemów, nie udało mi się usłyszeć o rzekomych problemach z integracją Mavericków i AMRAAM-ów. Cytuje pan jakieś zasłyszane bzdury, bo każdemu samolotowi wymyśla się jakieś problemy z integracją pocisków. O czymś przecież trzeba pisać. Argentyna też rzekomo miała problemy z integracją Exocetów. Nie ma lepszego dowcipu. Wynik tych dowcipów leży na dnie Południowego Atlantyku. Akurat nie z integracją pocisków rakietowych miał problem Gripen, ale czegoś zupełnie innego. Kto zna pierwszy film promocyjny Gripena zrobiony przez BAe ten wie, albo się domyśla. Film reklamował wszystko tylko nie to, co miało stanowić jedną z funkcji Gripena na wojnie. I to właśnie z tym czymś był problem, a nie z AMRAAM-ami, które od początku były przewidziane dla Gripena. Był już w Polsce artysta kabaretowy, który twierdził publicznie, że Sea Harrier FRS Mk 1 miał rzekomo problemy z integracją AIM-9L, jako że samolot ten nie był jakoby projektowany pod te pociski. To dopiero rewelacja. Też fajny dowcipniś i powinien napisać o tym twórcom radaru Blue Fox, to by się dopiero pochorowali ze śmiechu. Czy koniecznie musi się pan zachowywać tak, jak tego typu ludzie?Woytas napisał:
Prosilbym o troszeczke szacunku bo nie przypominam sobie bysmy byli kolegami
-----------------------------------------------------------


Panie Woytas, panu coś się pomyliło. Szacunek to można mieć do Bombla, Nowotnego, Dardy, którzy się odezwą raz na kwartał, za to kompetentnie, mądrze, trafnie, na temat. Oni swoje miejsce w szeregu znają. Pan nie zna. Pan jest dokładnym zaprzeczeniem moderatora. Za co więc szacunek? Mamy tu jakieś towarzyskie nieporozumienie.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 08:46:00

Silnik do F-16 wyprodukowany w WSK Rzeszów.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 09:21:00

Grzegorz
Ja też oglądałem "wyjście spod uderzenia"
To robi na wszytkich wrażenie
Nawet na laikach i jest to realnie wytrenowany manewr do zastosowania w praktyce a nie popisowa "mijanka" do pokazania jedynie na pokazach.

pzdrwm
bombel

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 09:48:00

Panie Czwartosz,
Jak widzę żadasz pan szacunku a sam nawijasz ludziom wełnę na uszy podając niepełne dane lub pomijając te konkretne a przemawiające przeciw F-16. Dla każdego znawcy tematu porównywanie Miga 29 do F-16 nie ma zbytniego sensu, inaczej mówiąć ma się lekko nijak, ponieważ obie te maszyny nie były projektowane do tych samych zadań mimo, że założenia konstrukcyjne zespołów projektowych były dość podobne.
F-16 to samolot przeznaczony do wywalczania przewagi powietrznej z daleka od własnych granic, podczas gdy MIG-29 projektowany był jako maszyna do skutecznej osłony wojsk i obiektów na własnym obszarze przed celami szybkimi i atakującymi z wysokiego pułapu, inaczej mówiąc jako myśliwiec przyfrontowy.
DOL-ami bym się nie przejmował bo prawie żadne już się zbytnio do użytku nie nadają albo już niedługo nadawać nie będą. Rację mają Ci którzy wyżej cenią w tym zakresie Grippena i Migi - faktycznie obie maszyny mają mniejszy reżim czystości pasa niż F-16, nie znaczy to jednak, że ich turbiny wytrzymają zetknięcie z kamykiem.
Migi i Grippeny mogą stacjonować pod chmurką co jest raczej standardem w bazach Rosyjskich i Polskich także, w przypadku F-16 standardem jest klimatyzowany hangar - nie ma to wiekszego wpływu na prowadzone wojny takie jak obecnie prowadzą USA czyli z miażdżacą przewagą jednej ze stron w przypadku jednak konfliktu pełnoskalowego różnica już jest na korzyśc MIGa.
Zasięgi - częste nadużycie z racji różnej nomenklatury, zbyt często jako zasięg F-16 podaje się jego zasięg przebazowania czyli zasięg w jedną stronę z maksymalną liczbą podczepionych zbiorników paliwa jako kontrargument podając zasięg Miga bez zbiorników. Patrząc jednak na preznaczenie obu maszyn różnica nie dziwi.
Pułap - mało kto wie, że MIG 29 pułap 12 tys metrów osiąga już po 97 km od startu, podczas gdy F-16 po tym samym dystansie lotu nie osiaga nawet 5 km.

Można by tak dłużej i zwycięzcy się nie wyjawi - obie maszyny przewyższają się nawzajem w pewnych zakresach w innych są równorzędne.

Pytanie jest inne - czy płacąc 4,5 mld za 48 samolotów a więc blisko 100 mln za sztukę nie mogliśmy kupić czegoś może i słabszego ale w większej ilości?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 09:53:00

Aha
I dla tych którzy nie mają klapek na oczach, umieją czytać wykresy, mają ochotę przeczytać konkretne, rzeczowe i mocno techniczne porównanie obu maszyn, wykonane przez pilota latającego na obu maszynach proponuję ten krótki artykuł.

http://www.republika.pl/hudi/kontra.htm

Co mam nadzieję zamknie tą dyskusję która maszyna jest lepsza a skieruje ją na właściwe tory czyli - Czy zrobiliśmy dobry interes.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 11:24:00

Grzechotnik,

Ja akurat do samej wartości technicznej zakupionych F-16 nic nie mam, ale pokazany przez Ciebie artykuł jest mało obiektywny, bo autorstwa gen. Gotowały. Ten człowiek już wiele lat temu założył klapki na oczy i stał się piewcą F-16.

Musimy zrobić wszystko, by stworzyć odpowiednią doktrynę wykorzystania nowej "supertechniki" (huehehehe) w polskich warunkach. Jeśli zamkniemy się na chuchanie i dmuchanie na te samoloty w Krzesinach i Łasku, to będzie największy błąd. Aha, a co będzie ochraniać ich bazy? Zmodernizowana Newa?

A jak w ogóle wyglądają parametry F-16 związane z ich "maintenance" - czyli podatność serwisowa, resursy, czasochłonność obsługi, wymogi dot. warunków przeglądów, zaplecza techn.?

M.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 11:39:00

Gratulacje dla Kol. Grzechotnika za rzeczową wypowiedź.
Dodam jedynie, że irytują mnie zarówno stwierdzenia, że kupiliśmy "złom" lub "staroć", jak również z drugiej strony porównywanie tego F-16 Block 52+ ze starymi MiG 29 w wersji 9.12. Jeżeli już porównujemy to zróbmy to z nowymi MiG 29 SMT, lub z proponowanym dla Indii superzwrotnym MiG 29M-OWT.
A tak w ogóle to jeżeli mamy o coś pytać, to po pierwsze powinniśmy zapytać czy potrzebny był nam bardzo drogi, wysokowyspecjalizowany samolot uderzeniowy przewagi powietrznej, czy raczej mniej skomplikowany i tańszy wielozadaniowy myśliwiec z przeznaczeniem przede wszystkim do obrony własnego nieba [chyba że planujemy w przyszłości nasz udział w jakiś lokalnych wojnach gdzieś daleko od naszych granic]. No i pytanie zasadnicze, czy offset faktycznie postawi naszą gospodarkę "na nogi" [tak jak postawił gospodarkę Finlandii po zakupie Hornetów - m.in. dzięki uzykanej od amerykanów technologii stali się światowym potentatem w telefonii komórkowej], czy też wszystko zakończy się na poziomie przemysłowych ferm tuczu świń, jakie nam zaproponowała strona amerykańska - paszę pewnie będziemy musieli kupować od nich...

Pozdrawiam balans

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 11:42:00

Ooooo... Tyle watkow i jeszcze bez awantury? Panowie, Wielki Brat jest pod wrazeniem. Widac i poziom i dyskutanci inni niz w watku o StuGu - to sie ceni w Polskim Piekielku ;)


A co do samego pokazu:

Najpierw "-":
- wodzirej - powinni go odstrzelic,
- organizacja wyjazdu z wystawy - jednym slowem burdel,
- miejsce wysadzania i zabierania pasazerow przez autobusy bylo kretynskie - wezszego sie nie dalo znalezc?
- F-16 do lizania przez szybke - za plotem 30 metrow - zenada. Nie mozna bylo chociaz zmniejszyc dystansu i wysunac go bardziej z hangaru?
- ustawienie plotow przy wystawce sprzetu latajacego tak, ze nie mozna bylo zrobic kolka i obejrzec calosci z drugiej strony tylko trzeba bylo wrocic obchodzac calosc
- zainteresowanie impreza przeroslo MPK co widac bylo w mrozacych krew w zylach scenach wsiadania do podstawionych w miescie autobusow - tu naleza im sie baty
- PKP to samo - wysiadajacy z szynobusu najpierw zasuwali spory kawal tylko po to zeby sie odbic od zandarmerii ktora mowila, ze tam przejscia nie ma
- nic nie latalo :(


Teraz "+";
- grochowa ;)
- pokaz pojazdow - chociaz dzieciaki mialy ubaw
- mozliwosc pomacania kalasza, beryla, wyrzutni rakiet, dragunowa i "postrzelania" (laserowe wskazniki celu) na strzelnicy
- cierpliwosc, wyrozumialosc i grzecznosc pilnujacych ww sprzetu, min odpowiadajac milionowy raz na to samo pytanie :)
- to samo co wyzej tylko w odniesieniu do ZW
- MI 24 - kawal bydlaka ;)

Wsrod wszystkich organizatorow dalo sie zauwazyc ogolne zaskoczenie iloscia odwiedzajacych - cos jak "i znowu zima zaskoczyla drogowcow". Ogolne subiektywne wrazenie: srednio

Pozdrawiam

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 11:43:00

Novotny - mało poważny to sam jesteś - nie będę ci wyłuszczał od ręki wszystkiego, żebyś ty tylko coś uznał lub nie uznał. Forum to nie praca dyplomowa żebym załączał ci spis literatury.

Bombel - a ja bym ci polecił wspomnienia Pepeliajewa z drugiej strony konfliktu.

Ogólny sens dysputy jest taki : amerykańskie więc nie wolno nawet mieć wątpliwości że nie jest najlepsze.

Pan Grzegorz Czwartosz, który jak widać zna się na wszystkim, począwszy od kampanii w Normandii, przez "przecinki leśne" :)) po problemy techniczne samolotów Sea Harrier - zaraz wszystkich zakrzyczy
i zdyskwalifikuje.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 12:30:00

Acer,
Po raz pierwszy napisałes w tym temacie coś z czym się zgadzam i nie widzę potrzeby zadać ci zadnego pytania!
Na które jak sądze nie potrafisz odpowiedzieć jak zresztą na każde które ci zadałem.

Jestem bardzo niepoważny!!! Dowodem tego jest to ze z tobą rozmawiam :)

Wracając do tematu.
Panowie przeciwnicy F16. Ja rozumiem ze wybór tego samolotu wam się nie podoba, ale w rozpatrywanych kategoriach nie ma znaczenia czy wybrano by Grippena, Mirage 2000 czy F16.Co zaś sie tyczy MiGa29 - to panowie chyba zapomnieli ze Układ Warszawski przeszedł do historii.
Przy innym wyborze tez doprowadzono by do kultury infrastrukture lotnisk choć by po to by nowym sprzętem nie startować i lądować na dziurawych pasach startowych.

Moze zamiast wypisywać głupoty na temat jaki to "badziew" zaproponujecie coś panowie jak wykorzystać fakt ze Polska jest w posiadaniu tego samolotu a umowa offsetowa z tym związana jakos nie do końca jest wypełniana.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 13:05:00

http://81.210.9.116/~apacz/smf/index.php/topic,4261.0.html
http://www.vectorsite.net/avmig25_1.html
http://spaceadventures.com/media/info/vehicles/mig23

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 13:14:00

Strasznie mi się podoba, że jak zwykle w podobnych dyskusjach na F-16 można napisać dowolną bzdurę i nie trzeba się na tym znać bo nie! Wystarczy po prostu stwierdzić, że się jest miłośnikiem sowieckich konstrukcji i to już usprawiedliwia dowolny brak wiedzy na temat zakupionych przez Polskę F-16 C/D Block 52+.

Artykuł Pana Gotowały dotyczczy porównania Mig=29 (jakiej wersji?) z F-16A, co to ma wspólnego z wersją C/D Block 52+ ja nie wiem, może ktoś mądrzejszy wie.

Czesi i Węgrzy żadnych Gripenów nie kupili, a jedynie wypożyczyli z opcją zakupu w przyszłości. Ciekawy jestem jak to się ma prawnie do użycia i serwisowania tego sprzętu w warunkach wojennych gdy właścicielem samolotów pozostaje firma z państwa neutralnego?
Jeśli chodzi o szeroko używane w dyskusjach o naszym przetargu na samolot wielozadaniowy słowo "złom", to czy węgierskie Gripeny nie są składakami ze starych części płatowców z fabrycznie nowymi? No ale myśliwcom IV generacji z północy to zapewne nie przeszkadza, co innego gdyby do produkcji naszego F-16 dołożono jakieś "stare złomiaste skrzydła" no to wiadomo, wredna robota Yankesów, kiwanie Polaków i ogólne wasalstwo.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 13:23:00

Acer, co podane przez Ciebie linki mają wspólnego z dyskusją czy samolotami Mig-29 i F-16 ?

Że spalarka beznyny zwana Migiem 25 jest szybka to wiadomo, ale poza tym to jest samolot nam niespecjalnie potrzebny

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 13:28:00

Baldigozz napisał:

Ciekawy jestem jak to się ma prawnie do użycia i serwisowania tego sprzętu w warunkach wojennych gdy właścicielem samolotów pozostaje firma z państwa neutralnego?
-----------------------------------------------------------Witam

To nie tak. To podstawowy błąd wszystkich "dyskusji" o Gripenach. Tak jak nikt nie odróżnia dwóch firm oferujących na świecie różne Gripeny, tak też nikt nie odróżnia warunków ich serwisowania. Wspomniane Gripeny nie pochodzą z państwa neutralnego, ale z państwa NATO. Sprzedaje je BAE Systems i mają one gwarancje rządu Wielkiej Brytanii na cały serwis. Szwecja nie ma nic wspólnego z tymi samolotami poza prowizją od ich sprzedaży.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 13:48:00

Forteca czytaj ty żesz na miłość boską !

Co mnie obchodzi sam mig 29 i f-16 - mnie chodziło tylko o to że konstrukcje radzieckie też odnosiły zwycięstwa nad sprzętem amerykańskim.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 13:54:00

Zresztą mig-25 to już tylko fajna historia.

Niedługo nią będzie f-16, jeszcze zapewne parę lat, żeby niektórzy pracownicy zakładów w USA nie stracili roboty.

Ciekawe co tam z tym offsetem włąśnie - czyżby znów jakieś problemy ????

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 13:55:00

A tak Panie Grzegorzu rozpędziłem się, moja wina. Zapomniałem, że Gripeny oferuje BAE Systems, cofam pytanie.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-12 13:56:00

Panie bombel,twoje slowa nie byly uszczypliwe raczej obrazliwe.Jakbys nie zauwazyl zamiescilem cytat ktory znalazlem w jednym ze znanych serwisow ,wiec nie byly to moje glupoty,poza tym zamiescilem go dla smiechu,bo to porownanie zaiste jest glupawe.Przeprosiny przyjmuje,ale najpierw pomysl,potem napisz no i wtedy ewentualnie mozesz przepraszac.Pzdr

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-13 09:55:00

A ja ze swojej strony chciałbym "lekko" zaznaczyć swoją tutaj obecność i pogrozić paluchem tak na wszelki wypadek.

Trzymajmy się Panowie konkretów i faktów, bardzo chętnie poczytam rzeczową dyskusję na temat porównania tych dwóch samolotów.

Ale bez kłótni i osobistych docinków!!!

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-13 18:55:00

Witam wszystkich.
Mam wrażenie ,że daliście sie wciagnąć w temat rzeka który był,jest i bedzie poruszany przez wszystkie media i różnych znawców lotnictwa.Tak czy siak każdy samolot ma swoje zalety i wady.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-14 12:58:00

Witam!
Wystarczyło na kilka dni pojechać do lasu i "sie porobiło";-)
Szczęśliwie doleciały. Nie przejmowałbym się drobnymi usterkami na początku, dopóki nie stwarzają zagrożenia w locie. Usterki techniczne w lotnictwie były, są i będą. Po to jest rozbudowany wielostopniowy system obsług, aby je w porę wykrywać i usuwać. Samoloty są na gwarancji i na razie nie pozostaje nic innego, jak intensywnie je eksploatować, aby wszystkie "choroby wieku dziecięcego" ujawniły się jeszcze w trakcie gwarancji. A za intensywną eksploatację uważam wylatanie przez każdy egzemplarz co najmniej 500 godzin w roku.
Oczywiście można było się zastanawiać nad trafnością wyboru samolotu - który trafniej wpisuje się w polską doktrynę użycia lotnictwa. Ale sama doktryna nie jest niezmienna. To, co zagrażało nam 10 lat temu, to co innego, niż zagraża nam teraz i co innego, niż będzie zagrażało nam za kilka - kilkanaście lat. Jak już pisałem w innym wątku - idealnym rozwiązaniem byłoby utrzymanie "triady" Su-22M4, MiG-29 oraz F-16. Każdy z nich jest przeznaczony do innego typu zadań i mogłyby wzajemnie się uzupełniać. Warunkiem jest modernizacja samolotów sowieckiej produkcji, aby mogły latać we wspólnej przestrzeni powietrznej, aby się nawzajem "widziały", aby mogły ze sobą "rozmawiać" we wspólnym systemie dowodzenia i naprowadzania. Co nam po "ślepym bokserze", którego boją się inni współuczestnicy walki, bo gdy startuje, nie wiadomo komu dołoży. Pod warunkiem takiej modernizacji, Su-22 będzie "polskim Tornadem IDS" i będzie się nadawał do wykonywania zadań na korzyść wojsk lądowych (bo do tego został zbudowany).
F-16 będą prawdopodobnie "obstawiać" wszelkie misje zagraniczne, strefy bez lotów, wsparcie kontyngentów i temu podobne sprawy. To, co teraz robią F-16 holenderskie, duńskie i amerykańskie. A przypominam, że europejskie państwa NATO latają przede wszystkim na F-16A.
Przed Siłami Powietrznymi stoi teraz poważne, jeśli nie poważniejsze zadanie - stworzenie systemu szkolenia personelu. Jeśli damy się obuć w stare F-5, to wtedy nie pozostaje nic innego, jak po raz kolejny zacytować Mistrza Jana z Czarnolasu. Ale system szkolenia to nie tylko wybór samolotu, można przecież tylko wykupić godziny resursu. To stworzenie sensownych programów rekrutacji, szkolenia podtrzymywania nawyków oraz wykorzystania umiejętności personelu, który już zakończył służbę, a jeszcze coś umie. Dużo by gadać...
Czy zastanawialiście się, Szanowni Forumowicze, dlaczego samoloty zostały przyprowadzone przez amerykańskich pilotów, a nasz przeszkolony i wylaszowany ppłk Stepaniuk przyleciał "szparką", choć mógłby samodzielnie? Otóż mógłby, bo zakończył program szkolenia, lata samodzielnie, wykonywał już wszystkie typy zadań w przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych. To samo może robić w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej. Absolutnie nie twierdzę, że czegoś nie umie zrobić. Mógłby na przykład natychmiast po wylądowaniu przesiąść się do jednomiejscowej maszyny i wykręcić nad lotniskiem wiązankę (o ile podczas lotu dostawczego nie wyszedł mu czas startowy). Coż stało na przeszkodzie temu, żeby w Niemczech złożył plan lotu i wystartował do Polski? Jeden drobny niuans - nie miałby co wpisać w rubryce "numer licencji". Polskie lotnictwo wojskowe nie daje licencji. Wyszkolenie do jakiejkolwiek licencji przy obecnych przepisach jest "drogą przez mękę". Wywnętrzałem się zresztą już na tym forum na temat ogólnego załamania systemu szkolenia lotniczego w Polsce, zarówno w wojsku, jak i w cywilu, jak również o tym, że systemy wojskowy i cywilny absolutnie do siebie nie przystają.
Byłem kilka tygodni temu na promocji oficerskiej we WSOSP. Stoję sobie na trybunie (załapałem się na VIPa he he) i patrzę na stojące w szyku rozwiniętym pododdziały. Patrzę i pomny dawniejszych uroczystości, pytam, czy batalion promocyjny jeszcze nie przybył. Patrzą na mnie jak na inteligentnego inaczej i wskazują pododdział stojący w centrum. Było ich ok. 80, połowa w zielonych mundurach, wśród nich przeciwlotnicy (sic!) i ani jednego pilota...
Pozdrawiam - Szarubek

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-23 09:58:00

Szarubek promocja o której pisaleś dotyczyla absolwentów rocznego kursu oficerskiego czyli magistrów z cywila .Pilotów nie byo z tego powodu ,że nie ma narazie szkolenia pilotow na takiego typu rocznych kursach.A na propocję pilotów trzeba jeszcze poczekać trochę poczekać gdyż na WSOSP-ie nie ma czwartego rocznika.

pozdro

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-23 12:02:00

Fakker - dokładnie tak. WSOSP chwyta się czego tylko może, aby przetrwać, także kursów oficerskich dla absolwentów uczelni cywilnych. Dotąd jednak było tak, że na promocji stawały niezliczone zastępy (he he) absolwentów WSOSP, wśród których było trochę pilotów, trochę nawigatorów i innych specjalności lotniczych, a na przyczepkę absolwenci kursów oficerskich. Tym razem była to jedyna promocja oficerska WSOSP w tym roku i nie było na niej ani jednego pilota właśnie z powodu, który opisałeś.
Myślę, że jest to też jakiś dowód na to, co opisałem powyżej.
Pozdrawiam - Szarubek

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-23 16:44:00

ja mam nadzieje, ze Deblin sie odrodzi i zacznie wypuszczacte osoby ktore powinien :)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-24 12:19:00

Proponuje dokupic jeszcze troche takich http://cgi.ebay.com/...W0QQitemZ160055017209QQihZ006QQcategoryZ66528QQrdZ1QQcmdZViewItem?hash=item160055017209 :-D

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-24 13:16:00

Takie to w ramach promocji powinni nam dać gratis
:-))
Pozdrawiam - Szarubek

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-24 14:03:00

Ale zobacz - jako "sztuczny tlum" kupujemy 500 takich (wychodzi 9 375 000 USD, ale przy takiej ilosci pewnie bedzie rabat ;-P), rozstawiamy je na kazdym lotnisku tak zeby byly dobrze widoczne przez ruskie satelity, do tego te 48 latajacyh i juz jestemy potega w regionie ;-P

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-24 14:48:00

I tylko trzeba je skrycie przestawiać, a niektóre przewozić z lotniska na lotnisko, aby stworzyć wrażenie, że wszystkie latają...
I mogłyby pojawiać się na DOL od czsu do czasu...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-24 17:26:00

ja niechce byc zlosliwy ale kto wie czy nasze hmm "oryginalne" 16 beda latac wiec moze zakup takich makiet bedzie calkowicie zbedny :>

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-24 17:45:00

Ale makiety są tańsze i może ich być więcej...
A tak poważnie - historia wojen pokazuje, że czasem i makiety spełniały swoje zadanie.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-24 18:39:00

Aha - patrz np operacja Fortitude (North - brytyjska 4. armia i South - amerykanska 1. Grupa Armii)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-24 21:50:00

Kwestia wyboru odpowiedniego sprzętu dla sił zbrojnych zawsze wzbudzała potężne emocje i ściągała ciągłą krytyke na decydentów. Warto jednak przypomnieć szczegóły kontraktu stulecia z końca lat 70, kiedy rozgrywała się kwestia wyboru następcy samolotu wielozadaniowego mającego zastąpić w państwach NATO mocno wysłużonego, okrytego złą sławą F-104. W szranki stanęły również 3 konstrukcje F-16, Mirage 2000 i Viggen. Dziś wynik tego przetargu jest jasny, i nie słychać zbyt wielu narzekań ze strony państw które wybrały samolot amerykański. Było to jednak 30 lat temu, a z głównych bohaterów tej historii zmienił się jedynie reoprezentant szwedzki. Ja zadam pytanie, który z obecnie produkowanych samolotów byłby w stanie spełnić wszystkie warunki stawiane polskim siłom powietrznym pierwszej połowy XXI wieku. Siłom powietrznym działającym w strukturach NATO, bedących bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Działających w określonej sytuacji geopolitycznej i na określonym potencjalnym polu walki... Jakim?
czyżby walkę z równorzędnym bądź silniejszym przeciwnikiem, wyposażonym w porównywalne liczebnie i jakościowo siły powietrzne, operujacym w zasięgu naszego lotnictwa ?

Można założyć w conajmniej 90 % że nie. Zapewne będą to w dalszym ciągu lokalne konflikty prowadzone z dala od naszych granic. Samoloty zaś będa operować z lotnisk poza granicami naszego państwa, zapewne z baz położonych na terytorium lokalnych sojuszników, z pewnością wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę. DOL-e być może miały znaczenie, ale w latach 80., kiedy to były taką biedną alternatywą dla koncepcji użycia koszmarnie drogich Harrierów w NATO i ich absolutnej mobilności bez konieczności używania utwardzonych lądowisk. Zimna wojna się skończyła, układ warszawski przestał istnieć, tak samo jak perspektywa klasycznych działań wojennych.

Jak pokazały konfilty zbrojne ostatniego ćwierćwiecza aspekt ilościowy sił powietrznych zepchnięty został na dlaszy plan. Aspekt jakościowy zdaje się mieć kluczowe znaczenie, ale jedynie przy zachowaniu pewnych kryteriów.
Przedewszystkim wyszkolenie personelu latającego, technicznego i naziemnego, a więc umiejętność obsługi sprzętu którym się dysponuje. Dziś samolot bojowy nie jest integralną jednostką, a zaledwie trybikiem potężnej struktury. Działa bowiem w oparciu o szereg danych dostarczanych na bieżąco z centrów naziemnych, jak i przetwarza mnóstwo informacji bieżących. Wiekszość zależy od zastosowanych zatem systemów przetwarzania danych, sprzężonych z systemami pokładowymi, systemem sterowania ogniem, systemami łączności, identyfikacji, wykrywania , czyli całej technologii zawartej w samolocie oraz współdziakłania jej z systemami na ziemi. Samolot jest zatem jedynie swoistym nośnikiem tychże technologii.

F-16 w wersji zakupionej przez Polske nie ma nic wspólnego z F-16 wersji A sprzed 30 lat poza zasadniczym kształtem płatowca. Od tego czasu zmieniło się absolutnie wszystko.
Pytanie zasadnicze brzmi jaki samolot spełniłby wszystkie wymagane dzisiaj kryteria

Jeżeli nie F-16 to?
F-18 ? Rafale ( nie oferowany) Eurofighter (Nie oferowany, w fazie wersji przedprodukcyjnych) YF 22 ( do służby wejdzie za kilka lat) a moze rosyjskie modernizacje Migów 29 ( Niemcy zrezygnowali), SU 27 (nie ta awionika, nie kompatybilne systemy z natowskimi) Ja nie mam pomysłu, co byłoby najlepszym wyborem spośród istniejących maszyn?

Pozdrawiam

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-24 23:26:00

W "kontrakcie stulecia" nie brał udziału Mirage 2000, tylko Mirage F1.
Poza tym - masz rację, F-16 jest jedynym rozsądnym wyborem, jeśli mamy działać z baz Sojuszu w ramach wszelkiego rodzaju kontyngentów. Ale nie należy zapominać o MiGach i Su - jeśli je wycofamy, uzależnimy się od jednego dostawcy z jednego kraju. Wpadniemy też w pułapkę, jaka czyha na posiadaczy jednego tylko typu samolotu. W przypadku zaistnienia incydentu lotniczego z przyczyn technicznych, normalną profilaktyką jest zawieszenie lotów na typie statku powietrznego do czasu wyjaśnienia przyczyn. Wyobraźmy sobie teraz całe lotnictwo bojowe czekające na odwieszenie lotów...
Pozdrawiam - Szarubek

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-25 00:18:00

Dziękuje z poprawke - mój bład - oczywiście nie był to Mirage 2000.
Myślę że nigdzie nie istnieją plany aż takiego ujednolicenia naszego lotnictwa które w całości miałoby sie opierać o F-16. Poza tym pewnie jeszcze długo migi 29 i Su 22 nie zniknął z naszego nieba. Jeżeli chodzi o części zamienne i eksploatacyjne i perspektywę ich potencjalnego braku, to od razu przypomina mi się sprawa z irańskimi F-14. Po rewolucji część z 80 zakupionych maszyn zostało w krotkim czasie unieruchomionych. Część utrzymywana była przez jakiś czas dzięki technicznemu kanibalizmowi. Kiedy zaczęło być naprawdę źle, po prostu części do Tomcatów... sprzedawali sami amerykanie. To oczywiście afera Iran Contras - więc z nawet tak trudnej sytuacji jest zawsze wyjście. To jest oczywiscie żart, ale tak naprawdę nie grozi nam unieruchomienie F-16 z powodu embarga. Obawy mogłyby się pojawić gdybyśmy wzięli samolot ze Szwecji lub Francji czyli państw poza naszymi strukturami obronnymi z NATO.

Z drugiej strony wielozadaniowość F-16 jest na nasze warunki wystarczająca. By ujednolicić nasze siły powietrzne. Ale faktycznie nie byłoby to zbyt rozsądne. Rosjanie niczego wartosciowego w obecnej i pewnie przyszłej sytuacji geopolitycznej, nawet gdybyśmy mieli pieniądzę zapewne by nie sprzedali.

pozdrawiam

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-25 07:45:00

:) Po takiej fotce nie mam wątpliwości co byłoby najlepszym wyborem :)
Pozdrawiam
Darek

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-11-25 07:46:00

SU - 47 Berkut

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-10 19:43:00

Minister obrony Radosław Sikorski złożył do prezydenta wniosek o odwołanie dowódcy sił powietrznych Stanisława Targosza - dowiedziała się nieoficjalnie telewizja TVN24.
Jednym z powodów są trudności z przejęciem samolotów F-16 przez lotnictwo.

Rzecznik pasowy MON Piotr Paszkowski, w rozmowie z PAP nie skomentował tej informacji. "Nie potwierdzam, ani nie zaprzeczam" - powiedział Paszkowski.

Targosz został dowódcą Sił Powietrznych w kwietniu 2005 roku, jego kadencja kończy się w kwietniu 2008. r.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-10 21:46:00

Nie ma to jak znaleźć dobrego kozła ofiarnego.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-10 23:46:00

Na kogoś paść zawsze musi :)

Przecież minister nie poda się do dymisji.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-10 23:49:00

ale okazuje sie, ze jednak nie wszystko z efami jest w pozadku- troche ucichlo i nagle general jest beee

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-11 11:51:00

Ponoć powodem jest różnica zdań między ministrem, a generałem, na temat rozwoju polskiego lotnictwa. To oczywiste, że minister lepiej zna się na lotnictwie od lotnika...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-11 12:32:00

DarekD.
Rozumiem że fotka przekonuje do F16.
Aby zestrzelić F16 trzeba 2 ruskich samolotów rodem z gwiezdnych wojen.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-11 15:32:00

O ile mi się wydaje, to SU-47 z fotki Darka rozwala F-22 Raptora, który jest jednak wyższą półką od F-16 najnowszych wersji.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-11 15:36:00

to znaczy że F16 jest jeszcze lepszy? no bez przesady...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-11 16:05:00

Jak to F-16 jest lepszy od F-22 ??? :0

F-16 to F-16, Spokojna głowa Rosjanie też będą mieli sprzęt że oko zbieleje - ot chociażby tego SU-47 czy PAK-FA.

Dosyć tej amerykańskiej propagandy sukcesu F-16.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-11 17:37:00

Chyba jednak generał zostanie:
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=8639029&rfbawp=1165854891.819&ticaid=12d72

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-11 17:41:00

zastanawialo mnie to, ze taka wiadomosc o odwolaniu wydano w niedzielne popoludni - minister mial siakis dyzur? czy mu sie dni pomylili ?
Szarubek a jaka opinia w "srodowisku" na temat generala panowala?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-11 18:32:00

1. :)
2. na temat F16 nie mam zdania (ale poczytać lubię) - mi najbardziej podoba się F14 (i o ile pamiętam z Harpoona - bardzo skuteczny z tymi swoimi phoenixami:)
3. na każdą akcję jest reakcja i czy na F16 odpowiedzia będzie SU47 czy SU(tutaj odpowiedni numer)czy inny system przeciwlotniczy to się dopiero zobaczy. Na razie myślę lepiej że latamy na NATOwskim sprzęcie, będzie mniej okazji do friendly fire:) I hope.
Darek

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-11 21:44:00

Woytas - niewiele mogę powiedzieć o aktualnym dowódcy Sił Powietrznych, gdyż od prawie pięciu lat uprawiam inny rodzaj lotnictwa. Gdy zaś się spotkamy z kolegami z dawnej eskadry, dyskutujemy na zgoła inne tematy ;-)
Największy konflikt między lotnikami, a dowództwem był chyba w 1998 roku, a kulminacją była katastrofa 11 listopada, a potem jej omówienie...
Dowódcą był gen. Dziok.
Darek - sojusznicy wygarną do każdej maszyny, która będzie miała niesprawny transponder. Teraz nie strzela się do celów w zasięgu wzroku.
A reakcja Rosji już jest - rozmieszcza w okolicach Brześcia na Białorusi wyrzutnie pocisków S-300
Pozdrawiam - Szarubek

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-12 20:24:00

Z tymi naszymi F-16 jest lepszy numer, bo dopiero teraz wyszło na jaw, że nasi chyba nie czytali tego co im strona amerykańska podsunęła do podpisania. Okazało się bowiem, że wyraziliśmy zgodę na serwis pogwarancyjny...za oceanem zamiast w kraju [np. w zmodernizowanych w ramach offsetu zakładach w Bydgoszczy]. To se nasi polatają wte i wewte przez Atlantyk, tylko czy starczy pieniędzy na normalną eksploatację tych maszyn?

balans

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-12 20:25:00

normalna czyli do Afganistanu? Wystarczy - najwyzej dostaniemy w zamian jakiegos starego OHP - bo mialy byc zdaje sie 3 sztuki?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-14 08:18:00

I kolejne nie moga doleciec.Jeden znowu miał awarię.Przypomina mi się kabaret TEY i rozmowa Laskowika z Rudim S zwanym Bolkiem.
Towaju nie będzie tjaktoj się zepsuł.Bolek ile traktor ma kół?Czteji.Ile się zepsuło? Jedno.To ile jest dobrych?Trzy.To tak mów trzy dobre.Przecież to to samo.Ale jak brzmi TRZY DOBRE.
Pozdrawiam

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-14 10:45:00

panowie wystarczyłoby aby któryś z was dwa lat temu poczytał Urbana -wtedy już to wszystko tam przwidzieli heheheheh-pozdrawiam

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-15 18:55:00

A co się tyczy F-16 to jak pisałem u Urbana dziennikarz już dawno wyniuchali że kontrakt jest nie korzystny łącznie z serwisem za granicą i offsetem i to że nie otrzymamy nowych strategicznych technologii-bo jeżeli chodzi o USA to prawo nie przewiduje eksportu nowych technologii -a teraz eureka !!! Ktoś przeczytał umowe !!!!!

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-15 21:03:00

ciekawe, - ciekawe i kolorowe...
???

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-16 17:08:00

a tak na marginesie w piatek 15-ego pierwszy kaczojastrząb wykonał dwa loty na naszym niebie.Ogólnie nic nie ciekawego troche głośno przy starcie jak kazdego odrzutowego mysliwcai lata tak jak kazdy. więc o co sie tak wszyscy podniecają? samalot jak samolot

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-16 20:33:00

a kto latal nasi czy g.i ?
"nasze" loty podobnoa na styczen byly planowane

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-17 13:16:00

latali na szparce jeden nasz i g.i.ale tak jakoś kiepściutko kiepściutko...:-)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 10:49:00

Kłopotliwa sprawa, nie ma ona głębszego dna, to tylko moja wina, moja wina, moja wina.

Jakiś czas temu wzburzony przebiegiem paru dyskusji na forum poprosiłem moderatorów o ostrzejsze reakcje. Nie do końca jednak jasno przedstawiłem i sprezycowałem wytyczne w przypadku wątków zapalnych. Miało to studzić gorące wypowiedzi juz w zarodku, tutaj zadziałało jakoś "inaczej"

Wszelkie spory między użytkownikami serwisu powinny być załatwiane poza forum.

Usunąłem Wasze słuszne posty nie aby zamieść sprawę pod dywan ale żeby ten ciekawy wątek dalej toczył się w normalnej atmosferze bez niepotrzebnych żali, w końcu święta mamy :)

Jeszcze raz mea culpa.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 11:03:00

Dziękuję za wyjaśnienie sprawy...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 11:27:00

Dzięki śliczne-pozdrawiam

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 11:43:00

myślę że to wynikło z nieporozumienia ale juz ok. wracając do tematu myślę że F-16 zadziwią nas jeszcze nie raz !!!-pozdro

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 11:54:00

z mojej strony tez ok :)
dosyc miodu :P

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 13:38:00

19.12.Poznań (PAP) – Stacjonujące w poznańskich Krzesinach F-16 rozpoczęły loty, które mają charakter szkoleniowy - poinformował we wtorek PAP rzecznik 31. Bazy Lotniczej Sławomir Orłowski. Mieszkańcy osiedla położonego w sąsiedztwie bazy samolotów protestują.

"Pierwszy lot odbył się w czwartek, drugi we wtorek. Równocześnie trwają procedury celne czterech F-16, które przyleciały do naszej bazy 14 grudnia” – powiedział PAP Orłowski.

We wtorek mieszkańcy położonego w sąsiedztwie bazy, w której stacjonują samoloty, osiedla Marlewo przekazali poznańskim radnym petycję, w której domagają się przeprowadzenia niezależnej ekspertyzy na temat wpływu hałasu generowanego przez F-16 na życie i zdrowie mieszkańców osiedla.

„Mieszkamy w odległości kilkuset metrów od pasa startowego. Chcemy żeby państwo zagwarantowało nam dostęp do uczciwej informacji na temat tego, na ile stacjonowanie F-16 stwarza dla nas zagrożenie” – oświadczyła PAP jedna z autorek petycji Edyta Tyrakowska.

Dodała, że z dotychczasowych ekspertyz, w powstawanie których zaangażowane było wojsko, wynika, iż ani stacjonowanie, ani loty, nie są szkodliwe dla mieszkańców jej osiedla. „To jest niezgodne z regułami demokratycznego państwa, żeby zainteresowana strona sama siebie kontrolowała. Nie znaleźliśmy żadnego przypadku na świecie, żeby takie lotnisko było tak blisko osiedli mieszkalnych. Tym bardziej, mamy prawo do uczciwej i obiektywnej informacji” – mówiła Tyrakowska.

W Sądzie Okręgowym w Poznaniu jest kilkaset pozwów mieszkańców Marlewa, innych osiedli, okolicznych gmin o odszkodowania za utratę wartości nieruchomości położonych w pobliżu bazy w Krzesinach i obniżenie jakości życia.

Jak poinformowała PAP przewodnicząca XII wydziału cywilnego sądu sędzia Maria Taront, część pozwów jest rozpatrywana, część spraw została zawieszona na wniosek domagających się odszkodowań. „Powodem zawieszeń jest to, że powodowie chcą poczekać na informacje na temat wpływu F-16 na spadek wartości nieruchomości i kosztów inwestycji związanych z poprawa jakości życia” – powiedziała PAP Taront.

A CO BYŁO WCZESNIEJ, LOTNISKO CZY OSIEDLE? JA WIDZIAŁEM WIELE LOTNISK NA ŚWIECIE, KTÓRE SĄ W MIATACH.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 13:51:00

zastanawia mnie ile osob kupilo dzialke celowo by wyciagnac odszkodowanie- przy budowie ktoregos z planowanych lotnisk w okolicach Warszawy podobno jedna z organizacji "ekologicznych" wywierala czy nadal wywiera jai\kies podejrzane naciski.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 13:58:00

Ja to sobie myślę tak. Jeśli autostrada albo lotnisko było w planach zagospodarowania terenu, o ile takie były (kiedyś były), to sam sobie jesteś winien że kupiłes mieszkanie obok lotniska albo obok planowanej autostrady.
Szkoda ze nie budujemy floty sterowców, byłoby cicho i ekologicznie.

A poza tym ja to lubię posłuchać dopalacza.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 14:09:00

a lotnisko zdaje sie "pare" dobrych latek juz jest...
Ale efy gwizdaja naprawde mocno :>

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 14:25:00

wiem wiem, bywam w Radomiu na pokazach. Aż miło posłuchać.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 16:13:00

Jeśli chodzi o hałas - nic nie dorówna Su-22

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 16:48:00

A który z "Mikojanów" jest najgłośniejszy Szarubku ?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 18:04:00

Witam wszystkich.
Macie panowie racje ,że lotnisko było wcześniej niż osiedle,a działeczki zbyt dużo niekosztowały.Każdy samolot troche hałasuje ,jeden mniej drugi więcej.A zresztą kilkaset metrów od pasa startowego to już dużego hałasu nie ma. Mój szwagier pracował troche na "Zachodzie" i widząc nisko latajace samoloty wojskowe nad osiedlami był w szoku. W rozmowie z miejscowymi ludzmi dowiedział się, że to normalka i że musza tak latać bo to dla dobra i obronności kraju.Dla nich "tam "to normalka a u nas wielka afera.Osobiście mogę odkupić taką działeczkę od wrażliwego na hałas ,ciekawe za ile mi ją opyli? Faktycznie F-16 troszke gwiżdźe ale po starcie to cichutki już jest ,natomiast Su-22 bardzo na dopalaczu hałasuje ale nie głośniej niż dawne Mig-23.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 20:01:00

Faktycznie z użytkowanych w Polsce samolotów to MiG-23 i Su-20/22 to na dopalaniu najgłośniejsze odrzutowce. Nie słyszałem nigdy w MiGa-25 - ten to musiał hałasować: dwie grube rury pełne ognia...
Choć nie mozna mówić o prawidłowości, że im większy silnik tym większy hałas. Na przykład "Iskra" jest głośniejsza i bardziej nieprzyjemna od Lima.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-19 20:25:00

Pod Miastkiem,(Pieniężnica) było lotnisko zapasowe Słupska.Za pasem startowym 200-250 m rzadkiego lasku,za laskiem stały czteropiętrowe PGR-owskie bloki.Gdy to zobaczyłem doznałem szoku,wyobrażam sobie tych ludzi,jaką w nocy mieli jazdę.Właśnie wtedy tam latały Migi-23.pozdro.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-20 15:16:00

najgłośniejszy to może być Tu 95

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-20 21:28:00

Nie słyszałem go z bliska ani z daleka, słyszałem tylko czasami przelatujące na pułapie An-22 - mają takie same zespoły napędowe. Słychać było pomruk typowy dla ciężkich samolotów z turbinowym napędem śmigłowym.
Niestety - duże lotnictwo opiera się na silnikach turbinowych, a one hałasują. Silniki najnowszych samolotów pasażerskich spełniają nieco ostrzejsze normy, dotyczące hałasu, ale to specyficzny rodzaj silników: dwuprzepływowe silniki odrzutowe o wysokim stosunku przepływu zimnego do gorącego, tak zwane silniki turbowentylatorowe. Nie nadają się one do samolotów bojowych, gdyż te muszą spełniać zupełnie inne kryteria...
Pozdrawiam - Szarubek

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-21 18:26:00

W podobnej sytuacji był lotnisko w Pile "świetej pamięci" zreszta tylko tam było troszku dziwnie bo nie przeszkadzało aż tak bardzoludziom mieszkającym na osiedlu domków jednorodzinnych tylko tym mieszkającym w mieście a to parę kilometrów.Więc je zlikwidowano i zaczeli ludziska płakać ,że pracę stracili itp a teraz z chęcią co niektórzy przywitali by samoloty w Pile. Ot taka nasza mentalosć.Z Krzesinami zapewne byłoby podobnie teraz żle bo hałas ,zamknąć to zielona trawka i pośredniak .tak żle i tak niedobrze.A co na to ludzie mieszkający na podejściu do Ławicy?Przecież tam nad nimi przelatują też samoloty nawet jeszcze niżej i większe i co by było gdyby.....i jakoś nie słychac protestów i nikt nie mach transparentami i jakimis innymi napisami.

fakker

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-21 18:36:00

Chyba ,że doprowadzimy F-16 do takiego stanu jak ten samolocik na zdjęciu to wtedy nic nikomu nie będzie przeszkadzało.....

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-21 18:38:00

czy nie jest to "wspaniały stan techniczny"....

a teraz pytanie : kto wie gdzie ten samolocik stoi?

pozdro fakker

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-21 22:15:00

Witam, ładnych pare lat temu byłem na wczasach w Ustroniu Mor. a w Bagiczu było lotnisko wojsk.zsrr(u) , latali w dzień i w nocy ,Migi -23 i duże transportowe o rzut kamieniem w góre, nad moim domkiem. Niezła jazda była , jak szedł na dopalaczach to szklanki podskakiwały na stole , a flaki dostawały "palpitacji".
Na Krześinach siedziałem w Nysie podczas próby silników Mig-21 o 100 m od samolotu, nyska się chciała rozlecieć :)
Fajnie też było na końcu pasa jak Mig-21 szedł w góre na dopalaczu.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-21 22:19:00

No zazdroscic ludziska niema czego- ale lotnisko bylo i jest nadal - tylko, ze efy naprawde mogly miec inna lokalizacje niz Krzesiny.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-21 23:04:00

a dlaczego własciwie krzesiny a nie gdzieś bardziej na wschodzie?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-21 23:08:00

Malbork lezy w zasiegu s-300
W brzesciu tez je rozlokowali- wiec moze po to by mogly wogole wystartowac...
Poznan mial byc atrakcyjnym miejscem dla pilotow - zeby ktokolwiek chcial sie zaciagnoc do latania na efach- wiesz srodek lasu nie jest miejscem motywujacym dla goscia z 2 dzieciakow...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-24 13:14:00

fakker -to Dęblin

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-25 00:41:00

a wiesz chociaż co to za samolot ??

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-25 10:53:00

Wracając od tematu mama pytanie do fachowców -czy to prawda że Gripen po wylądowaniu przy obsłudze jednej pani podoficer i czterech zwykłych żołnierzy jest w stanie doprowadzić gotowość bojową samolotu do startu w przeciągu 40 minut ??? a liczna i fachowa obsługa F-16 ponoć minimum 6 godzin ????? czy to prawda ???-pozdro

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-25 14:58:00

Nie pytaj na tym forum, bo zaraz zakrzyczą cię specjaliści od amerykańskiej propagandy sukcesu.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-25 16:05:00

Witam.
Masz racje huk 100 ,to by się mniej wiecej zgadzało.
JAS-39 był projektowany pod kątem jak najprostrzej i szybkiej obsługi przez nisko wykfalikowany personel techniczny ,natomiasat F-16 potrzebuje jednak kilku ludzi różnych specjalności i odpowiednio wyszkolonych.Jego obsługa do lotów też wymaga trochę czasu .

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-28 23:17:00

ja tam preferuję samoloty projektowane do niszczenia wroga naprzkładowo.
ale to odwieczny spór o to co lepsze: obleśny gruchot T34 czy szwabska Panthera.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-28 23:33:00

a.korbaczewski to widać jak zawsze w temacie -pozdro

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-28 23:39:00

khm khm....
zeby potem nie bylo....

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-29 00:30:00

huk 100 coś mi się tam obija po głowie ale aby nie wyjśc na ignoranta poprosiłbym o oświecenie co to za samolocik

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-29 00:33:00

Panowie kolegi- znowu ktos kogos sprowokuje komus sie wyrwie i poleci- kabarecik- ok?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2006-12-29 00:45:00

Fakker - to Junak-3
Pozdrowienia - Szarubek

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-08 22:08:00

ot taki sobie samolocik.. cos takiego znalezione na necie

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-09 09:13:00

Sorki ale odpuszczam mam za mało szarych komórek -pozdrawiam

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-09 16:52:00

coś zaszumiało przeleciało i pokazało się coś takiego .sorry za jakość poprostu byłem za daleko i nawet 12x zoom nie dał rady . jakby co można to wywalić

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-09 20:10:00

:-)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-09 20:11:00

2

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-09 20:18:00

ostatnie troche podretuszowane

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-15 12:47:00

Poznań/ Rozpoczęło się szkolenie polskich instruktorów F-16 15.1. Poznań (PAP) – Stacjonujące w poznańskich Krzesinach F-16 rozpoczęły w poniedziałek loty szkoleniowe, podczas których polscy piloci, wyszkoleni wcześniej w Stanach Zjednoczonych, szkolą się na instruktorów – poinformował PAP rzecznik prasowy bazy w Krzesinach Sławomir Orłowski.

"Dwóch amerykańskich instruktorów szkoli dwóch polskich pilotów F-
16. Po zakończeniu szkolenia Polacy będą mieli uprawnienia do szkolenia w lataniu na posiadanym przez Polskę modelu F-16” – powiedział PAP Orłowski.

Dodał, że od poniedziałku codziennie dwa F-16 będą wykonywały dwa
loty szkoleniowe.
W poznańskich Krzesinach stacjonuje osiem F-16. Jak poinformował
PAP Orłowski, w lutym dotrą do bazy kolejne samoloty. „Wszystko zgodnie z harmonogramem. Cztery na kwartał” – powiedział Orłowski.
Polska kupiła 48 samolotów F-16 - 36 jednomiejscowych i 12
dwumiejscowych w wersji Block 52+, jest to najnowocześniejsza wersja F-16 w państwach NATO. Cena samolotów wraz z uzbrojeniem, wyposażeniem i szkoleniami wyniosła ok 3,5 mld dolarów, cena jednego samolotu bez uzbrojenia to ok. 42 mln dolarów. Pierwsza eskadra - 16 samolotów - ma być gotowa do działań operacyjnych w
2008 r., wszystkie polskie F-16 - w 2012 roku. Za cztery lata w Siłach Powietrznych ma być 78 pilotów obsługujących F-16, a do 2008 r. 2 tys. osób ma być gotowych do eksploatacji systemu F-16.
Oprócz Krzesin, F-16 mają stacjonować również w bazie lotniczej w
Łasku w Łódzkiem. (PAP)

lis/ bno/ rod/
12:38 07/01/15

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-15 17:47:00

hmm liczba pilotów przeszkolonych za cztery lata wyglada "imponująco" tylko mam pytanie jak będzie wyglądała gdy nastąpją zmiany w ustawie emerytalnej zdecydowanie odmienne i niekorzystne do obecnych? czy wtedy nie bedzie to 48 samolotów i np... 2 pilotów :-)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-15 17:50:00

a loty zaczeły się w sumie w zeszłym tygodniu tylko , że od dzisiaj nasi zasiedli na dwumiejscowym.oj biedne Marlewo biedne taki hałas...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-19 12:03:00

19.1.Warszawa (PAP) - Z ponad 6 mld dolarów, które koncern Lockheed Martin zobowiązał się zainwestować w Polsce w ciągu 10
lat w ramach offsetu za samoloty F-16, Ministerstwo Gospodarki zaliczyło mu dotychczas 3,9 mld dolarów - poinformował w piątek
wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz.
Z tej kwoty 1,1 mld to offset bezpośredni - inwestycje w przemysł zbrojeniowy, a 2,8 mld to inwestycje w innych branżach. Jak powiedział Poncyljusz, wciąż trwają negocjacje w sprawie ulokowania w Bydgoszczy centrum serwisowania F-16, co
zaproponowało MON. Do największych beneficjentów offsetu wiceminister zaliczył Zakłady Metalowe Mesko w Skarżysku
kamiennej, WSK PZL Rzeszów, General Motors w Gliwicach i Lotos.
Umowę o zamówieniach kompensujących zakup przez Polskę amerykańskich F-16 podpisano w kwietniu 2003, jej wartość - 6,028 mld dolarów - to 170 proc. wartości programu samolotu wielozadaniowego. Termin realizacji zobowiązań upływa w 2013 roku.

CZYLI KASA WPŁYNĘŁA CZY TEŻ NIE WPŁYNĘŁA I DOPIERO MIAŁABY SIĘ POJAWIĆ?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-27 22:53:00

Siłom Powietrznym brakuje pilotów F-16

http://wiadomosci.wp.pl/kat,50316,wid,8705865,wiadomosc.html?ticaid=131df

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-27 23:10:00

A czego się można było spodziewać? Kilka miesięcy temu wywnętrzyłem się na łamach tego forum na temat szkolenia lotniczego w Polsce:
http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=328432
Niestety. Nic się od tego czasu nie poprawiło, jest coraz gorzej.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-27 23:12:00

i bedzie jeszcze gorzej Szarubku...
Byle SG sie trzymala ;)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-01-28 01:16:00

No ale Panowie to przecież nie jest nic nowego .Przeciez w całym tym zamieszaniu najważniejsze były tylko samoloty tzw czynnik ludzki został "pominięty" jezeli można to tak powiedzieć.Pisze się tylko o pilotach a czemu nie o innych słuzbach które biorą udział w zabezpieczeniu lotów F-16?Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę ilu na dzisiaj jest wyszkolonych kontrolerów ruchu lotniczego zabezpieczających loty - mam na myśli tylko wojskowych.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-02-03 18:58:00

Nowa wersja F+16 na ktrej nasi piloci roypocyeli lotz sykolne.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-02-03 19:01:00

1

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-02-03 19:04:00

sorry za literówki padły ustawienia klawiatury

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-02-26 11:24:00

Panowie-idziemy prosto w łapy amerykańskiego imperialisty.
Ale jest inne rozwiązanie? Jak zróżnicować dostawy sprzętu lotniczego?
Amerykanie obecnie w pełni kontrolują nasze siły lotnicze, i posiadają doskonałe narzędzie nacisku politycznego. Mają więc ogromny wpływ na stan bezpieczeństwa naszego kraju. Jak podskoczymy, i będziemy się silić na niezależność, to odetną dopływ części zamiennych, uzbrojenia, zapomną o fabrycznych przeglądach. Patrzcie na przykład Wenezueli, której F 16 rdzewieją na lotniskach, i która pośpiesznie przesiada się na sowieckie samoloty Su 27. Tuż obok Chile, też uzbrojona w F 16 ściągane z Belgii, i Holandii, ale bez uzbrojenia do którego dostęp odcięli Amerykanie.
Jedyny plus to dostęp do najnowocześniejszej technologii, i systemu szkolenia. Jednak być może powtórzy się historia z PZL 37 Łoś, pamiętajmy, że historia lubi się powtarzać. Zbyt niska kultura obsługi techniczej, brak wyszkolonego personelu naziemnego spowoduje, iż F 16 zaczną ulegać awariom, kilka się pewnie rozbije, a w ostateczności większość zostanie uziemniona.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-02-26 11:37:00

To może kupimy te f16 z Wenezueli?
Pozdrawiam

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-02-26 18:41:00

tak na marginesie wiewiorki szeptały o pewnej awarii w powietrzu jednego jastrzebia nawet dosyć poważnej jeżeli można to tak nazwać i nie było to w czasie lotu do Polski..

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-19 18:48:00

1

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-19 18:49:00

2

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-19 18:49:00

3

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-19 18:50:00

4

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-19 18:50:00

5

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-19 18:50:00

6

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-19 18:51:00

7

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-19 18:51:00

8

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-19 18:51:00

9

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-19 21:14:00

fakker a co z tymi wiewirkami?
Co sie wkoncu zepsulo?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-20 18:08:00

A komputer/-y/ pokładowy siadł i raczej trudno bez przyrządów latać zwłaszcza bez sztucznego horyzontu.No ale nawet na takiej maszynie znalazł sie zwykły mechaniczny i na szczeście nic sie nie stało.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-20 19:11:00

w trakcie lotu?
program wykonal niedozwolona operacje :> ?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-20 21:43:00

tak w czasie lotu ale co było dokładnie przyczyna nie wiem. W każdym razie nie mieli na pokładzie wesoło No cóż nawet technika wielkiego brata zza wielkiej wody czasami zawodzi.A co do szczegółów to tylko obsługa wie co się z tymi samolotami dzieje.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-20 21:45:00

na holu... ;-)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-20 21:48:00

2

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-20 22:33:00

prezentacje to maja na 5 !

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-22 16:20:00

jak tak mozna chamsko pisac o gripenie?

ZAG0226 3 GOS 204 PAP20070322W04597
SZWECJA-WOJSKO-LOTNICTWO-GRIPEN
Szwecja/Kłopoty z samolotem bojowym Gripen

22.3.Sztokholm (PAP) – Szwedzkie siły zbrojne mają poważne kłopoty
ze swym podstawowym samolotem bojowym Gripen, który okazał się
niedostatecznie nowoczesny i nie jest w stanie wypełniać
stawianych mu obecnie zadań - poinformował w wydaniu czwartkowym
dziennik "Svenska Dagbladet".

Gazeta powołała się na informacje własne oraz na doniesienia
szwedzkiego magazynu "Ny Teknik" ("Nowa Technika").

Naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych Hakan Syren domaga się
zmodernizowania przynajmniej 31 maszyn podstawowego modelu A/B, by
mogły one uczestniczyć w międzynarodowych misjach. W tym celu
należy je przebudować do standardu najnowszego modelu C/D. Koszty
takich prac nie są na razie dokładnie znane, ale będą to miliardy
koron (setki milionów euro).

Według "Ny Teknik", również ta najnowsza wersja Gripena będzie
musiała zostać zastąpiona przez unowocześniony wariant E/F. Według
szwedzkich mediów, wnioski takie zawiera tajny raport, przekazany
przez siły zbrojne rządowi szwedzkiemu.

Jak twierdzą autorzy publikacji w "Ny Teknik", by doprowadzić
latające dzisiaj Gripeny do kolejnych ich wcieleń - czyli modeli
C/D i E/F - muszą one otrzymać nowe podkadłubowe zbiorniki paliwa,
urządzenia do tankowania w powietrzu oraz dużo mocniejsze silniki.
To ostatnie łączy się z koniecznością przebudowy i wzmocnienia
całego niemal kadłuba. Nowe silniki są niezbędne dla zwiększenia
udźwigu uzbrojenia. Należy również dostosować pokładowe radary do
standardów NATO oraz zabudować w samolotach systemy łączności
satelitarnej.

Michał Haykowski (PAP)

mih/ dmi/ ro/14:17 07/03/22

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-22 22:14:00

Czy ten artykuł nie odkrywa przypadkiem Ameryki?
Czy produkcja samolotów (i innego sprzętu, nie tylko wojskowego) w kolejnych, coraz nowocześniejszych wersjach - to nie jest zjawisko na świecie dość powszechne?
Czy konieczność modernizacji starszych egzemplarzy, aby dostosować je do współczesnych wymogów jest czymś nagannym?
Czy autor słyszał kiedykolwiek o postępie technicznym?
Choć to trudno sobie teraz wyobrazić, to piętnaście lat temu, a więc w czasie, gdy do produkcji wchodził Gripen w wersji A/B, telefony komórkowe miały wielkość walizki i kosztowały krocie. To tak dla zobrazowania, tego co się w technice dzieje.
Pozdrawiam - Szarubek

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-23 23:34:00

a czemu głupi jankesi nie modernizują tego przestarzałego F16 co myśmy go z głupoty kupili i co w porównaniu do nowoczesnego gripena był gratem starym?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-25 22:44:00

Ależ Amerykanie modernizują starego F-16!
Czym innym jest aktualnie produkowany F-16C/D Block 52+ (pomogliśmy Amerykanom utrzymać linię produkcyjną he he), a czym innym były F-16 A/B sprzed 30 lat. Zresztą europejskie F-16A/B w większosci krajów przeszły już modernizację według programu MLU.
Amerykanie swoje stare F-16A/B zakonserwowali i postawili na pustyni w Davis-Monthan AFB - po prostu mają ich za dużo.
Pozdrawiam - Szarubek

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-26 12:20:00

to ja wiem ze block 52 nie ma już nic wspólnego z pierwszymi wersjami, poza może nazwą F16.
ale jednym z argumentów przeciw zakupowi F16 było zawsze to że jest przestarzały a Grippen nowoczesny. a tu się okazuje że Grippen jest nienowoczesny a akurat F16 jest nowoczesny.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-27 21:02:00

http://wiadomosci.onet.pl/1509245,11,1,1,,item.html

I komentarz chyba zbędny nic dodać nic ująć....

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-03-27 21:06:00

http://wiadomosci.onet.pl/1352770,2677,kioskart.html

i jeszcze cos takiego

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-04-21 22:34:00

news co do grippena - jak donosi internet - samolot wykatapultowal pilota...
http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/samolot-nieoczekiwanie-katapultowal-pilota,899634,2943

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-15 21:51:00

W końcu na Krzesinach pojawił się nastepca F-16

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-15 21:54:00

Nowy samolot składa się z dwóch części:
1.ciągnąco-holującej i
2.kadłub ze skrzydłami... :-)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-15 21:55:00

z profilu ...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-15 21:57:00

oraz od miejsca gdzie szlachetnie coś się kończy a coś zaczyna...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-15 22:00:00

A to tak dla koneserów na dobry początek.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-15 22:02:00

Narazie tyle a reszte... pożniej ;-)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-17 16:26:00

O ćwiczeniach lotniczych w Krzesinach można także przeczytać tutaj: http://www.tutej.pl/cms.php?i=22825 są też ciekawe zdjęcia

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-17 16:57:00

Fragmenty z artykułu : "Drobne awarie myśliwców to norma".
Gazeta Wyborcza,14.05.07r.
Rozmowa z Robertwm J. Stevensem - szefem zarządu i prezesem Locheed Martin.

Marek Kuźmicz:Polska kupiła samoloty F-16, część z nich już do nas dotarła, ale nie bez usterek. Czy takie awarie zdarzaja sie przy każdym zamówieniu na F-16?

R.J.S : .....Niewielkie awarie przy dostawach są sprawą normalną......

(tzn. cieszcie się , że doleciały)

M.K. Jednym z elementów kontraktu na F-16 miał być offset... Jakie będą największe korzyści dla polskich firm?

R.J.S :....Programy offsetoweto nie tylko pieniądze, inwestycje.To równiez wiedza- polskie firmy nabywaja doświadczenia we współpracy z nami.

( tzn. kasy nie będzie, inwestycji nie będzie, ale przyjadą nasi doradcy, dostaną po 200 tys.$ rocznie za doradzanie jak współpracować z LM )

M.K :Czy można się spodziewać polskich firm jako poddostawców Lockheed Martin?

R.J.S :Jest jeszcze za wcześnie, żeby potwierdzić....Polskie firmy na pewno zdobędą wiedzę, która im pomoże w konkurowaniu na szerszych globalnych rynkach.

(tzn. bla , bla. Ameryka i tak nas nie dopuści do intratnych kontraktów. Ewentualnie będziemy mogli pohandlować z Górnym Zimbabwe lub Republiką Hula-Gula )

M.K: Czy Polska weźmie udział w programie JSF, czyli budowie myśliwca F-35?....

R.J.S :..... Cieszę się , że tu jestem, kiedy program przebiega pomyślnie,zgodnie z planem i budżetem.

(tzn. żartujesz człowieku ? )

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-21 07:16:00

hhehehehehehhehehehttp://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1329&wid=8870761&rfbawp=1179724418.594&ticaid=13c7f

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-21 13:21:00

CZY AWARIE SA NORMALNE? CZY TEZ JAKIES WYJĄTKOWE GRATY DOSTALIŚMY?

Nie kończą się kłopoty z polskimi myśliwcami F-16. W Krzesinach ostatnio omal nie doszło do tragedii. Sytuację uratowali piloci - podaje "Newsweek".
W ostatnich dniach w Krzesinach doszło dwukrotnie do awaryjnego lądowania polskich F-16. Prawdopodobnie wysiadła cała awionika, czyli system wskaźników w kokpicie. Katastrofy udało się uniknąc tylko dzięki umiejętnościom pilotów, którzy posadzili swe maszyny na lotnisku "na wyczucie", bez pomocy potrzebnych do tego przyrządów.

Polscy piloci rozpoczęli loty na F-16 w grudniu ubiegłego roku. Od tego czasu w myśliwcach stwierdzono kilkadziesiąt uszkodzeń i usterek podzespołów. Koszty napraw pokrywa w całości polskie wojsko bo umowa offsetowa nie przewiduje serwisu zakupionego przez Polskę sprzętu. Za sumę 123 mln dolarów zakupiono juz jednak części zamienne, które mają wystarczyć na 3 kolejne lata. Kolejny poważny problem to brak systemu informatycznego do obsługi F-16. Wojskowi wykorzystują więc w tym celu... biurowy arkusz Excel (w nim obliczają np. zużycie paliwa i liczbę wylatanych godzin). Wiceminister obrony Jacek Kotas zapowiada, że albo zespół ekspertów Sił Powietrznych opracuje sam taki program albo MON rozpisze przetarg.

Konieczna jest także modyfikacja symulatora F-16, co jest obowiązkiem Amerykanów. Urządzenie, które nam przekazali symuluje bowiem loty starszej wersji samolotu i tym samym jest całkowicie bezużyteczne - pisze "Newsweek".

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-21 21:24:00

Ale się wysili w tym Newsweeku-u. Jeżeli info o awarjach sprzed prawie trzech miesięcy traktują jako nowość to życzę powodzenia w dalszym "tropieniu".A niechowające się podwozie zdarza się na praktycznie na każdym typie samolotów nie tylko F-16.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-21 21:44:00

Ciekawe jaka statystyka wskazuję na katastrofę? Że trochę głośno?Jakiś znawca opracował tą statystyke sądząc po "wypocinach " jakie można znależć na stronach Marlewa.Ale to bez komentarza. A z drugiej strony ciekawe czy ktoś pomyślał co by się stało gdyby taka rejsówka lądująca codziennie na Ławicy "zaparkowała" w centrum Poznania? Przecież podchodzą do lądowania nad samym centrum.Zresztą mało brakowało juz do takiej katastrofy przykładem jest awionetka nurkująca w j.Rusałka.Obcieło silniczek i pilot zobaczywszy białe pole / zima, noc, i nie wiedział ze to jezioro/ posadził tam samolot nie doprowadzając do czegoś naprawdę cięzkiego.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-21 22:59:00

Czy F-16 spalił linie energetyczne w Marlewie?
Donosi prasa....
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,4150665.html

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 08:52:00

Nie dość że się psują to jeszcze psują wszystko do o koła heheh-pozdro

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 15:58:00

bliżej juz sie nie dało...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 15:58:00

2

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 15:59:00

3

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 16:00:00

4

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 16:00:00

5

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 16:01:00

6

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 16:02:00

7

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 16:02:00

8

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 16:54:00

Fajne to muzeum. A jakieś inne eksponaty?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 17:17:00

a prosze bardzo..

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 17:18:00

2

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 17:19:00

a to juz inne muzeum..

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 17:20:00

3

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-22 22:14:00

ta szparka jest super...
W Radomiu byla troszke lepiej pomalowana...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-25 01:08:00

Pozwoliłem sobie wkleic taki oto fragment wyrwany z ca łego tekstu z jednego z portali :

"W Sądzie Okręgowym w Poznaniu jest kilkaset pozwów mieszkańców położonego w sąsiedztwie bazy F-16 Marlewa, innych osiedli, okolicznych gmin o odszkodowania za utratę wartości nieruchomości położonych w pobliżu bazy w Krzesinach i obniżenie jakości życia. Domagający się odszkodowań to osoby prywatne, a także miasto Poznań, gmina Luboń i kilka parafii Kościoła katolickiego."

Wszystko jest dla mnie jasne do pewnego momentu a mianowicie do : i kilka parafii...
Może mi ktoś wytłumaczy co z tym KościóŁ ma wspólnego?Nie mam zamiaru obrażać Kościóła i żadnych uczuć religijnych osób z tego forum ale poprostu nasuwa mi się na myśl ,że jak każdy chce coś wyrwać dla siebie to i w tam znajdą się łasi na pieniadze państwa czyli wszystkich nas.

I następna perełka moim zdaniem:
Do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu trafiło doniesienie w sprawie zerwania linii wysokiego napięcia przez samolot F-16 - poinformował rzecznik tej prokuratury Mirosław Adamski.

Doniesienie złożyli mieszkańcy Marlewa, położonego w sąsiedztwie bazy w Krzesinach, gdzie stacjonują F-16. Ich zdaniem, do zerwania miało dojść, kiedy lecący na niskiej wysokość samolot włączył tzw. dopalacze.

Mieszkańcy Marlewa chcą też, żeby prokuratura ustaliła, czy wykonywanie manewrów lotniczych nad ich osiedlem jest zgodne z prawem.

Czyli bla bla bla do momentu gdzie napisano ,że zerwanie nastapiło gdy samolot włączył dopalacze.No to bym proponował zgłosić do "głupoty roku' gdyż jak żyję już prawie -ści lat :-) i zlotnictewm mam związek lat 20 nie słyszałem o żadnym przypadku zerwania czegokolwiek jak się włącza dopalanie . Bo i czym miałoby być to zerwane?A prawda jest taka ,że gdy F-16 startują w strone Marlewa dopalanie jest nad ich głowawi /tzn nad Marlewem/jest już WYŁACZONE!!!
Jeżeli mieszkańcy Marlewa chcą vby ustalić czy wykonywanie manewrów jest zgodne z prawem to ja jutro zgłoszę wniosek o sprawdzenie czy samoloty komunikacyjne latające mi nad domem też mają takie prawo :-) Poprostu chyba coś tam ktoś z czymś pomylił..

pozdr fakker
Ps: Jeżeli moją wypowiedż jest "niesłuszna" i podpada pod cenzurę:-) proszę kolęgę Woytasa o dokonanie tego aktu.
:-)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-25 14:38:00

widzę ze na słowo Kościół włączaja się wytresowane odruchy,
ale Kosciół ma to do tego, że jest włascicielem nieruchomosci, a jak można przeczytać, obniżenia wartości nieruchomości dotyczą pozwy

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-25 15:03:00

Fakker bo dlugich namyslach ustalilem co nastepuje... bedziesz zyl :)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-26 08:22:00

Dzięki woytas :-)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-26 18:52:00

Woytas zapewnie miałeś na myśli to malowanie .To dwa różne samoloty ,popatrz na numery burtowe.Zresztą ta druga szpareczka jest widoczna po prawej stronie : tzn statecznik.
Zdjęcie z NFoW.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-05-26 22:46:00

takie blade kolory- ta w Radomiu byla bardziej pomaranczowa- poszukam fotki....

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-07-06 21:48:00

Witam i odkurzam trochę zapomniany temat.
Oto wypowiedz Pana Krzysztofa Mączkowskiego wiceprzewodniczącego Rady Misata Poznania :
" Cała sprawa jest dla mnie zadziwiająca.Część mieszkańców uważa ,że F-16 zagraża ich życiu , a następnie bez żadnego skrępowania żąda odszkodowania.Zastanawiam się wprost : czy jęsli pieniądze wpłyną na ich konta, samoloty przestaną im zagrażać?.Obserwuję z przerażenie postępującą eskalację demagogii: mówi się ośmierci,o katastrofach, aw ciąż znajdują się odwżni,którzy budują domy blisko lotniska,wierząć ,że... właśnie , wco wierząc?Jedynym rozwiązaniemjest przeniesienie się niezadowolonych mieszkańców Marlewa w inne miejsce Poznania.Sądze,że kwoty , o które się starają ,powinny być tak wysokie ,by mogli na nowo się pobudować i przeprowadzić. Wciąż jednak nie mamy odpowiedzi na pytanie: KTO POZWOLIŁ NA JAKICH PRAWACH - BUDOWAĆ SIĘ TYM LUDZIOM OBOK LOTNISKA?Niech prezydent miasta ujawni wreszcie nazwiska tych urzędników ,którzy wydali zgody na budowę! Jeśli powstały przy lotnisku domy , które są samowolą budowlaną też to ujawnimy! "

uff ale się napisałem. Zostawiam do spokojnego przeczytania i kulturalnej rozmowy bez pyskówek jak w pewnym wątku na głównym :)

fakker

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-09-12 15:52:00

http://wiadomosci.onet.pl/1604424,11,item.html

i tak że nie spadł...

;]

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-09-12 21:40:00

Phi.. wielkie halo z tego robia pismacy jak zawsze.Nie pierwszy i nie ostatni taki przypadek.Gdyby wiedzieli o wszystkich bolączkach F-16 to zapewne została by powołana spec komisyja sejmowa do zbadania wszystkich "za i przeciw".A Marlewo nareszcie by miało wodę na młyn swoich "protestów". Tak na marginesie ": przed wizyta Thunderbirds pojawił się wielki żółty baner przy drodze na Krzesiny : WITAMY W STREFIE ŚMIERCI!! ZAGROŻENIE KATASTROFĄ F-16!! i oczywiście trupia czacha.Szkoda ,że nie miałem wtedy aparatu uwieczniłbym to arcydzieło sobie na pamiątkę.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-09-12 21:54:00

Fakker skoncz tak gadac bo juz nigdy do Poznania nie pojade, zeby mi cos na leb nie spadlo :)
Ciekawi mnie tylko czy inne "nowe" szesnastki (tzn w innych krajach) tez sie tak sypaly? Saudi arabia chyba block 60 se qpila ...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-09-12 23:08:00

Woytas słowo ciałem się stało i zamilknę :) ale z tym banerem to 100% prawdy.
Ok zamykam się :)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-09-13 08:13:00

Jak to w Polsce,pewnie chrzczone paliwo zatankowały :)))Pozdro...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-10-01 15:16:00

20 tys. zł rocznie więcej zarobi w przyszłym roku polski pilot F-16 - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

zrodelko...
http://praca.gazeta.pl/gazetapraca/1,74785,4532090.html

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-10-01 15:40:00

Dobre dobre uśmiałem się ,że hoho
Marynarka na odrzutowce? hehehe dobre sobie ciekawe gdzie i ile .Bo w Siemierowicach Iskry juz chyba nie latają a Babie Doły dawno zrobiły papa dla swoich 21-nek.Ten co pisał to pomylił w paru miejscach palca z czymś tam. Prawdą jest ,że podwyżki miały być ale o tak wielkich nie słyszałem bo miało być około 200 PLN miesięcznie dla wszystkich w całej armii.No tak ale fitery to fajtery i zawsze byli lepsi od innych.Chociaż kiedys w 32 plrt nazywano pajlotów "małpami" bo i małpę można nauczyc latać.A mechanicy to byli czrnuchy albo brudasy.Bez urazy dla tych co tam służyli . :} Wiem bo sam tam służyłem.Generalnie papier jest paier i wszystko można napisać . Trzeba zasięgnąć języka na miejscu co i jak i wtedy będzie wiadomo a tak znów zaczną krzyczeć ,że jedni dostali a drudzy nie np: nasza "super" słuzba zdrowia.Nareczka.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-10-02 09:03:00

http://fakty.interia.pl/kraj/news/nasze-mysliwce-f-16-pelne-wad-i-usterek,986388

no comment

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-10-02 22:04:00

Panowie mam pytanie do znających się na rzeczy. Na ilu lotniskach w Polsce może wylądować F-16 bez obawy uszkodzenia podwozia, silnika (zassanie śmieci z pasa), itp? Mam podejrzenia, że na jednym, ale chciałbym się mylić.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-10-02 22:05:00

Mylisz sie :)
Na 2 - Łask chyba też już jest gotowy

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-10-02 22:12:00

A czy już tam jakiś lądował? Przynajmniej czy były jakies informacje nt.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-10-02 22:22:00

tego niewiem :(
o i na Okeciu tez moga ladowac - byla ostatnio akcja ze sie jeden z 2 lecacych (czyli tak okolo 50% :P ) zepsul...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-10-02 22:30:00

Na Okęciu mają dużo w terminalu mają tak dużo odkurzaczy, żeby odkurzyć pas?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-10-03 08:56:00

Panowie by rozwiać wątpliwości powiem tak. F-16 może wylądowąć na każdym czynnym lotnisku wojskowym w Polsce przyjmującym samoloty odrzutowe.Przykładem jest wiele ćwiczeń jakie odbywały się w naszym krauju z udziałem tych samolotów./ np przelot F-16 na ostatnie pokazy do Radomia /Problemem może być odtworzenie gotowości do startu jeżeli nie ma odpowiednich sił i środków do tego przeznaczonych.Również lądowanie na lotniskach komunikacyjnychcywilnych nie stanowi problemu.Problemy zaczynają się i to bardzo poważne w przypadku sytuacji awaryjnych kiedy zostanie użyta HYDRAZYNA - substancja bardzo toksyczna, niebezpieczna dla zdrowia, prowadząca do skażenia samolotu na którym została uzyta .Wtedy bez specjalistycznego sprzętu do odkażania i Świety Boże nie pomoże .
Co do czyszczenia pasów startowych. Są one czyszczone codziennie bez względu czy loty są wykonywane czy nie . Również po wszelkiego rodzaju pracach prowadzonych w ich pobliżu i dróg kołowania / np koszenie trawy itp / są wysyłane oczyszczarki do usunięcia znajdujących się zanieczyszczeń bez względu czy faktycznie doszło do zanieszczyszczenia powierzchni roboczej lotniska czy nie. Tak to wygląda w praktyce.
Chyba troszeczkę rozjaśniłem problem o którym pisaliście.

pzdr fakker

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-10-03 09:06:00

Więcej i dokładniej hmm... napisać nie mogę bo mnie z roboty wyleją... :}

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-10-03 09:40:00

Dzięki fakker za wyjaśnienia, mój żart z odkurzaczem, przaznaję, nie najwyższego lotu (na usprawiedliwienie: przy rozważaniach dotyczących pasa startowego trudno wzbijać się na wyżyny dowcipu). Czytałem, że w związku z chwytem powietrza pod kadłubem i dużym ciągiem, standarty przygotowania pasa do startu są znacznie wyższe niż w przypadku Migów. A problemy nie leżą w samych pasach, a w braku urządzeń do ich oczyszczania. Pozdr.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-10-03 10:19:00

Szym nie ma sprawy .Dobry żart tymfa wart . :}
Amerykanie wprowadzając na uzbrojenie f-16 do samego poczatku przyjeli wysokie wymagania w stosunku co do czystości pasa.Co więcej zostało to już chyba nawet ujęte przy konstruowaniu f-16.. Koło przednie znajdujące się poniżej oraz za wlotem powietrza do silnika oraz bardzo wysokie normy czystości to chyba zostało zaproponowane przez głownego konstruktora przedstawicielom USAF.No i teraz mamy to comamy . :} Chociaż Rosjanie zrezygnowali w nowszych wersjach MiG-a 29 z osłon zasłaniających główne wloty powietrza do s-ka.Ale czemu to już inna bajka którą się nie interesowałem.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-16 09:57:00

16.11.Poznań (PAP) - Agnieszka Rylik, mistrzyni świata w boksie zawodowym, jako pierwsza Polka wykonała w czwartek w 31. Bazie Lotniczej w Poznaniu-Krzesinach prawie półtoragodzinny lot samolotem F-16 - ujawnił w piątek oficer prasowy 31. Bazy Lotniczej kpt. Waldemar Krzyżanowski.
Przelot "Jastrzębiem" był możliwy po otrzymaniu od Dowódcy Sił Powietrznych zgody na wykonanie lotu i prawie tygodniowych badaniach specjalistycznych w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie - poinformował Krzyżanowski.
Agnieszka Rylik wykonała swój lot wraz z ppłk. pil. Dariuszem Malinowskim, który leciał w pierwszej kabinie dwumiejscowej wersji samolotu. "Podpułkownik Malinowski to doświadczony pilot, który jako jeden z pierwszych przyleciał po przeszkoleniu z USA w roku
2006 do Polski, a na F-16 nalatał do tej pory setki godzin" - dodał Krzyżanowski.
Zdaniem rzecznika, tym lotem Rylik udowodniła, że również kobieta może latać z prędkością 2000 km/h, wykonać samolotem bojowym "zwrot", "beczkę", czy wytrzymać przeciążenia dochodzące do 9G.
Szczegóły i przebieg całego lotu były rejestrowane przez jedną z
polskich telewizji komercyjnych.(PAP)


Tez bym tak chciał, mozecie mi to załatwic. Czy zapłaciła za ten lot?
No i odkrywcze jest że kobiety moga być pilotami.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-16 10:19:00

jak to kto??
heheh spoleczenstwo placi :)
Gdzies slyszalem, ze godzina lotu (kompleksowo lacznie z obsluga) f-16 kosztuje 80kPln - czyli poszlo 120kPln - ktos moze potwierdzic?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-16 11:37:00

A ja się pytam czy pamieta ona cos oprócz startu? Pardon oprócz kołowania hehe:)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-16 12:13:00

Teraz już jest jasne po co kupiliśmy F-16. VIP-y mają ekstra zabawkę na koszt podatników. I wystarczy, że tylko dwa latają.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-17 12:19:00

Janowicz jestes w wielkim błedzie odnośnie ilości latających efków.Powtarzasz za wszystkimi "specjalistami" internetowymi gdzies wymyślone bzdury.Owszem mam swoje zdanie na temat lotu p.Rylik i chyba większośc ma takie same .Czyli wozenie dupy za nasze pieniadze jest .......ale w drugiej sprawie jestes chłopie w wielkim błędzie i dlatego napisąłem to jeszcze raz.Trzeba pisać rzeczy o których ma się pojęcie.
pzdr

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-19 13:46:00

Może i więcej lata, lecz na pewno nie wszystkie. A to za mało jak na taki "ultranowoczesny" sprzęt za grube miliardy dolków. Normalny człowiek nie kupiłby samochodu ze Stanów, gdyby konieczne było tam robić przeglądy i naprawy. A nasze państwo kupiło samolociki. I teraz bujają się za ocean z każdą awarią. A to i czas, i pieniądze. Tyle, że zakup, wg władz, był słuszny. Strasznie drogo nas kosztowała ta wazelina.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-19 15:35:00

I znów jestes w wielkim błedzie kolego.Sprawne i latające są wszystkie samoloty znajdujace sie na tym lotniski a niedługo pierwsze efki zagoszcza na stałe w Łasku. Czy liczysz na to ,że wszystkie 30 -pare sztuk pojdzie od razu w powietrze? Chłopie a kto na tym ma poleciec?I po pierwsze usterki są naprawiane na bieżaco na lotnisku u nas .

Boże ludzie skad wy takie "bzdury" bierzecie? A to ,że złom z pustyni a to jakieś inne banialuki.Czytajac wypocini wielu ludzi chce mi się smiac .Mercedesy też sie psują i nikt nie robi z tego wielkiego halo.Zobaczcie ile raptem lata MiG-29 ? Przeciez one tez sie psują tak jak reszta całego sprzetu latającego.Koncze i nie bede wiecej dyskutował na ten temat .

Dla mnie możecie sobie pisać ,że one nawet z dykty zrobione albo z czegos tam innego,.

pzdr fakker

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-19 16:49:00

Z telewizji bierzemy.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-19 22:40:00

A ja mam to codziennie w robocie .Więc sorry ale dyskutowac z "telewizyjnymi ekspertami" nie mam zamiaru.
Strzałeczka

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-20 09:49:00

I znowu telewizja kłamie!

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-21 13:45:00

Kolego fakker ,gdyby nie było nic na rzeczy to tej dyskusji by nie było ,myślę że tak jak napisał janowicz, ta wazelina drogo nas będzie kosztować ,ale cóż zastaw się a postaw , to nasza Polska przywara .Czesi ,śmieszny ale jakże mądry naród, części i serwis mają o rzut beretem ,a nam się zachciało F-ów.Pozdro...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-23 00:13:00

pozdro dla kolegi co telewizji nie lubi
dzisiaj przyleciały kolene cztery
pozdro
p.s być zobaczyć bezcenne:-)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-23 09:42:00

Przyleciały i uratowały budżet.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-23 16:33:00

bezpornym faktem jest że obuli nas w mocno używany sprzęt za ogromne pieniadze.
Moja babcia mówiła "biednego nie stac na tanie przedmioty" i "skąpy dwa razy traci"...........
a.....i jeszcze mieli zainwestować w Polsce....gdzie te inwestycje.....
Wycyckali nas na stojącą........
Bojowe samoloty mają latać a nie psuć się...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-24 02:24:00

> bezpornym faktem jest że obuli nas w mocno używany sprzęt za ogromne pieniadze

Jaki, ku*wa, mocno używany sprzęt??? Ludzie, je*nijcie się we łby!!! Nigdy nie lubiłem F-16, ale nasze egzemplarze to nówki sztuki z pełnym wypasem, spełniającym wszelkie wymogi nowoczesnego pola walki.
Przykład manipulacji - tytuł w GW sprzed kilku dni: "Nowe F-16 leciały do Polski przez tydzień". I na forum wszyscy pieprzą, że takie awaryjne. A w treści artykułu już stało skromnie napisane, że pogoda po drodze była do dupy i piloci nie ryzykowali przelotu.
Co do offsetu to nie polemizuję, bo ta sprawa wydaje się być faktycznie spartolona. Ale bredni nt. sprawności i "starości" polskich F-16 słuchac dłużej nie mogę.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-24 10:06:00

Witaj faker.Tą tygrysią -szparkę- 9292 miałem że tak powiem w 1988 roku na stanie.pozdro.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-24 10:14:00

"Polskie F-16 w powietrzu odmówiły posłuszeństwa
Newsweek 06:05

Awarie myśliwców F-16, do których doszło ostatnio w Krzesinach, o mało nie skończyły się tragicznie - pisze internetowe wydanie "Newsweeka". Powołując się na nieoficjalne informacje podaje, że F-16 dwa razy lądowały awaryjnie na skutek awarii awioniki, czyli systemu wskaźników w kokpicie. Piloci wylądowali tylko dzięki własnym umiejętnościom, na wyczucie.


Od czasu gdy w grudniu wojsko rozpoczęło loty na F-16, w maszynach stwierdzono kilkadziesiąt uszkodzeń i usterek podzespołów - donosi "Newsweek". Koszty napraw i nowych części musi pokryć polskie wojsko, bo w umowie zakupu amerykańskich myśliwców rząd nie zadbał o gwarancję i serwis sprzętu w ramach offsetu. Już dziś resort obrony zamówił części zamienne, które mają wystarczyć do 2010 roku, za 123 mln dolarów. "

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-24 12:32:00

Pamiętam nówki sztuki polskich fiatów z FSO w których psuło się wszystko od pierwszych chwil użytkowania ,były one robione na tak zw. odpierdol ,ale za to części zamienne znikały z półek ku radości producentów.Tak mi się skojarzyło z naszymi F-ami,może to specjalne wersje dla sojuszników ze wschody ,którzy zapomnieli zaznaczyć w umowie kupna punktów związanych z serwisem .Czyli mówiąc krótko amerykanie na tej tranzakcji zarobili dodatkowe 123 mln baksów.Ktoś ma niezłą głowę do interesów po tamtej stronie oceanu .Pozdro...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-25 14:24:00

tak to juz jest w naszym polskim bagienku cokolwiek ktoś by zrobił znajdzie się mądrzejszy i ma lepszy pomysł-F-16 w kraju juz są i musimy to zaakceptować -na krzesinach do etatowego stanu brakuje jednego-wszystkie są nowiutkie z najnowszą awioniką i systemem obsługi
każdy sprzęt sie psuje więc i efy też będą
problem jest inny -nie ma kto nimi latać
i to napewno nie jest wina amerykanów

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-26 10:55:00

Jak to nie ma kto latać? A były premier i obecna posłanka?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-28 09:43:00

28.11.Poznań (PAP) - Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich będzie pierwszym polskim politykiem, który wykona lot polskim F-16. W środę około południa w bazie lotniczej w Poznaniu-Krzesinach wsiądzie do dwuosobowego "Jastrzębia" i odbędzie ok. 40-minutową
podróż.

Kpt. Marcin Rogus, rzecznik dowództwa 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego poinformował PAP, że około południa z bazy lotniczej w Poznaniu-Krzesinach wystartują dwa dwuosobowe F-16. W jednym - pilotowanym przez mjr. Cezarego Wiśniewskiego - będzie minister, w drugim - z ppłk Rościsławem Stepaniukiem za sterami - poleci dowódca Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik.

Przed lotem minister odbędzie cząstkowe badania lekarskie, które muszą potwierdzić jego zdolność do odbycia lotu. Przejdzie też kurs na symulatorze katapulty na wypadek kłopotów w powietrzu. Po starcie samoloty z ministrem i gen. Błasikiem polecą w kierunku
Jeleniej Góry.

Bogdan Klich będzie pierwszym polskim politykiem, który poleci "Jastrzębiem" i jednym z nielicznych cywili, którzy skorzystają z tego przywileju. Dwa tygodnie temu pierwszą kobietą, która latała polskim F-16, była Agnieszka Rylik, mistrzyni świata w boksie
zawodowym. Według kpt. Rogusa, minister zostanie potraktowany nieco lżej od poprzedniej pasażerki.

"W czasie niedawnego lotu z Agnieszką Rylik piloci osiągnęli maksymalne przeciążenie 9G. Myślę, że w przypadku ministra nie będziemy go narażać na takie przeciążenie. Pilot zacznie od 2-3G. XXXXX W czasie lotu cały czas będzie kontrolować samopoczucie ministra" - zapewnił Rogus. XXXXX (będzie trzumał za rękę i badał puls)

Samolotami F-16, ale służącymi w amerykańskich siłach zbrojnych, latali wcześniej Leszek Miller - gdy był premierem - i Radosław Sikorski jako szef MON. (PAP)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-11-28 10:40:00

No to już będzie piątka ważnych, co "umią" latać myśliwcem.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-02 08:04:00

Panowie forumowicze!
Naczytalem sie na forum waszych wypowiedzi na temat tego cudu techniki amerykanskiej jakim rzekomo ma byc F-16.Wszelkie proby krytyki tego cudu zostaly stlumione.Sam osobiscie nie znam sie na lataniu,no chyba,ze za dziewczynami.Znane sa fakty zakupu tego rosyjskiego "zlomu" przez amerykanow i tak USA zakupilo 20 MiG-29 w Moldowi i cztery SU-27 od bialorusinow.Byc moze mialy miejsce i inne transakcje,ale nie posiadam takich wiadomosci.Pytanie w zwiazku z powyzszym brzmi: Do czego amerykanom byl potrzebny ten "zlom"?
Druga sprawa jest sprawa obslugi i napraw MiG-29 czyli "maintenensu".MiG-29 jest wyposazony w dwa silniki.Wymiana jednego z nich to 50 minut w warunkach polowych,natomiast F-16 ze swoim jednym silnikiem w przypadku jego wymiany to 15 godzin wysoko wyspecjalizowanych ekip,bo trudno napisac ekipy z uwagi na czasochlonnosc operacji.Teraz po tym co tutaj napisalem spadna na mnie bomby z F-16 zrzucane przez kolegow forumowiczow.Odnosnie tego maintenansu tych maszyn wiedze czerpalem z internetowych publikacji o tych maszynach.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-03 00:15:00

USA odkupiło od Mołdowy MiGi z bardzo prozaicznego powodu. Żeby nie trafiły do kraju politycznie niestabilnego gdzie stanowiłyby zagrożenie dla światowego pokoju. Jeżeli kupili od Białorusi Suki to powód był ten sam. Jeden 29 stoi w bazie Neils jako pomnik, inne zostały zakonserwowane a kilka podobno znalazło prywatnych nabywców w USA (za tą ostatnią informacje nie ręczę.
Jeżeli chodzi o wymianę silników to obie wielkości trzeba zweryfikować. Wykwalifikowanych mechaników potrzebuje zarówno MiG-29 jak i F-16. A 50 minut to trwają testy kalibracyjne po wymianie silników na MiGu. Pamiętaj, że każda asymetria ciągu jest szkodliwa a dopuszczalna różnica między jednym a drugim niewielka. Dlatego na ziemi trzeba dokładnie sprawdzić oba silniki i jeżeli jeden daje za duży ciąg w porównaniu do drugiego to trzeba go ograniczyć.
Nie zmienia to faktu, że 29-tki stanowią wyposażenie dwóch eskadr ni raczej nie możemy sobie pozwolić na ich wycofanie. Trzeba raczej pomyśleć jak je zmodernizować tak aby służyły jak najdłużej.
A co do podniecających się problemami Jaszczompuf to polecam lekturę opisującą wprowadzanie do uzbrojenia Su-22. ile tam był problemów z niedziałającą elektroniką, nie schodzącym uzbrojeniem. A maszyny służą do dziś...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-03 03:12:00

Drogi przyjacielu Piotrze.Dziekuje ci za zajecie stanowiska w tej sprawie i przedstawienie swojej bezkrytycznej wiedzy w tym temacie.Uwierzylbym w ta amerykanska troske o swiatowy pokoj,gdyby nie...ano wlasnie. Wedlug wiekszosci forumowiczow,to MiG - 29 jest "zlomem ruskim" i mysle,ze bardzo ublizaloby amerykanom kupowanie i wywozenie "zlomu" w obronie swiatowego pokoju. Jak myslisz? Przypuszczam,ze mam prawo tak rozumowac,albo poprostu prawda jest inna. Amerykanie,po tej swojej szlachetnej deklaracji obrony swiatowego pokoju,ktoremu zagrazal "ruski zlom" powinni ten "zlom" czyli te MiG - 29 zamienic w kupe szmelcu tam w Moldowi.Co wowczas uczynili obroncy swiatowego pokoju? Oni te samoloty "zlomem" nazywane przetransportowali do siebie.Do USA. Dokladnie do "National Air Intelligence Center at Wright - Patterson AFB" near Dayton - Ohio.Bardzo mnie ciekawi co tez amerykanow tak zainteresowalo w tym "zlomie" ruskim,ze az zawiezli ten "zlom" do bazy chyba technicznego ,ale jednak wywiadu.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-03 15:34:00

Pewnie chcą się dowiedzieć ile jest prawdy w słynnym powiedzeniu ,,gniotsja nie łamiotsja" .Pozdro...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-03 20:08:00

Panie Walenty
Usa nabyło w Mołdawi 20 sztuk Migów jak trafnie choć nieco pompatycznie zauważył kol.Piotr kierujac się swoim dobrze pojetym interesem.Jak podawała swego czasu zdaje się "Nowa Technika Wojskowa" Migi pozostałe Mołdawi w spadku p ZSRR były przystosowane do przenoszenia broni jadrowej.(Uwaga!) niepotwierdzona informacja głosiła ze interesowało się nimi któres z państw bliskowschodnich.Kupując je amerykanie mieli pewność że nie dostaną się gdzieś ,gdzie mogłyby sprawiać problemy.Tak jak białoruskie Su były to samoloty pozostałem po WWS i w zwiazku z tym w wersji nigdy nie eksportowanej za granice.Amerykanom trafiła się niesamowita okazja przyjrzenia się bliżej konstrukcji z która jak wówczas uważali (dzis pewnie też ) przyjdzie się im prędzej czy później zmierzyć w jakimś punkcie zapalnym na mapie swiata.Znali ta konstrukcje pobieznie juz wczesniej (vide eskadra Migów w Luftwaffe) ale nic nie zastapi paru sztuk na własność.Można je rozebrać do ostaniej śrubki nie martwiac się co powie na to sojusznik od którego je pozyczono :D Dla każdej agencji wywiadu a szczególnie technicznego tak okazja jest bezcenna i nie zdarza się czesto.Po upadku bloku wschodniego amerykanie kupowali pojedyńczo lub w małych ilościach każdy sprzet byłego przeciwnika na którym mogli połozyć rece.O ile pamietam kupili jakies okręty po Volksmarine i zdaje się pojedyńczy moduł dywizjonowy systemu plot s-300 ale nie pamietam w tej chwili od kogo.Chyba od białorusi ale głowy nie dam :D
Co do postu sporo wczesniej dotyczacego KTO i jego domniemanego tonięcia podczas forsowania przeszkody wodnej podczas prób to myslę że najdobitniej o jakości i trafności wyboru tego podwozia swiadcza ostatnie doniesienia z Afganistanu i fakt podpisania przez Patrię porozumienia w sprawie udziału w projekcie nastepcy obecnych transporterów Stryker w wojskach ladowych USAi Korpusie Piechoty Morskiej.I zgadnijcie JAKI transporter Patrii bierze udział w typ projekcie? O dziwo! To przecież ten nie nadajacy się do niczego transporter kupiony przez naiwnych polaczków!! A poprawcie mnie jeżeli się mylę ale Marines maja chyba więcej wspólnego z wodą i pływaniem niz cała nasza armia razem wzęta?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-04 12:43:00

A czy taki MIG 29 to jest takiej jakości jak: zaporożec, ural, łada niva i lada samara, tu134 i tu154, nożyczki, cążki do paznokci, termos, papierosy, agrafki, wiertła i inne towary rosyjskie które można kupić na bazarze od rusków?

Bo ja kupując takie tanie przedmioty codziennego użytku od ruskich mogę stwierdzić, ze trudno jest mi uwierzyć, że mogą oni wyprodukować coś co nie jest tandetą. Czy MIG 29 jest tak dobry jak IŁ-Szturmowik (35tys wyprodukowanych) i t-34 (37 tys albo więcej). No bo jeśli co trzeci IŁ i co trzeci t34 zniszczyłby niemiecki czołg to zabrakłoby czołgów do niszczenia. Więc czy ten MIG to taka cudowna broń jak walonki, pepesza i t-34? Czy też wygrywają wtedy gdy mają przewagę 10:1?
Z drugiej jednak strony Sherman i jego tradycja...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-05 11:15:00

Trzymajac sie tematu,czyli to co rosyjskie,a wedlug forumowiczow "ruskie", to zle czy dobre,czy prawda jest to co pisze na tym forum wiekszosc forumowiczow,ze co "ruskie" to musi byc zle,a co amerykanskie jest dobre,nawet gdyby mialo byc zle.Kto ma racje? Zakup F-16 przez polske to zakup z rozsadku,bo amerykanskie to dobre,czy tez jest to zakup polityczny gdzie ten rozsadek ma inny wymiar.MiG - 29 jest konstrukcja w powijakach,ktora to jak kazde dziecko dorasta z wiekiem i z wiekiem okazuje sie co z tego wyroslo.Obecnie juz ta konstrukcja pobila na glowe nie tylko F - 16 i to jest fakt,ktorego nie mozna podwazyc.To MiG stanowi obiekt adoracji i podziwu na pokazach lotniczych na calym swiecie,a nie F -16 czy cokolwiek amerykanskiego w tym temacie.Nie bede wyliczal zalet MiGa - 29,bo kazdy z forumowiczow ma taki sam dostep do komputera jak ja,a sprawa wtorna moze byc znajomosc jezykow.Zapewniam was wszystkich nie znajacych angielskiego,ze najwiecej zachwytow nad sprawnoscia MiGa 29 jest wlasnie w tym jezyku.Brak ofert kupna ze strony,jak to ktos ujal na forum ze strony panstw wysoko rozwinietych, ma taka sama motywacje, jak zakup F-16 przez polske.Poprostu jest to motywacja polityczna.Na forum "Odkrywcy", jak odnosze wrazenie, sledzac wypowiedzi forumowiczow,to trudno mi trafic czlowieka,ktory nie bylby pelen uwielbienia do wszystkiego co jest w ziemi naszej ojczystej pozostalego po barbarzynskim okupancie niemieckim.Kazda wykopana odznaka NSDAP,czy inny "haken kroiz" jest natychmiastowym obiektem zazdrosci pozostalych na forum,nawet gnaty tych barbarzyncow tez podlegaja jakiejs swoistej ochronie.Kiedys,gdzies tam na krancu swiata spotkalem dusze przyjazna i w dodatku slowianska.Oboje bylismy bardzo daleko od swoich ojczyzn.Ja od polski,a on od czechoslowacji.Jakzesz mi bylo glupio kiedy ten brat z poludnia uswiadomil mnie w temacie nazwy miejscowosci Psie Pole.Tam w czechoslowacji uczono go,ze w polsce jest miejscowosc,ktora powstala po tym jak polski krol,po zwycieskiej bitwie z najezdzcami niemieckimi ZABRONIL pochowac poleglych przeciwnikow,skazujac swiadomie aby ich ciala zostaly rozszarpywane przez psy.To byla dodatkowa kara za najazd! Wstydzilem sie po cichu i nie przyznalem sie czechowi do tego,ze nam w szkolach poprostu wciskano inna bajke.Napewno bajke! Przenoscie moi drodzy te niemieckie gnaty i urzadzajcie im pochowki.Koniecznie z ksiedzem.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-06 00:39:00

Odnośnie Psiego Pola to nie musiałem spotykać się z sąsiadami z południa, żeby się dowiedzieć genezy tej nazwy. Tą historię opowiedział mi mój ojciec Więc chyba ja wstydzić się nie muszę przynajmniej w tej kwestii, to taki mały OT od głównego tematu czyli Jaszczompuf (pisownia celowa zapożyczona z for modelraskich). Fascynacja MiGiem na całym zachodnim świecie (bo rozumiem, że mówimy o MiGu-29 na wystawach takich Farnborough, Le Breuget i inne) to nic innego jak pokłosie Żelaznej Kurtyny kiedy wszystko co było za wschodnią granicą było ściśle tajne. Od początku lat dziewięćdziesiątych Zachód ma możliwość dokładnego oglądania tego co wcześniej było tajne. I teraz się wręcz tym zachłystuje mając wszystkie MiGi i Su na wyciągnięcie ręki.
Na zakup Jaszczompuf trzeba spojrzeć z dwóch stron. Od strony politycznej wybór USA jako partnera jest dyskusyjny i trudno rozstrzygnąć czy dobry bądź zły. Od strony naszych zapotrzebowań (wymagania techniczne) można uznać, że był wyborem dobrym. W tym miejscu brak mi sił, żeby po raz enty przekonywać o tym, że nie są to rozkonserwowane samoloty z pustyni, itede,itepe.
Patrząc na nasze samoloty i samoloty Czechów i Węgrów (czyli Grippeny) nasze F-16 mają jednak większe możliwości bojowe. Odnośnie usterkowości - o podobnych problemach mówił węgierski pilot w rozmowie z naszym pilotem MiGa-29.
Na końcu rozmowy dodał, że oni (węgierscy piloci) woleli by jednak szesnastkę.
MiG-29 trzyma się dobrze, pierwszy pojedynek z F-16 na naszym niebie zakończył się remisem co przy różnicy wyposażenia wystawia dobrą ocenę dwudziestcedziewiątce (poziom wyszkolenia pilotów można pominąć gdyż walczyły 3 elt. z 41 elt, piloci obu eskadr mają mniej więcej podobny nalot na danym typie maszyn). O los naszych MiGów można więc być raczej spokojnym - trochę jeszcze nam posłużą i dobrze bo szkoda by było zmarnować 36 samolotów z pierwszej linii (przypominam, że z ogólnej liczby ponad czterdziestu maszyn obie eskadry 1. i 41 mają mieć na stanie po 18 samolotów każda - pozostałe idą na części).
Wracając do zakupu samolotów przez USA od Mołdowy bankowo nie zrobili tego poznania super tajnych szczegółów MiGa.
Powód znowu bardzo prosty - zrobili to znacznie wcześniej ryjąc w maszynach Luftwaffe zarówno przyglądając się szczegółom konstrukcji jak i poznając własności lotne (wiem,wiem Niemcy dali wersję 9.12 a Mołdowa 9.13 ale to przecież tylko większy garb z stacją Gardienia i zbiornik z paliwem). Więc naprawdę Amerykanie nie musieli dodatkowo kupować po 10 latach kolejnych 20 maszyn do szukania w nich jakiś nowych tajemnic.
Dla mnie trochę śmieszą rzeczą jest fakt, że określenia "złom" odnośnie MiGa-29 najczęściej używają osoby w których mniemaniu jest to "uber" samolot.Dziwne...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-06 04:11:00

Odnosnie nazwy Psie Pole,to obawiam sie,ze nie zostalem wlasciwie odczytany.Chodzi mi o to,ze w polsce nie mowiono w zadnej szkole o celowym pozostawieniu poleglych najezdzcow na pozarcie psom.Takie przedstawianie faktow robi chyba zasadnicza roznice.Prawda?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-06 21:32:00

Panowie! Konkrety !Niestety dyskusja przypomina wystapienie oficera politycznego ,,panstwo powierzylo podchorazym sprzet wielomilionowej wartosci , a oni zrywaja strugi w samolotach!!! No jakies fakty,porownania!

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-18 12:57:00

Polskie F-16 uziemione przez... myszy?
Polskie F-16 uziemione przez myszy? Wojsko oficjalnie zaprzecza, ale faktem jest, że 10 maszyn nie może wzbić się w powietrze - czytamy na stronie dziennik.pl.
Informator dziennika.pl twierdzi, że polna mysz przegryzła kable w potężnym myśliwcu F-16, stacjonującym w podpoznańskich Krzesinach.

- Wszyscy są pewni, że to myszy. A wojsko oczywiście będzie zaprzeczać do upadłego, bo to kompromitacja - opowiada dziennikowi.pl oficer z bazy w Krzesinach. Oficer ten dodaje, że problem z myszami jest znany od dawna. Najgorsza sytuacja jest na początku zimy, gdy myszy całymi stadami schodzą z pól i kryją się w hangarach - czytamy na stronie Dziennika.

Pułkownik Wiesław Grzegorzewski z resortu obrony narodowej przyznaje w rozmowie z dziennikiem.pl, że uziemionych jest dziesięć samolotów F-16, ale zaprzecza, by przyczyną jakiejkolwiek awarii były myszy.

.....pewnie ze wschodu te myszy...od Putina.....:-):-)...po specjalnym bojowym kursie :-):-):-)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-18 18:52:00

Byla juz stonka ziemniaczana teraz myszy co bedzie nastepne ? Te myszy musza umiec latac i wiedziec co gryzc zeby 10 16stek usadzic :)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-18 20:02:00

To tam w bazie nie mają ani jednego kota? To jak mamy wygrać wojnę z Putinem bez kotów ale za to z samolotami, które może uziemić kilka myszy [polnych] lub parę łopat żwiru rozsypanego na pasie startowym???

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-18 21:48:00

Teraz wojsko zawodowe o kota nie łatwo ,ale to nie głupia myśl pamiętam za czasów swojej żołnierki trzymaliśmy w bunkrze dwa prawdziwe futrzaki ,jako niszczyciele szczurów z którymi była straszna plaga ,cięły wszystkie kable koncentryczne , telefoniczne , napięciowymi nie gardząc, po wprowadzeniu się futrzaków szczury sie wyniosły ,a my przestaliśmy łatać kable ,jest to jakiś sposób.Pozdro...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-19 00:36:00

Koty są tylko te myszy są tak wielkie bo to mutanty popromienne z Czernobyla.

A niedługo napiszą ,że jednak żadnych efów w Polsce a te co są to Fata Morgana czy jak to tam się pisze.

Pozdrawiam all redaktorów piszących tak wspaniałem wiadomości i te "super wiewiorki " donoszące im tak " sensacyjnych wiadomości" .Jesteście "the best" .Talibowie z Polski przy was to pisuś hahaha :)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-20 15:51:00

Stalingrad

48. Korpus Pancerny gen. Heima, który otrzymał rozkaz wsparcia sił rumuńskich okazał się niewielką pomocą ...... Myszy polne zagnieździły się w czołgach i poprzegryzały ich instalacje elektryczne. Heim miał do dyspozycji jedynie 50 sprawnych maszyn, co było dalece niewystarczające w obliczu tak dużych sił radzieckich.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2007-12-20 18:50:00

Tak,to prawda, myszy od wieków piszą naszą historie ,bo przecież gdyby nie zjadły Popiela to by nie było Piasta Kołodzieja ,i nie wiadomo jak by się potoczyły nasze dzieje.Pozdro...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-01-23 21:29:00

Ponad 1000 niesprawności i defektów samolotów F-16 w 2007 r.
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,4864140.html

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-03-11 14:51:00

1.3.Warszawa (PAP) - Wykonujący rutynowy lot ćwiczebny samolot F-
16 lądował awaryjnie na warszawskim lotnisku Okęcie - poinformował
we wtorek PAP rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Wiesław
Grzegorzewski. Dodał, że przyczyną lądowania była "niestabilna
praca silnika".

Do lądowania doszło o godz. 10.54. "Samolot wylądował bez żadnych
nieprzewidzianych następstw, lotnisko również zgodnie z procedurą
zachowało się jak najbardziej profesjonalnie" - zaznaczył
Grzegorzewski.

Rzecznik wyjaśnił, że trzy samoloty F-16 wykonywały rutynowy lot
nad północno-wschodnim obszarem Polski. Gdy pilot jednego z nich
zgłosił problemy - jak mówił Grzegorzewski - "przerwano zadanie i
podjęto decyzję o awaryjnym lądowaniu na najbliższym lotnisku,
czyli Okęciu".

Grzegorzewski dodał, że dwa pozostałe F-16 eskortowały trzecią
maszynę nad lotnisko, natomiast na ziemi lądowanie zabezpieczały
samochody straży pożarnej.

"Obecnie czekamy na techników z 31. Bazy Lotniczej, którzy
zdiagnozują problem (...) na pewno zdarzenie zostanie zbadane
przez służby bezpieczeństwa lotów" - dodał.

Według Grzegorzewskiego, "prawdopodobnie, jeśli po zdiagnozowaniu
nie zostanie wykazany poważny problem techniczny", F-16 zostanie
dopuszczony do dalszych lotów.

Natomiast rzecznik 31. Bazy Lotniczej w Poznaniu-Krzesinach kpt.
Waldemar Krzyżanowski, pytany o szczegóły awarii, wyjaśnił, że
"jeden z naszych pilotów podczas lotu ćwiczebnego zaobserwował
niestabilną pracę silnika - fachowo jest to zwane pompażem silnika
- czyli niestabilnym przepływem powietrza podczas włączania
dopalacza".

Według Krzyżanowskiego, dzięki nowoczesnej konstrukcji F-16
piloci mogą lepiej reagować w sytuacjach awaryjnych. "F-16 to
jeden wielki latający komputer i dzięki temu, że jest on taki
nowoczesny, to potrafi bardzo wcześnie wykryć wszelkie
nieprawidłowości i pilot odpowiednio wcześniej może zareagować na
sytuację kryzysową" - powiedział.

W styczniu dowódca sił powietrznych gen. Andrzej Błasik
poinformował podczas obrad sejmowej komisji obrony, iż w ubiegłym
roku odnotowano ponad tysiąc różnych niesprawności i defektów w
samolotach F-16, znajdujących się na wyposażeniu polskiego wojska.

Według danych przedstawionych przez gen. Błasika, 281
"niesprawności" odnotowano w czasie inspekcji przyjęcia samolotów,
393 wykryto podczas obsługi bieżącej na ziemi, a 343 w czasie
wykonywania zadań w powietrzu.

Wyjaśnił, że spośród 343 "niesprawności" podczas lotów tylko w
czterech przypadkach piloci przerwali wykonywanie zadań.

Do awaryjnego lądowania F-16 doszło też na warszawskim Okęciu we
wrześniu ubiegłego roku. Piloci poczuli wówczas dym w kabinie i
rozpoczęli procedurę awaryjną.

Polska zakupiła 48 samolotów F-16, w tym 36 jednomiejscowych F-
16C Block52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block52+.

32 spośród 48 zakupionych samolotów stacjonować będzie na
lotnisku Poznań-Krzesiny. Pozostałe 16 samolotów będzie stanowić
uzbrojenie 10. Eskadry Lotnictwa Taktycznego na lotnisku w Łasku.
Otwarcie bazy w Łasku ma nastąpić w połowie 2008 roku.(PAP)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-03-21 13:11:00

21.3.Jerozolima (PAP/Reuters) - Izraelskie siły powietrzne poinformowały w piątek o wstrzymaniu lotów ćwiczebnych samolotami F-16I, ponieważ w kokpitach tych myśliwców znaleziono substancję, która - jak się sądzi - może powodować raka.
Izrael poinformował amerykańskiego producenta maszyn F-16 - firmę Lockheed Martin - że do kokpitów przedostają się "osady formaldehydu".
"Badania wykazały, że ta substancja to formaldehyd, który został ostatnio zidentyfikowany jako czynnik rakotwórczy" - głosi oświadczenie izraelskich sił powietrznych.
Dwumiejscowy F-16I został zaprojektowany specjalnie dla izraelskiego lotnictwa wojskowego. (PAP)


a rękawice do MG to czasem nie z azbestu były, albo kaptury dla marynarzy? Ale z drugiej strony łatwiej dostać raka w F16 niz być zestrzelonym.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-05-09 11:48:46

Witam, nowe samoloty na Krzesinach i nowe fotki.
http://www.tutej.pl/cms.php?i=30210

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-07-28 13:01:37

http://wiadomosci.onet.pl/1796400,11,item.html

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-07-28 19:27:58

Kontrakt "stulecia" nic dodać nic ująć!
Pozdrawiam.
GW

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-08-02 14:29:21

Tak na weekendowe rozluźnienie.
Awaryjne lądowanie F-16 na Okęciu

- Pytanie do fachowców: Czy F-16 mają przewidziany inny tryb lądowania niż awaryjny?

- Tylko taki został wykupiony w offsecie.

- Mają, taki zwykły, bezawaryjny - zwany w przypadku F-16 "procedurą wyjątkową". Ale nie zastosowano jej jeszcze w Polsce.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-08-24 00:30:28

Dla baranów, którzy żywią się papką prasową, polecam niniejszy artykuł, autorstwa byłego pilota wojskowego i wieloletniego korespondenta czasopism o tematyce militarnej.


4.8.2008
F-16 – naprawdę, jaki jesteś, nie wie nikt
Nasz ekspert Michał Fiszer

W każdym razie, nie dowie się tego z prasy. Skandaliczna kampania ataków na F-16 i pomówień – tak można scharakteryzować prasowe doniesienia o F-16 „Jastrząb”. A ściśle rzecz biorąc, doniesienia mediów masowych, bo prasa fachowa pisze zupełnie inaczej.

28 lipca 2008 r. dwumiejscowy F-16D wylądował awaryjnie na Okęciu. Oczywiście, doniosła o tym cała prasa, mówiła o tym telewizja. Przy okazji wznowiono ataki na niezawodność naszych „szesnastek”, to już niejako temat dyżurny. Szczególnie dobry teraz, kiedy Sejm udał się na urlop. Swoją drogą, czego, koledzy dziennikarze, tak się naszych F-16 czepiliście? W tym roku awaryjnie lądował też – na przykład – pewien MiG-29, tyle że na lotnisku wojskowym. Pies z kulawą nogą się tym nie zainteresował, bo to nie F-16.

Współczesne samoloty wojskowe, i to dokładnie wszystkie, na całym świecie, są dość „awaryjne”. Piszę w cudzysłowie, bowiem te „awarie” to żadne awarie, najczęściej zwykłe drobiazgi, które nie zagrażają niczemu. Ale jak to w lotnictwie bywa, każdy drobiazg, porównywalny w samochodzie z prychnięciem silnika, przepaleniem się żarówki w kierunkowskazie czy wypadnięciem popielniczki z uchwytu w desce rozdzielczej, jest odnotowany jako „zdarzenie”. Większość dziennikarzy telewizyjnych czy tabloidów pojęć nie rozróżnia, więc „zdarzenie” występuje u nich jako „awaria”. Pisze się, że w zeszłym roku na F-16 odnotowano ponad tysiąc zdarzeń, o, przepraszam – „awarii”. Na 5700 godzin lotów. To mniej więcej połowę tego, co mieliśmy na Su-22, kiedy je wprowadzano do służby, tak przez pierwsze trzy-cztery lata. Ja jestem zachwycony – jak na tak skomplikowany samolot, to F-16 jest dość niezawodny! Trzeba jednak oddać sprawiedliwość niektórym tytułom prasowym. „Gazeta Wyborcza” i „Rzeczpospolita” uczciwie napisały, że F-16 „nie jest najbardziej usterkowym samolotem polskiego wojska. Na kilkaset nieprawidłowości tylko w kilku przypadkach załoga przerywała lot”. Oczywiście obie gazety przepisały to zdanie z komunikatu Polskiej Agencji Prasowej, ale dzięki i za to. Słowo prawdy... Nie są najbardziej awaryjne. Światełko w tunelu... Żeby nie było wątpliwości, samolotów bojowych (bo te są na całym świecie sto razy bardziej awaryjne niż jakiekolwiek inne) mamy w lotnictwie polskim całe trzy typy: F-16, MiG-29 i Su-22. Jeśli F-16 nie jest na pierwszym miejscu w tej trójce, to albo jest w środku klasyfikacji (średnio awaryjny), albo na samym końcu (najbardziej niezawodny). Tak na to trzeba patrzeć.

Najgorzej napisał „Dziennik”: „(...)niezawodność kupionych od Amerykanów samolotów F-16 od początku budzi wiele wątpliwości. Ostatnio podobna awaria wydarzyła się w marcu”. No super, w marcu! A u nas w pułku, na Su-22, ktoś przerywał zadanie i lądował, powiedzmy, że „awaryjnie”, kilka razy w jednym miesiącu. Zresztą nie tylko u nas. Czesi na grippenach cierpią dokładnie takie same katusze. Kto pamięta, że w czasie radomskiego „Airshow” zepsuł się jeden z grippenów i na pokaz – z opóźnieniem – wystartował samolot zapasowy? A przecież na wylot za granicę wybrano najbardziej niezawodne egzemplarze! Zresztą większość tych zdarzeń to wina ludzi. W czasie ostatniego lądowania na Okęciu ktoś nie dokręcił nakrętki, która się obluzowała i doprowadziła do lekkiego przypalenia się przewodów, stąd ten dym w kabinie. Tak bardzo to im znowu nie nadymiło, skoro tylko pilot na tylnym siedzeniu w ogóle coś poczuł, a przecież załoga siedzi w jednej, dwuosobowej kabinie, jeden za drugim, pod wspólną owiewką. Węch miał pewnie lepszy niż moja żona, która jedno wypite piwo wyczuje na kilometr.

Ja dym w kabinie miałem ze cztery razy, a pierwsze dwa – jeszcze w szkole. Raz technik nie dokręcił korka w zbiorniku oleju w silniku i w czasie akrobacji ten korek wyskoczył. Olej chlusnął na gorące części silnika, a ponieważ powietrze do kabiny jest ssane zza sprężarki silnika, to w kabinie pojawiły się kłęby gęstego, gryzącego dymu. Naprawdę się przestraszyłem, bo guzik było widać, ale jakoś wylądowałem. Drugi raz w dwumiejscowym SBLim-2 kable pod pulpitem w kabinie zaczęły się palić żywym płomieniem. Jak to przestraszony zgłosiłem instruktorowi, ten się w ogóle nie przejął. Pali się? – zapytał. No to dzwoń pan po straż! – poradził mi dobrotliwie. Dziś wspomniany instruktor, zresztą doskonały pilot, jest kapitanem na boeingach w Locie. I też się byle czym nie przejmuje.

Cały problem polega na tym, że F-16 kosztuje ze 40 milionów dolarów i w warunkach pokoju wszyscy obchodzą się z nim jak z jajkiem. Wspomniani piloci wcale nie byli tacy strachliwi, tylko dbali o pieniądze podatnika. Jakiekolwiek wątpliwości i lądujemy, lepiej przerwać lot, niż zlekceważyć drobiazg, który doprowadziłby do utraty samolotu. A prasa ma potem używanie... No i druga sprawa, to wykorzystywanie Okęcia jako lotniska zapasowego w tej części Polski. Celują w tym Amerykanie, którzy jeszcze w Polsce latają jako instruktorzy. Przecież równie dobrze można awaryjnie lądować w Mińsku Mazowieckim, jest ILS, są służby awaryjne, jest wszystko. Ale Amerykanie są z Gwardii Narodowej, która też z reguły stacjonuje w portach lotniczych. I oni lubią porty lotnicze. A poza tym, gdyby trzeba było zostać na noc, to w Warszawie są i dobre hotele, i dobre restauracje. A w Mińsku czy w Powidzu... A jak się wyląduje na Okęciu, to zaraz pół Polski opowiada o „awaryjnym lądowaniu”. Prasa, telewizja. Lądowaniem w Mińsku czy w Powidzu ciężko zasłużyć na taką sławę.

Tak się złożyło, że miałem okazję kilkakrotnie rozmawiać z pilotami z Krzesin. Kilku z nich to moi dobrzy koledzy. Szczerze mówiąc, po owym prasowym szale na awarie F-16 wypytałem ich tak od serca, „no powiedz, jak jest naprawdę, co się dzieje?”. Popatrzyli na mnie jak na wariata. „Stary, naprawdę rewelacyjny samolot! Jak tylko przyszły do Polski, to było trochę usterek, nawet sporo. Po prostu nasza wersja, i ta dla Greków oraz Izraela, jest najbardziej wypasiona ze wszystkich, a zakład nie miał doświadczenia w montażu tego całego sprzętu. Ale myśmy po prostu drobiazgowo je przyjmowali, z książką w ręku. I Amerykanie musieli wszystko zrobić jak należy. I zrobili. Teraz szkolą się nasi technicy, muszą się bardzo pilnować, ale jak trochę nabrali wprawy, jest znacznie lepiej. A samolot lata jak marzenie. Ja nie wiem, o czym te barany piszą, naprawdę mamy niewiele przesłanek (to po lotniczemu „usterka”) w porównaniu do innych typów. A żebyś wiedział, jak te wszystkie systemy pracują, radar «widzi» przez pół Polski, a zasobnik celowniczy to w ogóle pełny bajer. Ostatnio z kilkudziesięciu kilometrów podglądałem sobie pewną parkę na tarasie domku jednorodzinnego, stary, obraz z kamery i w podczerwieni jak drut, ostry, wyraźny...”. I tak snuliśmy sobie opowieści na zasadzie, „a pamiętasz, jak...”. Najśmieszniejsze jest to, że wszyscy latający na F-16 są co do swoich opinii zgodni. A potem wracam do Warszawy i muszę odbierać głupie telefony, jak ten od pewnej paniusi z dużej gazety: „Czy to prawda, że samolot kołował nad lotniskiem...”. Droga pani, odpowiadam, samolot nad lotniskiem to mógł krążyć, bo kołowanie – jak sama nazwa wskazuje – to poruszanie się samolotem na kołach, po ziemi, po angielsku „taxi”. „Jaka taksówka?” – zainteresowała się dociekliwa dziennikarka. No ale artykuł o awariach F-16 wysmażyła jak się patrzy.

A teraz już poważnie. Szanowni koledzy dziennikarze. Stworzyliście taką atmosferę wokół F-16, że piloci latają pod wielką presją. Nie daj Boże, jak któryś z samolotów się rozbije, to media oszaleją, udławią się tą (radosną dla nich) wiadomością. A przecież samoloty wojskowe rozbijają się dość często. Na 28 używanych u nas Su-20 rozbiło się osiem, na 110 wprowadzonych do służby Su-22 straciliśmy ponad tuzin, na blisko 600 MiG-21 rozbiła się ponad setka. Jedynie MiG-29 jest wyjątkowo szczęśliwy, ale to wyjątek, nie reguła, bo za granicą MiG-i też się rozbijają. I może pilot będzie musiał podjąć trudną decyzję i katapultować się z F-16. Ale przy tej wściekłej nagonce, przy tym prasowym szczuciu, będący pod presją pilot będzie do końca walczył o uratowanie samolotu. Do końca... I Wy, koledzy dziennikarze, będziecie mieć go na sumieniu, właśnie Wy swoimi bzdurami stwarzacie śmiertelne zagrożenie. Żyjcie z tym!

* * * Już po oddaniu tekstu do redakcji ogłoszono, że 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach wstrzymała loty na dwunastu dwumiejscowych samolotach F-16D „Jastrząb”. Blisko trzydzieści jednomiejscowych F-16C lata dalej. F-16D zostaną sprawdzone pod kątem zaistniałego uszkodzenia, które zmusiło załogę do lądowania na Okęciu.

To normalna procedura. W samolocie każda usterka może być potencjalnie groźna, dlatego do lotu dopuszcza się maszyny absolutnie sprawne. Zawsze. Może się okazać, że wszystkie pozostałe samoloty są w porządku, ale sprawdzić trzeba. W razie wojny nikt by się tym nie przejmował, ale w czasie pokoju możliwość utraty wartego ponad 40 milionów dol. samolotu powoduje, że dmucha się na zimne. Wspomniana procedura jest stosowana na całym świecie. Na przykład samoloty F-14 „Tomcat”, znane ze słynnego filmu „Top Gun”, używane przez US Navy w latach 1975-2006, zawieszano w lotach kilkadziesiąt razy, a dotyczyło to wszystkich używanych maszyn. Notabene polskie MiG-29 niedawno też były na krótko zawieszone w lotach (wszystkie, a nie tylko dwumiejscowe), ale znów pies z kulawą nogą... Bo to nie F-16!

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-08-24 12:47:04

a czytales listy od ludzi w nastepnym numerze "angory" -ze wykorzystuja sprzet warty ilesmilionow baksow do podgladania parek :)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-08-24 23:06:22

Wątpię aby "barany" cokolwiek z tekstu przytoczonego przez beaviso zrozumiały :/

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-08-24 23:54:21

No bez przesady ludzie :d namierzcie sobie zabawiającą się parkę z odległości kilkudziesięciu kilometrów lecąc tam te 700 km/h albo ile. Albo przechwałki, miał wyjątkowe szczęście - albo zabawiali się na tarasie domku w samym środku jakiegoś lasu albo pustkowia :)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-08-25 00:12:04

niezle kombinujesz ;>
Nie powiem do czego mozna uzywac 70 calowych monitorow kupionych za pieniadze podatnika bo mnie zamkna :)

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-09-06 03:25:47

Wczoraj po 16-ej. Prawie pełna konfiguracja.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-09-06 19:29:53

Amraamy, sidewindery, 2 zbiorniki (albo jsow) - lantrin (?) (czy cos podobnego) - chyba ze koledzy sprostuja...

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-09-06 20:23:35

Woytas wrzuciłem powiększenie na max i wyszło mi na AGM-65 Maverick na lewym skrzydle .

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-09-06 20:26:03

dokladnie - mav - a pod drugim 82? albo cos cwieczebnego?

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-09-06 22:50:51

Oczywiście mam na myśli lewe skrzydło samolotu .Te rzeczywiste.Na prawym belka raczej pusta nic nie mogę dojrzeć ale standardowo latają z ćwiczebnymi lub tylko z pylonem.A i jeszcze jest coś obok wlotu powietrza po prawej stronie.Zdjęcie zrobiłem przez przypadek bo modelka była zajęta a dopiero póżniej zobaczyłem co wyszło.

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-09-07 01:05:39

To coś na kanale wlotowym to zasobnik celowniczy Pantera (eksportowa wersja amerykańskiego AN/AAQ-33 Sniper XR)

Zdrów!

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-09-08 12:26:20

Z uwagą przeczytałem temat; Dużo widzę kolegów "dorożkarzy" /czyt. pilotów/, a nie słyszę głosu inż. lotnictwa!
Serdecznie Pozdrawiam
GW
PS. O dycydentach nie wspomnę!

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-10-25 18:48:00

Dziś w Poznaniu :
http://www.tutej.pl/cms.php?i=32835

RE: Poznań Krzesiny F-16
2008-10-28 11:55:13

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Na-Okeciu-awaryjnie-ladowaly-F-16,wid,10512728,wiadomosc.html

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.059
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.