Skocz do zawartości
  • 0

Krzyż Walecznych


michalwa

Pytanie

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

odswiezam wątek. Co do Twojego krzyza to mam pewne obawy bo:
krzyże bez dat to w wiekszości wyroby grawerskie, czyli dodatkowe egzemplarze ,,dobijane” na życzenie przez osoby którym prawie ten krzyż się należał (domawiały gdyż czas oczekiwania na krzyż prawdziwy się wydłużał, lub z jakiś powodów chciały mieć wiecej jak 1 egzemplarz, lub np. zgubiły oryginał). Egzemplarze grawerskie niczym się nie różniły od oryginałów (oprócz tej daty), były jak najbardziej krzyżami robionymi wg standardów ogólnych , lecz były to zamówienia na własną rękę.

Można jeszcze się łudzić ze ten Twój egzemplarz pochodzi z zamówienia Francuzów którzy zamówili KW w Londynie i te także były bez daty( krzyż ten nadany został 1 Dywizji Grenadierów za walki w 1940 roku, a Francja specjalnie nie chciała krzyży z datą 1940 bo wiadomo, była to data ich klęski z Niemcami).

Tyle że Twoj numer wskazuje na to iż Krzyz pochodził z pierwszej partii zamówionej przez Rząd Polski i został wybity na przełomie października 1920 roku a końcem 1921 roku. Krzyż ten został wykonany wg pierwotnych standardów jego wykonania , a wykonała go znana firma grawerska Jana Knedlera w Warszawie. Pierwsze zamówienie było zrealizowane do 30 tys sztuk wiec tym samym powinno byc realizowane przez w/w warsztat. Tyle ze oni robili je wtedy wszystkie z datą, wiec tym samym obstawiam że to wyrób grawerski, kwestia czy z epoki czy nie :)

Więcej ciekawych info o tym pięknym odznaczeniu znajdziesz na nowej stronie dedykowanej włanie niemu: http://www.krzyzwalecznych.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystając z wątku czy można się dowiedzieć coś więcej o tych krzyżach,to raczej pewne że były nadawane w okresie międzywojennym ale czy za wojnę z bolszewikami czy za całokształt służby,czy są dosyć popularne,kolega dzisiaj znalazł z datą 1920 i orzełkiem w środku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie