Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Wojny Światowe
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Polowy montaż V-2?
2004-03-12 14:00:00

Był już ten temat ale dostałem zdjęcie na którym widać że w Bliźnie montowano lub przerabiano V-2. Może to znaczyć że nie był to tylko poligon szkoleniowy ale także doświadczalny.

 Linki sponsorowane
RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-12 15:23:00

Jacek masz moze inne takie fotki z Blizny moze po krajobrazie można dojść co gdzie było ???? A jak wyszły ci te fotki z Blizny z ostatniego spotkania ????

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-12 19:55:00

Witam.
Czy wiadomo jak transportowano do Blizny rakiety koleją? W całości czy w częściach? W częściach chyba było łatiwej (załadunek, rozładunek). Składanie rakiety wydaje mi się bardziej prawdopodobne niż jej przerabianie.
Pozdrawiam
Bartek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-12 20:38:00

Witam serdecznie, Ariks zdjęcia jak zeskanuję to podeślę Ci na priv (o ile nie zmieniłeś). Te ziemianki są ruskie. Co się tyczy rakiet to zastanawiające jest to że przywożono je gotowe i jedynie uzbrajano na miejscu. Podobno wadliwe egzemplaże były odsyłane do fabryki. To pozostaje pytanie co oni robią? Zdjęć jest więcej; pracują przy różnych częściach korpusów i silników. Nie są to szczątki z rozbitych rakiet-nie ma śladów uszkodzeń. Na zdjęciach widać że część poligonu przeznaczona dla v-2 była oddzielona od reszty jakimś płotem (być może że jest to właśnie część doświadczalna).

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-13 08:23:00

czy rakiety v mogły startować poziomo ??

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-13 13:09:00

Z tego co wiadomo to v-1 startowała prawie poziomo, natomiast v-2 startowała z pozycji pionowej.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-13 13:16:00

Jacek !!! Adres e-maila ten sam bez zmian, idzie wiosna wiec moze znów się kiedyś przejedziemy na Blizne z innymi chłopakami poszperać po lesie !!!! Zdjęcia o tyle mnie ciekawią iż są bardzo żadkie z Blizny i praktycznie w żadnych publikacjach ich nie ma tak jakby poligodnu w Bliźnie nie było ???

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-13 14:25:00

Masz racje Ariks, zwracałem na to uwagę już wcześniej, jak wiesz odpowiedź specjalistów brzmi nie ma bo nic tam się nie działo, był to jedynie ośrodek szkoleniowy dla mobilnych baterii. Jednak to co jest na zdjęciach i to co widać w terenie zaprzecza takim stwierdzeniom. Ale czego wymagać jeżeli w publikacji z 2000r pan A. Glass pisze o broni V i pod zdjęciem resztek fundamentów hali montażowej pisze "Betonowe fundamenty wyrzutni V-1 w Bliźnie"!!!Znaczy to tylko tyle że nikt nie zajął się problemem poważnie a wszyscy powtarzają stare teorie często błędne.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-13 15:56:00

Obrazek okolicznościowy pt. "montaż V2". Co prawda nie "polowy" - ale to zdj. wydało mi się na tyle wstrząsające, że chyba mogę się z nim wtrącić.
pozdr.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-13 16:33:00

Dzięki Jacek za znakomite fotki- chyba mało kto je widział. Jedna prośba bo przez przypadek skasowałem z ksiązki adresowej twojego maila i jak możesz to podeślij mi go ok. Wydaje mi sie że jedno zdjecie rozpoznałem z obecnym krajobrazem w Bliżnie ?
Ci ''historycy'' powinni zobaczyć te fotki to wtedy zdanie na pewno by zmienili !!!!

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-13 16:52:00

Tak zdjęcie wstrząsające, ale myślę że jeszcze gorsze warunki panowały w trakcie budowy podziemnych fabryk v-2 gdzie ludzie gineli tysiącami. Gdzieś czytałem czy słyszałem że ci więźniowie łykali małe części które montowali co przyczyniało się do dużej awaryjności pociskow. Z innej strony nie przeszkadzało to ani Amerykanom ani Rosjanom w przejęciu tej technologi wraz z naukowcami.
jafli@o2.pl

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-13 18:08:00

... a Niemcom nie przeszkadza to w użytkowaniu jednej z takich fabryk do dzisiaj... Przerobili ją na gigantyczny bunkier p. atomowy.

To są kadry z "Das unterirdische Reich". Niedawno reklamowałem ten doku.
pozdr.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-14 14:45:00

No to może jeszcze raz zabiorę głos...
Jacku, dlaczego uważasz, że "specjaliści" twierdzą, że Heidelager był tylko ośrodkiem szkolnym, wobec czego zdjęcia pokazujące rozbabrane tam rakiety mają wybitną wartość dowodową?
Owszem, podstawowym założeniem programowym HL było opracowanie metod polowego użycia A 4 (a więc już prace de facto doświadczalne), oraz przeszkolenie obsług. Tyle, że A 4 była jeszcze wtedy bardzo niedoskonała - okazało się, że zaledwie 10-20% pocisków bezawaryjnie osiąga cel. Natychmiast więc ściągnięto do HL ekipę techniczną z Heeresversuchsanstalt Peenemuende, która prowadziła swoje badania nad rakietami jako takimi, i od tej pory szło to dwutorowo - 3 baterie szkolne wystrzeliwały pociski, wykonując swoją działkę, a spece z HVP (z von Braunem i Dornbergerem na czele) analizowali, co dzieje się z rakietami w locie i szukali przyczyn katastrof. Za część z nich, którą zresztą szybko udało się wyeliminować, odpowiedzialne były silniki, więc gruntowny przegląd silnika w Bliźnie - a moim skromnym zdaniem to właśnie przedstawia zdjęcie - w najmniejszym stopniu nie może dziwić. Zresztą w HL nie było specjalistycznego wyposażenia do rejestracji lotów - wszystkie co bardziej wyrafinowane próby z rejestracją telemetryczną, filmową etc. przeprowadzano w HVP.
Napisałeś też kiedyś, że Niemcy nie zbierali części rozbitych pocisków. Nieprawda, zbierali, gromadzili i poddawali szczegółowej analizie, szukając przyczyn katastrof na końcowym odcinku lotu. Tyle, że wszystkiego się nie wyzbiera, fizycznie niemożliwe - byłem kiedyś na miejscu katastrofy samolotu pasażerskiego, po zakończeniu prac komisji badającej przyczyny wypadku, to wiem.
Tak że na razie żadnych sensacji jeszcze nie widzę, ale szukajcie dalej... :-)

Pzdr

Grzesiu

PS To nienaprawianie uszkodzonych pocisków tyczyło się jednostek bojowych.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-14 15:58:00

Jaki jest stosunek do poligonu w Bliźnie wystarczy zaglądnąć do książki "Wywiad AK w walce z V-1iV-2" na stronie 24 pan Glass pisze:"Do czego był potrzebny poligon w Bliźnie? Zsadnicze próby rakiet A-4 były na ukończeniu. Należało jednak przeszkolić obsługę baterii, które miały wystrzeliwać rakiety na Londyn..." dalej wspomina o wykrywaniu wad i użyciu wersji bojowej. No to jaki mam wyciągnąć wniosek? Tylko taki że był to poligon szkoleniowy. Drogi Grzesio ja nie szukam sensacji tylko chcę dotrzeć do prawdy o Bliźnie, ponieważ to co jest w literaturze mija się z prawdą. Nie zgadzam się z opinią że prace badawcze nad V-2 w Bliźnie rozpoczęto po słabych wynikach startów. Takie same wyniki startów były w Peenemunde a więc niepowodzenia w Bliźnie nie były żadną nowością i Niemcy byli na to przygotowani. Uważam że funkcja badawcza tego poligonu była z góry zaplanowana i realizowana. Na terenie Blizny istniało dwie zasadnicze części poligonu V-2. Szkoleniowa w części pn. i doświadczalna w części pd-wsch. Część zach. była przeznaczona do badań nad v-1. O tym świadczą zachowane pozostałości wyrzutni. Co się tyczy zbierania części po v-2 ja zasugerowałem że coś było dla Niemców bardzo ważne i tego szukano w pierwszej kolejności. Stwierdzenie że nie da się pozbierać wszystkiego- da się jeżeli jest taka potrzeba. A już tak na marginesie drogi Grzesio odnoszę wrażenie że na temat Blizny to wiesz więcej niż chcesz powiedzieć.
pozdrawiam Jacek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-14 22:29:00

"Nie zgadzam się z opinią że prace badawcze nad V-2 w Bliźnie rozpoczęto po słabych wynikach startów. Takie same wyniki startów były w Peenemunde a więc niepowodzenia w Bliźnie nie były żadną nowością i Niemcy byli na to przygotowani" - otóż ja z kolei nie zgadzam się z Twoją opinią. :-)
Po prostu z Peenemuende strzelano nad Bałtyk i nie zdawano sobie sprawy, że 70% pocisków nie dolatuje do celu w jednym kawałku - skoro jedynym śladem na miejscu była plama na wodzie. Wyszło to dopiero w Bliźnie i wybuchła panika...
A o Bliźnie to ja naprawdę więcej nic nie wiem, w życiu tam nie byłem, zresztą w ogóle bronie V to nie bardzo moja działka. :-D

Pzdr

Grzesiu

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-15 09:48:00

Widzisz Grzesio jak wiele jest nie do końca wyjaśnionych spraw. To że z Pene. strzelano nad Bałtyk nie znaczy że nie wiedziano nic o torze lotu i zasięgu. W Bliźnie większość spadało po kilku kilkunastu kilomatrach a więc w zasięgu wzroku podobnie było w Pene. Dodatkowo lot był obserwowany z samolotu więc fakt że rozpadały się w powietrzu musiał zostać zauważony. Sam zresztą piszesz że w Pene. było specjalistyczne wyposażenie do rejestracji lotu (gdzie dotarłeś do informacji że w Bliźnie nie było takiego wyposażenia. Druga sprawa jeżeli nie było rejestracji lotu ta jak piszesz na jakiej podstawie specjaliści analizowali przebieg lotu?).Jeżeli wyniki z Pene ukrywano to raczej bardziej chodziło o propagandę i pozyskanie funduszy na dalsze badania. Z tych przyczyn rozpoczęto dalsze badania w Bliźnie pod przykrywką szkolenia baterii. Jeszcze raz (już nie wiem który) podkreślam że w Bliźnie było dwa miejsca strzelań (co najmniej). Jedno faktycznie szkoleniowe tam dowożono rakiety na wozie transportowo-startowym, drugie w zupełnie innej części poligonu tam dowożono rakiety na wagonach kolejowych a wyrzutnia stała na masywnej betonowej płycie, możliwe że było coś w rodzaju wieży. Co się tyczy zdjęcia to pytanie czy demontaż silnika i korpusu należał do cyklu szkolenia baterii?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-15 10:17:00

Z dotychczas posiadanych około 10 zdjeć z Blizny na których widać start V-2 wynika iż faktycznie były co najmniej dwa miejsca wyżutni tych rakiet. Jedna mogła być tam gdzie jest ta betonowa płaska płyta na płaskej polanie (dwa zdjęcia które mam ukazują start V-2 z płaskiego terenu, więc moze to własnie to miejsce??)Druga lokalizacja była na 99 % w lesie świadcza o tym kolejne zdjecia które mi Jacku przesłałeś.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-15 12:40:00

Tak to co widać wskazuje na więcej niż jedno miejsce strzelań. Dla mnie głowne znaczenie ma to że w Bliźnie inaczej niż pisze Grzesio badania nad V-2 nie były prowadzone przy okazji ćwiczenia baterii. Oczywiście strzelania prowadzone przez szkolone baterie były obserwowane i dawały materiał do analizy ale należy pamiętać że istniała dodatkowa wyrzutnia, która nie służyła do ćwiczenia odpaleń z mobilnych zastawów. Może to wskazywać na trochę inne zastosowanie tego poligonu niż jest to przyjęte. Dziwi mnie dodatkowo upór z jakim wszyscy zaprzeczają istnieniu w Bliźnie budynków i urządzeń,o nie do końca znanym przeznaczeniu mimo że w meldunkach AK są one wyraźnie wymieniane. A najciekawsze jest to że autorzy opracowań o broni v nie byli nawet w Bliźnie.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-15 21:58:00

Witam
jacek1 myślę że trochę przeceniasz rolę Blizny, jak pisałem w poprzednich postach poligon był tylko 9 miesięcy więc to krótki czas. Wątpie żeby Niemcy testowali inne "tajne" bronie ale zgadzam się że to był poligon doświadczalny a pomyłka bierze się chyba z tego że Blizna leżała na terenie poligonu ćwiczebnego (Heidelager) i wszystko zostało wrzucone do jednego gara.
To samo z Heidelager, na ringach mogło się znajdować do ok 12000 żołnierzy, tylko w pewnym okresie było 60000 żołnierzy, i to tylko przez kilka dni. Myślę że poligon miał małą wartość militarną.
pzdr
kucek
Ps czy mógłbyś podrzucić mi kilka fotek Blizny?
dzięki

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 12:51:00

Witam :)
Bartek B - V2 przewożono pociagami w stanie ZŁOŻONYM, jedynie bez głowic. Jest na to chyba z kilkanaście zdjęć i badania dra Przybilskiego.

Jacek - demontaż korpusu rakiety nie należał do cyklu szkolenia baterii, bo nie był jej potrzebny i nie było na to czasu. Ale - trzeba pamietać, że każda bateria miała oprócz oficerów i żołnierzy obsługujących V2 przed startem, czyli w miejscu odpalania, miała też swoja komórkę techniczną (kilkudziesięciu ludzi), którzy w odpalaniu nie brali udziału, a ich rola polegała na przeładunku rakiety z pociągu na vidalwagena, przetankowaniu paliwa z pociągu do pojazdów, montażu głowicy itp. nie bardzo sobie wyobrażam, żeby ludzie wykonujący tak skomplikowane czynności z życiu nie widzieli lub nie potrafili rozłożyć V2. Zreszta w Bydgoszczy w muzeum jest skrócony zbiornik na ciekły tlen do V2, przywieziony z Borów tucholskich z rejonu poligonu Heidekraut (tam ewakuowano bliznę). Nie wygląda na seryjna robote, ani na częśc wyciągnięta z rakiety po upadku. to niby dowoedzi, że coś kombinowano, a rakiete rozkładano (chyba że dojdziemy do wniosku, że żołnierzom był potrzebny zbiornik na gorąca wodę i sobie go pospawali.... do tego zreszta był używany w czasie działania Heidekraut)

Co do tego zdjęcia - to kolejny kadr z tego samego filmu, wcześniej zamieściłem chyba ze trzy obrazki, tylko z drugiej strony. Moim zdaniem jest to przegląd silnika wykonywany z powodów, o których wspominał wczesniej Grzesio. Nie jest to MONTAŻ rakiety, ale jej DEMONTAŻ. W polu nie montowano rakiet z części! Oczywiście - potem, po jej rozłożeniu, pewnie ją złożyli... :)))

Można wiedzieć, Jacku, dlaczego zastanawia Cię to, że rakiety wożono w całości i uzbrajano na miejscu??? pamietaj, że na pociągach rakiety leżały statecznikami I i II do góry, każda tak samo. Dlatego że przy przeładunku na vidal, a potem meillerwagena rakieta MUSIAŁA być w takim samym położeniu, bo ułatwiało to: 1 - ustawienie rakiety do celu (statecznikiem nr I, o ile pamiętam, zreszta zdaje sie patrząc po silniku takie samo położenie jest na kadrze z filmu), 2 - wygodny dostęp do "mózgu", dobry dostep do wlewów paliwa itd. Cała procedura była bardzo dokładnie przemyślana. Wyobrażasz sobie bałagan przy polowym monażu?

Co do braku zdjęć jest to dla mnie kolejny dowód na to, że Blizna nie była ważnym ośrodkiem doświadczalnym. W Peenemuende zainwestowano potworny szmal, system telewizji przemysłowej był pierwszy i wzorcowy itd. stąd filmy, zdjęcia które służyły do analizowania zachowań pocisków podczas startów (stąd m.in. te czarno - białe malowania pocisków, lepiej widoczne na filmie). ... W Bliźnie nie działo się nic tak istotnego, co wymagałoby analizowania zdjęć. Z Heidekraut dokąd przeniesiono Bliznę, nie ma żadnych jednoznacznie identyfikowanych zdjęć (w ogóle nie ma żadnych zdjęć...) :)) Przypomnij sobie, że przeciez jeszcze pod koniec stycznia 45 (gdy nie bylo już Blizny, a Bory Tucholskie ewakuowano) w peenemunde robiono fotki i film podczas prób A4b (uskrzydlonej wesrsji V2).

Krótko mówiąc - nie przesadzajmy w doświadczalna rolą Blizny, trzeba trochę logicznie wiązac fakty, a nie czytać przeszłość z kawałków betonu i kierunku wiatru... Swoja droga mógłbys sie pokusić - skoro tak sie upierasz - o naszkicowanie rodzaju doświadczeń w Bliźnie. i o ich udowodnienie. Może sie bowiem okazac, że te doświadczenia polegały na próbach usuwania trzech rodzajów awarii pocisków, o których we wspomnieniach pisze Dornberger...
pozdr
Wojtek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 13:57:00

Witam i dziękuję za zainteresowanie. Od razu wyjaśniam że fakt przewożenia rakiet zmontowanych mnie nie zastanawia, po prostu przejęzyczenie, jest to fakt bezsprzeczny i oczywisty. Czy nadawać Bliźnie jakieś znaczenie czy nie? Wierzyć w to co opisują wywiadowcy AK i świadkowie czy nie? Nie ma materiałów o Bliźnie bo nic się nie działo, czy nie ma bo zostały zniszczone z jakichś powodów? To są pytania na które każdy z nas ma już gotową odpowiedź. Wszyscy wiedzą wszystko, a nie wiadomo nic. Wielcy fachowcy i badacze tematu piszą książki i przepisują błędy od poprzedników. Można argumentować na różne sposoby i wyciągać różne wnioski. Na wspomnienia o których piszesz ja odpowiem popatrz w meldunki AK tutaj wyłania się trochę inny obraz. Ktory materiał ma większą wartość dowodową. Ja nie bardzo wierzę w to co pisze pan o którym wspominasz. o ile dobrze pamiętam to również i Wojewódzki dawał mało wiary wspomnieniom niemieckich naukowców i oficerów. Powiedz mi wojwoj co dla Ciebie ma wartość dowodową, jaka rzecz może Cię przekonać, oprócz pamiętników niemieckich oficerów. Piszesz zeby nie wróżyć z kawałków betonu. Oczywiście możemy przyjąć że Niemcy wykonywali dziwne budowle, robili dziesiątki kilometrów torów i dróg tak dla jaj, bo nie służyły one do niczego, ot taki kaprys. Nie montowali żadnych specjalistycznych urządzeń, po prostu wystrzeliwali rakietę a potem zakładali się gdzie spadnie i wróżyli z wiatru dlaczego nie doleciała do celu. Już na koniec ja nie nadałem Bliźnie roli poligonu doświadczalnego A-4, decyzja o zlokalizowaniu poligonu doświadczalnego A-4 w Bliźnie została podjęta 28.VIII.1943 na konferencji u A. Speera po nalocie na Peenemunde.
pozdrawiam Jacek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 15:10:00

Jacku, nie rozumiemy się... nie mam zamiaru dyskredytować jakichkolwiek spostrzeżeń Twoich, kolegów, AK czy innych. Mozna nie wierzyc w nic co napisali Niemcy. Mozna tez wierzyc w meldunki AK. Problem polega jednak na tym, kto jak ocenia to, co ma w garści. Dornberger był facetem, który wiedział co się tam dzieje (mam nadzieje, że nie kwestionujesz jego istnienia). Nie napisał powieści fantastycznej, tylko to, co pamięta. Uznał, że jest to dla niego ważne, dlatego napisał wspomnienia.
Chłopaki z AK odegrali olbrzymia rolę, o czym wiesz, w rozpoznaniu tej broni. Ale - popatrz czasami na bzdury, które wypisywali, niekoniecznie na temat Blizny. Bzdury (rysunki na przykład, wymiary broni, waga), nie dlatego, że zmyślali czy czegos nie wiedzieli, ale dlatego, że nie wiedzieli "co to jest". Nie każdy z nich był inżynierem, matematykiem, fizykiem... Nie rozumieli tego. Teraz mamy XXI wiek, i wiemy o wiele więcej niz oni wiedzieli wtedy. Potrafimy nazwać pewne typy broni, nawet te najtajniejsze, jak wówczas sie wydawało... tego sie trzymajmy, naszej obecnej wiedzy.
Dobrze wiesz, że tak samo jak Tobie, zależy mi na zdobyciu jak najwiekszej liczby informacji, wspomnień, danych nt. Heidekraut. Ale - wybacz - nie wierzę w informacje o podziemnych magazynach rakiet, tajnych broniach, dośweiadczeniach... Nie uwierzę, póki tego nie zobaczę na własne oczy magazynów, zatopionych rakiet... Trzymam sie tego, co mam w garści i to staram sie poskładać do kupy.
Wojtek
ps. Niemcy nie robili niczego "dla jaj". Jesli kładli tory, to dlatego, że były im potrzebne. Może spróbuj osadzić w terenie poligonu te zdjęcia, które masz? Te kadry z filmu i to zdjątko kolejki wywożącej rakietę, które Ci podesłałem - ustaliłes w którym to było miejscu? Nie jest to przypadkiem ta sama linia?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 15:16:00

aha, co do ksiązek... "badacze" faktycznie przepisuja głupoty.
A to że Wojewódzki powątpiewał we wspomnienia niemców... Wiesz kiedy on pisał tę ksiązkę? za cięzkiej komuny. Był wówczas naczelnym IK czy czegos podobnego. Na pewno wczytałes sie w te publikację, ostatni raz aktualizowaną chyba w 84 roku. facet odwalił kawał roboty. Tylko że tak samo jak niemieckie, krytykował angielskie źródła. Bo wtedy tak sie pisało, inaczej nie bylo można

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 16:23:00

Drogi Wojtku w co wierzyć a w co nie wierzyć? Jeżeli czytam meldunek AK opisujący jakąś wyrzutnię, potem znajduję w lesie zachowane fragmenty, przypominające opis, to dlaczego mam nie wierzyć. Jeżeli świadkowie mówią że było coś jeszcze, w terenie są ślady, to dlaczego mam nie wierzyć. Jeżeli świadkowie twierdzą że około 4dni niemieccy saperzy coś wysadzali. Jeżeli nikt nie wie do czego to było to nie jest powód żeby powiedzieć że tego tam nie było. Tak zlokalizowałem zdjęcia z dużym prawdopodobieństwem, za wyjątkiem jednego. Jak sam kiedyś napisałeś to w zasadzie do opalenia V-2 nie było potrzeba budynków, instalacji-za wyjątkiem magazynu i dźwigu przeładunkowego. W Bliźnie natomiast są jeszcze inne obiekty o których już pisałem, a o których nikt w literaturze nie pisze. To wszystko razem daje mi podstawy do domniemania że nie wiemy wszystkiego na temat Blizny. Ja wcale nie twierdzę że tam testowano V-7 czy jakieś inne UFO, ale prace tam prowadzone mogły wychodzić poza ćwiczenia i obserwację toru lotu.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 16:51:00

A co do wspomnień pana Dornbergera nie znam ale trzeba mieć na pamięci że wielu Niemców po wojnie próbowało jakoś się wytłumaczyć i ukazać że tak naprawdę to nie robili nic złego. Pytanie czy w tych wspomnieniach jest napisane ilu Polaków zginęło w czasie badań i ćwiczeń z bronią V, czy napisał że strzelano w kierunku zamieszkałych okolic?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 16:56:00

Masz rację Jacku pozostałości i relacje świadków mówią same za siebie, że Blizna nie była ot taką sobie wsią w której niemcy jedynie testowli rakiety i nic więcej jak piszą to ''badacze'' stereotypowych poglądów. Aż dziwię sie że nikt w Kraju w profesjonalny sposób nie podejdzie do tej kwestii, tylko z góry mówi nie bo nie !! Takim sposobem do niczego nie dojdziemy i nadla bedziemy powielac błędy !!!!!

Swego czasu był w Bliźnie B. Wołoszański robił tam program ale poza pokazaniem pozostałości hali montażowej itp nic wiecej nie powiedział. Czy ktoś pamięta ten program około 1987 roku ?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 17:22:00

No no, ale się zajadła dysputa zrobi, mam nadzieję, że się nie poobrażamy! :-)
Dla formalności - Dornberger nie podaje liczby ofiar wsród ludności cywilnej, ale pisze o tem, że strzelano na obszarach zamieszkanych i były z tym nawet problemy formalne (głównie ze względu na zachowanie tajemnicy, zresztą :-)).
Jest kwestią (dla mnie) otwartą natomiast, czy pociski z Blizny posiadały ślepe głowice (z piaskiem), czy nieuzbrojone głowice bojowe (pentryt czy cośtam, ale bez zapalnika).

Pzdr

Grzesiu

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 17:25:00

Chłopaki, wiem, że ja juz jestem stary (po 30.) ale cały czas czuje sie mlody i jak was czasami czytam to mi ręce opadają.

Jacek, przeciez jak nie mówie, że tam nie ma resztek, że świadkowie plotą bzdury, że Dornberger jest moim idolem itd. mówię, że trzeba mieć dystans do pewnych zeznań/opowiadań (przecież tyle lat minęło). twierdzę jednak, troche inaczej niz Ty, Jacku - To nie jest tak, że skoro nikt nie zaprzecza, to to było. I to jest dowód. Inaczej trzeba robić - skoro twierdzisz, że cos tam było (tajemnicze, niewyjasnione, doświadczalne itd), to musisz istnienie tego czegoś udowodnić. Bo to Ty dokładasz nową, swoją cegiełke do ogólnie znanego muru. I tyle...

w jakims poście prosiłem żebyś spróbował zidentyfikowac obiekty które teraz można znaleźc i nanieśc je na zdjęcie RAFu. Zrobiłeś to? Może coś się nie zgadza? Zdjęcie nie jest wymyslone... (btw jakby ktos tyle czasu cos wysadzał w powietrzem, to byłyby ślady - sa tam takie slady????)
Wojtek

ps. Ariks nie chce mi sie juz tego pisać , ale takich durnych argumentów nie słyszałem. Dorni nie robił doświadczeń na luidziach, nie wstrzykiwał im benzyny w obozie itd. Norymberga NIC do niego nie miała. Co faciu miał ukrywać? A Woloszański był w Bliżnie, bo robił jakies sensacje, powtórzone zresztą (zmienione) ze dwa lata temu. Bogus też, twoim zdaniem, macza palce w fałszowaniu historii? jak masz taka wiedze , to może sam coś napiszesz? będe ci wdzięczny...

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 20:45:00

Witam, może faktycznie Drogi Wojtku jesteś już za stary żeby odrzucić wyuczone wiadomości i przyjąć coś nowego. Pisałem co i gdzie można w Bliźnie znaleźć. Opisywałem na forum i w korespondencji zachowane obiekty, oraz moją koncepcję działania poligonu. Niestety jest to cegiełka która nie pasuje do Twojego muru! Twój mur jest już cały zbudowany, dopasowany i nic mu nie brakuje. Pasuje do Twojego wyobrażenia i nie wolno nic w nim zmieniać! Jeżeli piszesz że coś trzeba dołożyć do wiedzy- dokładam to co sprawdziłem w terenie, co znalazłem w literaturze. To wszystko jest mało, nie mam żadnych możliwości wejść do archiwów brytyjskich, polskich, amerykańskich. Reszty mogę się tylko domyślać. Wiesz dużo, masz możliwości to może pomożesz. Moja rola się skończyła. Ja zasygnalizowałem że na terenie poligonu Blizna były różne urządzenia, nigdy nie opisane w literaturze, mam na to dowody. Teraz właśnie fachowcy od broni V powinni się zastanowić co robić?! Jeżeli przyjedziesz do Blizny ja cię oprowadzę. Może okazać się że wspomniane obiekty to latryny, a może specjalistyczne wyrzutnie? A zresztą po co jechać?!

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 20:58:00

co do durnoty to pozostawię to bez komentarza każdy ma prawo pisac co mysli, a jak widac słowa na niektórych podziałały !!!!! ! Byłem kilkanascie razy w Bliźnie rozmaiwałem swego czasu z ludzmi i też swoje wiem choć temat V-2 nie jest moim ''ulubinym'' ale bardzo mnie interesuję ze względu na to że mieszkam 20 km od Blizny !!! Razem z Jackiem i innymi kolegami odkryliśmy kilka tygodni temu w Bliźnie konstrukcje o których nikt nie wie, bo po co - w Bliźnie nic sie nie działo. A wystarczyło popytac ludzi pochodzi popatrzeć i coś jest coś czego nikt do tej pory nie opisał mimo podawania się za ekspertów itp. A co do Wołoszańskiego to kilka lat temu pisałem do niego o informacje o Bliźnie i co mi odpisał: Blizną nigdy sie nie interesowałem !!!!!! I to jest odpowiedź historyka śmieszne !!!! A co robił w Bliźnie, na piknik przyjechał. Nie lubię jak ktoś tak do kogoś podchodzi !!!!! Zresztą dla mnie Wołosański robi zbyt nudne i za bardzo polityczne programy a tyle jest innych ciekawych spraw do zbadania.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 21:07:00

Wracając jeszcze do B. Wołoszańskiego moi koledzy m.in Robert K. Leśniakiewicz spec m.in od tajemnic UFO, i V-7 (autor ksiązki na ten temat ze słowackim współautorem) również próbował zainteresowac pana Wołoszańskiego sprawą V-7 mimo kontrowersji narosłych w tym temacie. Bez skutecznie tak jak Jacek napisał ''każdy'' ma swój mur w którym nie ma miejsca dla nowej cegły a szkoda. Na szczęście są ludzie z otwartymi horyzontami akceptującymi inne teorie często jeżeli są zbyt kontrowersyjne !!!!!!

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 21:25:00

Zacytuję Ariksa " Aż dziwię sie że nikt w Kraju w profesjonalny sposób nie podejdzie do tej kwestii, tylko z góry mówi nie bo nie !!"...niestety ma rację, środowiska polskich "badaczy" przypominają raczej towarzystwa wajemnej adoracji. Nikt się nie wychyli bo..zakraczą :-). Tak się wtrąciłem..nie jestem fachowcem w tej kwestii ale..trochę takie podejście mnie wkurza..same prawdy oczywiste, aksjomaty bo...ktoś dawno już ustalił jak ma być, a gdzie tu miejsce na..odkrycia :-). Pozdrawiam

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-16 21:29:00

Drodzy panowie bez nerwów, jeszcze raz powiadam jeżeli na forum są znawcy broni V, to przyjedźcie do Blizny i powiedzcie co tam jest! Sprawa jest prosta, przyjedziecie, powiecie co gdzie jest, do czego to służyło i pojedziecie. Ja na forum napiszę: na poligonie Blizna nie działo się nic nadzwyczajnego. Ja powiadam: jest jeszcze jedna cegła, wy mówicie: możliwe, ale nie pasuje. A może kawałek muru jest zły?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-17 11:20:00

Witam
Zaraz się okaże że jestem stary, głupi i uparty jak osioł :)))
Ale mam prośbę - zamiast wrzucac pod swoim adresem coraz to bardziej wymyślne obelgi, trzymajmy się pewnego porządku. Niżej zadaje pytania do Jacka i kolegów, którzy znają poligon. Proszę, odpowiedzcie na nie konkretnie.
1. Czy ktokolwiek z Was porównywał istniejące obecnie obiekty z jedynym opublikowanym zdjęciem RAF-u? Możecie resztki zlokalizować w terenie, przypisać je do konkretnych obiektów na zdjęciu? Możecie np. wziąć to zdjęcie RAF-u, mapę i kadry z tego filmiku (jeden wyżej) i pokazać, gdzie to Waszym zdaniem, biegły szyny tej kolejki?
2. Skoro poligon miał - Waszym zdaniem - duże znaczenie doświadczalne, wykraczające poza ogólnie znane (i opublikowane) fakty, to czy możecie sie pokusić chociaż o próbę zarysowania doświadczeń tam prowadzonych? Co waszym zdaniem tam robiono? Dotyczy to też resztek obiektów, które są w terenie - po co Waszym zdaniem to było?
3. Czy ktokolwiek z Was ma zdjęcia poligonu z lat jego działania i widoczne tam obiekty może dopasować do resztek, które są dziś?
4. Czy ktoś może tu napisać jak wyglądają obiekty, które kilka tygodni temu znaleźliście, a o których nikt wcześniej nie wiedział? czy macie jakąs teorie na ich temat?
5. Czy możecie napisać, z kim w terenie rozmawialiście, czy są to wiarygodne osoby (np. ile teraz mają lat) i czy wówczas miały dostęp bezpośrednio do terenu poligonu?
6. Czy moge prosić o podesłanie mi wszystkich zdjęc, jakie macie z Blizny? I tych obecnych, i tych czasów wojny?
Być może część odpowiedzi na te pytania padła we wczesniejszych postach, ale proszę choćby o ich zwyczajne wklejenie w tym miejscu.
pozdr
Wojtek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-17 12:49:00

Wojtku sprawdź stare maile bo o ile dobrze pamiętam to na wszystkie pytania już Ci odpowiadałem w styczniu. Zrobię nowe zdjęcia to załącze. Na zdjęciu zaznaczyłem kilka ciekawych miejsc. 1 z tego miejsca strzelano z wykorzystaniem wozów transportowo-startowych i tu zapewne ćwiczyły się kolejne baterie. 2nie potrafię rozpoznać obiektu po bróceniu zdjęcia ukazuje się coś jakby wieża, obok jest plac z którego również mogły być strzelania.3to jest właśnie zagadkowe. Są to resztki masywnej betonowej płyty z uchwytami. Robi wrażenie że coć wysokiego na tym stało (wieża startowa?)Dookoła widać w ziemi ślady jakichś budowli, całość to ok. 30x60m. To tego prowadzi tor kolejowy no i oczywiście obok pętla kolejowa. Dziwne że Anglicy nic nie napisali na zdjęciu.4to jest teren gdzie prawdopodobnie zrobiono zdjęcia demontażu. Plan AK nazywa ten obszar terenem doświadczalnym nowej broni. Trudno jest ustalić dokładnie ale z tego co dzisiaj widać (zachowały się prawie wszystkie przecinki w lesie)było tutaj co najmniej cztery tory kolejowe biegnące równolegle a odchodzące od tego głownego.5to miejsce jest dla mnie niejasne. Coś tam widać, poza tym wykonana jest szeroka przecinka możliwe że i tutaj był jakiś tor montażowy.6to oczywiście już V-1 zaznaczyłem ten fragment bo dobrze widać tą leżacą "nartę" i kwadratowy budynek, czyli klasyczny zestaw do V-1. Nie jestem do końca przekonany ale wygląda że te czarne kształty to jednak były budynki choć trochę dziwnie ustawione. To tak na początek żeby nie przedłużać. Co się tyczy zdjęcia lotniczego to było napewno dwa naloty, drugi sprawdzający. Ludzie coś mówią też o nalocie nocnym. Prawdopodobnie latano też nad Blizną z nasłuchem radiowym chyba chodziło o ustalenie częstotliwości używanej do kierowania rakietą (czy coś podobnego), to już była akcja wspólna Anglików i Rosjan. Jakie doświadczenia to właśnie nie wiem. Zastanawiają mnie opisy np."dostarczono 8rur, średnicy 1,8m, długości po 6m", "wyrzutnia posiada kształt rury o długości równej około 2/3 długości pocisku. Umieszczona w dole betonowym o głębokości 9m i średnicy 5m skierowana pionowo".
Na razie kończę bo i tak wyszło dużo
Jacek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-17 13:13:00

dobra, to wystarczy. przekopie jeszcze raz wszystko co wiem i Twoje posty. potrwa to pewnie ze dwa tygodnie, ale dam znać, co myśle...
dzieks
Wojtek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-17 13:24:00

Nie wiem gdzie zrobiono to zdjęcie ale rozmiary przypominaja opisaną betonową płytę.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-17 13:27:00

To jest przeładunek w tle widać assembly hall.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-17 13:31:00

Nie wiem gdzie to zrobiono ale po lewej stronie w kłębach dymu jest coś co przypomina mi "wieżę" z punktu2 na zdjęciu.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-17 16:45:00

fot 1. - tyle co widać - zza budynku wystaje góra lewety - Meillera. chyba późnej, ma nawet fragment podnoszonego, drewnianego podestu. W Peenemuende chyba wykorzystywano wczesne lawety, nieco inne...
fot 2. - przeładunek V2 z wagonu na vidalwagena. vidal byl wykorzystywany do transportowania rakiet na wieksze odleglości, potem, jeszcze raz, przeładowywano je na lawety meillera. Kamuflaż rakiety to niechlujny gazackt, nie wygląda to pocisk produkcyjny, ale po kammo trudno oceniac na 100 procent. Ciagnik to Hanomag SS 100, wykorzystywany w mobilnych bateriach.
Podobny kamuflaż mam na zdjęciu wystawionym nie tak dawno na ebayu, Grzesio zidentyfikowal przyczepe z tego zdjcia jako amerykańską, jest tam sporo faciów mundurach z ameryki. zestawiając te fakty mozna sie ew. domyslić, że to okres schyłkowy wojny, ale to tylko domysły.
fot. 3 - rakieta była odpalona zimą (snieg - czy w Bliźnie kiedyś byl snieg?) przy użyciu nie meilerwagena, ale masztu podtrzymującego przewody - maszt widać na focie.

Wojtek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-17 17:04:00

To zdjęcie z przeładunkiem przesłał mi Jirzy jako zdjęcie z Blizny. Śnieg na Bliźnie na pewno był poligon działał od jesieni 1943 do lata 1944 a więc również w okresie zimowym.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-19 11:12:00

Witam wszystkich po dłuższej przerwie. Aktualnie nie mam dostępu do netu, korzystam z kafej.
Ale się porobiło w międzyczasie :).
Ponieważ jest dobra pogoda, proponuję wypad do Blizny jutro. Spotkanie jak poprzednio przy sklepie. Powiedzmy o 9 tej rano, mogą przyjechać wszyscy chętni.
Ja w międzyczasie trochę siedziałem nad tym zdjęciem lotniczym, udało mi się je zorientować wg kierunków świata. Wielkoformatowy wydruk zdjęcia (mam dla was kilka sztuk)może służyć jako mapa, ponieważ ustaliłem mniej więcej podziałkę tej "mapy". Innymi słowy jestem w stanie w tej chwili trafić z 99procentową pewnością na każde miejsce uwidocznione na zdjęciu. (kompas, mapa, azymut i te sprawy - kiedyś biegałem na orientację)
Jacku, jeżeli pasuje Ci termin, to oddzwoń do mnie wieczorem, pozostałe osoby mogą się umówić na forum, ale ja już tego nie sprawdzę, bo następną wizytę w kafeji planuję za tydzień.
pozdrawiam wszystkich
grek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-19 21:03:00

Witam
Czy to spotkanie będzie jutro? Chętnie bym się wybrał.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-20 14:30:00

Przepraszam nie zaglądałem na forum i Nie zauwałyłem ostatniego postu Bartka. Tak to było dzisiaj (sobota), na następny raz lepiej wysłać do mnie wiadomość na pocztę. Znaleźliśmy kolejne potwierdzenie meldunków AK na temat Blizny. Obok netonowego postumentu koło reversing loop była wielka betonowa płyta o wymiarach około 10x50m. a przed tym zestawem około 20m znaleźliśmy ślady jakiegoś obiektu betonowego ok.3x4m. Świadkowie opowiadają że było to coś jak schron-bunkier. prowadząca do tego droga miała ok.15m szerokości. Potwierdza się fakt że obie wyrzytnie V-1 były zorientowane tak samo na azymut ok44 stopnie. Ale tak samo zorientowana jest płyta betonowa na zdjęciu square platform. Może to sugerować że służyła do przygotowania V-1 przed startem. Pytanie czy mogła służyć też do startów V-2 bo prowadziła do niej betonowa droga z hali montażowej?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-20 14:41:00

Ariks znalazł na ebay fotkę, była już podobna ale ta jest lepsza, są dwa pytania: gdzie mogła być zrobiona oraz co to jest za obiekt z lewej strony?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-20 16:28:00

To zdjęcie Ariksa i ostatnie z trzech od Jirzego są zrobione z tego samego samego miejsca i jest to chyba nawet ta sama rakieta. Łatwo to poznać po tych rzeczach leżących w lewym dolnym rogu.
Musze się w końcu z wami wybrać do Blizny. Wczoraj nikt nic więcej na forum o spotkaniu nie napisał, więc nie byłem pewien czy będzie, a w ciemno nie chciałem jechać bo to jednak kawałek drogi z Rzeszowa.
Pozdrawiam
Bartek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-21 09:06:00

nie interesuje sie tym tematem , ale czy to chodzi o Blizne kolo Brzozowa

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-21 09:32:00

To jest wieś Blizna między Ropczycami a Mielcem.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-21 11:25:00

Jacek - Dzieki

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-21 13:19:00

Nie ma za co, jak będziesz kiedyś chciał zwiedzić to napisz, ugadamy się w terenie oprowadzę Cię, pokaże co i gdzie było-tak w większości bo nie wszystko jeszcze udało sie ustalić. Jest jeszcze jedna sprawa to już tak wracając do tematu nie wiem czy opisy makiet domów i gipsowych ludzi które to niby miały maskować wyrzutnie w Bliźnie są do końca sprawdzone. Na zdjęciu lotniczym nie widać ani domów ani stodół. Myślę że makiety te były wykonane w Ociece lub okolicy bo tam ćwiczyły się jednostki SS również pancerne, może był to rodzaj poligonowej wioski. Może Kucek coś wie na ten temat?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-21 17:43:00

Co do ewentualnych makiet z Blizny to faktycznie Jacku masz rację nie widac tego na zdjęcach lotniczych, nie słyszałem również od osób z Blizny. Kilka ładnych lat temu gdy byłem w poszukiwaniu militariów w Ociece w pobliżu tych dwóch bunkrów które są na górce obok Kościoła dowiedziałem sie od starszek kobitki która pasła krowy iż w czasie wojny te bunkry były przerobione na ''domy'', mówiła iż były namalowane na nich okna itp. Czy to prawda nie wiem ale ta osoba była bardzo stara i nie sądzę aby kłamała ? Wygląda też że te dwa bunkry dość dobrze stawiały opór sowietom bo noszą slady wielu pocisków karabinowych i większego kalibru. Jeden ma dzurę na dachu wyglada jakby dostał czymś większym z samolotu, lub z katiusza bo też strzelali w stronę Ocieki z miejsca Ostrów i Ropczyce !!!!!

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-21 20:08:00

Istnieje uzasadnienie malowania tych bunkrów, możliwe że były częścią placu ćwiczeń i imitowały jakieś budynki. Należy jednak pamiętać że bunkry w Ociece zostały umieszczone celowo i mogły spełniać również zadania bojowe.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-22 11:36:00

Nie pamiętam czy już to pisałem ale wygląda że w Ociece te dwa bunkry na górce przy drodze do Sadyksza to były jednak bunkry bojowe, natomiast nie bardzo wiem do czego miały służyć te małe rozlokowane w okolicy.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-23 19:47:00

Może ktoś z was chce kupic kawał rakiety V-1 zobaczcie ten link !!!!!!!!!!!!!

http://allegro.pl/show_item.php?item=22428529

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-25 13:53:00

cześć, witam wszystkich
Jacku, po twoim odjeździe wróciłem do lasu i wyciąłem te drzewka, tak że teren jest mniej więcej wyczyszczony. Odkopałem też trochę fundamentu.
Zastanawiałem się nad przeznaczeniem tych ruin - wyszło mi na to, że to chyba nie było stanowisko startowe dla V2, bo blisko stał ten podłużny budunek (barak, magazyn?). W chwili startu rakiety byłoby chyba zbyt wielkie zagrożenie pożarowe? Na pewno była tam kratownicowa konstrukcja stalowa (suwnica, dżwig?)
A z drugiej strony - po co ta wieża na zdjęciu powyżej? Też chyba nie do startu, a rakieta stoi w pozycji pionowej...
Możliwe jest ,że tor kolejki biegł nie tylko do tego dżwigu i pętli, ale przechodził na drugą stronę na placyk za dżwigiem, i dalej skręcał w lewo na przecinkę (znalazłem coś, co przypomina nasyp skręcający w lewo). Ta przecinka (dokładnie w osi wschód-zachód) przechodzi dalej w drogę prowadzącą do tych hutsów o niewiadomym przeznaczeniu - lekko odchyla się na północny zachód.
Kolejna sprawa - to zdjęcie z bramą i torami zakręcającymi w lewo. Z analizy zdjęcia wynika,że nie było tam nigdzie takiego miejsca poza tą przecinką. Ale to wątpliwa sprawa - przeszedłem tą przecinką w odwrotnym kierunku myśląc, że może będzie łatwiej - guzik prawda. Nie ma tam nic, kompletnie nic, nawet śladu po przecince, czy kawałka nasypu. Teren kompletnie dziewiczy, co jest o tyle dziwne, że na zdjęciu przecinka, i to dość szeroka , jest, a nie ma po niej śladu. Musiało być wszystko wysadzone dokładnie w powietrze, nie znajduję innego wytłumaczenia. Dlaczego gdzie indziej zachowały się przecinki, nasypy, czasem fundamenty, a w tym miejscu nic?
Znalazłem przy drodze płyty betonowe rampy wyładowczej (w sąsiedztwie domów koło jednego niezamieszkałego) i coś w rodzaju dwóch bunkierków przerobionych na piwnice.
Pochodziłem też po lesie po drugiej stronie-jest miejsce, które bardzo przypomina to z rakietą starującą w zimie - takie piaskowe wzgórze w lesie, obok jest duży lej - albo tam coś spadło, albo ludzie wybierali piach.
na razie
napisz do Czecha po ten film
pzdr
grek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-03-25 17:23:00

Tak grek możesz mieć rację. Ja sam zastanawiam się do czego mogły służyć te obiekty, tylko nic mi nie przychodzi do głowy. Może to była wyrzutnia, może nie, ale do czego to służyło? Robiono tam coś co dawało ogromne siły i obciążenia bo te betonowe fundamenty, (czy co to jest) są bardzo masywne. Zresztą sam fakt że nie dali rady tego wysadzić w powietrze. Gdzie były te wszystkie tory kolejowe i miejsca startów to ja już sam się gubię. Fakt że większość jest zachowanych ale jednak niektórych zdjęć nie można zlokalizować. Możliwe że dokładnie zatarto ślady. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na to że Niemcy zniszczyli obiekty związane z V-2, te które służyły do v-1 zostały w całości.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-06 22:41:00

Witam!
Sory że nie odpisałem, nie zaglądałem ostatnio na forum
Co do maskowania bunkrów to niestety nie wiem jak było w Bliznie, czytałem że rzeczywiście była sztuczna wioska, oraz słyszałem że jest tam gdzieś jeszcze budynek z kamuflażem. W Ociece bynkry były maskowane na 100%. Nie wiem czy wszystkie, ale jadąc drogą na przeciwko kościoła w stronę Kochanówki (w stronę domu gościa który robi tralki) po lewej stronie drogi jest mały bunkier , ten miał zbudowany daszek, wymalowane okna na niebiesko, podobno jeszcze w 80 latach byłu widoczne ślady. Na miejscu domu tego gościa od tralek był rodzinny dom mojej mamy więc informacja jest pewna. W najbliższym czasie spróbuje sie jeszcze czegoś dowiedzieć
Zastanawiałem się też nad funkcją bunkrów w Ociece i myślę że oprócz holowania makiet, obronę, spełniały jeszcze inne zadania, np. przecież żołnierze z Heidelager musieli się gdzieś szkolić w zdobywaniu takich bunkrów i może je do tego wykorzystywali.
Ps czy widzieliście ten rozbity bunkier kawał drogi za kościołem w lesie (w stronę Kamionki)? Podobno nasi saperzy znaleźli jakiś niewielki poniemiecki ładunek i go tam zdetonowali, siła wybuchu była taka wielka że wyleciały szyby w całej Ociece i na tym sie skończyło wysadzanie bunkrów... heh heh jak sie to mówi w staropolszczyźnie errare humanum est ;)
Pzdr
kucek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-07 09:27:00

Witam Kucek. Ja też mam poptwierdzenie tego że bunkry w Ociece służyły jako ćwiczebna wioska. Mam wątpliwość co do tej wioski z dykty w Bliźnie. Podobno miały być domy i zabudowania, tylko że ich nie widać na zdjęciu lotniczym. Przypuszczam że jednak było to w Ociece a ktoś Heidelager po prostu przypisał do Blizny. Rzeczytwiście z tego bunkra nie zostało wiele, ale co to miał być za ładunek który wysadzono?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-07 19:38:00

Ja rozmawiałem dawniej z gościem którym był w saperach i mówił iż w latach 60 siatych przywieźli sporą bombę i wsadzili do bunkra koło kościała po wysadzeniu zawalił się strop. I rzeczywiście jest tam taki bunkier na górce koło kościoła co ma rozwalony strop jest to ten drugi bunkier bo trzeci jest około 250 m dalej w lesie !!! Bunkry te były na pewno malowane bo też słyszałem od okoliczynych ludzi !!!!

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-07 21:23:00

witam
właśnie ze nie wiadomo co to był za ładunek, podobno sami nie wiedzieli co zdetonowali.
Co do malowanych bunkrów to większość były maskowane, czy wszystkie tego moja mama nie wie.
Jadąc dalej tą drogą o której pisałem wcześniej po prawej jest bunkier rozwalony, ale podobno był jescze świeży i naszym udało się go rozbić
pzdr
kucek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-07 23:05:00

Możliwe że na terenie Ocieki, Pustkowa były testowane nowe materiały wybuchowe korzystając z istnienia poligonu i zakładów chemicznych. Kiedyś spotkałem się z informacją że Heidelager został utworzony na bazie polskiego przedwojennego poligonu, czy wiadomo coś na temat istnienia przed 1939 poligonu na terenie Pustków-Ocieka?
Korzystając z okazji, jeżeli Grek to przeczyta, to zginął mi Twój telefon, daj znak , zadzwoń. Pięknie wyczyściłeś ten kawałek, trzeba się spotkać i zrobić resztę. Ariks może Ty masz jakiś kontakt z Grekiem? Może Kucek by się z nami wybrał na Bliznę po świętach?
pozdrawiam Jacek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-08 20:15:00

Witam
Nic mi nie jest wiadomo na temat poligonu przed wojną. Znam gościa który za PRL był jakimś kierownikiem w OC na zakładzie w Pustkowie i podobno ma dużo informacji (zdjęć) na temat zakładów. Jest prawdopodobne że może mieli jakąś strzelnicę do testowania amunicji.
Na świętach wybieram się na przejażdżkę po bunkrach. Do Blizny wybrałbym się chętnie, mam duuuużo czasu ale nie mam samochodu :-(
pzdr
kucek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-08 20:27:00

Kucek muszę wyjechać na święta ale po świętach możemy się ugadać, może grek, albo ariks będą się wybierać do Blizny to może byście się ugadali. Jak się wam nie uda to ja po świętach będę miał czas to się jakoś spotkamy.
Jacek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-08 21:49:00

Po swiętach to i ja może się z wami wybiorę do Blizny ale sie jeszcze ugadamy !!!!!!!

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-09 23:50:00

Ja też chciałbym się wybrać do Blizny lub Pustkowa, mam samochod i wykrywacz

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-10 13:59:00

No, nareszcie jakiś kolega z wykrywaczem :)
Miro, bardzo byś się przydał, więc zapraszamy do Blizny.
A jaką trasą byś jechał?
Ponieważ mam mocno ograniczony dostęp do netu, więc trudno mi dziś się konkretnie umawiać, bo już nie zobaczę ewentualnych odpowiedzi. Może zrobimy tak, że kto może, to przyjedzie w ponieeziałek pod sklep tradycyjnie o 9 tej rano, a jeśli nie, to w następną sobotę lub niedzielę. Piszę tak niekonkretnie, bo sam też nie wiem, czy coś mi nie wyskoczy.
Jacku, postaram się do Ciebie zadzwonić, ale kompletnie nie pamiętam, gdzie zapisałem twój numer :)
To może rzucę Ci taki temat: na którejś ze stron internetowych o V2 (nie pamiętam , której - tam, gdzie są zdjęcia pomocniczych pojazdów, procedura przygotowania do startu) są zdjęcia, jak wszystkie te pojazdy stoją na drodze betonowej, ale szerokiej. Aha, zaczyna się tak jakoś, że pokazują zdjęcia z Holandii czy Belgii, te krzyże na drzewach,, jakąś ulicę w mieście, a potem ni stąd ni zowąd ta betonowa droga, która może być z Blizny. TrzebA to zweryfikować z konfiguracją tereny - po mojemy jest to na zakręcie drogi przed square platform - tam było szeroko, co widać na zdjęciu.
To narazka, wesołych świąt wszystkim kolegom życzę,
i do rychłego zobaczenia.
Jarek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-10 14:23:00

Aha, co do zakładów chemicznych w Pustkowie - gdzieś wyczytałem, że zaczęli je budować przed wojną, ale nie wiem, czy skończyli. W czasie wojny była tam komenda obozu, warsztaty, magazyny - tak wynika z planu obozu. Więc wątpię, żeby była prowadzona jakaś produkcja chemiczna. Fakt, kiedyś mi się napisało, że na strzelnicy w Ociece być może testowali jaklieś nowe pociski, ale teraz bym się z tego wycofał. Na pewno była to strzelinca artyleryjska i byś może czołgowa, ale w te pociski to wątpię. Materiały wybuchowe w Bliźnie prawdopodobne (duża ilość hutsów ulokowanych głęboko w lesie, daleko od głównego kopleksu Heidelager}

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-10 14:39:00

witam
Zakłady w Pustkowie powstały w 1939r Zaczęto budowę w 1938 (chyba)

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-10 14:42:00

zapomniałem dopisać że może jakąś produkcję prowadzono bo był w mojej dalszej rodzinie gościu którego sprowadzono do Pustkowa gdzieś z Niemiec, był inżynierem chemikiem. po wojnie został w Polsce
pzdr
kucek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-10 15:27:00

miro !!!! Kopałeś cos w Ociece w tych okopach niemieckich ? W prawdzie są zasypane ale ja bez wykrywacza wykopywałem piękne mauserowskie łuski tak jakby je wczoraj wyżucono jest tam taki torf-piasek do dobrze sie rzeczy zachowują !!

W poniedziałek nie dam rady przyjechać do Blizny może w sobotę ale zgadamy sie jeszcze ok !!

pozdrawiam Wszystkich i życzę Udanych i Wesołych Świąt !!

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-10 20:28:00

Dużą ilość łusek w dobrym stanie wykopałem w Pustkowie, w Ociece kopałem tylko kilka razy i to w rejonie bunkrów, ogólnie teren znam mało.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-11 10:22:00

Witam
Sprawdziłem, teren pod zakłady w Pustkowie wykupiono w sierpniu 1937r. Produkcja ruszyła w kwietniu 1939r.
miro mam nadzieje że to nie Ty zostawiasz taki burd... ups nieporządek w lesie w Pustkowie :-)
kucek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-14 11:19:00

Witam właśnie wróciłem. Z tego co udało mi się dowiedzieć to na zachodzie (szczególnie USA)jest mała ilość materiałow na temat Blizny. To co grek pisze to jest na stronie v2rocket.com. Do końca nie jestem pewny opisów zdjęć na tej stronie, jest tam takie zdjęcie przeładunku v-2 przed magazynem podpisane jako Westewald, z innych źródeł wynika że jest to Blizna. Natomiast amerykańskie zdjęcia lotnicze Blizny z maja 1944 są fenomenalne. Niestety są za duże na forum i niestety tylko dwa i nie ukazują zasadniczej części poligonu w Bliźnie. Mimo to na jednym jest ciekawostka: wojwoj rozpoznał ślady toru lotu v-1, i nie było by w tym nic szczególnego bo o próbach v-1 w Bliźnie było wiadomo, ale na zdjęciu ona leci prawie dokładnie na zachód a nie na wschód jak możnaby się spodziewać. Dodatkowo nic nie wskazuje na to aby była wystrzelona ze znanych wyrzutni v-1 w centrum Blizny. Jest jeszcze możliwość taka że na odcinku 500m zmieniła tor lotu o 180 stopni tylko nie wiem czy jest to prawdopodobne. Myślę że w sobotę można się spotkać w Bliźnie, trzeba się ugadać. Jak grek to przeczytasz to do mnie zadzwoń albo napisz bo zginął mi twój numer telefonu.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-14 12:42:00

Jacek, mnie się tylko wydaje, że to może być V1 w locie podczas długo otwartej migawki(może to ślady wadliwie działającego silnika??) z niczym innym mi sie to nie kojarzy (najbardziej zastanawia mnie ta sekwencyjność plamek), a juz na pewno nie z lejami czy dziurami w ziemi.

pozdr
Wojtek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-14 12:45:00

jeszcze jedno - to zdjęcie jest zbyt dokładne na błedy, przecież tam widac prawie każde drzewo

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-14 14:19:00

Tak wojwoj masz rację przy tej jakości zdjęcia raczej trudno o błędy, możliwe że jest to ślad v-1, tylko mnie zstanawia co innego, czy możliwe jest że używano ruchomych wyrzutni v-1, bo kierunek lotu nie odpowiada kierunkowi opisanych strzelań- azymut 44stopnie. Dodatkowo wydaje się że w tym kierunku nie da się wystrzelić v-1 z Blizny z istniejących stałych wyrzutni, bo są odwrócone w przeciwną stronę. Pozostają możliwości, jak pisałem że pocisk na odcinku 500m dokonał zwrotu o 180stopni, ale nie wiem czy jest to możliwe lub odpalono go z innej wyrzutni-możliwe że ruchomej, tylko dlaczego w tym kierunku?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-14 17:27:00

Mam zapytanie czy adres tej strony co podal jacek v2rocket.com. jest poprawna bo nie mogę jej wyświetlić a chciałem zobaczyć te fotki ????

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-14 18:11:00

http://www.v2rocket.com/ jak nie pójdzie to wpisz w jakąś wyszukiwarkę powinno znaleźć.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-14 18:12:00

strona już mi działa ale nie mogę znajść tych fotek lotniczych o których piszecie dajcie znać gdzie to jest z góry dizęki ?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-14 21:35:00

Wprowadziłem Cię w błąd, fotki lotnicze są w moim posiadaniu, wyślę Ci na priv, tylko nie gwarantuję kiedy bo są duże a mam jakoweś kłopoty ze skrzynką. Będziemy z Markiem w sobotę 17.04.2004 w Bliźnie tradycyjnie o 9 koło sklepu. Trzeba wziąść siekiery, łopaty, taśmy miernicze, jak ktoś ma jakiś wykrywacz, wyślij informację dalej, jeżeli jest ktoś zainteresowany.
pozdrawiam Jacek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-15 12:44:00

witam wszystkich :)
przeczytałem i zadzwonię do Jacka - twój telefon jest w książce telef.
Postaram się być w sobotę, porozdaję te duże zdjęcia (ale z książki - angielskie)
Mam nowy adres mailowy, więc jakby co, to można do mnie pisać - raz w tygodniu jestem w kafeji.
pzdr

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-25 14:15:00

Coś cisza w temacie , i to taka długa...
Więc może napiszę, co zrobiliśmy tydzień temu - odkarczowaliśmy teren wokół fundamentów nieznanego obiektu, wyczyściliśmy wnętrze jednej "stopy". Przy okazji okazało się, że tkwiący wewnątrz obrysu fundamentów betonowy głaz to nie odłamek po wybuchu, ale zniszczona częściowo podstawa jakiegoś słupa - bliźniaczy w stanie nienaruszonym był w ziemi - odkopaliśmy go.
Miro szalał z wykrywaczem, ale trafiliśmy tylo parę łusek, jakąś część od łożyska, tubkę po maści. I po drugiej stronie lasu w miejscu przedwczesnej eksplozji V2 (duży lej w lesie) zadziwiająco dużo aluminiowych częśći z rakiety - nawet trafiały się jakieś "zębatki" lub coś , co je przypominało.
Do Jacka - myślę o tym planie terenu sporządzonym przez AK i zamieszczonym w książce - to jest poważna rewelacja. zamówiłem książkę i doczytam. Plan przedstawia wcale nie teren wyrzutni V1 i V2, tak jakby był on zupełnie nieistotny, natomiast wskazuje na ogrodzoną (!) i silnie strzeżoną część lasu, gdzie jest coś umiejscowione w ziemi, i doprowadzona jest kolejka. Jak będę miał książkę, to znajdę ten fragment. Wydaje mi się , że wszystko to można zlożyć do kupy w logiczną całość.
pzdr

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-25 15:08:00

Witam
Na razie cisza, czekam na materiały z seminarium w Nowym Targu. Był tam odczyt o poligonie w Bliźnie, jak mi się uda to może niedługo będzie coś nowego. Na razie robię spis oibiektów, rysunki i plany. Greku popatrz jeszcze na zdjęcie tych obiektów cośmy je odczyścili, nie chcę Cię zasugerować ale czy ten długi i wąski budynek nie wygląda jak długa lekko nachylona rura zamontowana na budynku? Coś takiego podobno było w Łebie.
Obrys tego obiektu-to wykarczowane ma 25x11.5m, środkiem przez całą długość biegnie ślad fundamentów jakichś ścian działowych tworząc część o szerokości2.5m. Może faktycznie to była jakaś wyrzutnia rurowa?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-25 17:35:00

''w listopadzie i grudniu 1943r.okreg krakow powtarzal w meldunkach wiadomosci ,ze w obozie cwiczen ss w miejscowosci Blizna-Pustkow, opodal Mielca,Niemcy zaostrzyli kontrole.Zwolniono zatrudnionych tam polskich robotnikow.Otoczono czesc obozu dodatkowymi zasiekami z drutow.Zaciagnieto wzmocnione warty, budowano dodatkowe tory kolejowe i rampy.Wybudowano bocznice kolejowa i odnoge szosy z najblizszej stacji Kochankowka do obozu.W obozie ustawiono hangary ,hale warsztatowe i rozbudowano baraki mieszkalne.Przygotowano ladowisko dla lekkich samolotow,a ruch samolotow przybywajacycz z Rzeszy z kazdym dniem sie powiekszal.
Wszelkie urzadzenia w obozie staranie maskowano przed obserwacja z powietrza .Ustawiono 12 dzial przeciwlotniczych 150 mm i 88 mm oraz pewna ilosc karabinow maszynowych a zaloge powiekszono do 650 zolnizy.;;
...;oto na teren obozu przybyly tajemnicze transporty kolejowe .Skladaly sie przewaznie z ladunkow na torach nienaturalnej dlugosci i o specjalnie wzmocnionej budowie...''
Dalej sa opisy polowania AK na czesci rakiet rozbitycz wokolicznycz miejscowosciach.
Jest to fragmet z ksiazki ,,Drogi Cichociemnych ,, przygotowanych przez Kolo Spadochroniarzy Armii Krajowej,wydanej ,Nakladem Katolickiego Osrodka Wydawniczego ,,Veritas,, Londyn 1954

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-25 21:19:00

Tak to rzeczywiście jest prawda co napisałeś koko, czy może trafiłeś gdzieś na plan rozlokowania urządzeń i budynków na terenie poligonu Blizna? Może masz jakiś opis który ułatwiłby rozpoznanie i lokalizację obiektów na terenie poligonu. Może znalazłeś gdzieś opisy typów broni testowanych w Bliźnie (oprócz V-1i V-2).

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-26 12:17:00

Witam
Jacku, czy pisząc o tej rurze masz na myśli V3 "Hochdruckpumpe"? Wojewódzki pisze że jedno takie działo znajdowało się chyba w Międzyzdrojach albo Świnoujsciu (nie pamiętam dokładnie). Natomiast w Łebie testowano V4 "Rheinbote". Była to rakieta czterostopniowa. Poszukałem troche info o tych broniach, żeby można je było porównać z tym co ostatnio badaliśmy (wybrałem najciekawsze, więcej w google :-) ).
V3: http://www.geocities.com/pentagon/2833/wunderwaffen/supergun/v-3/v-3.html
(dodatkowo w google słowo Mimoyecques też daje ciekawe rezultaty)
V4: http://www.eksplorator.os.pl/44.htm

Z tego stanowiska mogły być również odpalane rakiety ziemia-powietrze np. Rheintochter (o ile wogóle to było stanowisko jakiejś broni).
Więcej informacji na temat tych rakiet jest tutaj:
http://encyclopedia.thefreedictionary.com/German%20missiles%20of%20WW2
i tu
http://www.explorate.de/militaria/geheimwaffen/

Jeśli miało by być w tym miejscu zainstalowane działo V3 to wydaje mi się, ze konstrukcja powinna być bardziej solidna, betonowa, a tam są cegły. Jedyne co za tym przemawia to kształt tego budynku. Warto by było zobaczyć zdjęcia tego co zostało w Międzyzdrojach.

Pozdrawiam
Bartek

P.S. Jacku, czy możesz mi podesłać na maila te amerykańskie zdjęcia lotnicze (to angielskie też jeśli masz skan)?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-26 12:44:00

Też witam!

Jacek nie ma na myśli HDP - niechaj wolno mi się zabawić w telepatę :-) - lecz drąży, na podstawie pojawiających się w raportach AK rur i wyrzutni rurowych, temat pokrewny z łebską "Lufą", która nb. łączona jest, nie wiadomo czy słusznie, z osobą von Brauna. Osobiście chyba nie przypisywałbym onemu budynkowi takiej funkcji, ale ja tu odgrywam rolę konstruktywnego sceptyka. :-)
Trzeba bowiem pamiętać, że Niemcy planowali budowę ciężkich pocisków rakietowych dalekiego zasięgu wystrzeliwanych z wyrzutni rurowych, czy raczej dział wielkiego kalibru - choć nic nie wskazuje, aby w jakiejkolwiek postaci się to zmaterializowało.

Co do szkopskich pocisków rakietowych, to niezmiennie polecam także http://net.bialystok.pl/~hess/05_bronrakietowa.htm

Tak na marginesie - HDP vel V-3 potrzebowało przede wszystkim góry, na stoku której możnaby je położyć. Podstawa nie musiała być betonowa, HDP użyte bojowo przeciw Luksemburgowi miały podstawy drewniano-stalowe i dzisiaj nie ma tam żadnych materialnych śladów poza robotami ziemnymi.

Pzdr

Grzesiu

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-26 14:11:00

WWitam
Grzesio rzeczywiście masz rację. Raczej nie wiązałbym stonogi z Blizną. Tam faktycznie nie było warunków do zainstalowania takiego obiektu. Jadnak faktycznie nie daje mi spokoju ta Łebska rura, oraz meldunek o transporcie do Blizny rur stalowych o łącznej długości 48m i szerokości 1,8m. Jest jeszcze jedna sprawa; wszystkie meldunki wskazują na dokładne maskowanie obiektów w Bliźnie. Podejrzewam że na zdjęciu lotniczym nie widać tego co najważniejsze. Kiedyś chyba na forum wowoj zamieścił takie zdjęcia z Blizny gdzie widać jak dokładnie przykryty był siatką maskującą magazyn. W meldunkach jest również takie stwierdzenie że w Bliźnie były wystrzeliwane wda typy rakiet mniejsze i większe (v-2). Zwykle w literaturze jest to tłumaczone że te mniejsze to złe rozpoznanie v-1 lub zła interpretacja krótkich lotów v-2. A może jednak to były jakieś mniejsze rakiety, inne niż v-1 i v-2? Bartek które zdjęcie blizny Ci podesłać?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-26 14:50:00

Jacek - Chodzi mi o te dwa zdjęcia które ostatnio miałeś wydrukowane na A4 (z halą, jeśli masz jeszcze inne to też możesz wysłać) i to ogolne z książki Wojewódzkiego.
Czy możecie napisać coś więcej o tej "lufie" w Łebie, ewentualnie podać jakieś źródła.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-28 10:45:00

"Czy możecie napisać coś więcej o tej "lufie" w Łebie, ewentualnie podać jakieś źródła."


Edmund Kotarski, "Wojenne tajemnice Łeby" - to taki przewodnik plus troche info. Dobrze zrobiony. kawałki "lufy" można dzis oglądać w muzeum "wyrzutnia", bunkier w którym rzekomo była "lufa" stoi do dziś, tyle że ogrodzony, na terenie punktu obserwacyjnego Marynarki Wojennej. Przez płot można obejrzeć... :))

Wojtek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-28 10:59:00

Witam
Wojwoj, co się tyczy Łebskiej lufy to uderzaj do Grzesia. Napisał mi otatnio że była to rura o średnicy do 1,8m i długości ok. 23m zamontowane na dachu budynku, osadzona w bunkrze. Złapałem kontakt na żródła wschodnie (Kijów). Nie jest to nic pewnego ale możliwe że mają coś na temat Blizny z rosyjskiego rozpoznania. Bartek czy byłeś ostatnio w Bliźnie z jakąś grupką, bo jeśli to nie Ty, to ktoś się jeszcze konkretnie zainteresował tematem, więc może wie coś więcej?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-28 11:38:00

Nie, to nie ja.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-30 13:36:00

Rosjanie w Bliźnie.
Może to wiele nie wniesie ale tak dałem dla klimatu.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-30 13:37:00

Myśle że zdjęcia z Blizny by były ciekawe dla wszystkich puki co ja mam takie:
przedstawiaja one wizytę angielskich wojskowych w Bliźnie zdaje sie że to było zaraz po wyzwoleniu tzn zajęciu przez Rosjan.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-30 13:39:00

Następne pokazują rakietę V-2 w Farnborough-czy to nie egzemplarz złożony z częśco z Polski czy ze Szwecji?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-30 13:41:00

Korzystając z okazji chciałbym się zapytać czy ktoś może ma jakieś info na temat poligonu rakietowego w miejsowości Grossendorf (Władysławowo).
Wzmiankę o tym znalazłem w książce Wojewódzkiego.
Szukałem potwerdzenia w innych źródłach ale nic-cisza...
Autor pisze że to było na północ od Gdańska.
Możliwe że autor coś pokręcił i nie chodzi wcale o Władysławowo.
Albo chodziło o rejon jeziora Żarnowieckiego czyli Wierzchucino na Pomorzu.
Pyt:czy ktoś zechciałby się podzielić informacjami jak wie coś więcej.
Pojawiały się różne teorie co do innych miejs prób w Polsce,znane mi są Wierzchucino na Pomorzu w Borach Tucholskich-to tam miano zastosować nowatorską metodę odpalania pocisków V-2 z wagonów platform-wyrzutni na torach kolejowych.Są znane zdjęcia z tych prób patrz fota.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-30 13:42:00

Przypominam (informuję) że zbiornik paliwowy od V-2 jest do obejrzenia w muzeum w Bydgoszczy-podobno jest zmodyfikowany tzn. krótszy :o
Jako ciekawostke wspomnę o innym projekcie odpalania w wynurzeniu ze specjalnego pojemnika transportowego wyrzutni,który miał być holowany w poblize celu za okrętem podwodnym typ XXI.
Ten pojemnik był budowany w stoczni Schihau w Elblągu(Tam też budowano nowy typ Zerstorera-nisczyciela 'Z-coś tam').
Cała operacja nosiła kryptonim 'Kamizelka ratunkowa'(?).Z tego co wiem to pojemnik wpadł w ręce Rosjan.
Pyt :Czy wiadomo czy Rosjanie żeczywiście go zdobyli, pytam dlatego że słuyszałem o ewakuacji kadłuba niedokończonego Zerstorera a ten pojemnik został zostawiony na pastwę wroga...troche dziwne.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-30 13:42:00

...

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-30 13:43:00

...

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-30 13:43:00

Stacja Wierzchucino to tutaj lub okolicy miano odpalać V-2.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-30 13:45:00

Czy to nie Polacy i akcja wydobywania V-2 z Bugu?
Nie wiem tylko kiedy czy w 1944 czy po wojnie dla muzeum lotnictwa w Krakowie-ale obstawaiałbym to drugie...

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-30 16:01:00

@ndrew, nie Wierzchucino tylko Wierzchucin. Była to (jest do dziś) faktycznie stacja tuż obok poligonu "Heidekraut" w Borach Tucholskich, przywożono tu rakiety, potem wagony przetaczano na bocznicę do lasu i przeładowywano na meilerwageny. Stacja, dawniej rzeczywiście Lindenbusch, była w czasie wojny zamknieta, tzn pociągi cywilne tylko przez nią przejeżadżały, bez możliwości zatrzymywania się. Poligon działał od lipca 44 do początku stycznia 45. Stacjonował tu Lehr und Versuchst Abteilung dowodzony przez oberlt. Mosera. Kilkakrotnie zdaje sie odwiedział to miejsce Dornberger nadzorujący program V2 z ramienia WH.
Zbiornik na ciekły tlen jest oczywiście z muzeum z Bydgoszczy i rzeczywiście jest skrócony o połowę. Przywieziono go od mieszkańca pobliskiej wsi Lisiny, stał w szopie, a w czasie wojny niemieccy żołnierzy pilnujący poligonu wykorzystywali go do grzania wody.

teraz ja mam pytanie:
Skąd u licha wiesz, że to zdjęcie z odpalania rakiety z wagonu kolejowego zostało zrobione w Wierzchucinie? Nikt z zyjących świadków nie potwierdza faktu odpalania rakiet z platform kolejowych, jedynie z dwóch miejsc w lesie. Skoro przez stację mogły przejeżdżąć cywilne pociągi, to przeciez nie robiono by prób na oczach świadków. Próby kolejowe przeprowadzano pod koniec wojny w Peenemuende, zdaje się... ja po kształcie drzew nie ptrafię rozpoznac rejonu Polski...
pozdr
Wojtek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-04-30 18:18:00

Witam
@ndrew możesz zdradzić źródło tych zdjęć z Blizny, a chociaż powiedz czy są jakieś inne ukazujące poligon w Bliźnie. To jedno z Anglikami to możliwe że znam podobne miejsce ale mało widać i ciężko rozpoznać. To zdjęcie z człowiekiem robiącym zdjęcie silnikowi to chyba gdzieś widziałem jako z misji Sandersa.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-01 16:54:00

Co do fotki że to Wierzchucin:nie mam pewności że to tutaj na stacji-jeżeli ktoś sie czuje urażony hipotezą przepraszam.

Z tego co ja wiem tio w czasie prób stację zamykano-więc czemu by tam ich nie odpalać nie będę się upierał przy swoim.

Mam planik z rozpoznania AK(lub innego podziemia bo wiem że tam też działał odział spadochroniarzy radzieckich a także polskich) tego poligonu-zamieszcze go wkrótce ale uprzedzam że nie ma najlepszej jakośći.

Chciałem dodać że w okolicy jest taki zakręt torów kolejowych czy to nie można by je odpalać, ale jeszcze raz podkreślam że to hipoteza.
Fotki pochodzą z książki Garlińskiego o V-2-niestety mam tylko te i nie wiem czy jest ich więcej.

Mam prośbę do kolegi który pisał że ma fotki z rozpoznania robionego przez aliantów-czy mógłbyś wysłać mi je na skrzynkę?
Pozdr.
@ndrew

P.S. czy ktoś by był chętny na wyjazd w okolice poligonu 'Heidekraut'-jestem z trójmiasta i do Blizny w najbliższym czasie się nie wybieram.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-04 12:08:00

Andrew, z wyjazdem do HK trochę się spóźniłeś, ale chyba będziemy tam w najblizszym czasie jeszcze raz w czerwcu. daj znac na majla, to będziemy w kontakcie.
nikt nie czuje się urażony hipotezami, tyle tylko że trzeba czegos sie trzymać - a fragmenty publikacji o HK są tak znikome i fragmentami bzdurne, że są kiepskim źródłem info... podobnie kiepskim sa publikacje o Bliźnie, a jakie tam są wpadki, to ci jacek powie... Przeciez ja nie wykluczam, że w HK sprawdzano V2 i platformy kolejowe :) Tyle że miejscowi tego nie widzieli, a opowieści paru z nich juz słyszałem...

Ciekaw jestem planiku poligonu i czekam z niecierpliwością - możesz zdradzic źródło jego pochodzenia?

Wojtek




RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-05 11:30:00

Próby z kolejowymi wyrzutniami V-2 prowadzono w Peenemuende już końcu 1942 roku, ale zostały wstrzymane na korzyść wyrzutni kołowych, korzystniejszych w obliczu działania lotnictwa przeciwnika.
Testy wyrzutni kolejowych rozpoczęto w Peenemuende ponownie w ostatnich miesiącach 1944, na rozkaz Kammlera, i ostatecznie wstrzymano je w styczniu 1945. Tezę Heidekrauta lansuje bodaj Adamczewski.

A co do pływających wyrzutni Pruefstand XII - wg Trojcy budowę ich zlecono stoczni Vulcan w Szczecinie, co - biorąc pod uwagę bliskość Peenemuende - ma ręce i nogi.

Pzdr

Grzesiu

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-05 12:36:00

Witam
Długo mnie nie było ale za to zrobiłem trochę zdjęć w Bliźnie. Muszę je obrobić jakoś bo troszke są za duże (1,5mega sztuka). Fotki lotnicze prześlę na skrzynkę, tylko też są spore. Nie wiem jak to zrobić żeby je tak obciąć żeby weszły na forum bo można zobaczyć jak wyglądają rzeczywiście podstawy pod wyrzutnie v-1 a jak wyglądają pozostałości hali. To tak na marginesie ścisłości wiedzy na temat poligonów v-2 w Polsce. Ciekawe czy jakby nałożył rozlokowanie obiektów w Bliźnie na jakiś szkic HK to można by znaleźć podobieństwa?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-05 13:14:00

Oto ten planik :)-sorry za jakość ale wiecej zrobić się nie da tak jest w książce.Tytuł to konspiracja pomorska ale autora nie pamiętam,napisze następnym razem.

Jeszcze co do wyjazdu to czekam na stosowny kontakt w okolicy czerwca :)

>>>Zaraz będzie coś na deser...

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-05 13:19:00

Podpis moówił:(z mojej pamięci i bez umlautów)'Auf einem truppenubungsplatz in Polen' :o
-czyli na placy cwiczen w Polsce!
Ico mądre głowy gdzie to jest a raczej było Blizna czy gdzięs indziej (Bory?)

Chciałbym zwrócić uwagę na kamuflaż może on pomorze zdatować zdjęcie a potem może miejsce zrobienia tej fotki.
A ha źródło to 'der Spiegel' wydanie specjalne o nalotach na Rzesze- a w nim również dużo fajnych fotek w tym kolorowych.
pozdr.
@ndrew

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-05 13:21:00

...zobaczcie na kamuflaże i ich okres użytkowania

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-05 13:22:00

..ostatnie.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-05 13:51:00

@ndrew trochę ciężko poznać po gałęziach ale ja mam takie zdjęcie z lasu w Bliźnie. Jak masz trochę czasu to możesz poszukać podobieństw. Z tego co już kiedyś ustalaliśmy to po malowaniu jest ciężko utrafić gdzie została odpalona rakieta.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-05 16:32:00

Andrew, plan i ta kolorowa fotka od Ciebie zaczęły mnie intrygować (dzieki) 8-))). ale mam pytanka :)
1. z jaką datą ukazał się wspomniany specjalny numer Szpigla? Ale konkretnie, z miesiącem włącznie.
2.są tam inne fotki z prób z V2 "in Polen"?

z tej fotki mozna wyczytać tylko tyle, że jest zrobiona w lesie :))), rakieta ma chyba prawie przepisowy kamuflaz gezackt, a data to co najmniej pod koniec 43 roku lub później, bo meillerwagen jest malowany na dunkelgelb. no i to , że nie jest to odpalenie operacyjne, a bardziej ćwiczenia/próby - kolesie na fotce niezbyt przejmują się rolą... No i jest to dowód na to, że nie wszystkie lawety kamuflowano :)))
Co do planu to wszystko się zgadza - w miejscu krzyzowania sie lini kolejowych jest wierzchucin, poligon to teren w trójkącie, tyle tylko , że jest nieco popchnięty w prawo. Po prawej jest taki krzywy okrąg, to jezioro Suchom, na połnocy była wieś o tej samej nazwie, która całą wysiedlono. przez teren poligonu biegła jedna szeroka, bita droga.

no i ponowię prośbę: możesz podac datę i numer Szpigla oraz pełen tytuł i autora tej książeczki z której pochodzi plan?

Jacek - podobnieństw HK i HL raczej nie widzę. HL byl o wiele wiekszy i inaczej zorganizowany. Mial większa infrastrukturę.

Wojtek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-05 19:49:00

Wygląda mi na to iż ta kolorowa fotka z V-2 przedstawia to samo co zdjęcia czarno białe wstawione przez Jacka. Porównajcie sobie szczegóły a wyjdzie że chodzi o to samo !! Teren dość specyficzny dla lasu w Bliźnie wiec moze to właśnie tam wykonywane były wszystkie fotografie ???

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-07 11:25:00

Ja również skłaniam się do stwierdzenia, że obie fotki przedstawiają Bliznę.
Zdjęcia Jacka bardzo przypominają mi miejsce, gdzie ostatnio szukaliśmi z miro (na lotniczym zdjęciu opisane jako vertical objects lub unexplained activity).
Zdjęcie kolorowe jest bardzo interesujące.
To miejsce musiało być w głębi lasu, ale z dobrym, szerokim dojazdem i miejscem do manewrowania rakietą w pozycji leżącej - czyli przed postawieniem jej w pionie laweta (meillerwagen) musiała znajdować się w prawo od zdjęcia (a może ukośnie w prawo i w stronę do nas, tak jak ten samochód). Oświetlenie przez słońce wskazuje, że północ znajduje się w głąb zdjęcia (to najbardziej prawdopodobny kierunek, bo wygląda mi to bardziej na rano, niż wieczór).
Na pierwszy rzut oka miejsce przypomina bardzo to, gdzie ostatnio wycinaliśmy drzewka - ale nie widać konstrukcji kratownicowych. Czy stół startowy był jakoś mocowany do podłoża? Być może te 2 słupy w ziemi służyły do jego kotwiczenia?
Na lotniczym zdjęciu angielskim coś podłużnego, łódkowatego w tym miejscu leży ukośnie, jest tego 3 sztuki. Ponadto na początku reversing loop jest ciemny prostokąt, tak jakby tam rozpięta była siatka czy brezent.
Droga dojazdowa do reversing loop była szeroka, obok kolejki mogły jechać tam auta, które zresztą są na zdjęciu.
Ostatnio pochodziłem po hutsach - wyszło mi na to,że te o niewiadomym przeznaczeniu były przystosowane do obsługi transportu kołowego, a nie kolejki.
Co do planu poligonu zrobionego przez AK - niestety jest on bardzo ogólnikowy i zawiera błędy, właściwie jest bezużyteczny dla kogoś, kto nigdy nie był w Blixnie. Jak dla mnie, to daje tylko ogólnikowe pojęcie o rozlokowaniu baterii plot, i to tylko w porównaniu z tym zdjęciem loniczym. Już na samym początku jest duży błąd - że niby droga na poligon i linia kolejowa szła z Ocieki (podczas gdy naprawdę szła z Woli Ocieckiej, to była lewa odnoga tej drogi z planu). Jeżeli popełniono tyle błędów w planie, to należy z dużą ostrożnością podchodzić do meldunków. A może te rury na wagonach(pisał o nich kiedyś Jacek), które przyszły w styczniu ,44 to były fragmenty korpusu rakiet (sekcja środkowa ma bardzo podobne wymiary, jest tylko kilka cm róznicy). Fragmenty aluminiowe("zębatki"), które ostatnio wyszły z ziemi (teraz u Jacka) to prawdopodobnie szczątki pomp turbinowych.
To tyle. Jacku, jak będziesz się wybierał do Blizny, to zadzwoń do mnie (jestem w książce telef.)
pzdr dla wszystkich

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-10 19:47:00

1* Numer Spiegel'a to: 1/2003 'Als Feuer vom Himmel fiel-Der Bomberkrieg gegen die Deutschen'- cały numer w moim posiadaniu.
Niestety ja też 'choruje' na fotki z Polski a szczególnie z okolic Borów ,tylko tę jednę tam znalazłem :) poza tym nic o v-1 i v-2 :(

2* Książeczka to:
Konrad Ciechanowski 'Ruch oporu na Pomorzu Gdańskim 1939-945' wyd:WIH
-jest tam też ciekawy opis działań polskiej partyzantki razem z radzieckimi spadochroniarzami na terenie Borów.Mogę wam to wysłać na maila jako plik.txt ale musicie poczekać aż to wklepie chyba że surowe skany.
A ha ten planik poligonu patrząc na wydawnictwo pewnie też jest z WIH-u.
Czy ktoś dysponuje tą książeczką A.Glassa z wyd.Mirage o v-1 i v-2? Może tam są jakies ciekawe materiały.
Sugeruje zapolować na książki
-J.Prażmowski 'Próby z V-1 na ziemiach polskich' WPH (Wojskowy Przegąd historyczny) 1981 nr2
-J.Przymanowski 'Ściśle jawne' warszawa 1974

O co chodziło z tą rakietą wydobytą przez naszych saperów z jeziora Święte.
Czy to nie jest gdzięs w pobliżu HK?
Mam przed sobą artykuł z 'Odkrywcy'nr 6 (23)z 2000r a w nim autor L.Kotarski pisze że rakietę wydobyto z jez.Święte na terenie gminy Lniano w dawnym woj.Bydgoskim.
Tu Lniano tam Lniano czy to nie to samo??? Nie mogę jednak na mojej mapie znaleść tego jeziora może mam niezbyt dokładną.
Nie wiem czy to nie był jeden poligon i może też zrzucano tam pociski ziemia- powietrze,ziemia-ziemia do tego jeziora.
(Tak było z Łebą gdzie oprócz rakiet Rheintochter Rheinbote Feurlillie i pewnie innych dokonywano zrzutów pocisków kierowanych w tym samonaprowadzanych na wiązkę radaru oraz testowano tam bomby 'skaczące' Kurt).
W sumie to nie wiadomo co ta za pocisk-na katiusze też mi nie wygląda- z tyłu wyraźnie widać dyszę.



P.S. Panowie jak już się bawimy w analizę zdjęć to niech nad nami czuwa dobry duch p.Constance Babington Smith (+)

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-10 19:48:00

Oto ta rakieta (pocisk?)

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-10 19:49:00

Heidekraut+?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-10 22:03:00

Witam
andrew nie nerwowo ja tez poszukuję wszelkich informacji dostępnych na temat broni V. Pomału, pytaj co potrzebujesz, co mamy to damy. Pokaż coś więcej, napisz czym się interesujesz. Można się zastanowić
pozdrawiam Jacek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-11 07:49:00

Andrew ja posiadam tą książkę z Mirage "Wywiad AK w walce z V-1,V-2". Można nabyć jednak nie spodziewaj się za wiele. Jest kopia raportu AK w sprawie broni V, schemat wywiadu AK, ładne wzory malowań kilka zdjęć. Nie wim jak treści w innych rozdziałach ale w tym dotyczącym Blizny są błędy. Wygląda na to że większość jest przepisana bez zasadniczych własnych badań. Co więcej podejrzewam że autorzy nawet nie byli na opisywanych poligonach (założyłem taki wątek o błędach w literaturze). Co się tyczy HK to nękaj Wojwoja on w tym siedzi dobrze.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-11 09:19:00

Dzieki, za odpowiedź, Andrew.

Andrew, jesli masz mozliwośc poskanowania czytelnie tego opisu dot. działań AK w rejonie poligonu, to poproszę, skany wystarczą. :)

Lniano o którym piszesz, to to własnie Lniano z mapki:)) jeziora Świętego nie znajdziesz na mapie ( to tak apropos błędów literackich) bo to miejscowa, "ludowa", nazwa jeziora Błądzimskiego, to ten akwen na wschód od miejscowości Bładzim - widać je na twoim skanie.
Co do wydobytych tam pocisków nie mam pelnych informacji, wiem jednak, że jeden z tych pocisków na pewno był ruską rakietą, b. podobna do germańskiej, Grzesio pamieta nazwę bo to on ją zidentyfikował na podstawie o wiele lepszego zdjęcia. tyle tylko, że nie pamietam, czy to pocisk wydobyty w tym samym czasie co te na fotce zamieszczonej przez ciebie :(
Co do Borów jeszcze, warto pamietać, że na początku działania tego poligony wystrzeliwano tam Rheinboty, podobno, bo nie ma potwierdzeń. Potem poligon z wynalazkami Rheinmetalla został przeniesiony do Drogosławia (Waldheim) nieco na południe od Bydgoszczy, bo Rheinboty miały o wiele mniejszy zasięg niz V2. Z Drogosławia jest troche zdjęć, rozdział na ten temat poświęcił Kotarski w "Wojennych tajemnicach Łeby" ale dla mnie ta jego literatura jest nieco tajemnicza.... Fotki sa w któryms z numerów "After the battle" w całości poświęconemu broniom V3 i V4.

Wojtek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-11 09:25:00

Andrew - Kotarski sporo namieszał z tym Świętym, ale, co stwierdzić trzeba, technicznie jest kompletnym dyletantem (np. passus z jego książki o sterowaniu Rheintochter za pomocą traserów), dołożył się także do tego oberautorytet eksploratorski w osobie Antkowiaka, który zadekretował (przepraszam, zadogmatował), że to pocisk Nebelwerfera, sądząc z podanej masy - 28 cm Wk Spr miał na myśli.
Tymczasem nie ma tu żadnej sensacji ani tajemnicy, saperzy wyłowili szczątki dwóch ruskich M-31, widoczny na zdjęciu pocisk bez osłony dyszy z usterzeniem i w miarę kompletny silnik drugiego razem ze statecznikami. Czyli jednak katiusze. :-)

Pzdr

Grzesiu

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-11 10:58:00

Wojwoj czy te Rheinboty które podobno były wystrzeliwane w HK to była część działań przeniesiona z Blizny czy to było rozpoczęte właśnie w HK?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-11 11:04:00

Panowie ćwiczenia dla oczu: co to za obiekty widać koło pętli?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-11 12:02:00

Jeszcze jedna zagadka co to za obiekt w centrum?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-11 12:26:00

Nie do mnie pytanie, ale trudno. Rheinbote w ogóle nie był odpalany w HL, bo Rheinmetall miał własny poligon w Łebie, ponadto Rheinbote cokolwiek późno został dopracowany. Ograniczone próby polowe i balistyczne Rheinbote prowadzono w HK dopiero w grudniu 1944.

Pzdr

Grzesiu

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-11 12:54:00

No to szkoda bo już myślałem że to mogły być te małe rakiety o których meldowali zwiadowcy.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-11 13:57:00

Tak sobie cały czas myślę czy Blizna to był bardziej poligon V-2 czy V-1. Jakoś tak ciągle wiąże się go z v-2 ale przecież od razu wykonano instalacje wyrzutni v-1 i rozpoczęto próby równolegle z v-2.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-05-12 13:07:00

Tu ciekawy myśle link o v-2:
http://ablecd.wz.cz/darkside/view.php?cisloclanku=2004032501

Szukałem na Britishpath'ie i tam są fajne fotki zdobytego transportu kolejowego v-2 i nie tylko.
Pozdr.
@ndrew

RE:Polowy montaż V-2?
2004-06-21 13:38:00

Witam
Do czego mogły służyć podziemne zbiorniki, prawdopodobnie trzy, na terenie Blizny? Czy na terenie Penemunde były jakieś podziemne zbiorniki?

RE:Polowy montaż V-2?
2004-07-05 11:41:00

Proszę o więcej.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-07-05 14:18:00

Witam Katani, więcej ale w którym temacie?
Jacek

RE:Polowy montaż V-2?
2004-07-05 15:00:00

Szanowny Jacki1
bardzo ciekawy temat z V-2, tej wersji chciałbym się trzymać, przenikliwość Szanownego Jacka1 jest ok, jak była by nowa wiadomość w tej materii proszę się podzielić z nami.
Pozdrawiam.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-07-05 16:00:00

Witam
Wiadomości jest dużo więcej ale niestety wymagają potwierdzenia co czasami jest trudne. Zastanawia mnie sprawa tych studzienek. Opisy sa podobne ale można spotkać się z różnym zastosowaniem; w jednym przypadku do przechowywania cieczy w innym są to silosy rurowych wyrzutni. Autor artykułu w Gościńcu z 1984 twierdzi że znalazł ślady takiej studzienki w Bliźnie. We wskazanym przez niego miejscu ja nie znalazłem nic , ale z ziemi w tym miejscu wyorało się sporo gruzu betonowego i ceglanego. Zastanawiające jest jak przechowywano w Bliźnie głowice bojowe. Trochę wydaje się wątpliwe aby głowice, ok. tony materiału wybuchowego każda, leżały na ziemi bez zabezpieczenia. Takich pytań jest więcej ale mało odpowiedzi.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-07-13 11:27:00

Jacku, czy w Bliźnie były aby głowice bojowe? teoretycznie tak, bo niby te hutsy w lesie... Ale strzelania z Blizny były o ile nie doświadczalne, to ćwiczebne?
Wczoraj byłem w Bliźnie na wypadzie z wujkiem z Gdańska, tym, który w czasie wojny budował ringi w Pustkowie. Teraz siedzi w domu i doszkala się teoretycznie z Wojewódzkiego :)))

RE:Polowy montaż V-2?
2004-07-13 12:22:00

Witam
Nie mam pewności ale raczej używano głowic bojowych. Blizna i Sarnaki dawały znakomite możliwości sprawdzenia po raz pierwszy jakich faktycznie może dokonać zniszczeń v-2 uzbrojona w klasyczny ładunek wybuchowy. Nigdzie nie ma żadnych informacji ale ciekawe czy Niemcy nie próbowali sprawdzać jakie możliwości daje broń v w przenoszeniu ładunków chemicznych i bakteriologicznych. Mając na uwadze że prowadzili sporo doświadczeń na ludziach, trudno uwierzyć że nie testowali możliwości przenoszenia wszystkich dostępnych typów ładunków przy pomocy v oraz ich skuteczności w terenie.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-07-13 14:42:00

Na pewno wystrzelono pewną liczbę rakiet "ostrych" chociażby w celu przetestowania głowic bojowych, zapalników, wszystkich procedur uzbrajania itp. Najprawdopodobniej jednak większość rakiet strzelono z głowicą ćwiczebną.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-07-13 22:32:00

Powstaje jeszcze jedno pytanie; kiedy odważyli się po raz pierwszy zamontować głowicę bojową? W pierwszym etapie doświadczeń w Bliźnie większość wybuchało zaraz po starcie lub w małej odległości od wyrzutni. Dawało to duże ryzyko, tym bardziej że starty obserwowano z odległości ok. 80 metrów. Jest jeszcze jedna mozliwośc że głowice bojowe były używane podczas startów z dalekich pól startowych, natomiast głowice ćwiczebne były montowane do rakiet wystrzeliwanych z centrum poligonu.

RE:Polowy montaż V-2?
2004-07-14 23:19:00

Witam bywalców wątku.
Pytanie: Jaki był cel (w co chcieli trafiać) Strzelania z Blizny, czyli - czy dolina Bugu (okolice Sarnak) była celem, czy miejscem przypadkowych upadków?
pozdr

RE:Polowy montaż V-2?
2004-07-15 10:00:00

Witam
w Sarnakach była strzelnica, czyli miejsce w które teoretycznie miały trafiać pociski. Jadnak celność v-2 to było ok. 2km. Czasami trafiały się całkowicie zbłądzone rakiety które obierały zupełnie przypadkowe kierunki. Jednak ta, wydawałoby się żadna celność była wystarczająca, ponieważ v-2 raczej była planowana jako nośnik broni masowego rażenia. Natomiast jej użycie z głowicą konwencjonalną to raczej pokaz możliwości samej rakiety oraz zapowiedź sposobów jej zastosowania.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-06 18:12:00

Witam, odświeżam temat, bo wczoraj na regionalnej trójce pojawił się program o Bliźnie. Niestety nie oglądałem od początku, bo trafiłem na niego przypadkowo. Program robiła telewizja lubelska, w ramach cyklu "Było, nie minęło". Taki telewizyjny "Odkrywca", ale widziałem 1-szy raz.
Otóż w programie oprócz znanych faktów i zdjęć znalazło się parę rzeczy dla mnie nowych. Kilka zdjęć wojennych - przedstawiające kratery po przedwczesnych eksplozjach rakiet na terenie poligonu razem z ludźmi zbierającymi szczątki tychże rakiet. Jeden krater skonfrontowany ze stanem obecnym - ale nie ten, przy którym byliśmy, bo nie ze śmieciami, tylko zalany wodą. Jedno arcyciekawe zdjęcie - pojawia się dosłownie przez sekundę, więc może się mylę, ale jest na nim rakieta na lorze, ale raczej wąskotorowej, i wyjeżdża z hutsu ukrytego w lesie. Gdyby tak było, to byłoby to jedyne znane mi zdjęcie hutsu z Blizny. Najciekawsze na końcu. Redaktor robi wizję lokalną w terenie, rozmawia z autochtonką, a na końcu przedstawia "dowódcę oddziału AK działającego na terenie poligonu, porucznika , pana Aleksandra nazwiska nie pamiętam. Pan twierdzi, że był świadkiem upadku rakiety w okoliczne bagno, po czym redaktor lokalizuje to miejsce za pomocą wykrywacza (ściemnia, że w tamtym roku).Aha, rakieta w czasie lotu przełamała się wpół, do bagna wpadła płonąca część, czyli raczej tylna z silnikiem. W czasie tego wstępnego rozpoznania znajdują kilka części od sterowania radiowego, czyli pochodziły chyba bardziej z przedniej części rakiety? No i ten silnik. czy ta rakieta rzeczywiście jest w tym bagnie, bo daje duży, rozległy sygnał, a przy sondowaniu tyczką daje odgłos. Mam pytanie do Jacka, czy słyszał coś o tej historii, i czy zna tego porucznika Olka?
pzdr
grek

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-06 18:33:00

Witam
Nie niestety nie znam por. Olka. Całkiem mozliwe, że gdzieś tam leży duży kawałek v-2. Co jakiś czas słyszy się, że gdzieś tam znaleźli następne szczątki. Ja jednak w okolicy Blizny zalecam ostrożność, ponieważ w wielu kraterach po v-2 przez wiele lat saperzy składowali niewybuchy. Najlepszym dowodem jest sprawa sprzed kilku lat, gdzie to prawie na wierzchu leżało badajże trzy lotnicze bomby, nawet to znalezisko namierzył chyba Ariks. Nie oglądałem tego programu i nie jestem w stanie stwierdzić gdzie znajduje się to bagno z rakietą. Nie wiem jakie zdjęcie pokazywali w telewizji, ale może podobne do tego które wstawiłem.

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-06 19:44:00

Zdjęcie prawdopodobnie było te, choć nie jestem pewny na 100%, bo widziałem bardzo krótko. Program był kręcony bardzo niedawno, sądząc po stanie roślinności.

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-07 17:49:00

Bardzo fajna była u Olka ta motyka do kopania kartofli (wykonana z materiałów ery kosmicznej).
B. ciekawy program. Długo trwa już ta seria?

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-07 19:09:00

Nie mam pojęcia ile trwa, nie widziałem motyki, ale widziałem koszyk do noszenia drewna z aluminiowego zbiornika z V-2, a podobno dobrze sprawdzały się też łyżki, koła zębate i łańcuchy posowały do rowerów.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-08 17:10:00

No faktycznie, heh, motyka była pokazana z typowym komentarzem redaktorka "dobra, niemiecka stal nierdzewna", he, he ;) Trochę zastanawia mnie to bagnisko czy rozlewisko, przecież tam są wszędzie piaski. Z animacji pokazanej w programie wynika, że nie jest to głęboko w lesie, raczej na skraju. Chyba że w grę wchodzą np. Niwiska, a nie Blizna, co tłumaczyłoby nieznajomość Olka w Bliźnie (zakładam, że mieszkańców jest na tyle mało, że Jacek ich wszystkich zna). Jednym większym ciekiem wodnym w Bliźnie jest ta Ligejska Rzeczka.

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-08 21:57:00

Witam
Ja nistety zakładam, że jest to jedna wielka bzdura. Pana Olka zapraszam razem z redktorem na spotkanie. Niestety telewizja potrzebuje tematów do zapełnienia czasu i robią takie bzdury.

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-08 22:13:00

Fajnie ze temat powrócił ! Szkoda ze nie oglądałem tego programu ale moze kiedys będzie powtarzany ? Być moze ze gdzies w okolicach Blizny jest jakas większa częśc V-2 to jest mozliwe ale jezeli juz to tylko faktycznie tereny bagienne bo tylko z tamtąd niemcny mogli nic nie wyciągnąć. Co do tych bomb lotniczych to tak m.in ja to odkryłem były tam trzy bomby lotnicze plus kilka zasypanych mam ich zdjecia. Bedąc w wakacje w Bliźnie słyszałem ze w innym miejscu mozna bez problemu znajsc inne niewypały co mnie przeraza bo ludzie biora je i wydłubują proch !!!! Teren ten nadal jest niebezpieczny !

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-09 10:29:00

Witam
Zawsze jestem sceptyczny jeżeli słyszę o takich rzeczach: namierzyli, znaleźli, ale nie wykopali, ale wiedzą co tam jest. Przecież jeżeli faktycznie coś znaleźli, to wystarczy dwóch chłopów z łopatą , godzinę kopania i mamy v-2 na wierzchu. A tak to robią się domysły i dalej nie wiadomo co tanm jest, czy jest?

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-09 16:22:00

No właśnie nie wykopali dlatego, że to jest trudny teren. Trudno tam w ogóle dojść, więc p. Olek nawet się nie fatygował osobiście, bo jest w podeszłym wieku. Wszystko zalane wodą, z której sterczy trawa i krzaki. Łopaty raczej na nic się nie zdadzą. Tak czy inaczej, całą sprawę odłożyli do przyszłego roku (do wiosny?).

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-09 17:48:00

Witam, to wszystko jakoś nie trzyma się kupy. Jeżeli jest to gdzieś w okolicy Blizny, to wątpię żeby Niemcy nie zabrali tak dużego fragmentu v-2. Jeżeli spadła kilka kilometrów od poligonu to napewno wiedzieli gdzie, tym bardziej, że starty były obserwowane z samolotu. Jeżeli P. Olek dał rady zobaczyć i znaleźć resztki rakiety, to dlaczego nie zrobili tego Niemcy, którzy mieli specjalne jednostki do poszukiwań? Nie mogę skojarzyć tego Olka, może nie Olek tylko Julek? W bliźnie mieszka już chyba tylko die osoby , które pamiętają tamte czasy. Co się tyczy bagien to faktycznie w okolicy Blizny jest tego sporo, ciekawe w której części Blizny (bądź okolicy) jest to miejsce? Może faktycznie coś tam jest.

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-09 18:09:00

Też nad tym myślałem, no bo podobno to gdzieś blisko, a więc w zasięgu Niemców. Ja to sobie tłumaczę tak: rakieta przełamała się w powietrzu, tył z silnikiem spadł do bagna. Przednia część z głowicą kontynuowała lot poziomy i spadła gdzieś dalej robiąc krater od wybuchu. Tak było pokazane na tej animacji, nie wiem, na ile to realne. No a Niemcy pozbierali te resztki z krateru, i w całym tym złomie nie zauważyli braków.
BTW, to skąd pochodzi to ostatnie zdjęcie?

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-09 18:23:00

No raczej ciężko nie zauważyć, że brakuje kawałka co ma 5 metrów. Już bardziej możliwe, że doszli do wniosku, że reszta eksplodowała,ale też raczej by szukali tego co zostało. Bardzo interesowały ich resztki po wybuchu, bo mogli sprawdzić co było wadliwe. Uważam, że to był główny powód poszukiwania szczątków rakiet.Chyba, że jest to właśnie przód i okazało się, że w bagnie leży sama głowica, jeżeli to była ćwiczebna, wypełniona betonem to faktycznie nie było co szukać. Jest jeszcze taka możliwość, że jest to faktycznie tak trudny teren,że nie było sposobu odkopać i wyjąć tego co tam wpadło. Nie pamiętam od kogo dostałem to zdjęcie, ale przypuszczam, że albo od Tracyego albo od Jirzego.

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-09 18:27:00

A widziałeś takie z Blizny?

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-09 19:16:00

O, też super ciekawe zdjęcie. To chyba to miejsce niedaleko hali montażowej - tory w lewo skręcają do tego czegoś naszego i na hutsy. W prawo widoczna brama od drogi na stanowiska startowe. Po lewej stronie torów droga główna, tory kolejowe po prawej stronie, niewidoczne na zdjęciu. No i ta zwrotnica - dokładnie taka sama, jaką mam w domu :)
Nawet tak jakby było widać to rozwidlenie dróg koło transformatora.
Jak masz coś jeszcze, Jacku, to pochwal się !

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-09 19:48:00

Co do tych szczątków po wybuchu - to trudno powiedzieć. Nie wiemy, co zazwyczaj zachowywało się po upadku rakiety, i czy niektóre części mogły ulegać doszczętnemu spaleniu czy unicestwieniu. Fakt, silnik ma najsolidniejszy korpus, ale był też narażony na czynniki niszczące (ciśnienie czy temperatura). W tym przypadku silnik mógł nie spłonąć, bo wpadł do wody (a palił się na pewno, Olek wspominał o tym).Co do motywów poszukiwań, to oczywiście, były i te naukowe, ale też i czysto wojskowe. Broń była super tajna, i starano się dochować tej tajemnicy (ze skutkiem dosyć miernym zresztą).

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-09 20:06:00

To coś betonowego, co oczyściliśmy to na 99% fundament wieży serwisowej. Niestety wydaje mi się,że zdjęcie jest zrobione gdzie indziej, sam nie wiem gdzie. Zobacz na innym ujęciu ta brama to początek takiej długiej przecinki na końcu której jest jakiś magazyn. Na boki odchodzą kolejne tory.

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-09 20:07:00

Brama jest w tle.

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-09 20:09:00

A tu widać koniec przecinki i ładnie zamaskowany siatką magazyn.

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-09 20:10:00

A tu widać odchodzący w prawo następny tor.

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-10 18:03:00

Jacku, to, że bramy na zdjęciach wyglądają tak samo, to nie znaczy, że są to te same bramy, tylko, że były budowane wg jednego wzoru, np. przez tą samą firmę. Skąd wiesz, że na końcu tej przecinki jest właśnie TEN zamaskowany magazyn? Przecież do tych hutsów prowadziła wąziuteńka przecinka, na której mieścił się tylko wąski tor. Przed samym magazynem wcale się nie rozszerzała, w terenie jest to widoczne do dzisiaj. A na zdjęciu mamy jakiś samochód z lewej strony, tudzież placyk z jakimś dziwnym czwórnogiem.
Wg mnie zdjęcie przedstawia zamaskowane "coś", przyjmijmy, że podstawę wieży montażowej. Wąski tor dochodzi do samych drzwi (widać ograniczniki), a auto stoi na pętli, na co wskazuje jego ustawienie lekko pod skosem. No i obok toru jest na tyle miejsca, że auto może przejechać. Jak przyszło co do czego, to siatkę zdejmowano, i rakietę stawiano do pionu - nad siatką widać coś pod skosem, jakby ramię dźwigu.
Śmiało to wykombinowałem, co? :)
Aha, na tym ostatnim zdjęciu jest ten zakręt drogi i torów w pobliżu hali montażowej i drugiego reversing loopu, miałeś zdjęcie lotnicze pokazujące ten sam fragment. Można by jeszcze przeanalizować, w którą stronę odchodzą tory, gdzie są jakie rozjazdy, np na drugim zdjęciu z bramą tor skręca w prawo, ale prawdopodobnie nie wjeżdża do bramy, bo nic tam nie widać, poza tym musiała by być zwrotnica przed zakrętem (czyli ta wajcha, a jakoś jej tam nie widzę).
Pozdrawiam
PS. Przepraszam , że odpisuję z opóźnieniem, ale ostatnio mam dostęp do komputera w godz. 16 - 20.

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-10 21:20:00

Tak, faktycznie śmoiało sobie poczynałeś, ale zmusiłeś mnie żeby znowu przyglądnąć się tym zdjęciom. Pierwsza sprawa: to są kadry z jednego filmu, ukazującego jakieś roboty przy V-2 w Bliźnie, dlatego mije stwierdzenie,że jest to cały czas ten sam tor (za wyjątkiem zdjęcia drugiego z rakietą w lesie). Lokalizacja nastręcza pewnych trudności, ja jednak jestem za teorią,że jest to strefa magazynowa, ta dalsza z rozjazdami, lub jakaś zupełnie inna przecinka. Niestety do wieży serwisowej nie prowadziła kolejka, rakieta dowożona była raczej na lawecie. Raczej na zdjęciu to nie jest wieża, miała ona ok. 14m wysokości a tamte obiekty nie wyglądają na tak wysokie. Raczej jest to faktycznie jakiś magazyn. Przecinka nie może prowadzić do wieży, bo widać za bramą duża, otwartą przestrzeń, a naprzeciwko drogi od wieży jak pamiętasz w Bliźnie jest gęsty las. Następna sprawa to brama, nie mogę tego zrozumieć:po co brama na terenie tajnego poligonu. Raczej uważam, że jest to takie miejsce, gdzie linia kolejki, z jakichś powodów musiała wyjść na zewnątrz, poza teren poligonu. Myślę, że da się zlokalizować te miejsca, ale niestety Jirzy nie chce przesłac mi filmu i mogę tylko się domyślać. Czy słyszałeś coś o miesięczniku (?)eksplorator, bo podobno miał tam być artykuł o Bliźnie?
jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-13 17:56:00

Rzeczywiście, wieża musiała być wysoka. Pomyślałem jednak, że była częściowo demontowalna. Jej górna część to mogły być jakieś pomosty z segmentów, itp. To by tłumaczyło, dlaczego na tym dużym zdjęciu lotniczym nie widać w tym miejscu obiektu o takiej skali wysokości, który dawałby duży cień. Bo np. inne budunki są dobrze rozpoznawalne. Naprzeciwko drogi do wieży teraz jest rzeczywiście las, ale wtedy go tam nie było. Zapomnieliśmy sobie o tej betonowej płycie pomiędzy drzewami, właściwie to należałoby ustalić jej zasięg, odkopać ją. Są ślady jakby po kolejce, która przewija się na drugą stronę, być może skręca w lewo. A parę metrów dalej jest już szeroka przecinka leśna.
Jeśli chodzi o bramy na terenie poligonu, to nic dziwnego. Na pewno ze względów bezpieczeństwa poligon był podzielony na wewnętrzne strefy. To jest stosowane do dzisiaj na terenie niektórych jednostek wojskowych czy ważnych obiektów. A chodzi o to, żeby personel niekoniecznie miał dostęp do każdego miejsca wewnątrz strefy, tudzież nie plątał się niepotrzebnie np. w czasie wolnym od służby. No i w Bliźnie sam wymieniłeś takie strefy: magazynowa, startowa, warsztatowa, koszarowa, przeładunkowa...
Co do filmu- wspominałeś coś o nim, pamiętam. Mogą być na nim różne ujęcia różnych obiektów, więc zbytnio nie przywiązywałbym tych zdjęć do jednego miejsca. O miesięczniku niestety nie słyszałem. Spróbuj coś poszukać na wyszukiwarkach w sieci.
pzdr

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-13 19:55:00

Witam . We wczesnych latach 90-tych ,jako że mieszkałem niedaleko , kilkukrotnie bywałem w samej Bliźnie jak i okolicach (Sadykierz - bunkry , Ocieka). Pamietam , że jadąc od strony Woli Ocieckiej w kierunku Blizny , kilkaset metrów przed Blizną , betonową drogę przecinały pod dużym skosem tory kolejki wąskotorowej . O ile wówczas były one zachowane w samej drodze , o tyle w lesie po obu stronach drogi były już zdemontowane i nie było można domyślić się dalszego ich przebiegu , nawet bo ,,ułożeniu,, drzewostanu . Parę lat później droga ta została pokryta od strony Blizny asfaltem . Oczywiście posiadam jakieś zdjęcia , które wtedy zrobiłem .
Co się tyczy większych zbiorników wodnych w okolicy to przy wschodniej granicy lasu Blizny było jakieś wyrobisko wypełnione wodą , chociaż bardziej wyglądało na współczesne . Z informacji zasłyszanych i przeczytanych wiem , że część rakiet spadała w okolicy Niwisk a okoliczny teren i ten bliższy samej Bliźnie był naznaczony sporymi lejami , które są uwzględnione na współczesnej mapie wojskowej obejmujacej ten teren .
Może to co napisałem nie wnosi wiele do Waszej dyskusji , niemniej gdyby ktoś miał jakieś pytania ...może sobie coś jeszcze przypomnę :-)

pzdr, vaz

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-13 20:04:00

Tak, pamiętam również te tory w drodze. Jednak tak na moje wyczucie to jest w połowie drogi z Woli ocieckiej do Blizny, na zakręcie, czyli jakieś 2-3km przed Blizną. Tory te prowadziły do tartaku, wożono nimi drzewo. w samej Bliźnie tez były takie tory w drodze, jednak te używane były do przewozu rakiet. Ciężko tak bez jakichś bliższych informacji wsklazać który dołek może zawierać resztki rakiety. okolica Blizny to całe mnóstwo bagien i dołków.

RE: Polowy montaż V-2?
2004-12-13 20:14:00

czyli nic nowego nie wniosłem do tematu :-)

RE: Polowy montaż V-2?
2005-02-18 13:10:00

Właśnie sprawdziłem stronę v2rocket.com - jest do kupienia film na DVD, w którym m. in. instruktażowy film z Blizny. Całość DVD 1g 40 min, film niemy, w większości czarno-biały. kosztuje z wysyłką 28 dolarów. Może się jakoś złożymy? Myślę o Jacku, Marku, może Ariksie? To wyjdze po parę zł na łebka. Tylko 2 małe problemy - DVD ma format NTSC, więc nie wiem, czy to się da otworzyć, a po drugo jak im zapłacić?
podaję linka na stronę:
http://www.v2rocket.com/DVD/DVD.html

RE: Polowy montaż V-2?
2005-02-18 14:08:00

Nie wiem, jak jest z odtwarzaniem DVD-R w formacie NTSC?! Jeśli chodzi o zwykłe VHS to wiele cokolwiek lepszych magnetowidów robionych na Europę potrafi odtwarzać NTSC - może z DVD też nie ma problemu?

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2005-02-18 17:00:00

Jak sobie poradzicie z konwersją to chętnie się złoże
-na klasyke nie będe żałował :)

Pzdr.
@ndrew

RE: Polowy montaż V-2?
2005-02-18 21:56:00

Hm, na stronie uwzględniona jest tylko płatność za pośrednictwem PayPal, który to system nie obejmuje Polski. Ewentualnie kartą kredytową, ale też z listy krajów, w której nie ma Polski. Albo trzeba będzie do nich napisać, aby podali jakiś adres, na który będzie można wysłać kasę przez np. Western Union, albo poprosić o pomoc w kupnie kogoś mieszkającego w USA.
Co do tego NTSC, to pisze jak byk, że nowsze odtwarzacze powinny otwierać bez problemu. To tyle z mojego wstępnego rozeznania.

RE: Polowy montaż V-2?
2005-02-18 23:09:00

DVD latwo na divxa przerobic, ktory z kolei bez problemu na kazdym compie sie odtworzy

RE: Polowy montaż V-2?
2005-02-19 17:43:00

Witam
Napiszcie do T. Dungana na maila, poda wam adres na który wyslecie pieniądze za kasete. Nie robi z tym większych problemów.

RE: Polowy montaż V-2?
2005-02-20 08:35:00

Już to zrobiłem wczoraj. Na razie sprawę trzeba odłożyć, bo Tracy ma chorą żonę w szpitalu. Napisał, że się odezwie.

RE: Polowy montaż V-2?
2005-07-15 23:21:00

Witam

Widzieliście tą kolorową fotkę V-2 z ostaniej 'Polityki'?
podpisana jest /Rakieta V-2 napoligonie w Buznem(?) 1944/
->czyżby Blizna

Może Niemcy przekręcili nazwę i tak to przepisali dziennikarze piszący artykuł...

Pzdr.
@ndrew

RE: Polowy montaż V-2?
2005-07-18 12:36:00

Ta fotka pochodzi z serii wykonanej przez znanego niemieckiego fotografa ;) raczej bez wątpliwości można określic miejsce jako Blizna - swoja droga kupcie tę "Polityke", bo ta kolorowa fotka to rarytas, szkoda, że taka mała :)

btw- jacek, grek - dyskutujecie nt. wyglądu wieży. W Japonii wydano książeczkę (seria Galileo, wydawca ten sam co Grund Power) z tajnymi broniami. Na jednej z fotek poświęconych V2 jest wieża, której nie mogę umiejscowić w Peenemuende - wysoka, na górze z boku ma coś w rodzaju b. długiego pomostu. Tylko nie każcie mi tłumaczyć podpisu pod tym obrazkiem :)

RE: Polowy montaż V-2?
2005-07-18 13:14:00

...Tylko nie każcie mi tłumaczyć podpisu pod tym obrazkiem :)...

gdyby sie dało w postaci pliku textowego to można tu ale nie sadze aby Wojowj mógł przepisać z książki. ;)

- http://babelfish.altavista.com/babelfish/tr lub

- http://www.translation-guide.com/free_online_translators.php?from=English&to=Danish

Powiadasz ze znanego fotografa.. a nie zrobił on więcej tam fotek?

Może ta wcześniejsza kolorowa zapodana przez mnie też jest jego(?)

Pzdr.
@ndrew

RE: Polowy montaż V-2?
2005-07-18 20:52:00

Hm, wiosną miałem więcej czasu i robiłem wtedy długie poszukiwania w sieci nt. V2. Co do tych wież - istniało bardzo wiele ich wersji, o różnym przeznaczeniu. Serwisowe, transportowe, do utrzymywania przewodów, a raczej rurociagów? Najwięcej w Peenemunde, ale np. po wojnie u Amerykanów też. No i w zasadzie powtarzającym się elementem takich wież były te dwa słupy wykonane z kątowników stalowych. Tak że skłaniamy się z Jackiem do poglądu, że w Bliźnie była wieża serwisowa na tej pętli.
Zdjęcia z Polityki nie widziałem, niestety. Natomiast widziałem parę innych zdjęć pochodzących na 100% z Blizny.
I rzeczywiście robił je "ten pan", czyli Walter Frentz, osobisty fotograf Hitlera. Bardzo długo i intensywnie googlowałem na jego temat, niestety zadnych zdjęć nie odnalazłem. Są zdjęcia z montażu V2 w Dorze przez więźniów, 2 czy 3 lata temu to była głośna wystawa objazdowa w Europie Zachodniej. Sam Frentz zmarł równo rok temu, natomiast jego syn jest jakąś szychą w jakiejś bibliotece czy muzeum w Niemczech (miałem nawet taki koncept, żeby do niego napisać :)
pozdrawiam

RE: Polowy montaż V-2?
2005-07-18 22:28:00

Tak wygląda to cudo

RE: Polowy montaż V-2?
2005-07-18 22:30:00

wtedy wychodzi na to że to tez Blizna

RE: Polowy montaż V-2?
2005-07-18 22:31:00

i to.
Numer na głowicy i plamy na pokrowcu na ogonie wydają się te same :)

Pzdr.
@ndrew

RE: Polowy montaż V-2?
2005-07-19 09:35:00

No właśnie te zdjęcia znam. Zdjecia zrobione w Bliźnie na tle assembly hall. Beczki na skraju drogi są widoczne na zdjęciach lotniczych.
No to ja dodam od siebie link do ciekawej stronki o prufstandzie VII z Peenemunde - makiety, jak to wszystko wygladało (te jeżdżące po torach wieże (!)), i zdjęcia, jak wyglada teraz :( Całość niestety po francusku, ale i tak warto.

RE: Polowy montaż V-2?
2005-07-19 09:35:00

http://maridor.free.fr/francais/prufstan.htm

RE: Polowy montaż V-2?
2005-07-19 09:50:00

Jedna z trzech wież usytuowanych w pobliżu ruchomego mostu jeżdżącego nad fosą nie jest mobilna. Doprowadzone są zwykłe tory, a przed nią kratownica w znajomym kształcie. Właśnie coś podobnego, choć nie identycznego, było w Bliźnie.

RE: Polowy montaż V-2?
2005-07-19 10:03:00

Witam
Ciekawe co pisze Wojtek, w pewien sposób potwierdza to moją interpretację zdjęcia, w tym wątku zamieściłem kiedyś http://www.odkrywca-online.com/picsforum4/mapa_copy.jpg, fragment zdjęcia i moim zdaniem widać właśnie na nim wieżę i coś obok jakby pochylnia. Wcześniej myślałem że to jakaś rura-lufa, ale możliwe że to jakiś rodzaj pomostu połączony z wieżą. Gdybyś Wojtku mógł jakoś podesłać skan tego zdjęcia wieży o której pszesz byłbym wdzięczny.
jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2005-07-19 10:08:00

Coś link do mapki nie działa, ale jest w tym wątku trochę wyżej.

RE: Polowy montaż V-2?
2005-07-19 20:13:00

Rzeczywiście jest tam coś takiego, ale Jacku, dyskutowaliśmy już o tym. W zależości od tego, w którą stronę przekręci się to zdjęcie, można się dopatrzyć na nim różnych rzeczy. Raz jest to magazyn czy wiata, innym razem rzeczywiście wychodzi jakaś rura (lufa musiałaby być baardzo gruba, tak jakoś z pół metra). Ja tam jeszcze widzę jakieś inne rzeczy, ale bez zdjęcia w lepszej jakości nie rozstrzygniemy tego. A zdjęcia nie ma.
A teraz może z innej beczki na temat... właśnie tych beczek na zdjeciu. Nie pamietam, czy o tym mówilismy, moje wnioski są takie.
Beczki ze zdjęć są duże, o wiele większe niż standartowe stosowane wtedy i dziś beczki na paliwo. Mogą to być pojemniki na głowice rakiet. Jak wiadomo, głowice V2 były transportowane i pewnie przechowywane w specjalnych pojemnikach w kształcie beczki. Miejsce sie zgadza. Procedura była taka: rakiety wyjeżdżały na wózkach wąskotorowych z hali montażowej, na placyku przed bramą uzbrajane były w głowice (jest zdjęcie jako dowód). Składowisko tych głowic było parę metrów obok, na skraju betonówki, dlatego robiono to tam. Głowice musiały być ćwiczebne, bez ładunku bojowego, dlatego trzymano je tam, bo pod ręką. (Głowice bojowe zapewne też były, ale od tego były hutsy daleko w lesie). Rakiety po zamontowaniu głowic jechały na pętlę i wracały torem na skraju drogi do miejsca, gdzie była suwnica. Tam przeładowywano ją na meilerwagen, i już rzutem kołowym transportowana była do lasu na pole startowe.
Po mojemu cała ta square platform to jedna wielka lipa jako miejsce startu.

RE: Polowy montaż V-2?
2005-08-05 12:02:00

Koledzy od Blizny się zaintersują znaleziskiem, bo to od Was przyleciało :) ponoć kompletny układ sterowania

http://www.rmf.fm/wiadomosci/index.html?from=rss&id=85334

Jeśli stan tego jest taki, jak mówią, to może jakieś wnioski uda się wyciagnać. Mnie najbardziej interesują fotki i fakt, gdzie znalezisko trafi. Układu sterowania A4 nie ma w polskich muzeach.


pozdr
Wojtek

Fotke wieży z japońskiej knigi postaram sie podesłać w przyszłym tygodniu.

RE: Polowy montaż V-2?
2005-08-05 15:18:00

Na Machowej Gorze kolo Jawornika Polskiego odkryto instalacje V-2. Wiadomosc za rzeszowskimi "Nowinami".

RE: Polowy montaż V-2?
2005-08-12 19:43:00

Ciekawe, bo tam jest napisane że znaleziono podstawę głowicy bojowej, a Niemcy zaprzeczali, że używano takich głowic. Ciekawe co to mogą być za instalacje, bo do odpału v-2 w zasadzie nie były potrzebne.

RE: Polowy montaż V-2?
2006-05-26 10:01:00

Witam
Wracam do starego tematu, bo znalazłem ciekawą informację, otóż w swojej książce Dorberger pisze: "Prawie wszystkie doświadczalne starty - w tym również produkcja nowych materiałów do odpalania rakiet na paliwo ciekłe - odbywała się w Heidelager." Jakie nowe materiały i jaki rodzaj produkcji miał na myśli?

RE: Polowy montaż V-2?
2006-05-26 18:17:00

Witam
jeszcze jedno pytanie, czy komuś to coś przypomina, opis pochodzi od świadka naocznego: "W rogach torpedy mocowano 4 rakiety i do prawidłowego lotu miały wybuchnąć dwie tylne rakiety, a dwie górne zaczynały wybuchać już w locie.", i druga sprawa: "W trakcie ewakuacji osobiście widziałem na stacji Kochanówka urządzenie startowe, które wyglądało następująco: rama w kształcie rynny przytwierdzana do betonu o przybliżonych wymiarach: długość - 14 m, szerokość - o średnicy torpedy, grubość ścianek prowadnicy 40 cm, posiadała trzy gniazda do mocowania w pozycji leżącej, jednocześnie do wzmocnienia konstrukcji, przy umieszczeniu torpedy jej przedni koniec wystaje na 2 m, ścianki z rowkami do kierowania lotu, po ustawieniu na stanowisku startowym torpeda napełniana jest tlenem przez specjalne przyrządy.". Opisy dotyczą obiektów pochodzących z Blizny.

RE: Polowy montaż V-2?
2006-05-26 21:56:00

Witam.Panowie niedawno chcialem wyjaśnic sens budowy 2 dziwnych stanowisk i umocnienia pasma gor w rejonie Hucisko Nienadowskie. Do dzisiaj nie udalo mi sie odnalezc zadnych informacji o tej budowli. Jacek1 zadne głowice nie byly odnalezione tylko dosc duzo topionego aluminium wątek wycią bocian bo dyskusja zeszla nie na temat. Wyjaśnienie tych 2 miejsc wybudowanych w 1943-44 wyjasnilo by moje poszukiwania w tym rejonie, temat podejmowalem z kilkoma znanymi ludzmi w zakresie V-1 V-2.Dalsze prace przy tych stanowiskach związane sa z kasą wiec prace zostaly wstrzymane. Warto by bylo wyjaśnic budowe stanowisk bo to miejsce mialo jakies znaczenie w okresie II ws podaje link do strony gdzie to opisalem http://www.fort8.cba.pl/tajemnice_1.htm więcej informacji dla zainteresowanych znajdziecie na stronie.Moze warto sprubowac to wyjasnic.

RE: Polowy montaż V-2?
2006-05-27 00:17:00

Jacku, czytając twój pierwszy post od razu skojarzyło mi sie to z zakładami w Pustkowie. Już raz coś takiego wymyśliłem, przy okazji opisu tego bunkra ze strzelnicy artyleryjskiej w Ociece. No ale raczej to był fałszywy trop (że niby jakieś nowe pociski z Pustkowa). Ale fakty sa takie, że Pustków zbudowano (bodajże nie ukończono) w ostatniej chwili przed wojną jako integralną część COPu. Gdzieś na tym forum (czy może DWS) wyczytałem, że zadaniem pustkowskich zakładów chemicznych była produkcja nie amunicji, nie jakichś pocisków, nie uzbrojenia, ale właśnie materiałów wybuchowych. I teraz pytanie otwarte (a może do Kucka): czy Niemcy przejmując w 39 roku nowiuteńki zakład pozwolili sobie na całkowitą likwidację profilu produkcujnego? Bo potrzebne im były garaże i magazyny dla właśnie powstającego poligonu SS? Takze budynki biurowe jako siedziba komendantury i administracji poligonu.
Tak z innej beczki - jakoś trudno mi uwierzyć, że jakakolwiek produkcja mogłaby być prowadzona w samej Bliźnie, w domyśle w baraku assembly hall, bo nic innego w miarę dużego tam nie było...
I ostatnia rzecz - Pustków to Heidelager, Blizna to Artilleriezielfeld (czy jak to tam sie pisze). Czy Dornberger jako wojskowy mógł sobie mylić te dwa miejsca? Czy w czasie wojny możliwe było mylenie pojęć i miejsc przez wąską w końcu grupę wtajemniczonych ludzi?

RE: Polowy montaż V-2?
2006-05-27 09:55:00

Witam
Jeśli w Heidelager miała się odbywać produkcja paliwa to jedynym sensownym miejscem wydają się zakłady w Pustkowie. Chyba że Dorberger myli Heidelager z południową częścią Polski.
Mam kronikę zakładową, co prawda spisana po wojnie ale coś tam mniej więcej jest. Zakład był producentem tworzyw sztucznych, bakielitu i materiałów wybuchowych. Był też wydział produkcji spłonek. Zakład był nie ukończony, nawet moim zdaniem to był dopiero początek budowy bo miało stanąć jeszcze ponad 100 budynków.
Wyglada na to że Niemcy planowali likwidację zakładu bo jak pisze w kronice wywieziono około 700 wagonów materiałów do produkcji i maszyn. Po wojnie jezdziła po Polsce i Niemczech ekipa która poszukiwała maszyn z zakładu. Sporo odzyskano, np. ze Śląska. Nie jestem pewnien (piszę z głowy) czy wstrzymano wywózkę maszyn i Niemcy zajęli teren zakładu na komendę, czy poligon powstał po całkowitym wyczyszczeniu zakładu.
Ale później musiała się odbywać jakaś produkcja bo Niemcy ściągnęli chemików z Niemiec. Jeden z nich został po wojnie i ożenił się z jakąś moją ciotką.
Jeszcze sprawdze w kronice, może coś przeoczyłem.
pozdrawiam

RE: Polowy montaż V-2?
2006-05-27 15:10:00

Witam
No nie wiem z tym Dornbergerem, ale wygląda, że to było dla niego ważne, może przytoczę cały kontekst, bo widać w nim, że ta produkcja miała chyba duże znaczenie: "W uzupełnieniu mojej wątpliwej władzy, jaka mi pozostała, posiadałem jeden decydujący atut i postanowiłem wykorzystać go. Na poligonie Heidelager wszystkie starty rakiet były obsługiwane tylko przez tych żołnierzy, którzy mi podlegali. Prawie wszystkie doświadczalne starty - w tym również produkcja nowych materiałów do odpalania rakiet na paliwo ciekłe - odbywała się w Heidelager. Ja zaś nadal pociągałem za wszystkie sznurki"

RE: Polowy montaż V-2?
2006-05-29 12:12:00

O, to bardzo ciekawe...
Jacku, a gdzie dokładnie on o tym pisze - który rozdział i mniej więcej jakie miejsce, bo nie znalazłem tego przy przekartkowaniu... :-(
Ale to swoją drogą dziwne, w zasadzie jedyne, co mogli tam robić, to mieszać alkohol z wodą - produkcja ciekłego tlenu odpadała zdecydowanie (co z samego Dornbergera wynika).

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2006-05-29 15:01:00

Witam
Nie wiem jakie Grzesio masz wydanie, ja mam rosyjskie, to mogą być różnice, ale u mnie to jest rozdział 23 "Bitwy ostatniej godziny" coś około 27 akapit. Ciekawe co myślisz o opisach wyrzutni i pocisku z tymi czteroma rakietami?

RE: Polowy montaż V-2?
2006-05-29 19:20:00

Ja mam wydanie niemieckie. Ustęp znalazłem - rozdział nazywa się "W ostatniej godzinie - rozpaczliwa walka z awariami" - a tekst głosi dosłownie:
"Poza moimi stojącymi na chybotliwych nogach pełnomocnictwami miałem także rozstrzygającą przewagę, którą zdecydowany byłem wykorzystać. W Heidelagrze strzelali tylko podlegli mi żołnierze. Prawie wszystkie strzały doświadczalne Entwicklungswerku czy też nowopowstałego Oddziału Doświadczalnego Heereswaffenamtu d/s rakiet na paliwo ciekłe musiały odbywać się w Heidelagrze. Byłem więc panem sytuacji".
Krytyczne zdanie brzmi bowiem w oryginale "Fast alle Versuchssiessen des Entwicklungswerkes oder der neu erstandenen Entwicklungsabteilung des Heereswaffenamtes fuer Fluessigkeitsraketen mussten in Heidelager stattfinden".
A więc wychodzi na to, że rosyjski tłumacz się zapędził i kwestię ewentualnej produkcji paliw w HL możemy zamknąć definitywnie.
O czterech rakietach już ongi się zastanawialiśmy - wykazuje to, zależnie od interpretacji opisu, niejakie podobieństwo do przebiegu startu schmetterlinga z wyrzutni bezprowadnicowej - więc może coś w tym jest?

Pozdrawiam

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2006-05-30 20:04:00

Witam
Nie mam jak napisać rosyjskiej wersji, ale wstawiłem skan. I jak tu wierzyć literaturze, skoro są takie rozbieżnośći. Wygląda, że jednak coś autor rosyjskiego tłumaczenia dołożył od siebie, bo jak się domyślam, wydanie, które masz jest orginałem w niemieckim, z którego podszły inne tłumaczenia. Oj jak się można zawieść. Jednak sprawa opisów pocisków z Blizny jest coraz ciekawsza, i moje ulubione raporty AK już nie są takie głupie, bo te opisy pochodzą z zupełnie innego źródła, dość wiarygodnego.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2006-05-31 13:54:00

Jacku, ale tam jednak wszystko się zgadza! :-)
Wszak stoi: "poczti wsie prakticzieskije zapuski - w tom czislie i PRODUKCII nowych proizwodstw dla wypuska żidkostnych rakiet - prochodili w Hiejdiełagierie".

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2006-05-31 15:43:00

Witam
No niby się zgadza, ale z Twojego tłumaczenia nie wynika wprost,że w Heidelager coś produkowano, a z rosyjskiego tekstu można wyciągnąć taki wniosek, chyba, że ja coś Cię źle zrozumiałem.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-08 16:36:00

Grzesio to jak jest w tym niemieckim, bo ja się nie znam, produkowali, czy nie, bo w rosyjskiej wersji pisze, że produkowali, a to zmienia pewne sprawy.

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-10 12:31:00

Hai,

W tekście niemieckim jest dokładnie tak, jak powyżej przetłumaczyłem:
"Prawie wszystkie strzały doświadczalne Entwicklungswerku czy też nowopowstałego Oddziału Doświadczalnego Heereswaffenamtu d/s rakiet na paliwo ciekłe musiały odbywać się w Heidelagrze."
I, na co zwróciłem uwagę w poprzednim poście, także w tekście rozyjskim nie ma ani słowa o produkcji w HL, jako że problematyczne zdanie w bardzo dosłownym tłumaczeniu brzmi na mój gust:
"Prawie wszystkie użyteczne odpalenia - w tej liczbie i produkcji nowych zakładów wytwarzania rakiet na paliwo ciekłe - odbywały się w Heidelagrze."
Tłumacz rosyjski odpuścił sobie podanie dokładnych nazw, ale sens jest ten sam - chodzi o odpalanie rakiet budowanych przez nowy zakład. Nie ma tu ani słowa o produkcji czegokolwiek w HL, a już na pewno nie materiałów pędnych.

Pozdrawiam

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-10 13:33:00

Witam
No jakoś to do mnie nie przemawia Grzesio. Mozliwe, że tłumaczenie na rosyjski było błędne. Jednak tekst rosyjski-pomijając czy jest on prawidłowy- wyraźnie mówi o nowych produktach do wypuszczania rakiet, a nie o nowych fabrykach. A ciekawe jak jest w innych tłumaczeniach, może ktoś ma angielskie?
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-10 21:31:00

Ojojojojoj.... To mamy zasadniczy problem semantyczny. Bo ja nie widzę tu nic o nowych PRODUKTACH do wypuszczania rakiet.
A więc po kolei.
"Poczti wsie prakticzieskije zapuski" = Prawie wszystkie praktyczne (użyteczne) starty.
Tu chyba jesteśmy zgodni.

"w tom czislie" = w tej liczbie, w tym

"i produkcii nowych proizwodstw" = i produkcji nowych zakładów (proizwodstwo = produkcja, wyrób, wytwarzanie, produkowanie, fabryka, zakład przemysłowy)

"dla wypuska żidkostnych rakiet" = dosł.: do produkcji rakiet na paliwo ciekłe. Słowo "wypusk" stosowane jest potocznie na oznaczenie produkcji, np. "sierijnyj wypusk" = produkcja seryjna.

"prochodili w Hiejdiełagierie" = odbywały się w HL.

Faktycznie niejakie wątpliwości możnaby tu na upartego mieć, interpretując to nieszczęsne 'proizwodstwo, ale tekst niemiecki jest całkowicie jednoznaczny, w analogicznym rozbiciu:

"Fast alle Versuchssiessen" = prawie wszystkie strzały próbne

"des Entwicklungswerkes" = zakładów doświadczalnych [czyli produkcji Peenemuende]
"oder der neu erstandenen Entwicklungsabteilung des Heereswaffenamtes fuer Fluessigkeitsraketen" = lub nowopowstałego oddziału doświadczalnego Heereswaffenamtu d/s rakiet na paliwo ciekłe

"mussten in Heidelager stattfinden" - musiały mieć miejsce w HL.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-11 10:33:00

Witam
No to mamy jeden problem wyjaśniony, choć dla mnie proizwiedienie to jednak produkt, wytwór, a i zestawienie słowa wypusk z rakiet, sugeruje start, a nie produkcję. No ale to wszystko mało ważne, bo treść orginału przesądza, a nie kolejnego tłumaczenia. Chociaż nie jest to takie wszystko beż sensu, ponieważ na terenie Heidelager, niedaleko od Blizny w Pustkowie istniały zakłady chemiczne, które miały mozliwości prowadzenia produkcji, lub dostosowania produkcji do potrzeb poligonu. Może zresztą był to jeden z argumentów za lokalizacją poligonu rakietowego w tym miejscu. Zresztą cała okolica COP była nasycona zakładami najnowszej technologii, które w razie potrzeby mogły służyć do produkcji rakiet.
Sprawa druga to opis tego pocisku odpalanego czterema rakietami, czy możliwe żeby taki pocisk juz był w fazie testów w Bliźnie,czy mógł to być "mały pocisk", którego starty były odnotowane w raportach AK?
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-11 13:14:00

Czy ten pocisk nie przypomina w opisie Messerschmitt Enzian. Czy któreś z testowanych pocisków potrzebowały wyrzutni o długości ok. 14m?

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-12 20:14:00

Witam
Tak kolejny raz przeglądam zdjęcia z Blizny i ciągle mam wrażenie, że obiekty w Bliźnie były wykonane strasznie niechlujnie. Przykład na zdjęciu: popatrzcie na podkłady pod torami kolejki, każdy inny, jakby poukładane tak na chwilę. Jakoś nie pasuje mi to do obrazu tego niemieckiego porządku i solidności, no i do tego po tych torach miały jeździć rakiety za ogromne pieniądze-cudowna broń. Co ciekawe, a to mnie wręcz zaskoczyło, że Rosjanie po wkroczeniu do Blizny zauważyli to samo, że obiekty były wykonane niedbale, niektóre wręcz prymitywnie.

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-12 20:25:00

prymitywne ale doskonale spełniały tanim kosztem swoje zadanie czy cudowna była to broń na pewno nie moim zdaniem raczej może chodzic o dyskopodobne obiekty nad jakimi niemcy pracowali i to jest dla mnie interesujaca sprawa a ktorą wszyscy chowaja pod dywanik poniewaz nie pasuje to do ich swiatopogladu ?????

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-13 09:02:00

Jeżeli temat kogoś interesuje na tyle żeby wybrać sie w podróż do Siedlec, to słychajcje: Jest człowiek w Siedlcach który w ma największą(chyba) w polsce kolekcję fragmentów i większych części rakiety V-2 zebranych w okolicy Sarnak i nie tylko (celność tej rakiety pozostawiała wiele do życzenia) jedna spadła w okolicy Siedlec. Nie tylko same eksponaty warte są odwiedzenia miasta ale zebrana dość obszerna dokumentacja i wiedza jaką ów Pan dysponuje na temat tej broni( jakieś odznaczenie dostał od królowej GB)I chętnie się podzieli wiedzą . Wystarczy umówić się telefonicznie. Numeru tel. nie chciałbym podawać publicznie. Ale można go znależć ponieważ jest zastępcą Derektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach ( aktualnie jest nawet wystawa posiwięcona wydobyciu tejże rakiety z Bugu przez oddział OP 34 PP AK "Zenona")fotka podana przez @ndrew bodajże
A nazywa sie Sławomir Kordaczuk
POZDRAWIAM

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-13 09:26:00

Sorry!!!
Ta fotka pochodzi z 1965r. Ale chodzilo mi o to że to oddział "Zenona" wydobył w okolicy Sarnak niewybuch V-2 i po zdemontowaniu przekazał dalej by w końcu dotarła do Londynu. POZDRAWIAM

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-13 10:14:00

"Czy ten pocisk nie przypomina w opisie Messerschmitt Enzian. Czy któreś z testowanych pocisków potrzebowały wyrzutni o długości ok. 14m?"

No nie za bardzo - Enzian miał wprawdzie cztery silniki, ale sam był krótki i pękaty - niecałe 4 m.
Wyrzutnia miała na oko koło 9 m, ale nie była rynną, ale raczej dwoma równoległymi szynami.
http://www.net.bialystok.pl/~hess/r_ppk_messerschmitt_enzian.htm
Feuerlilie F55 miała też szyny koło 10 m, ale poza tym nijak nie przystaje to do pozostałej części opisu.
No chyba, że było to jeszcze coś, o czym pojęcia nie mamy.

Ariks, pliz, jak mógłbym prosić o stosowanie wielkich liter i znaków przestankowych, to byłoby o wiele łatwiej.
Zaś temat teorii n/t ewentualnych dysków niemieckich schrońmy za zasłoną miłosierdzia. :-P

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-13 16:24:00

Grzesiu własnie widać jak ten temat poraza ludzi no bo jest to przecież nie możliwe tego w podrecznikach do historii nie pisano heee :)))) szkoda słów

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-13 19:59:00

Witam
Muszę wyjaśnić, bo niechcący troszkę zamieszałem: opis wyrzutni pochodzi z innego źródła i nie dotyczy opisu pocisku z czterema silnikami startowymi, to dwie różne sprawy, myślę, że nie ma konieczności ich łączyć. Tylko jedno mnie martwi: ilość różnych opisów widzianych w Bliźnie pocisków i wyrzutni sugeruje, że testowano tam kilka (może pięć)odmiennych typów broni. Aż dziw, że nikt nigdy nie wspominał o takiej możliwości. Coś mi się to nie podoba.
Jacek
dajcie sobie spokój z latającymi spodkami, bo nas wywalą do towarzyskiego

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-13 20:58:00

Dobrze że są jeszcze w Polsce inni ludzie ktorzy smiało bez obaw i osmieszenia podejmują temat dyskopodobnych obiektów w III Rzeszy wymieniał nie będe bo myśle ze pewnie ich ksiązki macie lub inne tłumaczenia obcojęzyczne ! Najciekawsze ze teraz tą technologia dysponują prawdopodobnie USA m.in w opraciu o napęd Wiktora Schaubergera no ale widac temat ten jest dla ''wtajemniczonych'' bo inni widzą w tym tylko ''latajace spodki'' :)))

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-13 21:13:00

Też bym się czegoś napił:)

RE: Polowy montaż V-2?
2006-06-14 18:13:00

Jacek, co do niechlujstwa niemieckiego to właśnie tak było w Pustkowie. Bo jak nazwać np. takie coś że 10 metrów od drogi przy bardzo ważnym budynku jest dół na śmieci :-)
Porządek i solidność była na początku, budowali bardzo solidne baraki a później dziadostwo takie że nie chciało mi się wierzyć jak mi to jeden pan mówił. Np dziury w nowych barakach utykali mchem i trawą :-)

Co do ewentualnej produkcji paliwa w Pustkowie to myśle że nie było takiego czegoś. Przed wojną nie było instalacji do produkcji chemikaliów, było tylko bardzo nowoczesne (na ówczesne czasy) laboratorium. Ale tak jak pisałem wcześniej większość (jeśli nie wszystkie) materiałów i maszyn zostało wywiezione. Nie wiem tylko co w czasie okupacji tam się działo oprócz oczywiście komendy Heidelager. Wygląda na to że jakaś produkcja się tam odbywała. A może miały tam tylko siedziby firmy budowlane. No i nie wiem co myśleć o informacjach o V2 na terenie zakładu, bo spotkałem się z takimi wieściami że ktoś tam widział jak stały PIONOWO.
pozdrawiam

RE: Polowy montaż V-2?
2006-07-01 01:34:00

Witam
No sam nie wiem o co może chodzic z tymi paliwami, ale do V-2 potrzebny był spirytus i ciekły tlen. Całkiem możliwe, że spirytus produkowali w Pustkowie, nie wiem czy były mozliwości produkcji ciekłego tlenu. Może były produkowane jakieś materiały wybuchowe, kórych siła była badana w głowicach V-2. No ale fakt, jeżeli jest on pewny, że widziano V-2 w pozycji pionowej to może być wielka ciekawostka, a może była ona spionowana do odpalenia z wagonu kolejowego? Ciągle z tą Blizną jest wiele niejasności.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2006-07-01 07:35:00

Witam .Wiem że Brytyjczycy fotografowali poligon w Biżnie na początku lipca 1944. Pozdr.

RE: Polowy montaż V-2?
2006-07-01 09:31:00

Coś tam jednak na pewno dowożono cysternami kolejowymi, przecież masz to kolorowe zdjęcie. Literatura podaje spostrzeżenia kolejarzy, że cysterny miały oszronione zawory, już dokładnie nie pamiętam, ale zdaje się, że chodziło o cysterny z ciekłym tlenem.

RE: Polowy montaż V-2?
2006-12-06 11:00:00

Witam
Znalazłem ostatnio archiwalny artykuł dotyczący Blizny w lokalnej gazecie. Po przeczytaniu załamałem się ilością błędów http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20030911/DEBICAMIELEC/309100031&SearchID=73265139168468

RE: Polowy montaż V-2?
2006-12-07 13:25:00

Witam
Właśnie policzyłem i wyszło mi (o ile się nie pomyliłem), że na 21 zdań w artykule jest najmniej 10 poważnych błędów merytorycznych. Jak można pisać takie bzdury?! Przecież wystarczy wpisać w googlach Blizna i można wszystko sprawdzić. Redakcja nawet nie odpisała na uwagi o poważnych błędach w artykule.

RE: Polowy montaż V-2?
2006-12-08 14:40:00

Jacek, może dlatego nie odpowiedzieli bo to artykuł z 2003 roku. Błędów rzeczywiście co nie miara ale wiesz jak to jest z dziennikarzami, zwłaszcza lokalnych gazet. Myślę że to jest ich wina bo Dymitrowski zna historię Pustkowa i nie opowiadał by takich farmazonów.
pozdrawiam

RE: Polowy montaż V-2?
2006-12-09 13:50:00

Witam
Pewnie masz rację, ale taka normalna przyzwoitość wymaga odpowiedzieć, jeżeli dają na stronie taką opcję zgłoś błędy i ktoś z tego korzysta. A tak przy okazji potrzebuję odcinek "Było nie minęło" o Bliźnie, to gdzieś było emitowane w 2004. Może ktoś z forum ma to nagrane, albo wie gdzie to dostać.
Pozwoliłem sobie wypisać błędy, które są w artykule:
1.W Bliźnie nigdy nie produkowano rakiet, przywożono je kompletne, gotowe do odpalenia.
2.W Bliźnie nigdy nie było obozu koncentracyjnego, był to poligon doświadczalno-szkoleniowy, na którym znajdowała się tylko obsługa i jednostki szkoleniowe.
3. Zdjęcie zrobione jest w Ociece przy bunkrze, który nie ma nic wspólnego z rakietami i Blizną.
4.Na terenie Blizny nigdy nie było obozu jenieckiego. Informacja dotyczy prawdopodobnie obozu w Pustkowie.
5. Na terenie Blizny było trzy baterie przeciwlotnicze w tym pozorowane, to trudno powiedzieć, że jest to bardzo dużo.
6. Wybudowano tylko jedną halę montażową, ale służyła ona w zasadzie do końcowego przeglądu rakiet a nie jak nazwa sugeruje do montażu.
7. W Bliźnie było tylko dwa malutkie bunkry obserwacyjne. Informacja o trzydziestu może dotyczyć Ocieki.
8. Nikt ze świadków nie wspomina nic o sztucznej wiosce w Bliźnie, nie potwierdzają tego żadne dokumenty. Możliwe, że dotyczy to maskowania bunkrów w Ociece.
9.. Poligon w Bliźnie został naruszony, ponieważ Niemcy przenosząc poligon do Borów Tucholskich rozpoczęli jego niszczenie. Faktem jest, że wiele obiektów przetrwało.
10. Blizna nie była pierwszym na świecie poligonem rakietowym.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2006-12-21 13:22:00

Witam
Czy ktoś ma dostęp do fotek pomp tlenu (zwłaszcza tej)i spirytusu? - pomijam te z v2rocket i zrzuty z filmu z Backfire...
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2006-12-21 13:30:00

ja mam różne foto V2 z muzeów, jesli jest to w miare na wierzchu to moze mam. a jak to to wygląda?

RE: Polowy montaż V-2?
2006-12-21 17:00:00

.

RE: Polowy montaż V-2?
2006-12-21 17:04:00

..

RE: Polowy montaż V-2?
2006-12-21 17:55:00

Witam,
dziekuję, źle się wyraziłem. Nie chodzi o pompę w rakiecie. Szukam fotek dwóch zewnętrznych urzadzeń, które służyły do tankowania V-2 - jedno było czymś w rodzaju przyczepki, przypominało generator:
http://www.v2rocket.com/start/deployment/alcohol_02.jpg

drugie niby też podobne tylko mniejsze:
http://www.v2rocket.com/start/deployment/liq-oxy-trailerpump_01.jpg
tego ostatniego akurat nie jestem pewien, bo na filmie przy przetankowywaniu ciekłego tlenu do przyczepy widać coś przypominającego strażacka motopompę.

btw - masz może fotki otwartego przedziału sterowania V-2 Byłbym bardzo zainteresowany :)

Pozdr
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2006-12-22 13:48:00

Jacek, o ile pamiętam to kolega miał to nagrane na wideo
pzdr

RE: Polowy montaż V-2?
2006-12-23 16:15:00

Kucek byłbym bardzo wdzięczny gdyby dało się to jakoś skopiować dla mnie.

RE: Polowy montaż V-2?
2006-12-29 14:43:00

Witam
Jacku - na forum dws masz pytanko.
cały czterdziestominutowy film z "backfire" można pobrać od jakiegoś czasu ze strony T.Dungana, chyba że macie jakies lepsze kopie? :)
Zainteresowaliście się tym "kompletnym przedziałem sterowania" rakiety z Blizny, wyciągniętym pod Siemiatyczami? bo ja widziałem jedynie pogięte blachy i zastanawiam się, czy to wszystko, co wówczas wyciagnięto.
Niegdyś obiecany przez mnie skan wieży będzie po nowym roku - książkę pożyczyłem i miałem drobne kłopoty z jej odzyskaniem. ale już wróciła.

pozdr
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-02 12:23:00

Jacek, spróbuje ale nic nie obiecuje bo niedługo emigruje zarobkowo :-)

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-04 12:25:00

witam
z tą wieża to chyba fałszywy alarm, na 99 proc to peenemuende

pozdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-04 15:21:00

Witam
Do czego służyły te podpory i coś jak suwnica za wieżą, oraz budynki położone obok niej. Do czego tak faktycznie służyła sama wieża. W Bliźnie koło resztek fundamentów są ślady jakichś budynków.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-05 15:35:00

nie wiem, do czego były wieże. może na zasadzie analogii trzeba dopasować? Przy finalnym montażu w Mittelwerku rakiety stawiano do pionu.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-05 15:43:00

w peenemuende rakiety na VII standzie wyjeżdżały z wież. w czasie backfire po wojnie anglicy i niemcy tez zbudowali wieżę, prowizorka, pokryta blachą falistą, skąd ustawioną pionowo rakietę zabierał meillerwagen (w czasie backfire pociski nie były gotowe, też je montowano). Znane zdjęcie zrobione w peenemuende też pokazuje kilka rakiet ustawionych w pionie, które mozna przestawiać suwnicą, podczepiając dwa haki za "grzybki" wystające z głowic.

Wieże po prostu były potrzebne tam, gdzie pociski montowano, po to żeby je ustawic pionowo. Ale po co dokładnie - nie wiem. Może np. sprawdzano geometrię pocisku i złączki po zamontowaniu cześci ogonowej?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-05 15:58:00

to wyżej to oczywiście peenemuende.
wieża z operacji backfire - http://www.v2rocket.com/start/others/cos1-backfire.jpg

a tak btw - takie cos znalazłem, fajne info, jeśli jest wiarogodne... niewesoło było z tymi startami, ale numery rakiet w miarę regularne...

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-05 15:58:00

sznurek http://www.launchers.co.uk/a4-hl.htm

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-05 17:13:00

Jest też chyba w necie taka podobna lista z Heidekrauta?

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-05 18:39:00

Są, nawet dwie. jedna nie podaje źródła i jest dość uboga, ale podaje godziny startów, druga - z tej strony co wyżej - jest jakby bardziej wiarygodna, bo podaje źródła. jakoś nie moge się zebrać, żeby porównać cyferki...

1. http://www.astronautix.com/sites/heikraut.htm
2. http://www.launchers.co.uk/a4-hk.htm

pozdr
Wojtek

ps. ogólnie mam teraz coś w rodzaju głupawki dot. rozmieszczenia różnych rzeczy w przedziale sterowania A4. Albo to jest w różnych muzeach źle poskładane, albo przedziały rózniły się umiejscowieniem elementów...

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-07 10:55:00

Witam
Nie wiem czy coś będzie widać ale załączyłem taki odręczny szkic fundamentów, które są w Bliźnie. Idealnie pasuje mi to do tej wieży ze zdjęcia. Z fundamentów, z wnęk wystają masywne, metalowe płaskowniki, możliwe, że to resztki tych frontowych kratownic.Między tymi wnękami są dwa spore betonowe pęczki, tak jakby coś ciężkiego było stawiane w samym wejściu.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-07 11:11:00

Betonowy fundament po prawej na zdjęciu jest narożną częścią konstrukcji na Twoim rysunku?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-07 11:23:00

Witam
Nie jest to na pewno żadna wieża z VII standu z Peenemuende. Z tyłu widać coś w rodzaju wybrzeża, dlatego mysle że to Peenemuende - nad brzegiem był X stand, ale stamtąd mam jedynie fotki treningowe z Lehr Und Versuchst Batterie. Z drugiej innej strony - jakość tego zdjęcia jest tak kiepska, że trudno cokolwiek wyrokować.
W japońskiej książeczce przy tym zdjęciu jedynymi zrozumiałymi literkami w podpisie jest "100 t"
Jacek, na wszelki wypadek wyrzuciłem ci fotkę na majla, dużą.

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-07 15:32:00

vaz, rysunek Jacka i Twoje zdjęcie to dwa zupełnie inne miejsca.

Jacek, a czy wziołeś pod uwagę możliwość że ów wieża była nie ukończona? Rozmawiałem z ludźmi i nikt nie pamięta takiej wieży, zwłaszcza jeden który przecież mieszkał w tedy koło trafa, więc blisko. On nie widział wieży a to była dość solidna budowla której raczej nie dało by się ukryć.
Ale myślę że to była a raczej miała być wieża podobna jak na tym zdjęciu wyżej.
pzdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-07 17:05:00

Wieża raczej była kompletna. Nie pamiętam gdzie, ale czytałem wspomnienia Polaka, który pracował dla niemieckiej firmy i budował w Bliźnie wieżę o wysokości ok. 14m o konstrukcji drewnianej, posiadająca wewnątrz co dwa metry pomosty. Miała ona znajdować się niedaleko hali montażowej. Dodatkowo na planie Sandersa też jest zaznaczona w tym miejscu wieża i inne obiekty nieznanego przeznaczenia.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-07 20:04:00

Znalazłem chyba tą wieżę podpisaną jako Pene http://membres.lycos.fr/europespace/von_braun.html.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-18 16:16:00

Witam
Rozmawiałem ostatnio z miejscowymi w Bliźnie i faktycznie, to co widać na zdjęciu (zaznaczone kólkiem)to nie jest przypadek. Był tam jakiś budynek ale nikt nie wie co to mogło być bo pamiętają tylko jakieś ruiny. Musiało to być coś ważnego bo widać, kilka silnie uczęszczanych dróg, prowadzących do tego miejsca. W pobliżu widać kilka mniejszych obiektów, ciekawe czy to pojazdy, czy budynki.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-24 10:03:00

Być może znane, Było na Eboy.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-24 16:15:00

Witam
Myślałem ostatnio o Assembly hall, może to nie chodzi o montownię, tylko o rodzaj auli, sali do ćwiczeń, gdzie przeprowadzano szkolenia z budowy i obsługi pocisków przed startem. Może ta montownia to złe tłumaczenie?
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-26 12:39:00

leszek, fota jest oczywiście znana, wczesny meillerwagen, peenemuende.


Jacku, nie myśl tyle, tylko kojarz fakty i zdjęcia, jeszcze raz obejrzyj film z backfire, bo to najlepsze źródło wiedzy nt budynków. przecież tam jest pokazany nawet montaż assembly hall na potrzeby operacji. rozkład pomieszczeń
http://www.v2rocket.com/start/chapters/backfire-assembly-hall.jpg

myślę że w bliźnie było jezeli nie tak samo, to bardzo podobnie.

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-26 19:09:00

No niby wszystko się zgadza, tylko po co w Bliźnie montować rakiety, skoro przychodziły kompletne, gotowe do użycia.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-29 12:22:00

Hi
No niby tak, ale...
1. S. Zaloga w Ospreyu o V-2 twierdzi że w Bliźnie sporo eksplozji rakiet w locie było wywołanych brakiem izolacji zbiornika z ciekłym tlenem. rozwiązano je przez otulenie zbiornika watą szklaną, taką izolację stosowano też potem przy seryjnej produkcji. w każdym razie w HK problem izolacji już był rozwiązany. Ktoś gdzieś musiał w Bliźnie te rakiety rozbierać, zakładając, że słowa Zalogi są prawdziwe
2. Mam w Bydgoszczy skrócony zbiornik na tlen, przywieziony z HK. Tracy twierdzi, że zbiornik w Bory przyjechał razem z poligonem z Blizny - dlaczego tak uważa - nie wiem. (Możemy oczywiście twierdzić, że to zbiornik do taktycznej - chemicznej V2, że w HK kombinowano z taką rakieta itd. ale to zbyt daleko posunięta teza) Ale ten zbiornik jest świadectwem jakiegoś kombinowania z pociskiem. Przychylam się do tego, że przyjechał z Blizny - trudno spawać aluminium w lesie, a HK żadnej assembly hall nie było. Rafał z Wierzchucina znalazł co prawda pocięte nożycami kawałki blachy ze zbiorników, ale bardziej to wygląda na zabawę albo dorabianie jakichs część np do samochodów, niż na przeróbki - ktoś np. ciął blache w kołko, tak że wyszła koślawa spirala :)

co o tym sadzisz?

pozdr
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-29 12:44:00

Zawsze pozostaje problem, czy zmiany w rakietach wprowadzano na miejscu, czy też na linii produkcyjnej - tzn. szło zapotrzebowanie z HL/HK do Mittelwerku czy HVP, że prosimy o wyprodukowanie partii rakiet z takimi a takimi zmianami - wg tego co pisze Dornberger skłaniałbym się ku tej drugiej wersji.
No i pytanie kolejne, czy kwestię rozlatywania się rakiet w powietrzu rozwiązano już w KL czy dopiero w HK - ja spotkałem obydwie wersje. Ale gdy patrzę na listę startów z powyższych linków, to 'airburst' w HK jest nader powszechny aż do listopada 1944.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-29 12:44:00

Witam
Nie no oczywiście sprawa dla mnie jest jasna, już dawno to ustalilismy, że trafniejsza nazwa to by był warsztat dla tej assembly hall. Mnie chodzi o to, że może była ona wykorzystywana nie tylko z potrzeby przeglądów, ale także szkolenia jednostek inżynieryjnych i baterii w budowie rakiety, czyli takie warsztaty szkoleniowe. Tam było wewnątrz pięć torów, to nie wiem czy aż tyle było potrzebne do koniecznych przeglądów. Na Bliźnie coś było kombinowane ponad to co wiemy. Po analizie lejów po V-2 Rosjanie oszacowali, że ładunek bojowy wynosił 1,5-2,5 tony. Nie znam się na tym ale to raczej wskazuje, że jednak Niemcy używali głowic bojowych. No i do tego te zaskakujące opisy pocisków z czterema sinikami, wyrzutni rurowych itp.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-29 12:54:00

Moja teoria jest taka: Niemcy w Pene wiedzieli doskonale, że v-2 nie nadaje się do niczego. Problem polegał na tym, że po podaniu takiej informacji mogli starcić kontrolę nad badaniami, starcić kase na badania, albo program zupełnie zostanie zawieszony. Dlatego opowiadali bajeczki, że wszysko jest cacy, trzeba już tylko opracować procedury użycia bojowego. W tym układzie to nalot nawet był troche na rękę, bo dawał czas do namysłu, no i mozliwości zrzucenia winy na kogoś innego za niepowodzenia. Cuda się nie dzieją; niby w Pene wszystko było super, nagle w Bliźnie 80% rakiet to szmelc, który wybucha w locie albo nawet na stanowisku. Coś mi to nie gra. Od początku wiedzieli, ze jest źle, zdawali sobie sprawę że każdą rakietę trza będzie rozmontować dlatego od razu zrobili halę na pięć torów montażowych.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-29 13:35:00

No z tym niespodziewanym rozlatywaniem się rakiet w powietrzu, to nie żadna tajemnica - w Peene strzelano nad wodą, wobec czego nie było praktycznie fizycznej możliwości stwierdzenia, w jakim stanie rakieta osiągnęła powierzchnię - tyle, że barwnik na wodzie wskazywał, gdzie mniej więcej spadła.
W HL i HK sprawa była inna - raz, że można było obstawić rejon celu patrolami, dwa, że szczątki były odzyskiwalne.
Wnioski z radzieckich badań lejów mnie niespecjalnie przekonują - niekoniecznie musieli obliczać je na podstawie właściwego materiału wybuchowego (np. przyjęli amatol, a Niemcy stosowali trialen),za to mogli nie brać pod uwagę prędkości rakiety (która nawet na pusto wywalała imponującej wielkości dziurę) i wpływu wybuchu ewentualnie pozostałych materiałów pędnych.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-29 14:08:00

To wszystko się zgadza, ale 70% wybuchów miało miejsce w fazie wznoszenia, czyli w pierwszych sekundach lotu, czyli w zasięgu wzroku. Nie miało więc znaczenia czy szczątki wpadły do wody czy na ląd, fakt musiał zostać zaobserwowany. Co węcej, wady za to odpowiedzialne, to wady produkcyjne, które występowały w sztukach produkowanych we wszystkich zakładach, również w Pene. Ich identyfikacja nastąpiła dopiero w Bliźnie, co pozwala sądzić, że starty w Pene były obciążne takim samym wskaźnikiem niepowodzeń. Tak więc wracam do tezy, że Blizna od początku miała podstawowe zadanie: udoskonalenie v-2 do tego stopnia, aby można było jej używać.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-29 14:13:00

Jeszcze jedna sprawa: jak tak strasznie Niemcom zależało na tym aby zobaczyć co jak wyglądają szczątki rakiety, to wystarczyło zmienić kierunek szczelania na ląd i po problemie, ale coś mi się zdaje że nie mogli, bo wiedzieli że to nie działa i spadnie gdzieś w zaludnionej okolicy.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-29 14:25:00

Grześ, się wszystko zgadza, ale myślę, że współpraca z MW była bliska za czasów HK. Sporo pocisków wtedy odsyłano, czego o Bliźnie nie można powiedzieć. Na spisie startów z Blizny jest trochę prototypów, które mogły przyjechać z Pene; w HK już ich nie ma - oczywiście, jeżeli opierać się na tych spisach z linków... Uparcie twierdzę, że zmian w A4 w HK nie przeprowadzano, bo nie było potrzeby ani warunków. Ale w Bliźnie zaplecze było bogatsze.

poza tym - co do diaska znaczy "airburst"? Mijscowi mówią o wielu awariach, ale opisy są bardzo podobne - rakieta była na takiej wysokości, że było ją widać, a gdy zaczynała się obracać wokół osi, to było wiadomo, że spadnie. to bardziej wygląda na kłopoty z żyro...

(btw - może wiesz, gdzie Komet miał gniazdo elektryczne na kadłubie? Silnik odpalano z takiego śmiesznego generatora na dwóch kółkach, ale gdzie wtykano wtyczkę? :) Poza tym - Spaete zdaje sie odpalił silnik w locie, jak mu zgasł. Skąd miał prąd? ze śmigiełka?)

Jacku, no dobra, ale dlaczego już w Pene zaczęto szkolenia 444 baterii, która potem przeniosła się do Blizny? chyba ze cztery fotki są z X pruefstandu. Nie znam ich dokładnego datowania, ale logika podpowiada, że są sprzed Blizny...

pozdr
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-29 17:31:00

O ile dobrze pamiętam to gdzieś czytałem, że bateria 444, po przyjeździe do Blizna w zasadzie miała wiedzę praktyczną, a jej organizacja nastąpiła na miejscu.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-30 18:22:00

Witam
Dopiero zauważyłem, że napisałem praktyczną, a chodziło oczywiście o teoretyczną, co jak mi się zdaje zmienia sens. Człowiek się niestety starzeje.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-31 10:30:00

Hi
o tych fotkach mówiłem - jedno z serii, kiepskie, ale tylko takie mam teraz pod ręką. To na pewno Peene, Zaloga pisze, że to 444 Bateria. Nie wiem, czy to zajęcia z teorii :); na innej focie jedna z rakiet jest w pionie, ale nie ma głowicy...

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-01-31 19:35:00

o, a na okładce tej knigi masz kawałek innej fotki... sorki, że taki chaos, ale w robocie mam tylko net

http://www.v2rocket.com/start/others/raketen_cover.jpg

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-01 08:53:00

Witam
A kiedy powstała Bateria 444? Bo coś się doczytałem, że tak ostatecznie została zorganizowana w Bliźnie?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-02 16:52:00

Hi
gdzie tak doczytałeś? nie kwestionuję tego oczywiście, chodzi tylko o to, że 444 była potem normalną jednostką bojową. Więc co to znaczy, że została "zorganizowana"? może jako bojowa własnie i taki jest kontekst?
w ogóle chętnie widziałbym kogoś, kto rozszyfruje nazwy i stopień organizacyjny jednostek, nie tylko z Blizny. co to jest np. Lehr und Versuchst Abteilung, o którym pisze Dornberger?
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-04 13:00:00

Witam
Tak jakoś czytając Dornbergera doszedłem do takiego wniosku, że 444 miała niewielkie albo żadne doświadczenie z odpalaniem V-2, a sam generał, dowódca oddziałów rakietowych pierwszy raz widział start właśnie w Bliźnie. Chyba,że coś źle wykombinowałem, dlatego ciekaw jestem kiedy powstała 444.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-05 07:46:00

Poligon w Bliźnie nie został znikąd przeniesiony. Ośrodek w Peenemunde po zbombardowaniu funkcjonował dalej.
Po prostu w Bliźnie zlokalizowano nowy poligon, który miał za zadanie:
a) Wyszkolić ludzi do strzelań bojowych.
b) Testować układy kierowania pociskiem.
W Peenemunde nie było to możliwe, ponieważ niewykonalne było ustawienie kilkudziesięciu jednostek pływających na Bałtyku i rejestrowanie gdzie spadnie rakieta :)
Prawdę mówiąc - były to testy pocisków ziemia - woda.
W Bliźnie testowano pocisk ziemia - ziemia. Można było precyzyjnie ustalić miejsce upadku i dokonać odpowiednich korekt sterów, żyroskopów i Bóg wie czego jeszcze.
Wydaje się, że rakiety V2 dostarczano do Blizny w częściach. Było to korzystne ze wzglądu na działania dywersyjne. Dlatego zbudowano halę do montażu, w której była także niewielka suwnica (świadczą o tym betonowe filary). Na pewno osobno dostarczano precyzyjne urządzenia sterownicze, które musiały być dobrze zabezpieczone na czas transportu. Żyroskopy, akumulatory i inne agregaty z całą pewnością montowano dopiero w Bliźnie.
Być może z Blizną wiązano jakieś dalsze plany (część obiektów była niedokończona), ale rozwój wypadków je pokrzyżował.
Moim zdaniem aby cokolwiek ruszyć temat do przodu należy zdobyć wszystkie lotnicze zdjęcia Blizny, ale nie te książkowe odbijane kilka razy, na których prawie nic nie widać. Następnie ruszyć w teren z porządną mapą i GPS-em.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-05 09:43:00

Mądrego po szkołach to i miło posłuchać.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-05 10:11:00

... zwłaszcza gdy pisze, że V2 odpalano zapałką :)

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-05 10:32:00

Tia, żeby mi jeszcze ktoś jakieś dobre mapy/podkłady zorganizował do Blizny... :-(

Miejsce upadku rakiet na Bałtyku było ustalane na podstawie plamy barwnika na wodzie, więc nie było potrzeby obstawiania całego rejonu statkami, aby dokładnie je znać.
Rakiety były jednak chyba transportowane do HL w całości (jak i podczas ich zastosowania bojowego), minus głowice - głównie dlatego, że rakieta opuszczała fabrykę jako kompletny przetestowany produkt (co było i ważne ze względu na jej własności lotne, dokładny osiągany przez konkretny egzemplarz ciąg silnika itp.), wyposażony w gwarancję i inne podobne dokumenta.
"Żyroskopy, akumulatory i inne agregaty z całą pewnością montowano dopiero w Bliźnie." - a skąd ta pewność?

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-05 10:51:00

... na podstawie plamy ... pod warunkiem, że Bałtyk był nieruchomy do momentu przybycia jednostki pływającej.
Rakieta mogła być zmontowana w całości, ale do transportu mogła być rozmontowanan na kilka członów. Tak robi się do dziś z samolotami, nawet małymi.
Nie mam pewności, ale przypuszczam, że precyzyjne agregaty jechały zabezpieczone dodatkowo przed wstrząsami. W końcu jechały te parę kilometrów :)

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-05 10:53:00

Witam
Zaciekawiło mnie co w temacie broni rakietowej może nowego wnieść GPS w Bliźnie. Co się tyczy map, to porządnej nie ma. Zdjęcia lotnicze są prawdopodobnie w Londynie i New York-powodzenia. Jak już będziesz miał wszystko to daj cynk, ruszymy w teren.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-05 11:37:00

Do czasu przybycia samolotu - to znacznie krócej trwało. ;-) Prądy morskie i wiatry też są raczej znane i niezbyt szybko się woda przemieszcza, jeśli już czepiamy się szczegółów.

Sposób transportu kolejowego rakiet A 4 jest jak najbardziej znany (nawet w jakiej konkretnej pozycji kładziono pocisk na wagon, jakich typów wagonów używano i w jaki sposób zestawiano pociągi), transportowane były w całości - przy wyładunku dołączano tylko głowicę, a na stanowisku startowym - stery gazowe.

Jacku - o ile pamiętasz moją mapkę, to na podstawie tych dostępnych zdjęć można zlokalizować większość obiektów, zwłaszcza w sandersowskich grupach C, D i K z dokładnością do kilku metrów. Problem tylko z odpowiednio dokładną mapą. :-(

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-05 13:34:00

@Jacek1
Najlepiej zanegować wszystko i trzymać się uparcie swojej mglistej teorii o testowaniu w Bliźnie innych rodzjów tajemniczych broni albo pisać 50 postów na temat istnienia lub nie wieży serwisowej...
To forum to nie miejsce do nauki posługiwania się GPS-em i korzyści z tego płynących.
@Grzesio
Jak ustalano dokładne współrzędne plamy z samolotu ?
Skąd znany jest sposób transportu ?
Większość biektów z Planu Sandersa jest zlokalizowana.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-05 14:20:00

nieee, no Ewen.... :)

w Bliźnie niczego nie można wykluczyć, np. tajemniczych pocisków z czterema silnikami (Enzian miał takie, też testowany w Pene, fotki fajne mam :D)

nie strzelaj pytaniami w rodzaju tych o sposobie transportu, bo to juz dawno zbadany problem, dr. Przybilski o tym pisał - takimi pytaniami tylko kopiesz pod sobą doły.

Z drugiej strony, dobrze że robisz trochę fermentu.
Tylko jeszcze napisz, co masz na myśli mówiąc o "agregatach" montowanych do rakiet w Bliźnie.

pozdr
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-05 14:55:00

Witam
No gratulacje Even1, to najlepszy przykład jak wejść do dyskusji z butami ale bez głowy. Tak na marginesie to ... jesteś z urodzenia, czy się w tym wykształciłeś?
Ja nic nie neguję, tym bardziej,że nie napisałeś nic. W temacie Blizny, co się dało, to zostało zrobione. Teraz można sobie jedynie dyskutować o szczegółach, a twój GPS to sobie możesz wiesz co i gdzie.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-05 16:23:00

@Jacek1
Podyskutować można, ale tylko popierając Twoje teorie.
Przepraszam, że wszedłem z butami, ale nie wiedziałem gdzie je zostawić - Twoich nigdzie nie widziałem.
Mam nadzieję, że Mod Cię odpowiednio doceni.
@wojwoj
Faktycznie chciałem zrobić trochę fermentu, bo zauważyłem, że dyskusja stała się bardzo jałowa.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-05 18:41:00

Witam
Ewen1 idź sobie robić ferment gdzie indziej. Jak Ci się nie podoba dyskusja, to jej nie czytaj. Jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w temacie Blizna. Jak masz jakieś ciekawe informacje, dokumenty, pomysły to pisz, a jak chcesz sobie pokrzyczeć to może nie tutaj. Map, jak już pisałem, dla Blizny nie ma, najdokładniejsza jest 1:25000. W zasadzie główne dokumenty to mapa Sandersa i zdjęcia lotnicze. Wbrew temu co piszesz zdjęcia są doskonałej jakości, można drzewa liczyć, ale nie są ogólnie dostępne. Jest też program do generowania współrzędnych GPS na terenie Blizny, ale nic on nie wnosi do wiedzy o tym co było testowane.
Na przyszłość pamiętaj o głowie a nie o butach.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-06 11:08:00

Mam parę zdjęć satelitarnych sprzed kilku lat, ale tam już niewiele widać.
Jeżeli masz takie zdjęcia, na których można liczyć drzewa to czy możesz je udostępnić ?
Bywam w Bliźnie baaardzo rzadko (na wakacjach), ale jak jestem to już kilkanaście godzin i ochodzę się jak głupi :) Gdybym miał jakieś dobre zdjęcia to byłbym szczęśliwszy i może mądrzejszy :)

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-06 11:24:00

Witam
Jasna sprawa Ewen, zdjęcia prześlę Ci, tylko nie mam Twojego maila . Niestety ja mam tylko jedną część, ale gdzieś jest reszta, może ktoś w końcu kiedyś je udostępni. Czy jest jakaś w miarę szybka i prosta metoda sprawdzenia czy w ziemi, na glębokości powiedzmy do 2 metrów znajduje sie część budynku: schron lub piwnica?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 07:57:00

Mail powinien być dostępny.
2 m to dość głęboko, więc prostej metody nie ma. Ale tak do 1 m można próbować sondować glebę metalowym prętem. W Bliżnie raczej jest piach, więc może się uda, ale trzeba uważać na "świństwa", które tam mogły pozostać.
Te zdjęcie z elementami V2 na wąskotorówce chyba nie pochodzą z Blizny. Czy jest jakiś dowód, że to Blizna ?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 09:40:00

Witam
Faktycznie mail jest. Sprawdzono, że rakieta z numerem, który jest na kadłubie została wystrzelona w Bliźnie. Jest to jedyny dowód na to, że jest to Blizna. Ja przyznam się, że nie jestem pewien gdzie to mogło być nagrane w Bliźnie. Tak się zastanawiam, czy wykrywka znajdzie fundamenty, tam powinny być jakieś metalowe zbrojenia ,to może da się bez kopania?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 09:58:00

Dzięki za fotki. Masz może tą co jest u Wojewódzkiego? ale nie skan tylko z internetu.
Nie widzę na fotach z kolejką żadnego numeru na kadłubie - chodzi mi o zdjęcia z członami rakiet, a nie o to z suwnicą.
To dość ważne aby ustalić czy te zdjęcia przedstawiają Bliznę.
2m to za dużo dla wykrywki. A w którym miejscu chciałbyś sprawdzać ?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 11:37:00

Hmmm, wydawało mi się, o ile znów nie konfabuluję, że ongi dokonywaliśmy pozytywnej identyfikacji rakiet na wąskotorówce jako HL - choćby po specyficznych i współgrających ze zdjęciami lotniczymi elementach fizjonomicznych krajobrazu - przesiece, linii energetycznej etc.
A poza tem, jeśli nie Blizna, to co?

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 12:06:00

Przesieka - za szeroka.
Linia energetyczna może być wszędzie.
etc. - to znaczy co jeszcze ?
Gdzie to jest - dobre pytanie. W/g mnie może to być nawet Peene.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 12:39:00

Na tym zdjęciu (to Altenwalde)po lewej stronie widać przykrytą dolną część V2 (do góry nogami). Może to właśnie stąd pochodzą fotki z wąskotorówką.
http://www.relikte.com/altenwalde/index.htm na tej stronie na dole jest pięć fotek. Dwie z nich bardzo przypominają obiekty zachowane do dziś w Bliźnie (zdjęcie 2 i 3)

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 12:39:00

"Za szeroka" tzn. za szeroka na zdjęciach lotniczych, czy na zdjęciach naziemnych? Jest nieco nierówna, ale zmierzona na zdjęciu lotniczym ma przeciętnie 10-15 m szerokości, w pojedynczych najszerszych miejscach może 20 m. Linia energetyczna też biegnie wobec niej w dość specyficzny sposób, więc bez przesady z tym 'wszędzie'. Krajobraz też jest bliznowaty.
Natomiast co do identyfikacji tych zdjęć jako Peenemuende przesłanek nie ma jak na razie żadnych - więc chyba nie ma co tak strzelać.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 13:03:00

Za szeroka na zdjęciach naziemnych. Do dziś w Bliźnie są ślady po wąskotorówce, których szerokość to najwyżej 4 m. Porównaj z szerokością drogi z Blizny do Tuszymy, która miała ok 10 m. Krajobaz nie bardzo pasuje do Blizny bo widać na nim raczej las liściasty, a w Bliźnie go nie było. Nie twierdzę, a jedynie przypuszczam, że zdjęcia pochodzą z Peene lub Altenwalde. Jestem prawie pewny, że nie pochodzą z Blizny.
Swoją drogą - Kto autorytatywnie zmierzył szerokość na zdjęciu lotniczym i przeliczył ją na realia ?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 14:07:00

Z szerokością bym bardzo mocno polemizował. Zresztą nie jest to wielki problem, można w miarę szybko zrobić uproszczony gabarytowy model 3D poligonu i sobie oglądać co kto chce...
Vide obrazek - komputerowa symulacja widoku z końca przesieki w kierunku południowym - jest podobne zdjęcie.
Wymiary przesieki i innych podobnych obiektów zmierzyłem sobie ja - poprzez nałożenie w CADzie zdjęć lotniczych na mapę, zeskalowanie wszystkiego i w ogóle sporządzenie cyfrowej mapy poligonu.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 14:08:00

I porównanie...

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 15:11:00

Witam
Na rakiecie z filmu jest numer KH03/17762. Zanotowano, że została ona odpalona 22 maja 1944 w Heidelager, przeleciała 130 km i wybuchła w powietrzu. To wygląda, że film jest zrobiony w Bliźnie.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 17:56:00

@Grzesio
Z tą mapą 3D to coś nie tak. Na podstawie czego zrobisz sobie taką mapę ??? Masz jakieś porządne zdjęcia lotnicze czy tylko te co mam od Jacka ?
Czy możesz wskazać miejsce, w którym zrobiono to zdjęcie (kadr z filmu)?
@Jacek1
Czy masz ten film ? Jeżeli tak to czy możesz mi go przysłać ?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 18:40:00

Witam
Filmu nie da się wysłać bo to wielgaśny plik, ale można go kupić od Tracyego http://www.v2rocket.com/start/start.html. Co do miejsca to nie mam do końca przekonania gdzie to było nakręcone. Trudno się sugerować dzisiejszym wyglądem lasu w Bliźnie, bo poza kilkoma wyjątkami to jest to las posadzony po wojnie. Obawiam się że innych zdjęć lotniczych w tej chwili nie ma w obiegu, a jeśli są to nikt nie chce się przyznać że je ma.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 19:22:00

Cóż, mapę płaską już zrobiłem dawno na podstawie dostępnych materiałów - te zdjęcia lotnicze zupełnie tu wystarczają, średni błąd pomiaru odległości nie będzie przekraczał 0,3%.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 19:23:00

Zdjęcie interpretowane przez wielu jako przeładunek na tle hali montażowej w Bliźnie, ale nazwa pliku to Westerwald !? I co Panowie na to ?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 19:26:00

W/g planu Sandersa w tym miejscu nie było kolejki. Również w opisie alianckiego zdjęcie z Wojewódzkiego nie ma tam kolejki

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-07 19:27:00

Mój poprzedni post dotyczy fragmentu zdjęcia które zamieścił Grzesio.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-08 08:55:00

Witam
Faktycznie zdjęcie jest źle opisane, zwracałem Tracyemu na to uwage, miał poprawić ale widać zapomniał. Można przyjąć z całkowitą pewnością, że jest to Blizna, albo miejsce i budynek identyczne z tym z Blizny.Plan Sandersa jest dość zwodniczy i nie należy się nim całkowicie sugerować. Trzeba pamiętać, że Sanders był w Bliźnie już po Rosjanach, a ci mogli sporo pozmieniać w wyglądzie okolicy. Dodatkowo plan ten nie zawiera jak mi się zdaje wszystkich obiektów, które widać na zdjęciu lotniczym. Jest natomiast wyraźnie zaznaczona przecinka, równoległa do hali, czyli spełniała ona jakąś funkcję, bo zwrócił na nią uwagę.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-08 09:21:00

Rosjanie z pewnością nie demontowali torów.
Dlaczego plan Sandersa miałby być zwodniczy ? Pokrywa się całkowicie ze zdjęciem z Wojewódzkiego, chociaż faktycznie jest na nim zaznaczone mniej obiektów, ale najważniejsze są. Jest zaznaczone kilka przecinek przerywaną linią ale żadna nie jest jakoś specjalnie wyróżniona.
Zwróć uwagę na ułożenie pojemników z głowicami na tym zdjęciu (oś pojemnika PROSTOPADŁA do osi hali)...

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-08 09:22:00

... i na tym (oś pojemnika RÓWNOLEGŁA do osi hali).

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-08 09:25:00

Poza tym na zdjęciu lotniczym widać dość gruby pas drzew pomiędzy halą a pojemnikami, zaś na zdjęciu z suwnicą są to pojedyncze drzewa.
Konstrukcja hali też jest jakby inna.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-08 09:56:00

Ewen to są fotosy z filmu wykonanego dla Hitlera przez Waltera Frentza. Może nie wszystko wygląda jak powinno ale to jest Blizna na 150%.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-08 10:04:00

Jeżeli wszystko jest pewne to nie mam pytań.
Pozdrawiam

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-08 10:17:00

http://www.ullsteinbild.de/, wpisz sobie Blizna i rozwieją się twoje wątpliwości.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-08 10:34:00

Tak, znam tą stronę. Opisy robią ludzie, a dowody to zdjęcia. Tracy mógł się pomylić, więc ktoś kto robi stronę ullstein bild również.
Nie zrozum mnie źle, ale chciałbym ze 100 % pewnością ustalić które fotki są z Blizny, a które nie. Jestem skłonny przychylić się do teorii, że zdjęcia z suwnicą to Blizna, ale elementy na wąskotorówce już nie bardzo.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-08 10:53:00

Zdjęcia z ullsteinbild, które ukazują halę na pewno są z Blizny.Jeżeli pochodzą z jednego filmu, to pozostałe w takim razie też są z Blizny. Film z demontażu V-2 rozpoznany został w oparciu o numer rakiety. Możliwe jednak, że to jakieś inne miejsce, ale w takim razie gdzie to jest? Jak nie Blizna to Heidekraut, ale nie wiem czy tam była kolej wąskotorowa.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-08 12:36:00

Ej, ej, nie podrzucać kukułczego jaja do Borów Tucholskich :P

Wedle mojej wiedzy, wynikającej z wiedzy świadków, ze stacji Wierzchucin odchodziła na wschód bocznica, ale normalnotorowa. Rozebrano ją w latach 50. Została po niej przecinka, dziś wąska, ze 4 m szerokości. Na terenie poligonu jest kilka dziwnych przecinek, ale teren jest dość pofalowany, więc składanie tam wąskotorówki byłoby dość ryzykowne. Ale kategorycznie tego nie wykluczę, oczywiście, bo miejsca na jakies torowisko jest aż zanadto. Przy czym trzeba mówić też o kolejnym friesie do przeładowywania pocisków na wąskie wózki itd. Są wg. mojej oceny tylko dwa dostatecznie duże miejsca, oddalone od siebie o dobre 2-3 km, oba na głównej drodze.
Skoro jednak ludzi pamiętają cysterny wielkie jak pół chałupy, troche pokryte "bitą śmietaną", i żołnierzy, dających cukierki w zamian za zupę mleczną, ubierających sie w białe rękawice do łokci, to o wąskotorówce też by pamietali.
jakiś "artysta" - już nie pamiętam w jakim piśmie ;) - stwierdził co prawda, że w HK powstał film szkoleniowy. I to wszystko. Po co komu film szkoleniowy w sierpniu 44 roku, jak we wrześniu były już sformowane jednostki operacyjne i zaczęto strzelać bojowo... :) jakaś totalna bzdura, jak dla mnie.

Historii ze zdjęciami bym nie komplikował, to Blizna. Doszukiwanie się różnic po układzie beczek jest błędem, bo zakłada, że i to zdjęcie na ziemi, i to z powietrza, powstało - jesli nie tego samego dnia - to w ciągu tygodnia, trzech. Troche to ryzykowne.

Następna rzecz - to już tak dla lubiących się pastwić nad obrazkami i teoriami - trzeba pamietać o ośrodkach szkoleniowych, w których jednostki przebywały: w Koszalinie i Grossborn.

Przynam się, że jedną z najbardziej intrygujących mnie ostatnio fotografii jest ta obok. Sposób maskowania pocisku jak w bliźnie, vidalwagen jak spod igły, nówka po porstu i w dodatku nietypowy, bo włoski ciągnik. Skoro niemcy przejęli po kapitulacji włoch jesienią 43 sporo sprzętu, a szkolenia zaczeły się na przełomie 43/44... Ładne miejsce, asfalt, fajne torowiska... ;)

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-08 12:53:00

Jeżeli chcemy ustalić konkrety to nie bazujmy na czyichś interpretacjach tylko na tym co jest namacalne. Niestety, nie mam tego filmu z numerem rakiety, ale to jeszcze nic nie znaczy. Kto dowiódł, że rakietę z tym numerem wystrzelono z Blizny ?
Niemcy to Niemcy. Jak już coś układają to nie na "widzi mi się".
A co sądzicie o Westerwald lub Altenwalde ?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-08 14:04:00

Ewen
Ludzie, którzy piszą w tym wątku, i nie tylko, są ze sobą w kontakcie od lat i od lat kombinują, co tu jeszcze wymyślić.
Wyważanie otwarych drzwi z wielkim hukiem jest, przyznasz, bez sensu. Tyle o tej broni wiemy - niewiele, tak samo jak o późnych stugach IV czy ostatniej serii panter z MAN-a. Dlatego musimy opierać się na interpretacjach i np. materiałach z netu.
Numer jest, jak się domyślam, na filmie, a identyfikacji dokonał pewnie nasz sknerus z Czech Jirzy Komprda (http://www.jirzy.webzdarma.cz/indexe.html)- bo ma ten film. Ale to Jacek się z nim, z tego co wiem, kontaktował i to on jest najbardziej kompetentną osobą do udzielenia odpowiedzi na twoje pytanie.
Jedynym dostepnym materiałem z Altenwalde, jak na razie, bo nikt nie przekopał angielskich archiwów, jest 40-minutowy (jedyny, ale nie wiem, czy nie jest pocięty)) film plus kilkadziesiąt znanych fotek. Nigdzie nie ma takiej kolejki i takiego sposobu maskowania pocisków, jak na fotkach z Blizny. Film jest tu http://www.v2rocket.com/start/chapters/nwdnm-342-usaf-13175.wmv

No i czegoś sie przyczepił tego Westerwald? To jedno z wielu w Holandii miejsc, skąd bojowo odpalano A4, tam nie było miejsca ja jakieś wąskotorówki i rozkładanie rakiet. Jeśli chcesz trzymać się konkretów, to w lesie w tej okolicy znajdziesz jedynie kilka betonowych podstaw pod wyrzutnie.

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-08 15:27:00

http://www.launchers.co.uk/a4-hl.htm , tutaj są wypisane numery rakiet, na tej z filmu jest numer17762. wniosek jest taki, że jeżeli rakieta była rozmontowywana przed odpaleniem to pewnie na filmie jest Blizna. Faktycznie Jirzi zasugerował ten tok myślenia.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 07:39:00

A kto to jest ten Jirzi ? Czy był choć raz w Bliźnie ? Podobno nie chce udostępnić tego filmu - dlaczego ? sknerus jeden :)
Rakieta o tym numerze mogła być rozmontowana gdzieś tam, później przetransportowana do Blizny, tam zmontowana i odpalona.
@wojwoj
Piszesz, że musimy opierać się na innych interpretacjach i materiałach z netu, ale gdy przedstawiłem zdjęcie z halą, którego nazwa to Westerwald wówczas Jacek1 odparł, że zdjęcie jest źle opisane. Takich źle opisanych zdjęć może być w necie więcej.
Na fotce obok macie plan z netu, z którego wynika, że V2 odpalano z Dębicy !!! Czy mamy uznać to za pewnik ?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 09:45:00

Witam
Tak dla jasności film jest dostępny, ale trzeba go sobie kupić od Tracyego. Trudno żeby Jirzi udostępniał za darmo coś co jego kumpel sprzedaje w necie.To jego strona http://www.jirzy.webzdarma.cz/indexe.html . Z tego co wiem to nigdy nie był w Bliźnie, podobnie jak wielu zajmujących się bronią V. Podejrzewam, że część autorów piszących poważne opracowania też nie była w Bliźnie, a jak była to przejazdem. ja sam kiedyś się zastanawiałem nad tym podpisem, dlatego pytałem Tracyego o co chodzi i uzyskałem taką informację, że to pomyłka. Co się tyczy mapki, to błąd może wynikać z tego, że w końcowej fazie działalności poligon nosił nazwę Dębica. Czasami można znaleźć informację że to była Blizna koło Kielc. Pomijając to wszystko musisz Ewen pamiętać, że nie jesteś pierwszym, który się zajmuje tym tematem i przez kilka lat udało się ustalić pewne fakty. Jeżeli chcesz możesz nam uwieżyć, jeżeli nie to sprawfdzaj wszystko od nowa. Mnie to zajeło kilka lat. Tobie może będzie łatwiej, bo ukazały się nowe wydawnictwa, ludzie dotarli do nieznanych dokumentów. Powodzenia.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 09:54:00

Ewen, ja rozumiem, że czasem nieco krytycyzmu w podejściu do źródeł czy opracowań nie zawadzi, ale nie przeradzajmy tego w patologiczną negację... Czy Ty na przykład myślisz, że Niemcy nie mieli nic lepszego do roboty niż wozić sobie A 4 w tę i nazad, składać je i rozkładać? To naprawdę była sprawnie funkcjonująca instytucja produkcji seryjnej i dostaw... Mittelwerk (bo seria 17xxx to produkcja Mittelwerku) robił partię rakiet i wysyłał je zusamen do kupy priorytetowym pociągiem bezpośrednio do odbiorcy - w tym okresie HVP lub HL. Jest całkiem prawdopodobne, skoro to okres prób znalezienia przyczyny wozpadu A 4 w locie, że były to tak czy inaczej zmodyfikowane pociski robione na konkretne zamówienie. Rakiety przyjeżdżały sobie na miejsce, tam je kontrolowano (jak wiemy w HL szczególnej kontroli podlegały silniki) i odpalano (albo co tam z nimi miano zrobić). Jeśli rakieta była całkiem do bani to zwracano ją do fabryki w ramach reklamacji.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 10:21:00

Przepraszam walnąłem byka: oczywiście uwierzyć. To wszytko przez tą wieżę serwisową.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 11:09:00

http://www.v2rocket.com/start/chapters/backfire-ger-006.jpg czy ktos wie co to są za obiekty w tle?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 11:39:00

@Jacek1
Nie jestem pierwszy i , daj Boże nie ostatni, który zajmuje się Blizną. Interesują mnie fakty, a nie dorabianie teorii do przypuszczeń. Dla mnie ważnę są zdjęcia i filmy i porównanie ich w terenie. Sam wiesz jak to jest w książce Glassa o AK.
@Grzesio
A czy Ty myślisz, że Niemcy nie mieli nic innego do roboty tylko składać rakietę w Mittelwerku (oczywiście wszystko kontrolując z niemiecką precyzją), dawać do niej (jak ktoś wcześniej napisał) kartę gwarancyjną i wysyłać w całości do Blizny, aby tam ją rozłożyć, wszystko dokładnie jeszcze raz sprawdzić, złożyć i albo odpalić, albo odesłać do producenta - jak nie przymierzając - zepsuty telewizor :)
@Jacek1
Zwróć uwagę, że pierwszy z prawej element ma wyraźny ślad po trafieniu jakimś pociskiem (tak mi się wydaje). Wygląda na to, że są to jakieś betonowe bloki przykryte siatką maskującą.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 11:44:00

a czy jakieś dziury nie wystepuja na wszystkich "blokach", na niektórych po trzy?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 11:48:00

widac je też tu
http://www.v2rocket.com/start/chapters/backfire-ger-007.jpg
http://www.v2rocket.com/start/chapters/backfire_tower.jpg
http://www.v2rocket.com/start/chapters/backfire-ger-005.jpg

cos przykryte siatkami maskującymi.
mam z tego rejonu jeszcze jedna fotkę w domu, może coś będzie widać lepiej.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 11:52:00

Ewen, takie procedury transportu, łacznie z karta gwarancyjna itd są opisane u Przybilskiego, tak samo jak sposób transportu, typ wagonów do tego używanych, ułożenie rakiet odpowiednimi statecznikami do góry (domyśl się, dlaczego) itd. O procedurach zwrotu pisze w swoich wspomnieniach także Walter Dornberger - więc wiesz, trochę więcej szacunku i wiedzy dla innych ;)

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 12:33:00

Mam wielki szacunek dla wszystkich, którzy zajmują się tym tematem. Dziwi mnie tylko, że Dora, która pracowała już i tak pełną parą traciłaby bezcenny czas na składanie pocisku do kupy, a w Bliźnie by go rozkładano po to, aby ... no właśnie: po co ?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 12:41:00

Faktycznie wygląda to na jakieś betonowe ściany. Ciekawi mnie dlaczego tak szczelnie osłaniają miejsce wokół wieży i chyba miejsca strzelań. Jest też z prawej mały bunkierek. Coć o podobnych , jak mi się zdaje, rozmiarach było w pobliżu wieży serwisowej w Bliźnie. Nigdy jednak nie słyszałem o takich betonowych ścianach.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 12:56:00

Ewen, Mittelwerk za czasów Blizny to się dopiero rozkręcał, wyrywanie sobie nawzajem rakiet między Kammlerem a Dornbergerem (bojowe - a testowe) zaczęło się pod koniec 44 roku. I nie pisz o MW Dora, bo Dora to był obóz koncentracyjny przy MW, zaraz Grześ ci natrze uszu za tę pomyłkę :)

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 12:59:00

Aha, Jacku, miejsce strzelań było po drugiej stronie torowiska, o ile się nie mylę. Ten teren to raczej wieża plus złomowisko ze zdobycznym sprzętem. jakbyś się przesunał w lewo od tego co widać na podrzuconym przez ciebie zdjęciu (tzn vidalwageny na 1 planie), to byś zobaczył to http://www.v2rocket.com/start/chapters/backfire-ger-002.jpg

piękny przykład kamuflowania m.in. startowego 7/3 :D

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 13:04:00

A z tyłu to są może fragmenty jakiejś anteny? Ewan, żeby cię upewnić to załączyłem zdjęcie Blizny, w tle widać wiatę na pojazdy i obok z lewej zarys hali. Niestety nie jest to najlepsza jakość, ale w miejscu gdzie Sanders pisze o kraterze, zdaje mi się jest jakiś mały budynek, czy coś podobnego?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 13:39:00

Jacku czy możesz przysłać mi to zdjęcie w całości. Bardzo proszę.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 14:38:00

"A czy Ty myślisz, że Niemcy nie mieli nic innego do roboty tylko składać rakietę w Mittelwerku (oczywiście wszystko kontrolując z niemiecką precyzją), dawać do niej (jak ktoś wcześniej napisał) kartę gwarancyjną i wysyłać w całości do Blizny, aby tam ją rozłożyć, wszystko dokładnie jeszcze raz sprawdzić, złożyć i albo odpalić, albo odesłać do producenta - jak nie przymierzając - zepsuty telewizor"

Tak, tak myślę - i ja to napisałem. Jak już napisał Wojwoj - dokładnie tak to wyglądało. Ba, każda rakieta miała nawet standardowo zamontowany specjalny pojemnik, w którym one papierzyska były przechowywane. Niemcy akurat byli bardzo skrupulatni pod tym względem.

"a w Bliźnie by go rozkładano po to, aby ... no właśnie: po co ?"

Gdybyś zadał sobie trud prześledzenia wcześniejszych 300 wypowiedzi w tym temacie, to znalazłbyś odpowiedź. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii podczas pierwszych prób w Bliźnie było... A zresztą poczytaj sobie sam - dodam dla ułatwienia, że ma to jak najściślejszy związek z rozkładaniem rakiety, jakie na zdjęciach widać.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-09 16:39:00

Jacku, nie wiem, czy to jest antena. Podobne konstrukcje były na zdjęciach reprodukowanych na pocztówkach sprzedawanych niedawno w Łebie :)Miały mieć związek z poligonem rakietowym Rheinmetalla w pobliskiej Rąbce.
Na ich temat trochę w tym przewodniku http://www.ksiegarnia-odkrywcy.pl/leba-wojenne-tajemnice,42.html (sorki za krypto)

na ich temat powinien sie wypowiedzieć ktos od niemieckich radarów namierników itd, a na forum są tacy ludzie :)

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-11 20:23:00

Panowie zwróćcie uwagę na szósty i siódmy akapit. Niezłe co ? http://www.triton.cc.pl/sst/hitler/nowe.htm

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-11 22:14:00

Akurat jeśli chodzi o siódmy akapit, to było dokładnie tak jak podaje ten gościu. Placówka AK z Trzciany (Swierk)obejmowała swoim terenem Dąbrowę, która jest położona na skraju progu karpackiego. Do dziś roztacza się stamtąd rozległy widok w kierunku północnym. Lecące rakiety obserwowała stamtąd miejscowa ludność. Wujek opowiadał mi, że sam niejednokrotnie je widział, zwłaszcza wieczorem.
Teraz sprawa tego filmu z Blizny. Mam ten film w całości, kupiłem u Tracyego ponad rok temu. Dzisiaj pół dnia przesiedziałem i dopatrzyłem się wielu ciekawych rzeczy. Tzn. jestem w stanie narysować w miarę dokładny szkic sytuacyjny miejsca, w którym kręcono film. Niestety w żadnym wypadku nie czuję się upoważniony do stwierdzenia faktu, że to Blizna. Nawet w 50 procentach. Tak w skrócie: za Blizną przemawia ten numer rakiety - rzeczywiście jest taki, jak podał Jacek (KH03/17762) Jest też drugi numer na korpusie części silnikowej ze statecznikami (V/156). Teren jest bliznowaty, las z dużą ilością prześwitów i przesiek. Kolejka wąskotorowa operująca pomiędzy hutsami. Pora roku - późna wiosna, lub lato.
Teraz argumenty przeciw.
Może najpierw najmniej istotny. Na zdjęciach nie daje się odczuć w żaden sposób gorączki nadciągającego frontu. Wręcz przeciwnie, panuje totalny luz, trochę dziwny jak na niemiecką armię. Zołnierze w tle przeważnie snują się bez zajęcia, siedzą w palarni przy bramie, patrzą na kręcących film. Ich mundury to przeważnie w zasadzie stare szmaty. Nikomu nigdzie się nie spieszy.
Teraz najważniejsze: terenu przedstawionego na filmie w żaden sposób nie daje się dopasować ani do mapy, ani do zdjęcia lotniczego Blizny. Mamy jakieś 50 do 100 metrów prostego odcinka toru zakończonego z jednej strony bramą, z drugiej hutem. Hut jest prawdopodobnie przelotowy, bo w jego głębi widać odblask światła z drzwi położonych na jego drugim końcu. Z prawej strony hutsu w lesie jest drugi budynek, być może następny magazyn. Od strony bramy usytuowana jest bocznica odchodząca skosem w lewo. Na jednym z kadrów dopatrzyłem się, że ta bocznica biegnie głęboko w las dokładnie po linii prostej, widać przecinkę. To właśnie stamtąd prywieziono tę rakietę do demontażu. Za bramą prostopadle do toru biegnie droga, sam tor zaś wykręca lekko w lewo patrząć w stronę bramy. Teraz coś, co jest najważniejsze. Film był kręcony w ciągu 2 dni, mamy możność zaobserwowania wędrówki słońca. Słóńce świeci ukosem najpierw z jednej strony rakiety, potem bardziej prostopadle, ale z drugiej strony rakiety (tzn. chodzi mi o boki rakiety, a nie przód czy tył). Nie świeci nigdy od strony bramy. Pytanie za 100 punktów - jak można określić strony świata w stosunku do tego miejsca? I jeśli to Blizna, to proszę, oświećcie mnie, które to miejsce. Może trzeba wziąć poprawkę na to, że to czerwcowe słońce, które wcześnie rano może zaświeci z kierunku zbliżonego do północy?
A teraz z całkiem innej paki. Nie wiem czy umknął wam program "Było nie minęło" sprzed jakichś 2 - 3 tygodni. Pan Sikorski wybrał się znowu do Blizny na wywiad z Olkiem, który zaprowadził go w miejsce, które 2 lata temu odczyściliśmy :)Kategorycznie twierdząc , że właśnie stąd strzelano rakiety. Bardzo się pan redaktor cieszył, że wreszcie trafił na miejsce prawdziwej wyrzutni rakietowej.Zdybał przy tym miejscowego wójta, który solennie mu obiecał, że gmina coś zacznie robić, żeby teren ten rozkręcić turystycznie.
pozdrawiam
Jarek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 07:39:00

@greg
Napisz z czego są zrobione hutsy na filmie.
W siódmym akapicie chodziło mi o nazwę Blizny pisaną jako "Blizne".
Looknijcie na tą stronę: http://mer.um.torun.pl/~archAK/popularyzacja/wydawnictwa/biuletyny/b-49/49-06-odeszli.htm
Na końcu jest tam mowa o dr. Wandzie Wróblewskiej-Składzień, która: "...Wykonała tam 20 zdjęć, przeprowadziła wywiad z partyzantami, robotnikami i mieszkańcami. Sporządziła raport i wykonała szkic budowlanych magazynów i wyrzutni w Bliźnie."
Te fotki były by rewelacją gdyby udało się je odszukać...

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 09:48:00

Witam
Faktycznie z filmem jest problem. Dopytywałem jeszcze ostatnio i nikt na ten moment nie ma pewności gdzie to jest. Jedynym dowodem, że to Blizna jest numer na rakiecie. Gdyby to miało być inne miejsce to raczej nie w Polsce bo Hk rozpoczeło szczelania we wrześniu a numery rakiet zaczynały się od 18. Pan redaktor Sikorski robi wiele medialnego zamieszania, ale wbrew temu co twierdzi nie sprawdza do końca tematu o którym opowiada. Jest taka informacja, że właśnie z miejsca gdzie znajdowała się wieża odpalano V-2. Nie mam pojęcia skąd to się wzięło. Nie wiem też skąd pan Olek wziął ten pomysł.
Co się tyczy pani Wandy, to jakoś nie mogę uwierzyć, że tak sobie przyjechała do Blizny, wykonała zdjęcia i szkice i pojechała. Druga sprawa co to są magazyny budowlane w Bliźnie? Coś mi to się nie podoba, mówiąc delikatnie.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 10:02:00

Może to literówka, może chodziło o "szkic budowlany". Pewnie że nie mogła zrobić zdjęć takich jak Frentz Walter :), ale może zrobiła je z Dąbrowy, skąd, jak pisał wcześniej Grek roztacza się rozelgły widok.
Jacku jeżeli masz ten film, to napisz z czego zrobione są hutsy.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 10:16:00

Z Dąbrowy do Blizny to jest ze trzydzieści kilometrów, to musiała mieć dobry sprzęt. Mozliwe, że dotarła jakoś w okolice poligonu, ale wątpię, że weszła na jego teren. Nie wiem też po co miała się fatygować do Blizny, skoro w okolicy działały oddziały AK specjalnie oddelegowane do rozpracowania poligonu. Film mam, ale na nim nie widać z czego są huty, widać to na innych zdjęciach, także z przekazów ustnych wynika, że jak wszystkie budynki w Bliźnie były drewniane. Były to normalne drewniane szopy, do tego byle jak wykonane, zresztą jak wszystko w Bliźnie.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 11:52:00

Wcześniej Grek napisał: "...Mamy jakieś 50 do 100 metrów prostego odcinka toru zakończonego z jednej strony bramą, z drugiej hutem. Hut jest prawdopodobnie przelotowy, bo w jego głębi widać odblask światła z drzwi położonych na jego drugim końcu. Z prawej strony hutsu w lesie jest drugi budynek, być może następny magazyn..."
Myślałem, że na filmie jest coś takiego. To na pewno nie jest Blizna.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 13:02:00

A niby dlaczego to na pewno nie jest Blizna?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 13:20:00

Las jest liściasty - w Bliźnie go nie ma.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 13:43:00

W Bliźnie generalnie las jest mieszany, z dużym udziałem olchy, brzozy i dęba, zależy w którym miejscu. Ja już pisałem, że nie ma co porównywać do obecnego drzewostanu, bo jest on w 90 % powojenny.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 17:34:00

Hi
1. Jacki, wracając do tych obiektów z Altenwalde, o które pytałeś - na tej mojej fotce nic nie ma, tło wiezy to jasna plama zlewająca się z niebem. Widec tyle tylko, że to coś, co z tych obiektów zwisa, to siatka maskująca.
2. Grek - fajne obserwacje :)

Pytanko prawie z innej beczki - gdzie mieszkali znudzeni żołnierze-rakietowcy w Bliźnie?

Pozdr
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 17:56:00

W Bliźnie było dwa miejsca, jedno w centrum, drugie-podobno dla oficerów przy wjeździe.Pytałem Jirzego o ten film. On twierdzi, że to Blizna ze względu na ten numer.Faktycznie kręcono go z przerwami, bo cień pada co chwilę z coraz to innej strony.Co do żołnierzy, to może mundury są kiepskie, ale fryzury ułożone na brylantynie, ani nie drgną. Faktycznie wrażenie totalnego luzu. W kadrze co chwile pojawia ktoś w tle, kupa ludzi stoi i gada.Ale jak dla mnie to raczej normalne. To przecież mozna powiedzieć w czasie wojny była sielanka. Daleko od frontu, dobre warunki, robota lekka, do tego co by nie robili to nikt ich nie mógł zastąpić. To z takim frontem wschodnim to wczasy.
Jeszcze raz moja uwaga: na koniec zmiany cały oddział idzie w kierunku hutsa, również w jednym momencie w tym samym kierynku idzie chyba oficer. Mój wniosek: centrum poligonu jest w prawo, w kirunku hutsa, to by znaczyło że to jest gdzieś na lewo od centrum poligonu, czyli może to być któraś linia wąskotorowa w "strefie magazynowej hutsów".

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 18:25:00

Źle postawiłem pytanie
- w czym mieszkali wojacy - tzn. jak wyglądały budynki i czy macie je zidentyfikowane ew. zrekonstruowany wygląd.

Co do tego luzu, niechlujstwa itd. żołnierzy na filmie - też nie robiłbym z tego niczego dziwnego. Może czasami przesadzamy z tym niemieckim porządkiem, a to normalni ludzie byli :)

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 19:26:00

Warunki życia mieli dobre. Budynki koszarowe standartowe, jak na zdjęciu. Budynki oczywiści drewniane, skanalizowane z bieżacą wodą. Budynek K13 to była łaźnia. Te na zdjęciu to prawdopodobnie A2, A3. Ja już kiedyś wspominałem, że w BLiźnie to wszystko było raczej byle jakie, wstawiałem juz kiedyś zdjęcie z torowiskiem, pisałem że Rosjanie stwierdzili że niektóre budynki były zbudowane niechlujnie. Dla mnie to było zaskoczeniem, nie tak wyobrażałem sobie obiekty poligonu na którym testuje się najnowszą broń.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 20:44:00

To troszkę nie tak. Moim zdaniem "grupa" w sile plutonu (czterdziestu kilku żołnierzy) chyba idzie do pracy na hutsach. Mamy ich na pierwszym zdjęciu tego wątku, całkiem u góry. Najpierw mają zbiórkę przy bramie, po wejściu na teren. Brama jest juz zamknięta. Prowadzi ich podoficer w jasnym, prawie że białym mundurze (najpierw myślałem, że to kucharz). Potem idą w kierunku magazynu, teoretycznie dwójkami, ale czasem też trójkami, dźwigają torby i teczuszki z narzędziami. Kolumnę zamyka ten podoficer w jasnym mundurze.
W innym ujęciu widzimy idącego samotnie w stronę hutsu oficera albo podoficera (trzeba by specjalistę od mundurów i stopni). W ogóle ten oddział żołnierzy mógł być np. w sile kompanii - ja np. słuzyłem w kompanii remontowej liczącej właśnie ok. 40 ludzi, tak samo miało zaopatrzenie. To jest właśnie kluczowe zagadnienie - żołnierze idą do pracy, czy z pracy, a może po prostu na obiad lub z obiadu? Ale powtarzam, film nie był skręcony jednego dnia, bo przy powtórnym montaży rakiety kierunek padania cieni powtarza się.
Aha, i nigdzie nie ma informacji, że wewnątrz poligonu była strzeżona druga strefa magazynowa, i to ogrodzona. Cały poligon otoczony był podwójnym ogrodzeniem z obwodnica w środku, po kyórej poruszały się nie mające prawa wstępu patrole z psami (ukraińskie?)A na filmie mamy bardzo wynudzonego szweja przy bramie na warcie, na lewo od budki wartowniczej stoi na drodze auto z podniesioną maską.
Wracając do programu p. Sikorskiego to właśnie p. Olek twierdzi, że stamtąd puszczano rakiety, i że on widział. Hm, musiałby być z jakieś 50 do 100 metrów od tego miejsca, bo inaczej nie zobaczyłby przez las nic. A taki dystans wydaje mi się nierealny w tamtym czasie.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 21:20:00

Zastanawia mnie jeszcze ta wielka polana którą widać za bramą. Jest takie dwa miejsca: przecinka za halą i strefa hutsów. Do tego jeszcze ta linia elektryczna, ona idzie gdzieś daleko przez tą polanę. Taka linia to może być ta główna z Pustkowa, a ona podobno szła właśnie przecinką za halą, zresztą widać ja na zdjęciu lotniczym. Nawet zgadza się ta droga w lewo, gdzie stoi auto, widać na zdjęciu że jest taki skrót do hali, dość mocno uczęszczany. Tylko nijak w takim układzie nie mogę sobie wyobrazić skąd wyjechała lokomotywa z rakietą.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-12 23:04:00

Jacku, przecinka za halą to było pierwsze miejsce, które sprawdzaliśmy. Jak wiesz, w terenie nie zostało po niej najmniejszego śladu. Jak wytłumaczyć fakt, że po szerokiej przecince nie zostało nic, a wąskie przecinki pozostałe po torach wąskotorówki prowadzącej na hutsy są do dziś doskonale zachowane?
Bo przecinka pod linię energetyczną była tylko wykarczowana powierzchownie, bez ruszania wierzchniej warstwy gleby. Tam tylko wkopano słupy. Przecinki pod tory były utwardzane czy jakoś przygotowywane piaskiem, przez który roślinność trudniej się przebija. Ten piasek jest tam do dzisiaj.
Druga sprawa: od tej szerokiej przecinki nie odchodziły w bok zadne inne, na zdjęciu nie ma tam żadnych zabudowań.
Jak znajdę czas, to zrobię zrzut z filmu, gdzie widać prościuteńką przecinkę z torami, na których stoi ten specjalistyczny wózek do odłączenia przedziału silnikowego.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-13 11:28:00

Zastanawim się również dlaczego lokomotywa pcha a nie ciągnie wózek. Jeżeli rakieta była wyprowadzona z huta, to lokomotywa powinna ciągnąć rakietę, jak na zdjęciu, które Ewen dał wcześniej, natomiast tu lokomotywa pcha wózek. Jirzi dopatrzył się dugiego huta obok toru z kórego przyjechała rakieta i drugiego toru idącego łukiem, zbieżnie to tego dojazdowego.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-13 11:39:00

No właśnie - dałoby się może narysować planik tego miejsca z filmu? Łatwiej chyba byłoby kombinować. :-)

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-13 12:00:00

Jak można zrobić fotosy z filmu DVD?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-13 12:31:00

Czasem programy do odtwarzania dvd mają opcję zrzutu ekranu do schowka (potem wystarczy wkleić to w jakikolwiek program graficzny). Możesz też spróbować wcisnąć klawisz PrintScreen na klawiaturze (tak samo, zapisuje ekran do schowka - ale często to nie działa w przypadku odtwarzaczy filmów) - w ostateczności są specjalne (i darmowe :-) ) programy do zapisywania screenów, np. Fraps ( http://www.fraps.com/ ).

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-13 12:35:00

ew. można zrobić fotkę stopklatki z ekranu, to najprostsze i najszybsze :)

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-13 17:40:00

Jak sie dobrze wpatrzyć to tam jest widoczne trzy huty: ten duży i po jednym na lewo i na prawo. Myślę, że nie ma wyjścia, to musi być w strefie magazynowej, tej na uboczu. Tu jest za dużo obiektów żeby to mogło skryć się gdzieś w centrum. Albo to jest zupełnie po przeciwnej stronie, ale tam niestety nie sięga zdjęcie lotnicze ani plan Sandersa.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-13 20:34:00

Nie wiem, czy chodzi o ten kadr, ale na nim również widać jakieś obiekty po lewej i prawej stronie. Po lewej to raczej jakiś barokowóz (może z narzędziami). a po prawej ??? Ale to nie Blizna - za szeroko.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-13 20:35:00

Tutaj to samo miejsce z innego ujęcia i z innym ładunkiem na wózku.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-13 20:41:00

To pierwsza fotka z tego topica. Za statecznikami (po prawej) widać jakby zarys budynku z oknem (ciemny prostokąt). Nijak nie mogę tego dopasować do Blizny.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-13 20:51:00

... i prawdopodobnie to samo miejsce z innego ujęcia. Wydaje mi się, że za bramą tory wyraźnie skręcają w lewo.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-13 22:32:00

To przy bramie to przyczepka. Może to być taka miniwartownia. To przy niej jest ta palarnia, żołnierze często tam przesiadują, czasem widać hełmy na ziemi, albo karabiny w kozłach.Z lewej strony hutu coś w rodzaju barakowozu bez kół, jeszcze bardziej w lewo widoczny na innych kadrach następny.Po prawej stronie hutu ten magazyn. Tyle obiektów jest na pewno.
Zacząłem opisywać te kadry, które pokazują lewą stronę toru z przecinkami, bocznicami wąskotorówki itd. , ale już dzisiaj nie zdążę, bo późno.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-14 00:10:00

Witam!
Widzę że nadal maglujecie temat Blizny. Fajnie.
Co do Pana Olka to do jego opowieści należy podchodzić z ostrożnością.
Pozdawiam z UK
mirek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-14 09:14:00

Witam
Jarek zwróć uwagę na kadry, kiedy chyba dwaj goście wypychają z bocznicy z lasu skorupe ogona, widać w tle wejście do następnego huta. Teraz nie wiem czy później widać następny po tej samej stronie, czy to ten sam: jest takie ujęcie już pod koniec montażu:widać szczelinę miedzy dwoma częściami kadłuba, ale przez nią w tle widać kilku żołnierzy biegnących- (dziwne, ale jakaś panika była, coś się musiało stać). Widać, że biegną do wejścia do huta. Ciekawe też są małe nasypy ziemne między torami kolejki. Nie wiem czy pamietasz, ale takie widzieliśmy przy rozwidleniu kolejki na trzy linie w strefie magazynowej.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-14 10:01:00

Rzeczywiście na końcu tych bocznic prawdopodobnie są jakkieś hutsy, ale raczej trzeba sie ich domyslać. Też zwróciłem uwagę na tych biegnących gości. Ale oni raczej biegli, bo coś tam atrakcyjnego usłyszeli albo zobaczyli, a biegli w stronę tej drugiej przyczepy czy barakowozu. Gdyby to była panika, to objęła by wszystkich obecnych. Zadnych nasypów się nie dopatrzyłem, natomiast jest tam obok torów sieć dróg kołowych. CZyli transport był zdublowany, jak w Bliźnie.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-14 21:05:00

No i po kilkakrotnych próbach załadowania zdjęcia zjeżyłem się , i to nie na żarty. Ciągle pokazuje mi za duży rozmiar zdjęcia. Ukłony dla admina: sorry, ale zamieszczanie zdjęcia wielkości znaczka pocztowego w tym przypadku naprawdę mija się z celem. Może prześlę te jpgi komuś, kto się lepiej zna?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-14 22:29:00

Prześli mi je proszę, a ja je skompresuję i wstawię na forum

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-14 23:12:00

OK, jutro.Przed chwilą skończyłem oglądać po raz kolejny ten film.Rzeczywiście jest hut, z którego wyjechała rakieta. Stoi z lewej strony, prostopadle do tego głównego na pierwszym planie. To do niego biegną ci żołnierze.Ponadto jest jeszcze jeden barakowóz, a raczej chyba auto z dużą budą z tyłu. Stoi głębiej w lesie, równolegle do toru głównego. Jest jeszcze czwarty tor zaczynający się równo w bramie , odchodzi w lewo za palarnią, tak więc jest trochę głębiej schowany. Na przecince obok torów stoi chyba głowica rakiety bez osłony(tej beczki) ustawiona pionowo, a za nią może meillerwagen, ale tu głowy bym nie dał. Coś tam stoi.
pzdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-16 07:52:00

Grek - dzięki za materiał. Niestety, na razie nie mam Corela i nie mogę z tym nic zrobić. Ale mam inne pytanie. Fotka obok przedstawia Waltera Frentza prawdopodobnie w Bliźnie.
Co to za obiekt na dole po lewej. Chyba okrągły, chyba betonowy i ma w środku jakąś prowadnicę czy coś w tyn rodzaju.
Co to może być ? i gdzie to mogło być ?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-16 09:31:00

Pojęcia nie mam. Może to być podstawa pod te mniejsze radary, albo pod jakieś działko opl. Te rzeczy były w środkowej części poligonu, w pobliżu square platform.
Spróbuj gdzieś otworzyć, może w jakiejś kafeji. W ostateczności możesz dać adres na priva, to podeślę płytkę.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-16 10:05:00

Grek, nie możesz powiesić tych fotek na jakimś darmowym serwerze np. photobuckecie? Jak chcesz, to ja to zrobię, wrzuć fotki na majla, moga być dowolnie duże.
wojciech.maka@gazetapomorska.pl

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-16 12:15:00

Wczoraj próbowałem wysłać 2 zdjęcia, przez pół godziny nie przeszła nawet połowa, więc zrezygnowałem.
A propos Frentza, niedawno wyguglowałem stronkę o nim, której jakoś przedtem nie zauważyłem.Jest po niemiecku, ale to chyba najbardziej kompetentne źródło , jeśli chodzi o jego zdjęcia i filmy. Jak będę w domu, to dam linka. Więc może ktoś kumaty po niemiecku zapyta się tam, co się stało z tym kolorowym filmem dla Hitlera z Blizny, i czy ewentualnie można go kupić. Bo byłoby to super źródło informacji. Ja po niemiecku nicht fersztejn.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-16 12:41:00

http://www.walter-frentz.de/main.html

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-18 15:41:00

Jarek a może byś odchudził fotki w Irfanie?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-18 23:31:00

Już wysłałem do wojwoja jpgi, udało mi się skompresować, tak że przechodzą przez serwer pocztowy bez bólu. Ale tradycyjnie w niedzielę wieczór pooglądałem jeszcze raz ten film. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. Bo torów tam jest mnóstwo z lewej strony. Tor, który odchodzi w bramie w lewo w okolicach palarni, (widać go w poście ewana z 13.02.07, 20.51), skręca w lewo w przecinkę, ale łączy się też z tymi torami do lewego hutsu. Ale jest jeszcze jedna odnoga skręcająca w lewo. Tego nie będzie w tych fotach wysłanych, bo dopiero dzisiaj to zauważyłem i zrobiłem zrzuty . Trochę namąciłem z tymi torami, ale ich układ jest o wiele bardziej skomplikowany. Co dowodzi zresztą moim zdaniem, że nie jest to Blizna.
Teraz trochę legendy do tego, co wysłałem: na niebiesko zaznaczone tory, czerwone drogi. W żółtym prostokącie obiekty typu zwrotnica, barakowóz czy auto w lesie, pojazd stojący na skraju drogi. Pomarańczowe kreski to przecinka. Biały hut prostopadły z lewej strony.
pzdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 08:14:00

Witam
No jeżeli to nie jest Blizna, to trzeba zweryfikować wiele spraw. Sam fakt, że jest dość skomplikowany system dróg i torów jeszcze nie świadczy,że to nie jest Blizna.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 09:46:00

Oooo... widzę, że nie jestem osamotniony w teorii, że to nie Blizna :)
W/g mnie należy ustalić fakty, które świadczyłyby, że to Blizna, bo jak dotąd są tylko przesłanki świadczące, że to nie Blizna.
@grek, czy możesz przesłać mi również te fotki na PW ?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 10:15:00

Jeżeli przyjmiemy że to nie jest Blizna, to co? W grę wchodzi w zasadzie Heidekraut, Penemunde, albo jakaś całkiem inne miejsce, gdzieś w Europie.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 11:07:00

A Przeczytajcie Koledzy to: http://www.baszta.webd.pl/nuke/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=66&pageno=1
Tylko nie zniechęcajcie się na początku, bo najważniejsze jest na następnych stronach.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 11:11:00

A potem jeszcze to: http://www.baszta.webd.pl/nuke/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=75&pageno=1

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 11:14:00

Mamy dowód, że V-2 przewożono jednak w częściach. Niewykluczone, że również do Blizny.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 11:31:00

i jeszcze fragment struktury organizacyjnej produkcji V-2.
Wynika z niego, że rakiety wracały do Mittelwerk z Drawna (Neuwedell), ale z Blizny nie.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 11:36:00

Przecinki w lesie wyglądają całkiem jak te w Bliźnie. Jeżeli wykaz startów jest pewny, to rakieta z filmu została odpalona w Bliźnie. Jeżeli film nie jest nakręcony w Bliźnie, to oznacza, że przegląd został wykonany w innym miejscu, a potem dostarczono rakietę do Blizny.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 11:39:00

"Lecz nie ma pewności czy rakiety na wyrzutnię były wysyłane w całości czy też w modułach i dopiero po dotarciu na miejsce montowano je w groźną rakietę."
To jest ten dowód?

"W „Muna” były V-2. Przywożono je z Peenemiinde, a później odsyłano do Holandii."

Bzdura. Peenemuende nie było w stanie produkować nawet wszystkich rakiet testowych na własne potrzeby. Wszystkie rakiety bojowe pochodziły z MW.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 11:46:00

@Jacek1
Dokładnie to samo napisałem w poście z 2007-02-09 07:39:00
@Grzesio
W każdej plotce jest ziarno prawdy. Nie sądzisz chyba, że ktoś wymyślił taką bajeczkę od A do Z.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 11:54:00

Dzięki, grek
fotki z interpretacją greka (nieco mniejsze)
http://img.photobucket.com/albums/v80/wojwoj/Blizna1.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v80/wojwoj/Blizna2.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v80/wojwoj/Blizna3.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v80/wojwoj/Blizna4.jpg

dalej
opiśik greka do nastepnych 2 kadrów:
"Blizna 5 - to jest ten samochód z budą, który stoi równolegle do torów w lesie.
Blizna6 - wejście do hutsu, do którego biegną żołnierze, z prawej strony coś jak jescze jeden barakowóz (to juz trzeci, a wliczając samochód i przyczepkę przy bramie piąty), i pewnie też leży głowica w beczce."

http://img.photobucket.com/albums/v80/wojwoj/Blizna5.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v80/wojwoj/Blizna6.jpg

uzupełnienie greka do fot powyżej

"w tle tego auta z pliku Blizna5 widać wjazd do hutu prostopadłego, z lewej strony auta beczki po głowicach. Teraz to zauważyłem. Czyli jest to jednak inne miejsce, ale barakowóz w lesie z lewej strony na pewno jest, w fotoszopie widać zarys budy i schodki do niego. Tak normalnie jest na pierwszym zdjęciu w żółtym prostokącie"

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 12:03:00

Znalazłem takie coś, ciekawe foty. http://home.snafu.de/veith/Texte/slate.htm

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 12:07:00

Super, dzięki.
Dobrze byłoby wrzucić te same fotki bez tych moich kresek , tak dla porównania. Bo moje kreski zaciemniły oryginalny obraz.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 12:10:00

teraz ode mnie

1. Ewen, w Borach Tucholskich sporo osób mówi, że strzelano tu "fał ains, na pewno fał ains". V-1 w Borach nigdy nie było; naród tych broni nie rozróżnia, trzeba im pokazywać fotki i wtedy pokażą paluchem, co widzieli. Sieć zakładów Luftmunitionsanstalt (Luftmuna albo Muna)należała doresortu Goeringa, który miał w d... program A4. W Luftmunie w Bydgoszczy ktos kiedyś widział jakies cygada, a wywiad AK (co jest u Wojewódzkiego) donosił o "elaborowaniu pocisków sprężonym powietrzem". Oczywiście wiesz, że V-1 miały w kadłubie dwa kuliste zbiorniki na sprężone powietrze... :) Myślę jak Grześ - ten tekst, który przytoczyłes, to stek bredni, ew, dowód na głupotę autorów.
2. Dlaczego to miejsce z kadrów od greka nie może być Blizną? Czy ktoś może zebrać do kupy argumenty za i przeciw? Bo moim zdaniem dzisiaj oglądany teren nie ma nic wspólnego z tym sprzed dziesiątków lat, po drugie - bardzo wiele rzeczy może nie byc widocznych na fotce lotniczej, bo to las, a poza tym - mogły zostać dobudowane, rozbudowane, zmienione.

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 12:19:00

Moim zdaniem nie jest to Blizna dlatego, ponieważ ogólna topografia obiektów nie odpowiada tej , jaką znamy z Blizny. Wszystko jest inaczej, układ torów i budynków (tych o których wiemy, że na pewno tam były). Nie zgadzają się też strony świata, czyli kierunki, z których świeci słońce (i kierunki padania cieni).

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 12:22:00

Czy ktoś rozumie co oni gadają? http://team-delta.info/Forum/printthread.php?t=630

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 12:23:00

@Jacek1
Pmógł Ci zapewne arykuł, który wskazałem wcześniej :)
@wojwoj
Broń V1 i V2 mylili nawet wywiadowcy AK w meldunkach (nic dziwnego - była to przecież kosmiczna nowość).
Ja uważam, że w Bliźnie było mniej torów i liściasty las.
Może należy skierować trop na Slate.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 12:26:00

foty bez kresek

http://img.photobucket.com/albums/v80/wojwoj/Blizna1__2.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v80/wojwoj/Blizna2__2.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v80/wojwoj/Blizna3_1.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v80/wojwoj/Blizna4-1.jpg

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 12:32:00

Aha, jeszcze jedna uwaga i prośba.
Jeżeli nie macie pewności, że to Blizna to nie tytułujcie zdjęć Blizna1, Blizna2 itd. Później ktoś to ściągnie z netu i będzie miał dowód, że to Blizna. Tak powstają przekłamania.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 12:41:00

Sorki, tak zatytułowałem z rozpędu, i w pośpiechu. Faktycznie można to przechcić tak, jak jest w pliku corelowskim: kadr1, kadr2 itd. Dorobię do tego jeszcze ten fragment w stronę bramy i palarni, czyli jak gdyby w przeciwnym kierunku ruchu tego gościa z wózkiem.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 13:01:00

Czy film który oglądamy może być odwrócony, mam na myśli lustrzane odbicie?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 13:03:00

Jeszcze zapomniałem, skąd wzięła się lokomotywa na bocznym torze, skoro wciągała rakietę na tor przed hutem, więc zablokowała sobie wyjazd?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 13:15:00

Trzeba mieć sporą wyobraźnię, aby z tych kadrów coś wywnioskować.Na pewno w filmie widać to lepiej. Szkoda, że go nie mam...

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 13:22:00

W takim razie nie ma rady, trza jechać do Blizny. Może znajdzie się ktoś z wykrywką to sprawdzimy przecinkę za halą. Myślę, że jak tam były jakieś magazyny, to nie ma mozliwości żeby nie zostały po nich jakieś gwoździe, śruby, czy coś podobnego. Sprawe utrudnia fakt, że w dużej części na tej przecince jest teraz rów, ale ta część końcowa jest chyba cała.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 13:26:00

Panowie, spokojnie, apeluję o rozsądek :)

Jeśli nie Blizna, to co? Drawno? Koszalin? Gross Born (Wszystko blisko Drawna)? Widać, że miejsce jest dobrze wyposażone w sprzęt do obsługi A4. Wnioskuje też, że jest tam jakaś formacja wojskowa, która się pałęta po placu w jakimś celu.

Jacku - na delta-team wychodzi na to, że Irving też pisał o Drawnie jako pośrednim ogniwie przesyłu V-2, ale nie z pene, tylko z Mittelwerku. Książki nie mam, nie czytałem, ale znając podejście do słowa pisanego "niektórych osób", miałbym duże wątpliwości - bo co taki Irving wie?

co do kadrów i tego, co tam widać

1. ludzkie oko widzi bardzo dobrze przedmioty w ruchu, to, co jest ma nieruchomych obrazach juz gorzej. Dlatego grek jest na uprzywilejowanej pozycji :) Bo np. moim zdaniem to nie jest samochód, ale przyczepa z agregatem :)
2. Czy gdziekolwiek na tym filmie widać tzw. celty fińskie? To okrągłe niskie domki z drewnianych bali, średnicy ok. 10 metrów
3. Czy zołnierze z filmu mają jakieś widoczne insygnia na mundurkach?

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 13:50:00

Facio pchający wózek wygląda mi bardziej na więźnia niż na żołnierza niemieckiego. Bez czapki, bez pasa, spodnie i bluza luźna. Jednym słowem "fleja".

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 14:02:00

Akurat facio pchający wózek to jeden z głównych aktorów tego filmu :))) Ale tam tak jest, nikt tam nie chodzi w pasach, zwróciłem na to uwagę, bo okazuje się , że armia niemiecka w 5 roku wojny miała więcej luzu niż WP w czasach pokoju współcześnie (ja tam w ciągu 2 lat nie pochodziłem bez pasa ani razu, chyba że biegiem na zaprawie porannej :)))))
Co do tej przyczepy - ja tam widzę wyraźnie szoferkę i błotniki, ale wieczorem dorysuję. Tych domków nigdzie nie widziałem. Co do dystynkcji - trudna sprawa, bo nie oglądałeem filmu pod tym kątem. Być może.Jak ktoś dobrze się na tym zna, ja nie.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 14:10:00

@wojwoj pkt.2.
Myślisz, że to może być taki domek ? (czerwona strzałka)

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 14:32:00

A jakie było przeznaczenie tych okrągłych domków?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 16:29:00

Podobno przecinka z filmu ma kierunek wschód-zachód. Jeżeli tak jest to w Bliźnie może to być tylko w strefie magazynów, chyba że się okaże że to nie jest Blizna.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-19 16:36:00

Hi
tak pytam o te domki, bo w Borach jest tego dużo. Przeznaczenie - mieszkalne, 20 żołnierzy, na środku piecyk, wyjście skierowane na południe.
dzis tyle po nich zostało
http://img.photobucket.com/albums/v80/wojwoj/Pict0063.jpg

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-20 09:50:00

@wojwoj
Możesz wskazać gdzie jest teren poligonu w Borach, ewentualnie miejsca po tych fińskich domkach.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-20 11:34:00

Hi
AKowcy namalowali, że to trójkąt http://www.odkrywca-online.com/forum_pics/picsforum4/mapa.jpg
Górny wierzchołek to wieś Suchom, dolny lewy - stacja Wierzchucin. W rzeczywiśtości poligon był większy, domki były na północny wschód od Suchomia. Na zdjęciu ich nie widać. Nie widać nawet lejów po upadkach rakiet...

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-20 16:21:00

Tak na marginesie, może ktoś potrzebuje http://www.allegro.pl/item165652424_butelka_ss_heidelager.html

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-21 16:09:00

Witam
Czy ktoś orientuje się w którym miejscu w Drawnie, czy też okolicy znajdowały sie opisywane obiekty wojskowe. Może na ortofotomapie będzie widać jakieś ślady?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-21 17:03:00

Witam
Przyglądał się rozlokowaniu Pene Slate i Drawna. Nie wiem czy to przypadek ale Drawno i Slate leżą prawie dokładnie na tej samej szerokości. Dodatkowo Slate jest 2 stopnie na zach. od Pene a Drawno 2 stopnie na wschód od Pene. Powoduje to że z Pene do obu miejscowości jest zbliżona odległość.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-23 21:27:00

Bez urazy, ale co to wnosi do tematu ???

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-24 09:18:00

Może się mylę, ale wydaje mi się, że istnieje zależność między położeniem tych miejscowości a odległością od Penemunde. Jeżeli więc przyjmiemy ten tok rozumowania, to faktycznie można przyjąć, że w obu miejscowościach mogły znajdować się magzyny V-2, z których miał korzystać ośrodek w Pene. Można więc też przyjąć, że film został nakręcony w którejś z nich a nie w Bliźnie. Oczywiście może to też być zupełny przypadek i nie mieć żadnego związku ze sprawą. Widać że jest spore zamieszanie w temacie pochodzenia zdjęć z rakietami. Na stronie o Slate jest zarówno zdjęcie ,które Tracy podpisał Westerwald, jak i to z v-2 i lokomotywą. Autor jednak przezornie nie podpisuje ich lokalizacji. Ciekawe, bo to zdjęcie z lokomotywą i v-2 o ile dobrze pamiętam to w którejś z niemieckich książek jest opisane jako Heidelager.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-25 08:34:00

No to jedno mamy chyba ustalone: Zdjęcia z netu (ich podpisy) nie są wiarygodne. To samo dotyczy różnych publikacji papierowych, a szczególnie gazetowych.
Zeznania świadków również trzeba "przesiewać przez sito czasu". Osobiście rozmawiałem z pewnym człowiekiem z Woli Ocieckiej, który zarzekał się, że tor kolejowy z Kochanówki do Blizny był wąskotorowy, co jest oczywistą bzdurą. Po tylu latach szczegóły zacierają się.
Przyczepię się jeszcze do transportu rakiet w całości. Gdybym chciał utrzymać w tajemnicy, że mam rakietę o długości ponad 14 metrów, to na pewno nie przewoził bym jej setki kilometrów w całości, tym bardziej wiedząc, że na miejscu i tak będzie rozkładana na części.
Temat tego wątku brzmi: "Polowy montaż V-2?" chyba możemu już odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Co do filmu i zdjęć: POTRZEBNE SĄ WSZYSTKIE LOTNICZE ZDJĘCIA BLIZNY Z CZASU ISTNIENIA POLIGONU, DOKŁADNA ICH ANALIZA oraz PORÓWNANIE W DZISIEJSZYM TERENIE. Wiem, że to trudne zadanie, ale chyba do wykonania. Oczywiście nikt nie kiwnie palcem dla pojedynczej osoby fizycznej, ale gdyby zawiązać jakieś stowarzyszenie wspierane np. przez Gminę to kto wie ...
Podobno coś się dzieje w temacie (czytałem na innym forum). Jacku czy to prawda ?
Szkoda, że mieszkam daleko od Blizny.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-25 10:39:00

Co się tyczy torów w okolicy Blizny to może zamieszanie wyszło z tego że w okolicznych lasach była sieć torów kolejki, która dowoziła drzewo z lasu do tartaku w Woli Ocieckiej. Na zdjęciach lotniczych widać, że rakiety były dostarczane w całości. Problem z materiałami nie polega na tym, że nie ma stowarzyszenia, ale na tym, że nie wiadomo gdzie ich szukać. Do tego to są ogromne koszty do których żadna gmina się nie dołoży. Jedyna szansa, że kiedyś jakiś naukowiec się tym zajmie i zaangażuje w to swój fundusz na badania. Zeby dojść do dokumentów dotyczących Blizny trzeba się wybrać na dłużej do muzeów w Monachium, Waszyngtonie, Londynie i Moskwie. Do tego część z dokumentów jest jeszcze utajniona. Część materiałów jest u osób prywatnych i oni strzegą ich zazdrośnie, bo czują w tym interes. Faktycznie są pewne przymiarki ze strony gminy do utworzenia skansenu militarnego w Bliźnie.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-25 10:54:00

Ewen czy ty jesteś może z Tarnowa lub okolic?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-25 12:15:00

Jestem z Małopolski, ale nie z Tarnowa.
Przyślij mi proszę zdjęcie lotnicze, na którym widać, że rakiety są transportowane na wagonach w całości.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-25 12:27:00

Ewen, rakiety początkowo zanim tor kolejowy został wybudowany były wożone samochodami przez Biały Bór. Co do torów kolejowych to Jacek już wyjaśnił, sama Ocieka miała kilka torów wąskotorówki.
Jacek, mam nadzieję że gmina zrobi ten skansen z głową, zachowując pierwotny charakter przeznaczenia Blizny a nie np. przywiezie kilka sowieckich powojennych dział.
pozdrawiam

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-25 13:55:00

Na tym zdjęciu widać dokładnie,że rakiety są w całości, no nie licząc głowic. Wszystko zależy od kasy. W tym roku to pewnie powstaną tylko tablice informacyjne. W następnych latach jeżeli będzie kasa to jest pomysł żeby odtworzyć jedno stanowisko V-1 z pociskiem na rampie, i zrobić stojącą makietę V-2 na stole startowym. Oczywiście wszystko w naturalnych rozmiarach. W budynku szkoły natomiast otworzyć stałą wystawę. Można tam zrobić ładną diorame, ale też muzeum broni, munduru itp. W przyszłości może udałoby się skompletować pojazdy obsługi, tak żeby zrobić kompletną baterię. No ale to wszystko jak powiadam kwestia kasy i nic więcej.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-26 11:34:00

Witajcie.
W świetle poniższego fragmentu, związki Mun z V-2, Pene i MW w obu miejscowościach są jasne i oczywiste

"In diesem Schreiben (chodzi o rozkaz Kammlera z czerwca 43 roku) wird dargestellt, dass die Kompetenz zur Festlegung der Standorte und den Aufbau der Lagerstätten für Raketen des Typs A4 Serie B/V2 nur und alleinig beim Waffenamt (Wa Prüf 11/ für Abt. für Sondergerät), deren Leiter Generalmajor W. Dornberger war, liegt.
Es wird weiterhin festgestellt, dass bei zukünftiger Serienproduktion der A4 Serie B/V2 in Peenemünde die Standorte:
1. Munitionsanstalt des Heeres Slate bei Parchim
2. Munitionsanstalt des Heeres Neuwedell bei Deutsch Krone
als Lager, Erprobungs- und Zusammenbaustätten vorgesehen sind.
Die Aufgaben der Munas bestanden, ab diesem Zeitpunkt, in der Zwischenlagerung von Geräten (Mittelteil und Brennofen der Rakete), Nutzlastspitzen (Sprengkopf), Druckstücke (Graphitruder), Hochgeschwindigkeitskreisel (Vertikant) und funktechnischem Zubehör. Weitere ihre zugedachte Aufgaben bestanden im Zusammenbau von Baugruppen (Ruderanlage), der Prüfung der Druckstücke (Gewindeprüfung der Graphitruder), das Komplettieren der Nutzlastspitze (Montage von Kopf und Bodenzünder am Sprengkopf), das Überprüfen der Tanks und Leitungen (Abdrücken /Stickstoffprüfung) nach Leckstellen, mit der Maßgabe der Bereitstellung der Raketenbaugruppen für die SS Werferbatterie 500."

całość - http://home.snafu.de/veith/Texte/slate.htm

Niniejszym odszczekuję swoje wcześniejsze zdanie, że związki Mun z V-2 to arsurd :)
W tekście mowa jest o 20-metrowej długości drewnianych barakach do majstrowania przy rakietach. Warto przyjrzeć się temu małemu planikowi "bahnhofu" w Slate i może próbować spasować z filmem.

J. niemiecki kumam niezbyt precyzyjnie, ale myslę, że tekst z tej strony może rzucic trochę światła na pewne drobiazki. Może Grześ sie skusi? :) A jak nie, to dam to tłumaczowi.

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-26 20:19:00

Dokument zasadniczo jest o tym (check your email ;-) ), że w obu Munach miano składać z sekcji i testować rakiety bojowe dla SS Werferbatterie 500.
ALE - problem polega na tem, że mowa jest o rakietach bojowych produkowanych w PEENEEMUENDE, co jak wiadomo nigdy nie miało miejsca - pismo datowane jest wszak na czerwiec 1943, czyli zanim w ogóle pomyślano o ulokowaniu produkcji w Mittelwerku (na który zwrócono uwagę dopiero w lipcu). Stąd też uważam, że jego wartość dla naszych rozważań nie jest za duża - zwłaszcza jeśli chodzi o opisany zakres prac przy pociskach.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-27 10:26:00

Pozwalam sobie wkleić tłumaczenie od Grzesia

"W tym piśmie ustalono, że kompetencje wyznaczania miejsc i wznoszenia
magazynów rakiet typu A4 serii B/V2 przynależą tylko i wyłącznie
Waffenamtowi (WaPruef 11 /Wydz. Wyposażenia Specjalnego), którego
kierownikiem jest generalmajor W. Dornberger.
Ponadto ustala się, że przy przyszłej produkcji seryjnej A 4 serii B/V2 w
Peenemuende placówki:
1. Munitionsanstalt des Heeres Slate k. Parchima
2. Munitionsanstalt des Heeres Neuwedell k. Deutsch Krone
są przewidziane jako składy, oraz miejsca prób i montażu.
Zadania Muna na tym etapie polegają na pośrednim magazynowaniu urządzeń
(sekcje środkowe i komory spalania rakiet), głowic bojowych, sterów
gazowych, żyroskopów kontroli prędkości (Vertikant) i wyposażenia
radiotechnicznego. Ich dalsze przewidziane zadania polegają na montażu
podzespołów (usterzenie), testach sterów gazowych (testy gwintów sterów
grafitowych), kompletowaniu głowic bojowych (montaż zapalnika głowicowego i
dennego w głowicy), sprawdzaniu zbiorników i przewodów (próby
wytrzymałościowe i azotowe [?!]) pod kątem przecieków, dla potrzeb
przygotowywania podzespołów rakiet dla SS Werferbatterie 500."



I zasadniczo zgadzam się z Grzesiem, chociaż... i kwit, i jakieś tam fotki pokazują, że myślano o takiej możliwości.

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-27 11:02:00

Czyli jak to było ? Rakiety były transportowane w całości (z kartą gwarancyjną), czy w podzespołach ?
Sorki za tą kartę gwarancyjną, ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić roszczeń gwarancyjnych gdy rakieta pieprznęła gdzieś w powietrzu :) Chociaż być może wytwórca przysyłał na jej miejsce drugą, bo chyba jej nie naprawiał :):):)

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-27 11:39:00

Ewen, odpuść. Rakiety były transportowane w całości, minus głowica i stery gazowe - i tak, z kartą gwarancyjną (i innemi paperami) w specjalnej kasecie pod owiewką króćca przewodu uzupełniania ciekłego tlenu. Nie dotyczyło to pieprznięcia w powietrzu, tylko ogólnie wadliwych pocisków, nie nadających się do wystrzelenia.
Powyższy tekst jest o tyle niemiarodajny, że dotyczy planowanej produkcji V2 w HVP, która to placówka miała dalece niewystarczające moce produkcyjne - stąd oczywiste jest jej odciążenie poprzez rozśrodowanie finalnego montażu rakiet. A jako że Mittelwerk budował ilościowo ledwie połowę swej możliwej docelowej produkcji V2 (co wynikało z pewnych uwarunkowań zewnętrznych), nie było tam takich problemów ani potrzeb.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-27 11:48:00

Dzięki za wyjaśnienia.
Wytłumacz mi jeszcze termin: "ogólnie wadliwy pocisk, nie nadający się do wystrzelenia".

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-27 15:56:00

Ewen, ale konkretnie to którego słowa nie rozumiesz?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-27 17:01:00

Konkretnie chodzi mi o wyrażenie w cudzysłowiu. "Ogólnie" to bardzo szerokie pojęcie, pod które można "podciągnąć" wszystko. Ciekaw jestem skąd Grzesio ma takie informacje. Ta gwarancja to bardzo ciekawe zjawisko w odniesieniu do V-2. Ciekawe jak ta gwarancja funkcjonowała. Była tygodniowa, miesięczna, a może roczna, bo chyba nie zależała od przebiegu :)
Wątpię, aby zakłady Mittelwerk wypuszczały ogólne buble. Proszę a nawet błagam, aby ktoś mi to wyjaśnił.
Czy odbywało się to np. tak:
W Mittelwerku produkowano rakietę w/g określonych procesów technologicznych sprawdzanych przy każdej operacji, składano wszystko do kupy sprawdzając najdokładniej jak można i wysyłano w całości kilkaset kilometrów do Blizny. Tam rozkładano rakietę na części, sprawdzano sześćdziesiąty piąty raz i gdy stwierdzono bubel składano wszystko z powrotem do kupy i odsyłano kilkaset kilometrów do Mittelwerku. W Mittelwerku rozkładano ponownie rakietę, usuwano usterkę, przedłużano gwarancję o czas naprawy i transportowano kilkaset kilometrów do Blizny. itd. itd. itd.
Poza tym irytują mnie zwroty typu: "uzupełnianie ciekłego tlenu". Niby kiedy ciekły tlen miałby być uzupełniany ???

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-27 17:19:00

Ewen z tego co piszesz wynika, że nie pokusiłeś sie o przeczytanie podstawowej literatury dotyczącej broni V, albo poczytałeś niedokładnie. Niestety V-2 to nie był szczyt doskonałości jeśli chodzi o wykonanie. Ogromne ilości podzespołów wywalano już w trakcie montażu w fabryce, bo były buble, albo właśnie doszły nowe wytyczne. Dodatkowo rakiety wcale nie były pieczołowicie składane. Składali to więźniowie obozów w piekielnych warunkach a podobno sabotowali wręcz masowo produkcję V-2. Trzeba pamiętać że części pochodziły z setek zakładów. Po złożeniu taka rakieta jechała setki kilometrów na wagonie kolejowym. trzeba też pamietać że odpowiedzialni za produkcję i starty wzajemnie sie sprawdzali i oskarżali za niepowodzenia, no bo winny mógł pójść pod ściane. To wszystko wyglądało inaczej niż dzisiejszy obraz zakładów kosmicznych.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-27 17:36:00

"Poza tym irytują mnie zwroty typu: "uzupełnianie ciekłego tlenu". Niby kiedy ciekły tlen miałby być uzupełniany ???"


Ewen, czerwona lampka się pali:)

Po tankowaniu tlenu, w rakiecie w pionie, przed startem. Ciekły tlen był ulotną substancją, przy paru przetankowywaniach w drodze z wytwórni do wyrzutni straty były duże (1/3? wybaczcie, nie pamiętam). Po tankowaniu pocisku, gdy stał na wyrzutni, też były straty. Króciec uzupełniania i osłona widoczne są tu

http://www.cloudster.com/RealHardware/V2/Aberdeen/AberdeenExt/abv242.jpg

Poza tym - nikt nigdzie nie napisał, że w Bliźnie rakietę "rozkładano na cześci". Odkręcenie i odsunięcie na wózku skorupy ogona nie było trudne, a tylko na to - powiedzmy - są dowody w postaci domniemanego filmy z Blizny.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-27 20:12:00

O.K. Jeszcze tylko napiszcie mi ile było tej gwarancji i na czym ona polegała.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-28 10:58:00

Witam
Wygląda Ewen, że zniechęciłeś do dyskusji z tobą już wszystkich. Ja naprawdę polecam poczytać, w literaturze jest wiele odpowiedzi na twoje pytania.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-28 11:32:00

Faktycznie - na to wygląda.
Wygląda również na to, że jeżeli nie wiecie jak odpowiedzieć to odsyłacie mnie do literatury. Forum jest po to, aby wymienić poglądy i informacje.
Przecież po pierwszym Twoim poście ktoś mógł po prostu odpowiedzieć: "poczytaj w literaturze" i temat zamknięty. Ale tak się nie stało i temat ciągnie się ponad dwa lata.
Pozdrawiam wszystkich.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-02-28 12:26:00

Zaczynając dyskusję o Bliźnie na tym forum założyłem sobie trzy podstawowe cele:
-ustalić jakie obiekty i gdzie znajdowały się w Bliźnie
-ustalić co faktycznie robiono w Bliźnie
-ustalić czy doniesienia o innych typach broni niż v-1 i v-2 testowanych w Bliźnie są prawdziwe.
Wszystko to ma na celu najbliższe prawdy odtworzenie poligonu w Bliźnie. Wszystkie moje sugestie i pytania oraz wnioski są skierowane w tym celu. Natomiast ewen, nie wiadomo o co tobie się rozchodzi, poza negowaniem wszystkiego co ktoś napisze bez podania żadnych podstaw oprócz "mnie się wydaje". Owszem ja też wielokrotnie negowałem utarte w literaturze "fakty", ale wynikało to zwykle z posiadania jakiejś konkretnej informacji.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-03-06 10:49:00

Witam
Czy ktoś z szanownych kolegów zna te pozycje? http://www.helios-verlag.com/werke/titel/?&user_helios_pi1[showUid]=151&cHash=a78dd6961a , http://www.helios-verlag.com/werke/titel/?&user_helios_pi1[showUid]=30&cHash=a78dd6961a .

RE: Polowy montaż V-2?
2007-03-18 11:10:00

Witam
Można się załamać, przypadkowe zestawienie fotek i urywków filmów, rakiety F1 i F2, katastrofa http://www.sumo.tv/video/63494 .

RE: Polowy montaż V-2?
2007-03-18 18:32:00

Autorami są gimnazjaliści z Pustkowa, więc film jest jaki jest. Zdaje się że to na informatykę było.
pzdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-03-28 16:52:00

Czy wiecie coś co to wygrzebali w sadykierzu w tym jeziorku???

RE: Polowy montaż V-2?
2007-03-30 16:19:00

Hej
Powiedz coś więcej - np jak duże to jeziorko :) I może - jak wyglądał ten, co kopał :) resztę się ustali...
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-03-30 23:59:00

Wiem,że wszyscy je wszystkie znacie...
Ale dla nowych (jak ja) nie znających ciekawe linki i mnóstwo zdjęć, niekiedy niedokładnie opisanych.

http://www.v2rakete.de/
http://www.flyingbombsandrockets.com/V2_intro.html
http://www.lostplaces.de/cms/content/view/27/33/
http://www.jirzy.webzdarma.cz/indexe.html
http://en.allexperts.com/e/v/v/v-2_rocket.htm
http://www.postwarv2.com/nasmlist/nasmlist.html

RE: Polowy montaż V-2?
2007-04-02 19:01:00

Jest takie jedno jedyne jeziorko w sadykierzu na górce na skraju lasu. Jedna wieśniaczka mówiła że ktoś tam trafił na wielką bombę i saperzy ją mięli wykopać. Zanim miałem okazję tam pojechać i zobaczyć została tylko pokaźna dziura w ziemi nad brzegiem. Może ktoś coś wie więcej na ten temat, i czy w ogóle to prawda.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-04-04 18:25:00

A juz myslalem ze to cos ciekawego bylo...

RE: Polowy montaż V-2?
2007-04-13 21:19:00

Witam
Poddaję pod dyskusję: http://pl.wikipedia.org/wiki/Blizna_%28wojew%C3%B3dztwo_podkarpackie%29

RE: Polowy montaż V-2?
2007-04-25 09:07:00

Witam
Czy ktoś może przetłumaczyć napis na tablicy nad wjazdem?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-04-25 09:12:00

Jeszcze raz ta sama prośba o przetłumaczenie napisów.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-04-25 09:45:00

Pierwsza fotka to dosłownie Warsztaty krojcze, może fabryka odzieży ???
Druga to Transport grupowy - ryzyko epidemii

RE: Polowy montaż V-2?
2007-04-25 10:45:00

Drugi głosi:
"Uwaga!
Transporty wojskowe [dosł.: oddziałów]!
Zagrożenie zarazą
Transportowi nie wolno opuszczać rampy.
Dowódca transportu natychmiast do SS służby [...]"

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-04-25 11:10:00

Tego pierwszego zdjęcia nie znam, ale drugie tak. Ciekawe tylko kogo tam jeszcze widać, ruscy, niemcy czy kolejarze?
pzdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-04-25 11:26:00

Witam
To są fotki pochodzące prawdopodobnie z materiałów rosyjskiej komisji badającej poligon V-2, możliwe, że to Blizna. Na zdjęciu są Czernyszew i Tichonrawow a zdjęcie jest podpisane jako wykonane na niemieckim poligonie V-2 w Polsce 1945. Z jakiej przyczyny miało tam występować zagrożenie zarazą? Tam jest jeszcze jedna tablica ze strzałką. A ta tablica z "fabryką odzieży" to może jest Pustków?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-04-26 12:19:00

Witam
Mirek gdzie, jeśli można wiedzieć natknąłeś się na to zdjęcie?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-05-04 12:12:00

Witam
Znalazłem ostatnio informację o tym że Blizna miała dwie strzelnice w Sarnakach i pod koniec działalności w maju na zachód od Warszawy.Czy ktoś słyszał o V-2 spadających gdzieś na zach. od Warszawy?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-05-04 13:49:00

Jacku, tak z głowy mówiąc, coś jest - info było wydane w Bydgoszczy pare lat temu, ze spisem (skromnym) miejsc upadków V2 w Polsce. Kuknę tam i dam znaka.
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-05-08 09:59:00

Witam
Mam pytanie do posiadaczy wykrywek z okolic Blizny: czy ktoś może spotkać się ze mną w Bliźnie i sprawdzić leje w lesie. Chodzi o ustalenie czy duże leje w lesie zrobiły V-2, czy są innego pochodzenia.Myślę, że jeżeli w okolicy leja znajdziemy aluminium to będzie to dowód na to że jest to lej po V-2.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-05-08 22:05:00

Jacek masz na myśli okolice pierwszej strzelnicy? Jeśli tak to te leje pochodzą nie tylko z upadków V2 :-) ale aluminium też się trafia.
pzdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-05-09 08:41:00

Witam
Pewnie myślimy o tych samych, one są po lewej stronie w lesie,tuż przed wjazdem do Blizny. Podejrzewam, że część pochodzi z detonowania niewybuchów po wojnie. Zależy mi na tym żeby sprawdzić które pochodzą od V-2, a które nie. Dlatego poszukuję chętnego do pomocy z wykywką a najlepiej jeszcze z GPS.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-06-06 16:15:00

Witam
Mam pytanie: czy niemieckie stwierdzenie:"scharf ohne Nitropentaseele" oznacza, że pocisk uzbrojony był Nitropentą, czyli pentrytem?
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-06-06 16:28:00

Wprost przeciwnie, oznacz to "ostry bez wypełnienia pentrytem".
Hmmm, to w takim razie o co chodzi z tym ostrym???

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-06-06 16:36:00

Całe zdanie brzmi tak:
„Dabei werden unsere beiden „Vögel” V-104(unsharf) und V 94 (sharf ohne Nitropentaseele) aufgebaut.”
Zasugerowałem sie, że pierwsza była nieuzbrojona, to druga logicznie była.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-06-06 17:09:00

Miałem jednak rację, że nie wierzyłem Dornbergerowi. Niemcy w Bliźnie używali głowic bojowych, ciekawe do czego się jeszcze nie przyznali?
Powoli wyjaśnia się sprawa lemon squezers-wygląda, że były to namioty o średnicy 4,5m, otoczone wałem z worków z piaskiem. Wielce prawdopodobne, że były to zamaskowane stanowiska dział plot.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-06-06 18:30:00

Namioty? A moze to bylo cos dla koni lub ludzi tak jak ten kolo trafa? Bo na pewno byl tam spory namiot dla koni i zdaje sie obok niego pomieszczenie dla ludzi.
pzdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-06-06 19:48:00

Witam
A to mnie zaskoczyłeś bo nie kojarzę namiotów dla koni w Bliźnie. Skąd masz takie informacje? Ja myślę, że okrągły namiot o średnicy 4,5m to jest mało dla koni i nie ma sensu żeby był na środku poligonu, ale może masz rację. Irving pidsze, że Anglicy rozpoznali w Bliźnie 12 obiektów typu lemon..., raport AK donosi o 12 bateriach plot. Taka zbieżność może nie być przypadkowa.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-06-07 08:07:00

Dr. R.V. Jones (wg. D.Irvinga - Mare's Nest) zinterpretował lemon squeezers jako namioty o średnicy 15 stóp (ok.3,81m) z pokryciami obciążonymi workami z piaskiem po obrębie, służącymi jako kwatery (było z tym w Bliźnie krucho).

RE: Polowy montaż V-2?
2007-06-07 08:13:00

Przepraszam, pomyłka - 15 stóp to oczywiście w przybliżeniu 4,5m (przelicznik 0,3048).

RE: Polowy montaż V-2?
2007-06-07 11:43:00

No to zdaje się sprawa tych lemon squeezer'ów wyjaśniła, namioty dla obsługi, koni i ludzi którzy tam pracowali.
O ile dobrze pamiętam to znajomy mówił mi że jak było dużo roboty przy budowie to zostawali w tym namiocie na noc, albo kryli się tam przed deszczem.
pzdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-06-08 08:07:00

Witam
Chyba cały czas mówimy o różnych miejscach. "lemony" czyli te potencjalne namioty są w środku zdjęcia. Wątpię żeby namioty dla koni ekstra robili na środku poligonu, gdzie wszystkie obiekty były maskowane, do tego cztery metry to troszke mało na stajnie. Napisz w którym miejscu był ten namiot dla koni.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-07-24 20:32:00

Wszystkich zainteresowanych wyglądem poligonu w Bliźnie proponuje lekturę ostatniego numeru "Nadwisłocza" - publikują tam mapę poligonu naszkicowaną w lipcu 1944r., przez żołnierzy Wywiadu Przemysłowego KG ZWZ/AK. Jest tam też "tabela zaobserwowanych startów i spadków pocisków" i krótki opis poligonu - wszystko na podstawie meldunków wywiadu AK.

Gość kończy artykuł słowami: Nie wiadomo czy wszystkie rakiety zostały odnalezione przez Niemców lub polski ruch oporu, niektórzy mówią, że wiele z nich czeka na swoje odkrycie" - nic dodać, nic ująć, wykrywki do rąk i heja w las :P

RE: Polowy montaż V-2?
2007-07-28 22:54:00

Nie jest to może techniczny majstersztyk, ale znajdziecie tu sporo solidnych informacji o poligonie w Bliźnie i tematach pokrewnych. Wersję anglojęzyczną dołożę później. Napiszcie co o tym sądzicie:

http://www.heidelager.republika.pl/

RE: Polowy montaż V-2?
2007-07-30 14:07:00

Witam
Masz na stronie błędy, ale na mnie już nigdy więcej nie licz, to podobno miał być wspólny projekt!
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-07-30 21:14:00

Witam
Nie pisz do mnie na priv, zapytałeś na forum, to pisz na forum. Strona ma dużo błędów dotyczących Blizny, ale nie mam zamiaru ci pomagać, bo i tak napiszesz, że to ty doszedłeś do tego. Postaraj się poprawić to co napisałeś, bo opowiadasz ludziom bajki, a mówisz, że to prawda.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-07-31 09:10:00

A potem ludzie piszą że ktoś nie chce udostępnić swoich materiałów...

RE: Polowy montaż V-2?
2007-07-31 17:25:00

Dość swobodnie operujesz słowami "wspólny projekt". Całość tekstów dla serwisu napisałem sam, sam też stworzyłem stronę i zrobiłem zdjęcia oraz (ubogą ale zawsze) grafikę. Ty ograniczałeś się do wytykania błędów. Kiedy uznałem że przekopiowany za twoją radą z wikipedii tekst (owszem twojego autorstwa) jest mało wyczerpujący i zastąpiłem go swoim - wytaczasz ciężkie działa i rzucasz błotem. Nie jestem wszechwiedzący dlatego stronę poddaję pod osąd i jestem w stanie poprawiać ew. błędy. Moją ofertę dalszej współpracy odrzuciłeś, a temat uznaję za zamknięty.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-07-31 17:49:00

Żeby pozostać "fair" muszę dodać że Jacek udostępnił mi kilka archiwalnych zdjęć które udało mu się zdobyć i udzielił paru odpowiedzi na pytania dot. poligonu. Nie neguję tego, jestem za to wdzięczny. Ok, już więcej nie śmiecę.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-08-01 09:39:00

Witam
Na zdjęciu z Blizny widać koncentrację dołków, zagłębień. Na powierzchni ok. 20x100m jest ich ok. 30. Czy macie pomysł co to może być?
Pucha ty sie lepiej zajmij poprawianiem błędów na swojej stronie.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-08-01 16:34:00

Zapomniałem dać zdjęcie. Wygląda jak leje po bombardowaniu.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-08-02 21:52:00

Jeden błąd faktycznie jest - na zdjęciach z 5.V.1944 widać jak elegancko dwie A4 transportowane są jedna za drugą w kierunku betonowej platformy w centrum poligonu, to świadczy o tym że używano jej nie tylko na początku działalności. Ślady o które kolega pyta są niewidoczne na zdjęciach z 14.IV.1944 (na tych majowych nie widać tego obszaru). Może to faktycznie ślady walki (widać je za to na fotkach z 27.VII.1944 kiedy poligon wygląda już na opuszczony i widoczne jest sporo umocnień wykopanych w ziemi. Ten pas - czyżby to było lotnisko polowe? Nie wygląda na drogę no bo skąd i dokąd miałaby prowadzić, za to prosta jest jak strzała.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-08-03 11:13:00

Na tym zdjęciu jest napis june 44, pierwsza liczba-pewnie dzień jest nieczytelna. Też mi przyszło do głowy lotnisko polowe, ale o ile się nie mylę pasy mają raczej układ wschód-zachód. Poligon wygląda na czynny, bo na zdjęciach są widoczne składy kolejowe. Ciekawe, że analiza brytyjska tego zdjęcia ukazuje kilka dodatkowych linii kolejki wąskotorowej. Nie jestem pewien czy to nadinterpretacja, czy faktycznie coś jeszcze działo się w bardziej oddalonych częściach poligonu, no i pokazało sie kilka budynków, których nie była na planie Sandersa.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-08-04 09:26:00

W większości przypadków faktycznie układ pasa jest W-E, jednak nie zawsze (np.Okęcie). Walter i Wernher latali z/do Blizny Fi156 "Storch", a te samoloty miały wyjątkowo małe wymagania co do lądowiska - dla wprawnego pilota ponoć 50m łąki wystarczało, dodatkowo las od wschodu chronił przed podmuchami bocznego wiatru. Przyszło mi do głowy jeszcze że Niemcy chcieli w ten sposób unieruchomić lotnisko (robiąc w nim dziury), bo już w czerwcu nie mieli raczej złudzeń że trzeba się będzie stamtąd wynosić wkrótce (podobnie zrobili z Udetfeld). Tak, patrząc na zdjęcia jeszcze więcej rzeczy stało się dla mnie zagadkowe.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-08-05 16:25:00

Witam
Z tym pasem startowym to całkiem mozliwe. Ale te dołki są jakby obok pasa, a niedaleko nich jest zygzakowaty okop, taki jak te obserwacyjne w centrum.Do tego wygląda, żę do tego miejsca prowadziła albo droga albo kolejka z magazynów. To mnie skłania do myśli, że była to jakaś strzelnica. Chyba znalazłem coś co wygląda jak te "lemony", jest ich pięć obok siebie, ale w zupełnie innym miejscu niż te opisane na zdjęciu z Wojewódzkiego.Ogólnie pokazało sie kilka obiektów połączonych ze sobą drogami polnymi. No i w końcu widać wieżę i to duże coś koło niej.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-08-10 11:24:00

Witam
Mam po raz kolejny prośbę o tłumaczenie, bo zdaje się, że o ile dobrze zrozumiałem, to chyba należy przesunąć datę pierwszego startu w Bliźnie z 5.11.43 na 27.10.43. "In Heidelager sollten die ersten Versuche am 27.10.1943 erfolgen!", "Mit Bericht vom 6.11.1943 meldete die Batterie 444, dass V 46 am 5.11.43 nicht verschossen werden konnte.".

RE: Polowy montaż V-2?
2007-08-10 11:46:00

"W Heidelagrze pierwsze próby mają nastąpić 27.10.43!"
"W sprawozdaniu z 6.1.1943 bateria 444 zameldowała, że V 46 nie mógł być wystrzelony 5.11.43."

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-08-10 11:49:00

Uuups - zjadło mi jedynkę. :-)
Niestety, nic wiążącego z tych cytatów nie wynika - to, że był rozkaz strzelania, nie oznacza, że faktycznie strzelano, a to, że 6.11 nie wystrzelono V 46, nie oznacza, że nie wystrzelono tego dnia innego pocisku.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-08-10 11:54:00

Dzięki, jesteś Grzesiu szybszy od wiatru polnego. Jeszcze jedno pytanko: miałem przyjemność widzieć zdjęcie, które ukazuje trzech rosyjskich żołnierzy siedzących na kompletnym V-1, leżacym na wózku transportowym.Bomba wygląda na gotową do odpalenia, wózek stoi na betonowej drodze, na środku wielkiej leśnej polany. Zdjęcie opisane było na 1944 rok. Gdzie, oprócz Blizny Rosjanie mogli w 1944 roku przejąć kompletnąV-1? Bo jeżeli nigdzie to może to jest Blizna? A to by zmieniało całkowicie sprawę ewakuacji HL.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-08-10 12:16:00

Ten 27. 10 ma potwierdzenie w innym miejscu ". Schussbeginn 27.10.43
Auf prov. Abschussstelle und prov. Bedienbunker in der Nähe der endgültigen Plätze möglich.
Die drei Geräte (V 27, V 46, V 53) sind zusammen mit den Elefanten, dem Pi Kran, dem Miag Kran und dem Stromerzeugungsaggregat nach 8 Tagen Transport am 15.10. in HL (Bahnhof Kommandantur) angekommen.
Die beiden ersten Geräte liegen am 20.10. auf FR- Wagen zur Anfahrt auf die Schussstelle bereit.", i dalej:
"Das Gerät V 27 wurde am 27.10.43 von der Batterie 444 verschossen (1. Start). Vermutlich war V 27 ein Fehlschuss (Standzerleger oder Kurzschuss in unmittelbarer Nähe der ASt). Dieser erste Startversuch erfolgte von ebener Erde (Sandboden) aus. Durch Luftsog entstand ein großer Trichter, der Abschusstisch war hierdurch ca. 1 m tief in den Trichter gefallen und wurde unbrauchbar. Alle weiteren Starts erfolgten von der dann fertig gestellten Betonfläche (Größe 10 m x 10 m)." Myślę, że to jest ten start o którym też wspomina Dornberger.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-08-10 14:36:00

Bardzo prawdopodobne, wiele szczegółów jest zbieżnych - strzał z gołej ziemi i stół startowy wpadający do leja (choć wg Dornbergera tylko się przekrzywił).

Innym miejscem odpalania V-1, z którym RKKA mogła się zetknąć był przylądek Taran w Prusach Wschodnich - niestety nie wiem, kiedy tam dotarli.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2007-08-31 13:35:00

Witam
Coś mi się nie zgadzają fakty związane z odbiciem poligonu w Bliźnie przez partyzantów. Teoria o wkroczeniu partyzantów do Blizny 2 lipca wygląda na mało prawdopodobną. Coś mi się zdaje, że wersja opisana u Wojewódzkiego jest małoprawdopodobna.
Jeszcze prośba o pomoc w tłumaczeniu:
"Wir sind jetzt etwa 2 1/2 km vom Lager Blizna entfernt. Sollte wirklich ein groserer Luftangriff kommen und ein Bombenteppich geworfen werden, so wurden wir wahrscheinlich noch in diesem Bereich liegen."
Niestety nie mam niemieckich liter.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-09-16 23:09:00

Witam.Szanowny panie Jacku 1 ,będąc w dniu 15.08.07 na planie nagrania kolejnego odcinka programu redaktora Adama Sikorskiego Było nie minęło( ktore notabene ukazało sie w wczorańszą sobotę 15.09.07) miałem okazję poznac Pana, zobaczyć przygotowany pański materiał,zdjecia,wysłuchac obszernych relacji dotyczących miejsc i zdarzeń jak też kulisów dotyczących zdobycia unikalnych materiałow o poligonie artyleryjskim w Bliżnie.Autentycznie byłem i jestem pod wrazeniem pańskiej wiedzy i determinacji w dążeniu do odkrycia i upamiętnienia tajemnic Blizny .Ostatnio medialnie poznałem członka Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów pana Sławomira K.ktory przez okres 10 lat prowadził badania zmierzające do ustalenia i zabezpieczenia miejsc wybuchów broni rakietowej V 2 wystrzelonej z terenu Blizny, w okolicę miejscowości Sarnaki na Podlasiu, wysłuchaniu relacji wielu świadków tych wydarzeń.Uwienczeniem tych działań jest opracowana 53 stronicowa ksiązeczka" Próby niemieckiej broni V 1 i V 2 na Podlasiu wiosną 1944 roku "w,której jest otwarte jak dotąd pytanie czy istnieje dokumentacja lub relacje co do ilości wystrzelonych z Blizny rakiet w kierunku Podlasia .Myślę,że ponownie spotkamy sie 22 i 23 września br.to chętnie wysłucham odpowiedzi na to i inne z mojej strony pytania.Serdecznie pozdrawiam , do zobaczenia.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-09-17 07:54:00

Witam
Myślę, że pośrednio odpowiedzi można szukać w dokumentacji niemieckich oddziałów ćwiczących w Bliźnie.Niestety jedyny w miarę kompletny dziennik jaki posiadam to oddziału 836, pozostałe są w kawałkach. Jednak daje to pewien obraz strzelań. Na dzień dzisiejszy jest wiarygodne zestawienie strzelań z Blizny, ale niestety są to dane nieoficjalne, nigdzie nie publikowane, stąd powstaje mozliwość podważania ich wiarygodności. Na dzień dzisiejszy można przyjąć, że wszysktkie strzelania z Blizny prowadzone byłyu w kierunklu Podlasia. Na dzień dzisiejszy nie mamy potwierdzenia, czy druga strzelnica na zachód od Warszawy była używana, czy tylko pozostała w planach, tak więc mozna założyć, że wszystko co wyleciało z Blizny, leciało na Podlasie.
Mam nadzieję, że nic nie pokrzyzuje planów i będę mógł się zameldowac w Bliźnie 22.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-09-30 00:26:00

witam..
czy Dębia Góra ma dla was znaczenie ? czy macie jakies wiadomości na jej temat ? jest to górka i jej okolice nieopodal miejscowości Nowe Dąbie trasa z Brzozy Bydgoskiej do Barcina przez Łabiszyn teren leśny pomiędzy Nowe Dąbie - Łabiszyn - a lasy szubin ..w roku 44 w miejscu Dębia Góra wystrzeliwano V1 V2 w kierunku na konin i sieradz rakiety przelatywały nad miejscowością Łabiszyn (kilka opowiadań mieszkańcow)w dniu 01-09-1944 w miejscowości Pturek nad jeziorem Wolickim rakieta spadła na budynki gospodarskie zabijając polską rodzinę, miejscowość jest mi znana bywam tam kilka razy w roku ale o jej tajemnicach dowiedziałem się niedawno ta miejscowość to kilka budynkow w tym jeden totalnie rozsadzony ale to było by zbyt proste .... co nie znaczy że nie mam ochoty tego sprawdzić czy znajdzie sie ktoś do pomocy ?
od strony lasów w okolicach Dębiej Góry jest linia kolejowa... a przez samą Dębią G. była linia wąskotorowa rozebrana w latach 50 .

RE: Polowy montaż V-2?
2007-10-01 13:08:00

Witaj,
ktoś wie i jest zainteresowany; zwłaszcza że pierwszy raz słyszy taką dokładną lokalizację...
W tamtym rejonie nie testowano V1-2, tylko Rheinboty (czterostopniowe rakiety na paliwo stałe, wynalazek Rheinmetall-Borsig, testy przeniesione z Łeby); pod Łabiszynem testował je 709AA Troellera. Odpalono bodajże 8 rakiet, bo jedna utkwiła na wyrzutni. Kierunek odpaleń sie zgadza, info na temat miejsc upadków tych rakiet nie mam. Wiadomo jedynie tylko tyle, że pobito wówczas rekord lotu Rheinbota - 230 km.

Domniemana lokalizacja, zrobiona przez autorów "After the Battle" (jak widać, troche inna od tego, co mówisz)-

http://img.photobucket.com/albums/v80/wojwoj/Drogoslaw-rheinbote-mapa.jpg

dwie fotki (nie są jedyne) z prób na górze skanu

http://img.photobucket.com/albums/v80/wojwoj/26.jpg


709 AA potem ostrzeliwał Antwerpię.

Teraz ja mam pytania:

1. czy masz wiarygodnych świadków z Łabiszyna/ Nowego Dąbia?
2. Potrafisz zaznaczyć niemieckim messtischblattcie "Dębią Górę"? (podeślę na majla jak chcesz)
2. czy ktoś w Pturku pamięta, dlaczego ta chałupa jest rozwalona? Są gdzieś w pobliżu duże leje, jeziorka?

pozdr
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-10-01 22:37:00

jeśli chodzi o lokalizacje mam pewne przypuszczenie i muszę je sprawdzić jeśli idzie o to że to nie V1-2 to zaczyna mi to pasować, te rheinboty jak były odpalane ? tz jaka była metoda sposób ich startu ? czy były to może tory - tor prowadnica w układzie - kształcie jakby rozchylone narty ?
mam prośbę prześlij mi fotki wszelkie jakie masz zwiazane z tym tematem zwłaszcza z fragmentami terenów map itp.
z świadkiem porozmawiam w niedzielę (tak myślę) to pewien dziadek z Łabiszyna jeśli idzie o dębią górę to sama nazwa jest troszkę myląca :) tu nie tyle chodzi o góre ! co o tereny nazywane dębia góra i tak są to tereny dość znane. - Ba jak tylko znajdę podeślę fotkę ,
tak myślę że to może się udać podeślij mapę
około 20 - 30 m od tej rozwalonej chałupy jest ogromny lej -jeziorko chałupa wedle opowiadań spłoneła-wybuchła a to coś rozbiło się obok niej - to tak wygląda jakby od strony łabiszyna nadleciało draństwo spadło lub rozpadło się przed domem tam wyryło lej a reszta tego ustrojstwa rozpadając sie wpadła w ten dom ...
- muszę sprawdzić kierunki i kąty upadku ale mi ćwieka zabiłeś ... moje skrzynki to bilansm@wp.pl jeśli chcesz pogadać na ten temat zostaw mi na @ jakieś namiary
ps.dwie fotki - pierwsza z nich bardzo mnie interesuje jej lewa strona

RE: Polowy montaż V-2?
2007-10-02 11:22:00

Rheinbote startował z FR-wagena, takiego samego jak dla V-2 tylko z modyfikacjami. Ustawiano go pod kątem, kąt ustawienia decydował o zasięgu. Podobno pod Łabiszynem robiono próby z najbardziej optymalnym ustwieniem FR-wagena. Próby przeniesiono pod Łabiszyn z Borów Tucholskich, z poligonu V-2. Przeniesiono, bo Rheinboty miały mniejszy zasięg niż A4 i nie dolatywały tam, gdzie miały.

Najbardziej popularne fotki Rheinbotów znajdziesz przez google.
masz majla.
pozdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-10-04 21:27:00

rozmawiałem z dziadkiem mojej żony facet jest z tych terenów zna okolice na moje pytanie o dębią górę odpowiedział że zna ten teren że był tam niemiecki poligon że po wojnie bywał tam z kolegami ! opowiedział mi o V1-2 opisując jej rozbite szczątki cyt.- taka gruba rura wbita w ziemię nieszło jej objąć rozbita sterczała jakimiś czteryma rurami na górze po jej bokach sterczały gdzieniegdzie jakieś blachy -stateczniki.....
do tego poligonu prowadziła biała droga -kamień tłuczeń
wiesz jak mi szczena opadła .... potwierdza lokalizację wskazaną przez ciebie nie pamięta tylko czy to była pierwsza czy druga droga w lewo :) rozmowa odbyła się zupełnie przypadkowo w tan wekend pogadam z gościem z łabiszyna aby potwierdzić uzupełnić wiadomości , lokalizację mam pewną sprawdzę teren zabiorę tam dziadka razem z twoimi mapami i będziemy szukać
na geoportalu znalazłem to miejsce poszukam namiary i wyślę ci je to pole w lesie i są ślady zabudowań bardzo podobny układ do pewnego zdjęcia z "podobno borów tucholskich" układ drogi - pętla drogi rozmieszczenie budynków tz.ślady po nich droga wysypana białym kamieniem tłuczniem ..... i jakieś rowy ? okopy ?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-10-04 21:35:00

dziadek nie wiedząc i myśląć że to V1-2, dokładnie opisał Rheinbota
zaczyna się robić ciekawie

RE: Polowy montaż V-2?
2007-10-05 19:23:00

Witam
Jaka jest możliwość, że Rheinboty były odpalane w Bliźnie?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-10-08 10:33:00

Witaj,
Jacku, nie wiem.
Nigdzie nie ma o tym śladu. Poligon Rheinmetalla w Łebie działał do końca wojny, pod Bydgoszcz przeniesiono testy przed użyciem operacyjnym w grudniu 44, uprzednio przekształcając VKommando ppłk. Troellera w 709 AA.

Maciej - jak będziesz gadał z dziadkami, zapytaj ich, czy po startach słyszeli "z nieba" trzy huki - po 2, 10 i 22 sekundach - podobno było słychać odstrzeliwanie kolejnych wypalonych stopni rakiety.

pozdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-10-08 22:07:00

ok zapytam

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-04 10:26:00

Witam
wróciłem w tamtym tygodniu z krótkiej wycieczki do Pene. Musze stwierdzić, że częściowo jestem rozczarowany,mimo tego uważam, że warto tam pojechać. Jeżeli chcecie wejść na Prufestend VII, a w zasdzie na to co z niego zostało, to musicie jakimś sposobem wcześnij wystarać sie o specjalne pozwolenie i przewodnika. Teren ten jest całkowicie niedostępny dla turystów. Samo muzeum to raczej muzeum myśli technicznej zlokalizowane w budynku dawnej elektrowni i na placu obok. Cały zamysł jest mocno emocjonalny i politycznie poprawny, co powoduje, że wystawa mogłaby być w dowolnym miejscu w Europie, niekoniecznie w Pene.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-15 09:35:00

Witam wszystkich specjalistów od rakiet. Przeczytałem z trudem cały watek i jestem pełen podziwu dla wszystkich rozkopujących dosłownie i w przenośni sprawy Blizny.
Sam poligon zainteresował mnie ,gdyż dowiedziałem sie o nim niedawno i jest ode mnie w miarę blisko położony (ponad 50km).
Korzystając z przerwy świątecznej czy ferii zimowych chciałbym wybrać sie w to miejsce. Z tego powodu mam kilka pytań i liczę ,że na nie odpowiecie.
Po pierwsze to chciałbym sie dowiedzieć co warto najlepiej tam zobaczyć i gdzie to sie znajduje (może ma ktoś jakąś współczesna mapę z naniesionymi na nią obiektami.
W okolicy czytałem ,że znajdują sie bunkry , i prosiłbym także o podanie ich lokacji.
Im najważniejsze pytanie. Czy autobusem (ewentualnie busem ) mogę dojechać blisko poligonu? Jeśli nie to ile trzeba by przejść km ,żeby do niego dojść z najbliższego przystanku PKS?
Proszę o odpowiedzi , może jakieś wskazówki , dla nowicjusza w temacie.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-15 11:01:00

Nie wiem czy do Blizny możesz dojechać autobusem. Jeśli dobrze pamiętam to było chyba dwa lub trzy PKSy na dzień. Busy? Nie wiem ale nie wydaje mi się żeby cokolwiek tam jeździło. Na pewno autobusy zatrzymują się w Woli Ocieckiej a z tamtąd jest 6 km marszu. Urok polskich wsi :)
Co tam można zobaczyć to chyba najlepiej potrafi powiedzieć Jacek. Mnie interesuje poligon SS.
Bunkry są w Ociece, to chyba z 8 kilometrów od Blizny. Zresztą bunkry też są oddalone od siebie więc pieszo nie ma sensu.

Jak możesz to napisz z którego kierunku masz te 50 km.
Pzdr
Mirek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-15 11:47:00

Z północy. Świętokrzyskie. A co warto zobaczyć najlepiej?
Może bym sie na ten poligon SS wybrał.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-15 16:16:00

Witam
Faktycznie z dojazdem do Blizny jest problem. Autobusy bezpośrednie jadą z pobliskich Ropczyc i Sędziszowa, ale to jest chyba dwa dziennie, a w soboty i niedziele to chyba nic nie jeździ. Nie ma żadnych innych zorganizowanych środków transportu publicznego, typu busy. Można też dojść pieszo od najbliższych przystanków przy głównych drogach, ale to jak pisał Mirek jest ok 8km, z każdej strony. Nie polecam tego sposobu dla zamiejscowych, bo drogi są kiepsko oznakowane i mozna łazić po lesie długo, a wyjść daleko od celu. Dzisiejszy obraz poligonu mozna zobaczyć na stronie Puchy http://www.heidelager.republika.pl/ . Co sie tyczy poligonu SS Heidelager to jest on w Pustkowie http://pustkow.republika.pl/ i Ociece, a to jest od Blizny jakieś 10-15km. Myślę, że jeżeli chcesz zobaczyć Bliznę, to najlepiej musimy się ugadać w jakimś punkcie, gdzie możesz w miarę łatwo dojechać, czyli najlepiej Sędziszów Małopolski, Ropczyce, ja tam podjadę samochodem i pojedziemy do Blizny i Ocieki. Jak chcesz coś konkretnie dowiedzieć się o Pustkowie, czyli poligonie SS, to pytaj Mirka, czyli Kucka. Myślę jednak, że szczegóły to już na priv.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-15 20:22:00

Z twojej propozycji skorzystam chętnie (jeśli nie sprawi ci to problemu) w końcu jesteś specem w tym temacie,ale jeszcze nie sprecyzowałem terminu domniemanego wyjazdu. Jakby coś to napiszę ci na priv (masz dostępny adres e-mail?)
Acha i jeszcze jedno. Mógłbym prosić o jakieś zdjęcia z Blizny?
Pozdrawiam

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-15 22:37:00

to17071990, jesteś niemożliwy. Napisałeś że przeczytałeś wątek - już sam on jest skarbnicą wiedzy o poligonie, jeśli zajrzałbyś na strony które podał Jacek znalazłbyś wszystko co potrzebujesz. Nieskromnie dodam że stworzyłem galerię (ZE ZDJĘCIAMI) w formie przewodnika po Bliźnie (Z MAPKĄ). Przy okazji - czy ktoś wybiera się w najbliższą sobotę do Blizny? Mam ochotę zajrzeć w kilka miejsc jeśli nie będzie leżał śnieg.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-15 22:54:00

Watek przeczytałem (trochę mi to zajęło). Na tych stronach które podał Jacek już byłem, a o zdjęcia to chodziło mi o jakieś archiwalne z epoki. Wystarczy na usprawiedliwienie?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-25 11:35:00

Witam
Wybaczcie że zakłócam tę świąteczną sielankę ale sprawa jest pilna. Kumpel przyjechał z Niemiec na parę dni, zapodałem mu temat poligonu i spontanicznie zaplanowaliśmy wyjazd do Heidelager na czas między świętami a sylwestrem.. Mam pytanie; czy znalazłby się jakiś znawca terenu, który w tym czasie (data do ustalenia) pokazałby nam najciekawsze miejsca z rejonu Pustkowa, Blizny i Ocieki ?. Dodam że jesteśmy mobilni, ruszamy z Oświęcimia (równie „ciekawe” miejsce- może ktoś chce w zamian zwiedzić fabrykę śmierci??) będą 2 wolne miejsca w samochodzie..
Pozdrawiam wszystkich miłośników historii .
Bartek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-25 17:48:00

Jesli chodzi o Pustkow to moge co nieco pokazac. Chociaz wiele nie zostalo, cztery ringi, krematorium, troche ruin po budynkach. Ocieke i Blizne tez moge pokazac ale Jacek bylby znacznie lepszy
Ale i tak wiele nie zobaczycie bo snieg lezy :)
pozdrawiam

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-25 19:04:00

witaj kucek. dużo tego śniegu tam macie? może jednak da sie coś zobaczyć? trzeba sprawę przemyśleć bo mamy około 100km jazdy :)oceń proszę czy warto a ja obgadam to z chłopakami.w grę wchodzi najbliższy czwartek czyli po jutrze... osobiście jestem mocno nagrzany na ten wyjazd :)

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-25 19:43:00

Sniegu jest z 10cm. Zobaczyc owszem mozna, krematorium (kosci juz chyba nie bo snieg i nie wiem czy juz je zabrali) resztki obozu, bunkry bez problemow (nie wiem czy wszystkie), ale np. na strzelnice to juz lepiej sie nie pchac bo trzeba sie przedzierac przez las. W Bliznie chyba jest spoko.
Decyzja nalezy do Was bo to kawal drogi, ze trzy godziny w jedna strone, chyba ze macie ciezszego buta ;).
Z Oswiecimia jest tylko 100km? Chyba jednak bedzie ponad 150
pzdr
ps jak chcesz to jutro zrobie zdjecie jak to tu wyglada

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-25 20:50:00

potrzebuje 2 chwile dla kolegów na podjęcie decyzji wysyłam Ci emalią moje gg, będzie łatwiej.chyba że wolisz oficjalnie

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-25 22:44:00

kucek.
na 100% będę wiedział jutro ale chyba jednak odłożymy temat na inny czas.. tak czy inaczej dzięki za zainteresowanie i bardzo liczę na Twoją pomoc kiedy będę mógł odwiedzić Heidelager a zrobię to na pewno.
a z ciekawości spytam; masz jakieś fanty z poligonu?
jakieś wykopki...coś
ja ostatnio kupiłem 2 łuski SS pochodzące chyba z HL :)
..i powiem Ci że to bardzo wciągający temat :)
pozdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-26 16:44:00

Witam
Dopiero wróciłem ze świąt od rodziny ale juz jestem dyspozycyjny. Jeżeli ktoś ma ochotę połazić po Bliźnie w okresie między Świętami a Nowym Rokiem, to jestem do dyspozycji.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-26 20:48:00

Jacku
Mam wielki zamiar odwiedzić te rejony ale z informacji od Kucka i Puchy wynika że to nie najlepszy czas aby to wszystko zobaczyć ze względu myślę na warunki pogodowe; śnieg i temperaturę.. Sam osobiście jestem tak zapalony tematem że wybrałbym się tam nie bacząc na to ale ciężko mi namówić kogoś mobilnego na taki wyjazd teraz a mamy ze 170 km do pokonania więc nie jest to takie proste.. Przeczytałem wątek byłem na stronkach, wiem że jesteś ekspertem i mógłbyś pomóc mojej "grupce" w poznaniu tajemnic tego rejonu o co zresztą Cię poproszę jak tylko będziemy mogli przyjechać. Nie mogę jednak w tej chwili określić kiedy..Odezwę się na forum teraz będę tu gościł częściej :)
Pozdrawiam i życzę Dobrego Roku
Bartek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-27 10:04:00

Witam
Ja zawsze jestem do dyspozycji. Coś mi się jednak zdaje, że ekspertem w sprawie tego co można znaleźć w Bliźnie i okolicach to teraz jest już Pucha. Ja myślę, że na Bliznę zima nie jest zła, a najlepsze są dni, kiedy jest odwilż. Jak trzeba zawsze pomogę, ale myślę, że trzeba pytać o dobry termin Puche, on ma oko fachowca.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-27 14:29:00

Zupełnie nie rozumiem po co ten sarkazm, ja jestem w każdym razie całkiem innego zdania.
Żeby nie było bicia piany wracam do głównego wątku - w pierwszym poście (i w kilku miejscach potem) wstawiono kadry z filmiku Jirzego który uznawany był za nakręcony w Bliźnie, czy wiecie że on sam uznał że ten materiał szkoleniowy powstał w innym miejscu? A mianowicie w Heimat Lager Slate, oto stronka o tym poligonie:
http://home.snafu.de/veith/Texte/slate.htm
krótko mówiąc niezłe zamieszanie bo na tejże stronie wstawiono fotkę która również uznawana jest za zrobioną w Bliźnie, nawet numer seryjny rakiety widnieje w zestawieniu tam odpalonych. Z tekstu wynika że obiekt ten służył głownie do magazynowania A4, w takim razie dlaczego rakieta na zdjęciu ma zamontowaną głowicę? Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-27 16:43:00

Jeśli można bardzo delikatnie - nie wiem, jaki jest wkład tego Czecha w jakiekolwiek badania. Więc z tym, co on "uznaje", to ostrożnie.

materiał filmowy jest ewidentnie szkoleniowy. Pewnie pokazywali go ludziom z A4 Truppen podczas rozdawania A4 Fibel w szkole w Koszalinie.


"krótko mówiąc niezłe zamieszanie bo na tejże stronie wstawiono fotkę która również uznawana jest za zrobioną w Bliźnie, nawet numer seryjny rakiety widnieje w zestawieniu tam odpalonych. "
Nie "jest uznawana", tylko jest z Blizny.

Fakt zamontowania głowicy o niczym nie świadczy. Montaż i demontaż to jest 10-15 minut roboty. Są zdjęcia szkoleniowe z Peenemuende, gdzie postawiono do pionu rakiety mają głowice albo ich nie mają

Nie wiem o jaka fotke Ci chodzi, ale jeśli o którąś na stronie o Slate to żadna z głowic nie ma zapalnika bojowego, ani ta z Blizny, ani ta z domniemanego Slate.

pozdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-28 09:34:00

Witam
Nie wiem czy to o sarkazmie to do mnie, ale jeśli tak, to odpowiadam, że to nie jest żaden sarkazm. Uważam, że Pucha zna bardzo dokładnie Blizne, bo ją przeszedł całą, i jeżeli ktoś potrzebuje pomocy, to ja mogę śmiało polecić jego osobę na przewodnika.
Co się tyczy zdjęcia rakiety przed halą, to na 99% to jest Blizna, chyba, że gdzieś była jeszcze identyczna hala. To zdjęcie z halą jest mylnie podpisane na stronie Tracyego -v2 roket.com jako Westerwald.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-30 13:00:00

Jacek, przepraszam i dziękuję.
Zauważyliście że ten sam moment jest uwieczniony na kilku zdjęciach w tym przez W.Frentza (mam co najmniej 4 różne foty tego samego przeładunku)? Na niektórych widać już samochód z lawetą. Mimo pewnego zamieszania z opisami zdjęć, można przyjąć że jest to Blizna.
Inna sprawa to ten filmik, czyżby wspomniany Slate służył jako magazyn przed wysyłką do miejsca odpalenia (tam też nakręcili ten film)? Ktoś kiedyś wspominał o dokumentach przewozowych rakiet dostarczonych do Blizny - co jest tam napisane jako punkt załadunku?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-30 14:18:00

Witam
Faktycznie zastanawiające są te zdjęcia. Jest takie jedno, też kolorowe, gdzie widac Frentza z kamerą, a w tle chyba montaż głowicy do V-2. Wniosek z tego, że ktoś jeszcze robił fotki równocześnie. Ciekawe, że nie pokazały się nigdzie zdjęcia z obsługi v-1.Nie jestem pewien, ale chyba kiedyś Jirzy podesłał mi fotosy do rozpoznania i zlokalizowania w Bliznie. Wyglądało, że są to kolejne klatki, bo rakieta nad lasem była coraz wyżej. Zdjęcia były czarno-białe ale nie są na filmie, który sprzedaje Tracy. Wniosek, że są jeszcze jakieś materiały, ale z jakiegoś powodu nie są udostępnione. Ten temat z innymi magazynami przejściowymi, typu Slate już kiedyś obrabialismy, bez większych sukcesów.
Ja osobiście uważam, że filmy szkoleniowe raczej były robione w Bliźnie. Powód dla mnie jest jeden dość oczywisty: to własnie w Bliźnie opracowywano procedury i sekwencje działań dla mobilnych baterii. Żołnierze sami wspominają, że w Bliźnie większość po raz pierwszy widziało rakietę, a wszyscy pierwszy raz brali udział w jej odpaleniu.
Do tego położenie Slate raczej wskazuje, o ile dobrze pamiętam, na zaplecze Pene a nie Blizny, a rakieta z filmu zgodnie z tabelą startów została odpalona w Bliźnie.Pozostaje jednak mozliwość, że rakiety z Mittelwerku jechały najpierw do Pene, a dopiero potem do Blizny.
Potwierdzenie, bądź wykluczenie możliwości, że na filmie z rozmontowaną rakietą jest Blizna, na podstawie samego filmu nie jest moim zdaniem możliwa. Analiza cienia, ułożenia torów i budynków może być całkowicie mylna. Do tego obecny wygląd lasu nie ma nic wspólnego z pierwotnym. Plany Sandersa nie są szczególnie dokładne, a na zdjęciach nie mozna zlokalizować z cała pewnością wszystkich lini kolejki(wystarczy spojrzeć na brytyjski plan ze zdjęcia).
Jeżeli przyjmiemy, że przegląd rakiety, przeładunek i odpalenia, stanowią całość jednego filmu szkoleniowego, czy pokazowego dla Hitlera, to na podstawie hali i wyglądu polany i budynków na 99% to Blizna.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-30 20:51:00

"na podstawie hali i wyglądu polany i budynków na 99% to Blizna"
Jacku, zapytuję uprzejmie, któraż to hala i która polana jest na tym filmie? Jeżeli jesteś na 99 procent pewny, to wskaż to miejsce.
Bo ja jestem na 100 procent pewny, że to NIE JEST BLIZNA. Co do filmu dla Hitlera kręconego przez Frentza - to fakt bezsporny, ale TO NIE JEST TEN FILM, o którym mówimy (instruktazowy z rozkładaniem i składaniem rakiety). Dowód jest bardzo prosty i pewny: wygląd żołnierzy. Na kolorowych zdjęciach, które były robione podczas kręcenia filmu dla Hitlera, żołnierze są w pasach, mają wyczyszczone buty, i ogólnie umundurowanie "prawie że wyjściowe".Sam na to, Jacku, zwracałeś uwagę. Na filmie instruktażowym żołnierze wygladają jak świeżo wypuszczeni z aresztu, albo wrócili z jakiejś imprezy nocnej, krótko mówiąc jak stado flej. W tle raz pojawia się ubrany normalnie oficer, ale widać , że przechodzi przypadkiem, odwraca chyba nawet głowę do kamery. Co podczas kręcenia filmu dla Hitlera nie miałoby prawa się zdarzyć, bo tam na pewno wszystko było reżyserowane, i była większa ekipa (o czym świadczą też zdjęcia). I nikt nie miałby prawa wleżć nagle w obiektyw.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-31 11:40:00

grek ma rację, to jednak byłyby to dwa różne filmy, o zupełnie różnym charakterze.

Byłyby - jeśli mnożyć wątpliwości - czy ktoś ma pewność, że Frenz kręcił jakikolwiek film w momentach, z których pochodza zdjęcia? Nikt nie ma. To że koleś stał w lesie przed halą z kamerą, bo jest jedno takie zdjęcie, niczego nie dowodzi. Brak filmu Frenza można tłumaczyć na różne sposoby - tylko kto mi wytłumaczy, dlaczego SS zabrało film, a zostawiło kolorowe slajdy? Nie wiedzieli że slajdy to zdjęcia? Frenz przehandlował film za możliwośc zostawienia slajdów? W Bydgoszczy żyje rodzina Chamier - Gliczynskiego, generała zdaje się, który w Peene odgrywał dość znaczącą rolę. Zginał w 1943 podczas nalotu. Z okresu Peene nie maja ŻADNYCH pamiątek, dokumentów, niczego. Bo po śmierci Chamiera SS zrobiło totalne trzepanie domu. Zabrali wszystko, co łaczyło się z facetem. Teraz z oficjalnych niemieckich dokumentów w archiwum we Freiburgu wynika, że Chamier zginął w wypadku lotniczym na Węgrzech. Nie wiem ile w tej historii jest prawdy (nazwisko Ch-Gliczynskiego pojawia sie w paru publikacjach o Peene), ale jeśli tylko kawałek - to pokazuje, jak podchodzono do materiałów na temat A4. To tak na marginesie oczywiście...

Jacku:
1. Film z obsługi V1 jest bardzo ładny, ale nie mam pojęcia, czy to jest Blizna i kto go kręcił. "Fotki obsługowe" są w książce Hoelskena (V-missiles of the Third Reich). Nie mam pod ręką, więc nie powiem źródła. Może te rzeczy kręcono już przed Blizną... Może w jakim Zempin albo podobnej miejscowości.
2. W Bliźnie procedury były już gotowe, czego dowód masz na fotkach np. przed halą: korzystano z elefantów, vidalwagena, Sauerstoff przewożono w specjalnym kanciatym wagonie kolejowym i tankowano na cysternę, na pewno były też meillerwageny - te pojazdy były specjalnie zbudowane do tego tylko celu. Ktoś już to wczesniej wymyslił. na pewno kojarzysz fimik, na którym na polu pojazdy poruszają się po drogach wytyczonych na biało - to był trening na Pruefstandzie X w Peene, sprzed Blizny.

Tak BTW zupełnie -
1. macie informacje, którzy "naukowcy" z Blizny zginęli w wypadku samochodowym w Warszawie bodajże na Rondzie Waszyngtona? Fotka jest ładna, auto leży na boku.
2. macie fotki sztucznych krów z rejonu Blizny?
3. macie 2 fotki A4 które "utknęły" w jakimś błocie, nie eksplodując? jedna ma kamo "szachownica", druga - nietypowo - w małe plamy.

pozdrówka i wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-31 12:16:00

Witam
Co się tyczy V-1 to oczywiście chodzi mi o zdjęcia Blizny, bo oczywiście filmy i inne dokumenty istnieją, ale nikt nie jest w stanie wskazać materiałów z Blizny.
Z tym wyglądem żołnierzy to przesada. Popatrzcie na kolorowe fotki, niby te dla Hitlera: przy rakiecie w lesie całe towrzystwo tylko w spodniach, bez góry munduru, tak samo w okopie jeden gość siedzi w spodniach, przy montażu głowicy gość bez pasa. Może po prostu czarno-białe fotki sprawiają takie kiepskie wrażenie.
Może jest inna opcja: Frentz robił ten czarno-biały film szkoleniowy, natomiast te kolorowe fotki robił ktoś całkiem inny z jego ekipy na pamiątkę.Takie pamiątkowe zdjęcia z Blizny robili sobie zwykli żołnierze, to dlaczego nie Frentz?
Co się tyczy hali i polany, to ja zakładam, że jeżeli zdjęcia i film to części tego samego materiału, to hala i polana stanowi dowód, że to Blizna.
Tak faktycznie procedury, teoretycznie musiały być opracowane wcześniej i wstępnie sprawdzone w praktyce, co nie zmienia faktu, że w Bliźnie doprawcowano je w praktyce.
Ja nie mogę jednak zrozumieć dlaczego to na pewno nie jest Blizna?

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-31 13:07:00

Tu jest grupa tych wystrojonych regulaminowo na potrzeby filmu dla Hitlera żołnierzy. Akurat argument związany z ubraniem i zachowaniem uważam za bardzo słaby. To juz lepiej prezentują się na tym czarno-białym filmie.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-31 13:52:00

Każdy z biorących udział w tej dyskusji ma jakieś pomysły i coś wie (i może nie chce powiedzieć) - ja się obawiam, że zaczynamy wchodzic na grunt dywagacji, domysłów, założeń itd.
(Rzeczywiście, towarzycho na kolorowych zdjęciach częściowo jest wyluzowane. A w HK znaleziono puste flaszki po winie, ale przeciez nie mozna na tej podstawie wyciagać wniosków że wszyscy byli pijani)

Poważnym i jak na razie jedynym znanym argumentem za tym, że to Blizna, jest numer pocisku. Argumentem przeciw - , jak rozumiem - miejsce z filmu nie pasuje.

w zyciu nie byłem w Bliźnie, więc powinienem siedziec cicho... Ale - tu naprawdę potrzeba dokładnych badań terenowych i porównawczych.

Osobiście założyłbym, że to ten sam techniczny fyrtel co na zdjęciach Frenza, tyle że z drugiej strony, tzn. przed wjazdem do baraku (pocisk jest wypychany ogonem do przodu, to jest bez sensu z kontrolnego punktu widzenia; po prostu na potrzeby filmu zrobiono demontaż, który zawsze odbywał się w baraku/namiocie technicznym). Wychodząc z takiego założenia trzeba by obadać, czy okolica pasuje do filmu, czy były tam możlwości zlokalizowania obiektów zaznaczonych na filmie przez greka. Nie wiem, czy to jest możliwe...

Jacek, stara prawda mówi - najprostsze odpowiedzi są najlepsze :)

pozdr

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-31 15:42:00

Tu jest kolejny przykład na to że Frentz stale był obserwowany, a często robiono mu zdjęcia. Możliwe, że nawet nagrywano równocześnie to co on robił.Jeżeli Frentz tak dokładnie fotografował wszystkie etapy przygotowania V-2, to logiczne jest również, że nakręcił etap przygotowania pocisku przed przekazaniem do odpalenia.

No to teraz prośba o pomoc do uczonych w piśmie:
""15.6....Gegen 14.30 uhr kommt General Dornberger in unsere Stellung und sagt uns, das unsere Batterie an einen der nachsten Tage durch einen Bildberichter des Fuhrers beim Fertimmachen der Gerate gefilmt wird. Der Film soll dem fuhrer vorgefuhrt werden. Eine besondere Ehre fur uns!"".
Co się tyczy możliwości zlokalizowania obiektów z filmu, to uważam, że nie ma żadnych argumentów, żę nie mogły być zlokalizowane w strefie magazynowej. Obecny wygląd nie może przesądzać o tym co tam było kiedyś. Nie wiemy również jak faktycznie wyglądały magazyny i jak rozlokowane były linie kolejki. Mozliwe, że wąskotorówka w miarę potrzeb była przekładana w różne miejsca.
Jedyne co możemy teraz stwierdzić, to, że film dla Hitlera robiła bat. 836 17.06.1944. Numeru rakiety z filmu szkoleniowego nie ma w spisie odpaleń 836, więc mozliwe, że równocześnie 444, robiła film szkoleniowy. Nie jest to niemożliwe, gdyż na zdjęciach widać, że w czasie pracy Frentza więcej niż jeden operator robił dokumentację.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-31 15:45:00

Jeszcze jedno, na fotkach kolorowych zdaje się, że jest na rakiecie numer 17824??, rakietą 17824 bat. 836 zajmowała się 16.06.

RE: Polowy montaż V-2?
2007-12-31 16:23:00

"15.6....Gegen 14.30 uhr kommt General Dornberger in unsere Stellung und sagt uns, das unsere Batterie an einen der nachsten Tage durch einen Bildberichter des Fuhrers beim Fertimmachen der Gerate gefilmt wird. Der Film soll dem fuhrer vorgefuhrt werden. Eine besondere Ehre fur uns!"
Z treści twojego posta wynika że znasz treść tego cytatu, ale co tam, przydam się do czegoś:
"15.6 około 14:30 na nasze stanowisko przyszedł gen. Dornberger i powiedział nam, że nasza bateria przez kolejny dzień (dni?)będzie filmowana przez kamerzystę Führer'a w trakcie przygotowań "urządzenia" (Gerät - urządzenie lub Vögel - ptak - tak Nimecy nazywali A4 w swoich raportach). Film będzie przedstawiony Führer'owi. Cóż za wyjątkowy dla nas zaszczyt!"

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-01 12:18:00

Witam
Jakoś mam małe zaufanie doi swojej znajomości niemieckiego, w związku z czym wolę posługiwac się oryginałem nim moim tłumaczeniem.
Znalazłem zdjęcie startującej V-1, ale zaskoczył mnie podpis o odrzucaniu siników rakietowych. Jak na moje oko to odpadł tłok katapulty a nie jakiś silnik.http://www.militarni.pl/?lang=1&cat=78&art_id=75

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-01 12:58:00

Dwa dni później mamy "klapsa" na planie:

"17.06. In der Feuerstellung wird heute das Gerät 18031, das schon am Abend vorher aufgerichtet wurde, zum Schuß klar gemacht Kury vom Abschuß besucht General Dornberger die Feuerstellung mit Bildberichter, aus dem Führerhauptquartier. Dieser filmt das Gerät mehrmals auf dem Abschußtisch mit den Bedienungs manschaften. Während des Abschusses sitzt er im Feuerleitpanzer und filmt den Abschuß zunächst durch die Schlitze, dann durch Turmluke. Zur gleichen Zeit ist Gerät 18030 fertiggemacht worden. Auch bei diesen Arbeiten wird mehrfach gefilmt."
... i autorski przekład ;)
"17.6. Na stanowisku startowym mamy dzis aparat 18031, który zostal przygotowany do strzalu wczoraj wieczorem. Na krótko przed odpaleniem stanowisko startowe odwiedzil gen. Dornberger wraz z kamerzysta z kwatery glównej Führer'a. On tez sfilmowal wielokrotnie aparat na stole startowym wraz zaloga. Podczas odpalenia siedzial on w pancernym wozie zarzadzania startem (Feuerleitpanzer) i filmowal odpalenie przez wizjer, potem przez wierzyczke. W miedzyczasie przygotowano aparat 18030. Takze przy tych pracach filmowano wielokrotnie."

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-01 19:01:00

Witam
Tak dokładnie jak napisałeś dość szybko się pojawili w Bliźnie. Jednak jest zamieszanie z tymi numerami, bo ta rakieta ze zdjęcia raczej ma inny numer, jak pisałem wcześnij. Mimo iż nie jest wyraźny, raczej to nie jest 18030, ani 18031, mnie to wygląda na 17824 i jakies dwie litery na końcu.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-02 14:20:00

17824 BB
Ten numer to jest dla mnie duża zagadka; odręcznie gryzmolony (jakby ktoś pisał stojąc z boku) i nietypowy (BB, w nietypowym miejscu). W dodatku jest akurat między statecznikami I i IV, czyli tam gdzie numer fabryczny na kadłubie - zresztą kawałek go chyba widać, ale jest nieczytelny.
Kiedys gadaliśmy z Grzesiem na ten temat - wygląda to tak, jakby oznaczono konkretną specyfikację/rodzaj głowicy z pocisku 17824.

Ale po co powtarzać numer rakiety na głowicy? Może to jest głowica z pocisku 17824, ale przykręcona do innego kadłuba, z innym numerem? ;)

Ale to tylko takie dywagacje, bo nie mam zdjęć, które by to rozstrzygały.

Jacku, napisałeś: "Co się tyczy możliwości zlokalizowania obiektów z filmu, to uważam, że nie ma żadnych argumentów, żę nie mogły być zlokalizowane w strefie magazynowej. Obecny wygląd nie może przesądzać o tym co tam było kiedyś. Nie wiemy również jak faktycznie wyglądały magazyny i jak rozlokowane były linie kolejki. Mozliwe, że wąskotorówka w miarę potrzeb była przekładana w różne miejsca. "
Zgadza się, tak samo jest to możliwe, jak to, o czym napisałem wyżej wz. z numerem na głowicy. Tylko że to niczego nie wnosi.

Trzeba przyjąć jedną metodologie badań - liczą się tylko udowodnione fakty. Jest papier, jest jakiś ślad - to tak było. Jak nie można czegoś udowodnić - trzeba odpuścić. Musicie zrobić dokładny plan badań i realizować go punkt po punkcie. Inaczej powstaje chaos i bałagan, a po pewnym czasie - gonienie własnego ogona, co w tym wątku już chyba nastapiło raz albo dwa razy.

Pozdr

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-08 10:14:00

Żeby jeszcze trochę zamieszać ;)-
rakieta stojąca w lesie, też z kolorowego zdjęcia Frenzta, ma numer 18059 (pełny - 11/18059)

pozdrówka

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-08 10:27:00

Nie mam teraz zestawienia startów, ciekawe gdzie była odpalona i przez ta rakieta. No jest to kolejny dowód, że zdjęcia, lub filmy były wykonywane, przez kilku operatorów, lub w ciągu kilku dni. Nie ma w tym dla mnie nic dziwnego. Jeżeli to był jeden dzień, to równocześnie mogła być odpalana jedna, przeglądana druga, a przeładowywana trzecia rakieta. Kilku operatorów mogło nagrywać równoczesnie. Nie jestem tez do końca pewny, czy film był kolorowy, czy jest pokolorowany, widziałem kilka wersji barwnych tego samego zdjęcia.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-08 11:24:00

Zgadza się, jest kilka wersji, w dodatku kilka różnych ujęć, skrajne zdjęcia różnią się o ok. 150 stopni, tak jakby gościu (goście) robiący fotki obchodzili pocisk od prawej strony. Porównam jeszcze układ drzew, o ile to możliwe, ale zdaje się że to ta sama rakieta.

z kolorowaniem i cz/b - może to współczesne zabiegi żeby np. obejść prawa autorskie...

Pozdrówka

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-08 12:09:00

18059 - 18 czerwca, jeden z dwunastu pocisków odpalanych tego dnia, modyfikacja M29 (nie wiadomo, co oznacza), grupa testowa G2b. Start nieudany (nie poleciała)

18030 i 18031 - 17 czerwca, eksplodowały podczas lotu, różne modyfikacje i inne grupy testowe

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-08 14:19:00

Witam
No to przedział czasowy się zgadza, mozliwe, że nagrywano więcej niż jeden dzień, lub równocześnie w kilklu bateriach. Chyba nie widziałem zapisu żeby jedna bateria odpaliła dziennie więcej niż trzy rakiety w Bliźnie, ale nie jestem pewny bo nie mam papierów pod ręką.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-08 17:18:00

Tak teraz patrzę i wygląda, że w dniach 17-20 czerwiec było niezwykła ożywienie, jeśli chodzi o liczbę startów. tak mi wygląda, że pobito dzienny i tygodniowy rekord. Ciekawe czy to tylko zbieg okoliczności, czy związane to jest w jakiś sposób z wizytą filmowców, lub innych gości.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-09 11:05:00

Witam Panowie temat poligonów rakietowych na terenie polski badałem dość dawno, a w samej Bliźnie byłem zaledwie raz i to bez aparatu i prawdę mówiąc zbyt krótko aby zobaczyć wszystko, gdyż mieszkam bliżej raczej Sarnak niż Blizny, więc siłą rzeczy odwiedzałem raczej miejsca upadków rakiet. Na początku chciałbym, poruszyć sprawę maskowania obiektów w formie domów i zabudowań gospodarskich, o czym pisał Kucek, taka wersja maskowania ważnych obiektów militarnych była dość często używana przez Niemców, czego dowodem mogą być obiekty w Jeleniu ( załączone zdjęcie gdzie do dziś zachowały się resztki zadaszenia na wzór domu mieszkalnego), więc nie możemy wykluczyć, że i takie maskowanie używano w Bliźnie. Następna sprawa to kilku operatorów filmowych, niemcy uwielbiali fotografować wszystko, więc i to mnie nie dziwi. Czy były to zdjęcia dla Hitlera tego nie wiem, ale sam fakt, iż występują na nim żołnierze bez bluz nie może tego wykluczać, gdyż często na niemieckich kronikach filmowych, pokazywani byli żołnierze nieregulaminowo ubrani, ważne było tylko to by się uśmiechali. Faktami jest na pewno to, że Blizna była poligonem nie tylko szkolnym, ale i również doświadczalnym, oraz to, że Niemcy strzelali rakietami typu V-1 i V-2, czego dowody znaleziono w rejonie Sarnak, ale i również Bielska Podlaskiego, czyli prowadzono tam prace nad zwiększeniem zasięgu lub, co najmniej testowano rakiety o zwiększonym zasięgu. Jak wspomniałem interesowałem się tym tematem i dalej interesuje więc dla zainteresowanych i tych co mieszkają w pobliżu podam, że Blizna i Heidekraut to nie jedyne poligony bo również istniał poligon w rejonie Mechowa Góra czyli około 80 km od Blizny, (skąd planowano wystrzelić rakiety na Ukrainę przypuszczalnie celem miał być Kijów) niestety jak dotąd jeszcze tam nie byłem lecz z moich ustaleń wynika że znajdują się tam półokrągłe stanowiska zbudowane w stoku góry, wykonane z żelbetonu, o średnicy 15 m u podstawy. Jeżeli ktoś posiada dokładniejsze informacje na ten temat proszę o info.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-09 13:47:00

Hi
Jacku, czy pisałeś na "O" numer pocisku widoczny na filmie szkoleniowym? Jesli tak, chyba to przeoczyłem.

Ot, ciekawostka, numeracja rozkładanej rakiety jest niestandardowa: kadłub 17762 (o ile dobrze pamiętam) - mały numer widać przy łaczeniu sekcji kadłuba z ogonem. Ogon (skorupa)w miejscu, gdzie powinien być taki sam numer ma wymalowane od szablonu oznaczenie prototypu V156.

17762 była strzelana 22 maja, prawie miesiąc przed wizytą Frentza w HL.

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-10 16:48:00

Witam
Tak troszkę z innej paczki, pare fotek z Pene. Jak widać była elektrownia, w której teraz jest muzeum. Wejście i kasa jest w bunkrze wartowni.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-10 16:49:00

Oczywiście koło wejścia V-2, jak sie okazało jest ona podobno poskładana po wojnie z tego co zostało, na potrzeby muzeum.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-10 16:51:00

V-1 na wózku, przyspawanym do konstrukcji metalowej. Na pocieszenie jakieś 100 metrów dalej ulali filary pod rampę startową v-1. Mozliwe, że w tym roku ustawią orginalną rampę, którą kupili w Nowej Zelandii, a teraz ją remontują.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-10 16:56:00

Tyle zostało z płyty startowej Prufestandu VII. Wał ziemny jest kompletny, ale korytarz, który biegł wewnątrz jest zawalony. również zasypany jest bunkier w wale, z którego obserwowano starty. Jeżeli ktoś się wybiera do Pene, to musi wcześniej starać się w dyrekcji o specjalne pozwolenie na wejście, bo teren prufestandu i ośrodka badawczego jest wyłączony z ruchu turystycznego.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-10 16:57:00

Tu kiedyś stała ogromna hala, z której V-2 w pozycji pionowej na ruchomym stanowisku jechała na prufestand.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-10 16:59:00

Na prufestandzie zostały resztki betonowego basenu do chłodzenia spalin na stanowisku testowym.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-10 17:03:00

A to środek prufestandu,ten hydrant widać na zdjęciach ze startów. Nieco z tyłu widać kamień stojący w miejscu odpaleń V-2 w wypisaną datą pierwszego startu. podobno odbywają się tam co roku imprezy dla badaczy v-2 z całego świata. Co ciekawe stanowisko startowe nie jest betonowe, ale wyłożone granitowym brukiem.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-11 08:13:00

Mam pytanie do obczaskanych w literaturze, w jakich kierunkach jeszcze Niemcy wystrzeliwali rakiety z Blizny prócz Sarnak i z jaką częstotliwością wiadomo mi o Kozienicach, Busku, Tomaszowie Mazowieckim i Rejowcu, ale nigdzie nie znalazłem ile rakiet w tych rejonach spadło. Chodzi mi o ustalenie czy rakiety tam spadły przypadkowo z powodów swej nie doskonałości i nie dopracowania czy też kierunek i cel był zamierzony. Tak na marginesie mówi się, że Niemcy wystrzeliwali rakiety z Blizny w kierunku Sarnak, a tak naprawdę na Sarnaki spadła zaledwie jedna rakieta, która eksplodowała w powietrzu, moim zdaniem Niemcy mieli dokładnie obrany jeden cel i na pewno nim nie były Sarnaki choćby, dlatego że właśnie tam były rozmieszczone punkty obserwacyjne do obserwacji gdzie spadają rakiety, ale z powodu błędów technicznych i nie dopracowania rakiety miały taki rozrzut

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-11 08:29:00

Witam
Jeśli chodzi o Bliznę, to pewna jest strzelnica w okolicach Sarnak. Planowany był drugi cel na zachód od Warszawy, ale nie jest pewne czy strzelano w tym kierunku, czy to tylko były plany. Wszystkie upadki w różnych miejscach Polski należy traktowac jako miejsca przypadkowe. Co się tyczy Heidekraut to ten poligon miał swoja strzelnicę w centralnej Polsce, ale o tym to już chyba kiedyś było pisane, ktos nawet pisał o znaleziskach w tamtych okolicach.
Co sie tyczy Rejowca, to nie jestem pewny, ale to chyba miejsce strzelań V-1.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-11 12:59:00

Jacek, byliście na Peene-West albo w Zempin?

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-11 14:10:00

Witam
Bylismy na lotnisku to chyba jest dawne Peene west. Jest tam wystawa sprzętu latającego i chyba coś w budynku, ale tam nie wchodziłem. Na pasach startowych podobno odbywają się wyścigi ścigantów.Natomiast nie byłem wcale w Zempin, w ogóle wycieczka do Peene na jeden dzień to jest za mało. Żeby obejść wszystko i oglądnąć dokładnie okolicę to trzeba wybrać się na weekend.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-01-15 14:22:00

Hi,
faktycznie, hydrant widać na fotach :D Ale ten kamień to chyba troche bardziej w strone drzew trzeba by przesunąć :)

juz na poważnie, Jacku, zerknij na majla i odpisz w wolnej chwili
pozdrawiam

RE: Polowy montaż V-2?
2008-04-11 12:39:00

Szanowny panie Jacku myślę,że grono zainteresowanych tematem poligonu Blizna ciekawe jest na jakim etapie realizacji jest temat renonstrukcji rakiety V 2 ,jeżeli ma pan wiedze w tym i innych tematach z tego zakresu prosze o komentarz.pozdrawiam .

RE: Polowy montaż V-2?
2008-04-12 17:24:00

Witam
Gmina jest na etapie uzgadniania projektu ścieżki historycznej w Bliźnie. Faktycznie rakieta w skali 1:1 ma stanąć w centrum Blizny, są prowadzone rozmowy z wykonawcami. Na razie jednak nie jestem w stanie podać nawet przybliżonego terminu otwarcia . Jeżeli będzie kasa, to może nawet coś powstanie w tym roku.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-09 07:56:32

witam1 tak jak wcześniej w tym wątku pisał kolega ZUBIKED specem od V-2 na Podlasiu jest Sławomir Kordaczuk który napisał książkę '' Cegiełki Historii Polski'' są to krótkie wspomnienia mieszkańców Podlasia o całym okresie okupacji, jednak przeważają opisy upadków v-2 co, gdzie ,kiedy? itp. książka warta polecenia nie tylko osobom interesującym się v-2 ponieważ daje także obraz żołnierzy września 39r. pozdr.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-17 13:45:15

Tak, pan Kordaczuk to spec (ale nie techniczny), tylko za dużo gada o martyrologii i partyzantach

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-17 20:14:28

po części Masz rację,w/w opracowanie opiera się na relacjach świadków i ich opowiadaniach, więc raczej na pewno nie ma co się doszukiwać opisów technicznych. pozdr.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-24 19:37:51

Witam
A ja znowu po prośbie. Mam problem ze zrozumieniem;
"...da die bodensetige Wierer-Schaltung..."
"Generaldurchschaltversuch"
z góry dziękuje za pomoc.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-25 17:01:16

Witam
Jeszcze jedno pytanie: czy wiecie coś o poligonie V-2 w Bornem-Sulinowo?

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-26 21:19:26

Jeżeli wierzyć w to co napisano tutaj:
http://www.borne.friko.pl/historia.html
są raczej małe szanse ku temu - do I.1945 byli tam przetrzymywani jeńcy wojenni, a w II.1945 teren był już w łapskach sowietów.
Jeśli chodzi o tłumaczenie to ciężko nie znając kontekstu, niemieckie słowotwórstwo jest czasami karkołomne - podaj może całe zdanie.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-26 23:16:21

Przegladajac ten watek, przypomnialem sobie jak kilka lat temu zwiedzajac Penemuende znalazlem piekne polonica ...

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-26 23:18:27

... Na podstawie V2 piekne sygnatury Huty Krolewskiej z Krolewskiej Huty :)- obecnie Chorzowa.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-26 23:18:59

Sorry V1...

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-27 09:24:49

Witam
Zdanie brzmi tak:
"Punkt viele Verzogerungen, da die bodenseitige WiererSchaltung, die heute von der Batterie zum ersten Male benutz wird, einige Schwierigkeiten bereitet". W zasadzie całość jest prosta nie mogę załapać co sprawiało te kłopoty.Natomiast w drugim przypadku "Generaldurchschaltversuch" to jest czynność która jest wykonywana przed startem rakiety. Nie wiem czy jest to pionowy test rakiety w wieży?
Co do Bornego, to fakt że był tam ośrodek szkoleniowy V-2 jest pewny -w okolicy wsi Linde (to właśnie chyba dzisiejsze Borne Sulinowo). Zbudowano tam nawet specjalne obiekty do ćwiczeń jednostek. Natomiast pola strzelań miały być nad jez. Praelangsee w okolicy wsi Steinforth.I tu jest problem bo nijak nie mogę tych nazw namierzyć.
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-27 13:14:54

Cześć,

Steiforth to dzisiejsze Brodźce, między Bornem a Koszalinem, niedaleko drogi nr 11.
53°46'41'' 16°37'53,9''

Generaldurchschaltversuch to szereg czynności kontrolnych gdy stoi na wyrzutni, jest wypoziomowany, a instalację ma "nadmuchaną" i pod ciśnieniem.
Służyły do tego Lampenkasten i Schaltkastchen - skrzyneczki podłaczało sie przy wyrzutni. Lampenkasten miała cztery kontrolki, kabelek łaczył ją z systemem rakiety i wozem startowym. Koles przy wyrzutni przez telefon wykonywał poszczególne rozkazy przy czynnościach kontrolnych, które wydawano z Feuerleitpanzera.
Po kolei kontrolowano m.in. 1. odpowietrznik zbiornika A-stoff, 2. główny zawór B-Stoffu 3. zawory 8-t i 25-t w gazogeneratorze.
Weryfikacja działania poszczególnych elementów odbywała się przez zapalaniem się lampek, żołnierz musiał też słuchać, czy kontrolowane zawory się otwierają.

Jesli kontola się powiodła - tankowano pocisk, jeśli nie,zdejmowano z wyrzutni.

pozdr
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-27 13:23:29

Tak wyglądała ta czynność mała skrzyneczka oparta na tyle Meillerwagena, Lampenkasten pod skrzynka z zaworami.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-28 11:51:54

Witam
No to cos mi sie rozjasniło, ale co z tym "bodenseitige WiererSchaltung"?
Jak to jest mozliwe, że w Pene strzelania wychodziły dobrze, skoro nagle w Bliźnie psuło sie dosłownie wszystko? Niektóre sztuki po kilka razy były ściagane i naprawiane a w końcu i tak wybuchały w locie.
Czy słyszeliście coś o wysyłaniu sygnałów radiowych, które zakłócały lot V-2.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-28 12:19:28

Hi,
Praelangsee to prawdopodobnie dzisiejsze jezioro Wielatowo. W "V2 gefrorene Blitze" jest info, że wieś Steinforth była półtora kilometra na południe od jeziora.

pozdr

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-29 10:22:51

Cze, zagadka rozwikłana,

na liście naukowców Peenemuende (stan na sierpień 1944) jest taki gość:

Prof. Hans Wierer: Leiter der Projektionsabteilung

Wierer był Austriakiem, specem od projektowania układów elektrycznych. Pojawił się w HVP dość późno, miał uprościć obwody elektryczne w rakiecie i w instalacji naziemnej. Wymyślił kilka wersji układów. Z raportu wynika, że z jakimś jego dziełem był problem.

Dlaczego w HL wszystko sie psuło - pewnie kilka czynników, moim zdaniem. Pierwsze to początki masowej produkcji w Mittlwerku, drugie - świeżo przeszkoleni ludzie, trzecie - ciągłe modyfikacje pocisków.

Anglicy chwalili się, że mieli taki układ albo mieli zamiar takie coś stworzyć, tyle że to było w momencie, gdy dopadli resztki sterowanego radiowo plotniczego Wasserfalla i mysleli, że V2 tez jest tak kierowana. Ale zdaje się, że nie znali nawet częstotliwości prowadzenia wiązką, które kończyło się po pierwszych 52-58 sek. lotu, więc jak chcieli zakłócać, nie wiem :)Prawde mówiąc nigdy się tym nie interesowałem, więc może coś mieszam...

pozdr
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-29 16:10:48

Witam
A to ciekawe, to już sie wyjaśniło.
Awarie dotyczyły też pocisków z Pene. Jest taki przykład V-104 i V-94, które próbowano odpalić od 15 stycznia do19 i się nie udało. Psuło się wszystko, od mechaniki po elektronike, nawalały też pojazdy obsługi, po czym dali sobie z nimi spokój.
Z tymi nadajnikami to się zastanawiali w maju, bo po starcie gasły silniki i zastanawiali sie czy nie ma jakichś nadajników, które wysyłają sygnał odcinający zapłon.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-29 16:29:26

A dlaczego po 52-58 s ?
Wychodziła z zasięgu?

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-29 17:00:23

Nie, nie

silnik A4 pracował maks ok. 60 sekund. Jego praca była odcinana z ziemi, czas odcięcia zależał od odległości do celu, raczej nigdy nie czekano na te 60 sekund.
Do czasu odcięcia silnika, V-2 była utrzymywana na kursie przez Leitstrahlstelle, lot - zakłócony przez dziury powietrzne, zmiany ciśnienia atmosferycznego itd - był korygowany wiązką radiową (taki korytarz w powietrzu). W praktyce przy 230-260 km do celu operacja zajmowała od 52 do 58 sekund. Tak się szacuje. Po odcięciu silnika elektronika rakiety w ciągu ok. sekundy gasła i pocisk z wysokości stratosfery spadał jak kamień.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-30 21:02:33

Czyli silnik napędzał "prądnicę" zasilającą układ sterowania
zatem nie było możliwości przejęcia rakiety.


Dlaczego odcinano po max 60 s bali sie ze wyjdzie na orbitę czy tez bali sie spadku ciśnienia w instalacji (kończące sie paliwo)który by zakłócał prace silnika i rakieta by leciała zgodnie z własna koncepcją?

Czy rakieta podczas startu była odchylana o stały kat od pionu?
Pisaliście że była poziomowana / pionizowana na stanowisku zatem kierunek lotu był rezultatem odchylenia od pionu o kat X czy był on stały?

Jak wytwarzano ta wiązkę radarową ?

Czy są dane powodów awarii pocisków ?

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-31 10:38:15

Układ sterowania był zasilany dwoma akumulatorami 27 V - zresztą tam było bardzo ciekawe ustrojstwo podnoszące napięcie, bo w lampach elektronowych były żarniki, które potrzebują do działania ok 200 V... :) Zapalnik był także elektryczny

odcinano po 60s bo takie były założenia programu rakietowego - pocisk miał przeniosić tonę mat. wybuchowego na odległość ok 300 km. 60 sekund pracy silnika wystarczało. Ciśnienie paliwa nie spadało, pod głowica było kilka butli na sprężone powietrze, które wyrównywało ciśnienie w zbiornikach.

Kąt odchylenia od pionu po starcie był zawsze taki sam.

To była wiązka radiowa. Kilkanaście km za wyrzutnią był samochód z dwoma antenami. Antena od wiązki miała postać trapezu z drutu płasko rozciągnietego na czterech drewnianych palikach.

Powody awarii są opisane w raportach dziennych, które mają postać tabelek, więc opis jest bardzo krótki i ogólny

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-31 13:05:09

Wojwoj, jak zwykle jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy w temacie V-2!
Jako uzupełnienie dodam (bo chyba o to kol. yoony pytał) - rakieta do startu zawsze stawiana była do pionu, w takiej pozycji była "tankowana" i testowana. Kierunek lotu wyznaczało ułożenie jednej z płetw ogonowych - była ona kierowana dokładnie na cel, dokonywało się tego regulując platformę stołu startowego. Rakieta przechylała się do lotu balistycznego samoczynnie już po starcie, po osiągnięciu założonej wysokości.
Jeśli chodzi o usterki to było ich wieeele - zawodził właściwie każdy z elementów. Tym który przysporzył Niemcom najwięcej utrapienia był problem tzw. "air-burst". Wyszedł on na jaw w czasie testów w Bliźnie - okazało się że rakieta w ostatniej fazie lotu rozpadała się na kawałki w powietrzu. Ostatecznie uznano że jest to problem niewystarczająco zabezpieczonych zbiorników, które rozszczelniały się od wibracji - zbiorniki wzmocniono (również kosztem ich pojemności) i przynajmniej ten problem został rozwiązany.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-31 13:51:24

Witam
Jakoś z tymi awariami to zaczyna mi się klarować zupełnie inny obraz. Coś nie chce mi się wierzyć, że Niemcy nie wiedzieli o usterkowości V-2 po próbach w Pene. Szczególnie, że cała masa usterek pokazywała się już na etapie przygotowania pocisku. Pisałem wcześniej o pociskach, które przez cztery dni nie udało się doprowadzić do stanu gotowości. A wybuchy były prawie w każdym etapie lotu. Zawodziło wszystko, czasami zwykłe zawory ciśnieniowe powodowały pękanie zbiorników, czasem zawór był niedomknięty i powodował wyciek, pojawiał się sygnał odcinający zapłon, zacinała się turbopompa, grzały się do czerwoności przewody elektryczne, system sterowania nie działał, psuło się radio, zamarzały przewody itp.Trudno uwierzyć, że to wszystko pojawiło się dopiero w Bliźnie. Coś mi się zdaje, że Braun ściemniał Hitlerowi o wielkich postępach, żeby nie starcić funduszy i stanowiska.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-07-31 21:40:25

to czemu elektryka siadała i to tak nagle?
akumulatory ulegały niszczeniu z powodu przeciążenia?

Jaki procent usterek to wycieki ciekłego tlenu?

Musiał być jakiś powód odcięcia paliwa
inaczej zaczekali by do końca jeden układ mniej.

Jesli byli w stanie korygowac lot to mogli by rowniez
regulować zasięg przez zmianę konta odchylenia rakiety od pionu.

Wojtek napisz coś więcej o tej wiązce.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-08-01 11:52:01

Pucha - dzięki, ale na razie wiem, że jestem w tunelu, a światełka nie widać... największy techniczny spec od V2, Reiner Sigmund, którego miałem okazję poznać, mówi, że połowa aspektów działania V2 nie jest jeszcze znana/rozwiązana... Więc ta moja wiedza jest śmieszna :)

Do Twojego postu dodam tylko, że "pozycjonowanie" pocisku na wyrzutni odbywało się przy pomocy dwóch kolimatorów i jakiegoś widocznego obiektu na ziemi. W kierunku celu ustawiano zawsze statecznik nr 1, ale to jest trochę złudne - proste wystrzelenie pocisku wg mapy spwodowałoby, że V2 po kilku minutach lotu spadałaby za celem, bo Ziemia obraca się z prędkością prawie 28 km na minutę :D
Air-bursty były upierdliwe, u S. Zalogi przeczytałem, że problem tkwił w różnicach temperatur i naprężeniach - przy wchodzeniu z atmosferę pocisk się rozgrzewał, a zbiornik na tlen i jego okolice były zmrożone. Więc pękało. Rozwiązaniem miało być wprowadzenie "spodni" na zbiorniki, osłony z waty szklanej. Zaloga pisze, że wprowadzono to dopiero w HK, ale to bzdura, bo przy ostatnio kopanej w HL V2 jak pamiętam wyszła wata szklana.

Jacek - nie ma co generalizować. Ale von Braun był, jak myślę, niezłym showmanem i mistrzem kreowania własnej osoby. Pokazują to jego powojenne losy. Nawet z Disneyem wspołpracował...

Janusz - to było tak, jakbyś wyłączył stare lampowe radio albo telewizor. Pochodzi sekundę i gaśnie. Po co miała pracowac jak była juz niepotrzebna?

Wycieków tlenu raczej nie było, gorsze było zamrożenie. Podczas tankowania do rakiety tłoczono rozgrzane powietrze żeby nie zamarzała. Ile było eksplozji w locie w Bliźnie masz np. tu: http://www.launchers.co.uk/a4-hl.htm

Nie bardzo rozumiem pytanie o powód odcięcia silnika. Silnik odcinano gdy pocisk osiągnał odpowiednia prędkość - odpowiednią czyli taką, która zapewniała żądany zasięg. Prędkość była kalkulowana z wykorzystaniem efektu Dopplera -zmiana długości fal w zależności od odległości. W rakiecie był do tego celu specjalny nadajnik - nazywał się Ortel, (jak szczyt w Alpach, hehe). Odcinano sygnałem radiowym z ziemi albo robił to integrator I-Geraet w V2.

co chcesz wiedziec o wiązce? :)

pozdr
Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2008-08-01 12:47:57

Witam
Już w lipcu podjęto decyzję, że wszystkie pociski będą miały izolację termiczną, bo próbne strzały z jej wykorzystaniem dały dobre efekty.
No i jeszcze jak zwykle kłopoty ze zrozumieniam;
"Ausserdem erschwert die neue Bauart des Gerates das Anbringen des Rundblickfernrohr auf dem Vertikanten"
Jacek

RE: Polowy montaż V-2?
2008-08-01 12:50:25

Wojwoj, jeśli Ty nie widzisz światełka to ja nie widzę jeszcze tunelu ;) ale do rzeczy: Dornberger dość dobrze trzyma się "technicznych faktów" w swoich wspomnieniach, więc go zacytuję (w temacie izolacji zbiorników):
"(...)
We also adopted a proposal by General Rossmann that the alcohol and oxygen tanks in six rockets should be insulated with glass wool against transfer of heat from the outer skin.
(...)
When I returned to Heidelager a few days later three rockets with glass-wool insulation had already been fired that morning. All made their impacts. That afternoon we achieved three further impacts. The problem which had held us up for months seemed to be solved."

Nie pamiętam w tym momencie, ale gdzieś wyczytałem że wełnę zatąpili wzmocnieniami zbiorników.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-08-01 14:00:17

No więc jasne - nie kupować ksiązki S.Zalogi o V2 wydanej przez Ospreya :)

Pucha, przypomnij sobie, skąd jest ta informacja. Trochę to dziwne, bo jak kojarzę full-film z brytyjskiej operacji Backfire (składano tam kilka rakiet) to co najmniej jedna na pewno miała Fiberglass, bo to widać. A było to jesienią 45.

Jacku, o tę Rundblickfernrohr (też były różne typy) kiedyś pytałem V. Pelza, ale nie wiedział, co to za element. Uderzę do guru z Uznamu ;)

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2008-08-01 17:01:52

Witam
Rosmann był w Bliźnie 20 maja, a od 13 czerwca miały rozpocząć się strzelania pociskami w których dokonano zmian po wizycie generalicji. To mozliwe, że między innymi weszły do użycia izolacje termiczne.Na pewno 26 czerwca dwie sztuki 18114 i 18113 ma izolowane zbiorniki.

RE: Polowy montaż V-2?
2008-08-03 10:02:02

Hi,

Rundblickfehrnrohr to "teleskop panoramiczny", który razem z jednym kolimatorem był wykorzytywany do ustawienia statecznika nr 1 w kierunku celu. "Vertikant" to jeden z dwóch żyroskopów. procedura jednak jest skomplikowana, musze się z tym przespać :)

Wojtek

RE: Polowy montaż V-2?
2008-08-08 00:05:07

Rundblickfernrohr to inaczej kątomierz działowy - takie ustrojstwo służące do celowania działem w kierunku przy prowadzeniu ognia pośredniego - tj. bez widoczności celu.

Jeśli chodzi o wzmocnienia (i to nie tyle zbiorników, co sekcji zbiorników), to nie były one wprowadzone zamiast izolacji, ale dodatkowo - pisze o tym Dornbi czy inny Przybilski (albo obaj). Izolacja zredukowała ilość airburstów do ok. 30%, dopiero dodatkowe wzmocnienie (wprowadzone, tu są chyba sprzeczności) dopiero w HK wyeliminowało je całkowicie.

Pzdr

Grzesiu

RE: Polowy montaż V-2?
2008-09-01 20:05:36

Witam,
Wracając do izolacji/wzmocnienia zbiorników.

Już wiem gdzie to wyczytałem, właśnie we wspomnianej książce S.Zalogi, ale dodam małe sprostowanie do posta wojwoj'a:

Autor twierdzi że wełna zredukowała problem air-burst (podając że wersja z wełną weszła do seryjnej produkcji w wersji A-4C w IV.1944, czyli jeszcze za "kadencji" H'lager), a wzmocnienie zbiorników jak on to nazywa "blaszanymi spodniami" (tin trousers) - wprowadzono w 30.VIII.1944 (pierwsze strzały).

RE: Polowy montaż V-2?
2013-03-14 00:30:49

Witam
Może to nie do końca w temacie, bo jakoś te wątki zostały nie wiem dlaczego porozwalane po różnych forach tematycznych. Wątki Blizny są i na głównym i w lotnictwie i artylerii, jakoś cięzko sie w tym połapać. Wyszukiwarka tez jakos szczególnie nie ułatwia życia. Chcąc cos poszukać po kilku latach jest trudno, ale to może tylko moje problemy.
Po latach prac jest pierwsza duża publikacja (mniejszych było juz sporo). To dopiero początek, ale pewnie będą następne.
http://www.muzeum1939.pl/pl/edukacja/publikacje/nasze_publikacje/oid/84bdc591760149a32c292836efa31fb1
Może nawet redakcja Odkrywcy się zainteresuje, wszak wstawili książkę w swojej księgarni.
Pozdrawiam autor

RE: Polowy montaż V-2?
2013-03-14 00:34:51

Przepraszam miał byc ten link do ksiązki
http://odk.pl/tajemnice-blizny,20063.html

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.








0.111
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.