Skocz do zawartości

Dolny Śląsk 1945. Wyzwolenie


Leuthen

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne wielu z Was korzystało lub chociażby słyszało o książce Ryszarda Majewskiego pt. „Dolny Śląsk 1945. Wyzwolenie”, wydanej w 1982 r. Pozycja ta ukazała się niestety w dość niskim nakładzie, stąd nie każdy zainteresowany tematyką walk na Dolnym Śląsku w 1945 r. może ją mieć na własność.
Otóż spieszę donieść, że od najlepiej poinformowanej osoby, tj. od autora wspomnianej publikacji, dowiedziałem się, że planowane jest jej ponowne wydanie w poprawionej wersji, podobnie jak to miało miejsce z inną pozycją tego autora, a mianowicie - „Wrocław. Godzina 0”. Ponieważ utrzymuję kontakt z autorem obu w/w pozycji, chciałbym Was prosić o przekazanie mi uwag nt. błędów, niedokładności i braków , jakie zauważyliście podczas lektury „Dolnego Śląska 1945...”. Past wspominał mi kiedyś np., że w książce tej Pisarzowice pomyliły się autorowi z Piskorzowicami. Wszystkie zgłoszone przez Was „usterki” przekażę autorowi, co, mam nadzieję, przyczyni się do ich usunięcia we wznowieniu książki.

Pozdrawiam serdecznie
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
ksiązke czytałem już bardzo dawno temu i trochę myli mi się z wypocinami propagandowymi Dolaty - i jak pamietam brak jest dokładnego określenia przeprawy przez Odrę w okolicach Lubiąża i Ścinawy . Jest tam wiele nieścislości i niedokładności np. Przyczółek kolo wsi Dziewień ale już przeprawa kolo wsi Jurcz- ślady walk widoczne do dzisiaj są koło wsi Jurcz a kolo Dziewienia ich brak - obie wsie dzieli odleglość około 15 km wzdłuz Odry . I podobna sprawa z Malczycami
Domyślam się że te nieścislości biorą się ze żródeł rosyjskich i tak dobrze że nie określili tego jako przeprawę kolo Wrocławia bo cóż to dla nich ,50 km
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokomotywa Dziewin nie Dziewień . A ślady przeprawy są , do tego w sieci jest zdjecie niemieckie z wyraźnym mostem pontonowym. A ksiazka , cóż jak Dolata propaganda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.
Past - czy potrafisz opisać miejsce gdzie była przeprawa (te slady)?Może na wysokości jakiego schronu chociaż?
Tak na marginesie w 2000 roku byłem we wsi Jurcz i niedaleko zatoki Bolesława był mały pomnik - cokół upamietniający przeprawe. W 2004 już go wcieło. Masz moze fotkę tej małej budowlize stali, terza żałuję że sam jej nie zrobiłem, no ale wtedy złomiarze nie byli tak aktywni.
Pozdrowienia z Rawicza
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bądżmy szczerzy, gdyby nie Dolata to co by nam zostało? Mam jego autorstwa książki i owszem jet to .... .
Ale jest i nic temu Panu tego nie ujmie że coś wydał, bo gdyby nie to, toco by nam zostało? Chętne do współpracy CAW?! Weżcie pod uwagę że było to pisane w czasach jedynego ideologicznie prawomyślnego kierunku. Może jestem za stary, ale pamientam czasy, za któredostawało się wp... .Nie potępiajcie książek z tamtych lat jeśli nie znacie ich historii i historii w ogóle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

necroskop:- pomnik był wykonany z chromoniklu w kształcie małej kolumny i napis w języku rosyjskim na nim brzmiał mniej więcej tak; Pamięci Kiryła ,,,,,,,,,,,,,, i 15 innych zwiadowców którzy polegli w tym miejscu podczas forsowania rzeki Odry . Po wojnie zwłoki ekschumowano i pochowano na cmentarzu w Wołowie" koniec cytatu .
Pomnik postawiono dopiero w drugiej połowie lat osiemdziesiątych , prawdopodobnie rodzina odnalazła swojego i postawiła pomnik.
Do tej pory nie stał tam zaden pomnik ale po lesie walało się trochę zlomu militarnego-pamiętam to miejsce od lat sześdziesiątych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem dokładnie tą fotografię past- wydaje mi się że most pontonowy nie miał szansy istnienia ze wzgledu na idącą Odrą krę widoczną doskonale na fotografi , prawdopodobnie to była konstrukcja drewniana na palach , -wybrali miejsce na spłyceniu tak jak pod Malczycami widać dokładnie wał p.powodziowy i drogę do wsi Tarchalice. Wydaje mi się że na przedmościu widać koncentrację sprzętu wojennego ale nie jestem pewny natomiast po zachodniej stronie jej brak i wszystkie drogi są zasnieżone czyli nie jeżdzone-prawdopodobnie to fotografia z początkowej fazy budowy przeprawy lub była to przeprawa pozorowana bo przecież prowadzi ona na tereny podmokłe starorzeczy które nawet w zimie nie zamarzają .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lokomotywa - podeśle ci zdjećie mailem - jest troche większe , zdjecia są gdzieś w sieci , ale kilka lat temu pościągałem troche a link umknął. Z tego co pamiętam to zdjęcia z początkowych dni ofensywy wykonane przez Niemców, a przechowywane teraz w jakś brytyjskich archiwach.

Gdzie w okolicach Malczyć była przeprawa?? Przyczółek był w Jurczu , przeprawiali się w Lubiążu , w Malczycach był prom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jeśli można to ja też poproszę Past o zdjecia.
Po południowym odcinku przyczułka sporo chodziłem i wg. mnie jego granica jest na Kaczawie.Rejon Jurcz -Dziewień,to tereny gdzie w jednym miejscu można znależć sporo , ale można też zrobić sporo kilosów i nic.
Bunkry są super (co 100-200m wzdłuż b. długiego odcinka) ,niestety tylko kilka całych, resztę rosjanie wysadzili po wojnie przy użyciu gazu.
Znam gościa ,który czesze ten teren (szczególnie Dz.) od ładnych paru lat i widziałem jego zbiory.
Jeśli chodzi o mosty pontonowe to w rejonie Ścinawa-Jurcz to wg moich informacji było ich 7-8,. ale to mogło być po uchwyceniu przyczółka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak niestety wygląda cała linia Odry :-( wszystkie bunkry wysadzone

W Jurczy na przystani to niestety tabuny poszukiwaczy już szukały , ale szczytem najazdy był czas kiedy ukazała się barka jakieś 2 lata temu w której były częsi do Flaka i skrzynki amunicyjne do MG.
Dziewin mam w planach , ale jakoś pod górkę mi tam :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubylec opowiadał mi o wrocławiakach ,którzy nurkowali do tej barki uwiązani na holu...
A pierwsi wyczyścili ją zbieracze złomu (całe skrzynki zakonserwowanych części mg? i 20 mm poszły na złom).
A potem jakiś koleś na forum uzurpował sobie prawo do trafienia tej barki. Mówię o barce przy Przystani Chrobrego,bo tych barek wyszło kilka .
Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J35 - tym kolesiem jestem ja i dalej uzurpuję sobie prawo do odkrycia tej barki za drugą główką od drogi przy przystani Chrobrego"- czy mozesz mi wytłumaczyc na czym polega wysadzenie bunkrów gazem"
Past- poprawna nazwa wsi to Jurcz , czyli byłoby w Jurczu a nie w Jurczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie