Skocz do zawartości

Jaka jest różnica pomiędzy pułkiem a korpusem z czasów I Wojny Światowej?


yano

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, może ktoś mi podpowie jaka jest odpowiedź na pytanie zawarte przeze mnie w temacie?
Pytanie wynika z tego, że widziałem podpisy pod zdjęciami brzmiące następująco: Rosyjski generał Klujew dowodzący XIII pułku artylerii", generał Martos, dowodzący XV pułku artylerii jako więzień Korpusu Francois, 30.08.1914 r.", czy też oficer łącznikowy I pułku artylerii niemieckiej gen. von Morgen". Wobec tego troszkę zgłupiałem, gdyż dotychczas wszędzie czytałem o Klujewie, Martosie, Morgenie, Scholtzu i innych generałach jako o dowódcach Korpusu. Wobec tego proszę Was o oświecenie mnie w tej materii, czy to sformułowanie dowódca pułku" jest prawidłowe i równoznaczne z dowódcą korpusu", czy to jest jakiś błąd. Osobiście uważam że korpus nie jest tym samym co pułk, ale nie mogę znaleźć potwierdzenia moich przypuszczeń- no chyba że kiedyś funkcjonowała nazwa korpus, a obecnie pułk; może były to synonimy.
I przy okazji, żeby nie zakładać zbyt wielu wątków- podobny problem jest z określeniem wojny 1870/1871- wojna prusko-francuska czy wojna niemiecko-francuska?;wg mnie powinno być prusko-francuska gdyż walczyły ze sobą Prusy i Francja , ale też spotykałem to drugie określenie.
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łooo, to pytanie (czy pułk to to samo co korpus) możemy wrzucić za nieco ponad miesiąc do wątku: Kwiatki roku 2007 na forum" :D:D:D:D

Najprościej rzecz ujmując: drużyna -> pluton -> kompania -> batalion -> pułk -> [brygada] -> dywizja -> korpus - armia (oczywiście nie zawsze tak, bo czasem np. bataliony tworzyły brygadę bez szczebla pułku itd. itp.)

Bardziej łopatologicznie się nie da :P


Cóż, głupot odnośnie terminologii naczytałem się już sporo, więc się specjalnie nie dziwię tym pułko-korpusom :-) Osobiście najlepszym patentem dla mnie są fragmenty Mikrokosmosu" (historii Wrocławia) Daviesa&Moorhouse'a, gdzie radzieckie dywizje piechoty szturmujące Wrocław w 1945 r. figurują jako pułki gwardii", a niemieckie dywizje - jako pułki" :-))))


PS A jacy autorzy piszą o wojnie niemiecko-francuskiej 1870/71"? :> Mozna jakieś dane bibliograficzne (autor, tytuł, miejsce i rok wydania, strona)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Leuthen za odpowiedź- wiem, że pytanie brzmiało prostacko i mogłem wyjść przy okazji na głąba, ale wolałem zapytać niż nie wiedzieć, w końcu po to jest to forum i tacy koledzy jak Ty, którzy mnie oświecą w mojej niewiedzy:).
Co zaś do Twojej prośby o wojnę, to wystarczy spojrzeć na stronę internetową w Wikipedii traktującą o Wiktorze Hugo w rozdziale Polityka wewnętrzna (wers 11 i 12)- cytuję: Swoje stanowisko podtrzymuje do 1870. Kiedy wybuchła wojna niemiecko-francuska, pisarz ją potępił jako wojnę "dla kaprysu, a nie dla wolności." Adres strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Victor_Hugo
No i poniżej fotka co do tych podpisów związana z moim infamtylnym dla niektórych pytaniem (muszę jakoś wybrnąć z twarzą;))- jedna z trzech:)
P.S.: Jeśli chodzi o te kwiatki roku to myślę, że są lepsi ode mnie na forum artyści, a nawet i ziółka się trafiają (vide niejaki kozik Schutzstaffel", myślę że nie trzeba nikomu tłumaczyć o kogo chodzi;P)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leuthen nic ujac tylko dodac na koncu korpus armii/front a na poczatku patrol i sekcja. Brygada to w zasadzie grupa baonow lub pulkow jednej broni. U nas (i nie tylko u nas!) to sie troszki popaplalo bo nasze 'brygady' kawalerii to tak naprawde byly 'lekkimi dywizjami'. Za to poprawnosc terminologii zachowano w piechocie gdzie brygadami nazywano oddzialy zlozone z 2-3 pulkow piechoty ale bez pulku artylerii i baonu saperow. Dywizja to w zasadzie najnizszy stopien organizacji gdzie powinny wystepowac wszystkie rodzaje wojska - strzeleckie, artyleria, saperzy, lacznosc, zwiadowcze, sluzby etc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie