Skocz do zawartości
  • 0

Polski sukienny płaszcz wojskowy


Kriczer

Pytanie

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Powojenny płaszcz wz. 48 co widać po guzikach oraz co najważniejsze metce producenta czyi Zakładach Przemysłu Odzieżowego Poznań (inaczej Poznańskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego im. Komuny Paryskiej) powstałe na bazie przedwojennych Wojskowych Zakładów Umundurowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niejako przy okazji płaszcza wz. 48 to czy widzieliście (pisze to do wszystkich zainteresowanych umundurowaniem WP) wariację" albo inaczej przeróbkę płaszcza wz. 48 wykonywaną po wprowadzeniu nowych przepisów mundurowych czyli po 1961 r. a polegającą na jego skróceniu do długości nowego wzoru płaszcza wprowadzonego tymi przepisami oraz przeszyciu guzików koloru brązowego z masy plastycznej. Dodam że widziałem fotografie żołnierzy w tychże płaszczach wykonane jeszcze na początku lat siedemdziesiątych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kurkow masz całkowitą rację co do umownego" określenia płaszcz wz. 48". Jednakże tak jak napisałeś powszechnie przyjęto że jak płaszcz powojenny to wz. 48 co jest jak jeszcze raz podkreślam oznaczeniem bardzo umownym".
Druga kwestia związana jest z tym co napisałem w dniu 2016-08-01 08:32:36 cyt. A i jeszcze jedno, płaszcze produkowane po bodajże 1952 r. powinny mieć wewnętrzne guziki do podpinania dodatkowego ocieplacza (podpinki) ale czy dotyczyło to płaszczy oficerskich czy też żołnierskich tego niestety nie wiem". A więc nie jestem pewien czy dodatkowe wewnętrzne guzki do przypinania ocieplacza (podpinki) były tylko w wersji dla oficerów (tzn. czy określał to jakiś przepis mundurowy, czy też dodatek do przepisów mundurowych) czy też był to indywidualny wynalazek oficera noszącego płaszcz który to widziałem właśnie z rzeczonymi guzikami i podpinką w formie sukiennego bezrękawnika.
Swego czasu czytałem wspomnienia gen. Franciszka Cymbarewicza Kmicicem nie zostałem" będącego w latach 1952-1956 szefem Głównego Zarządu Tyłów WP (czyli ówczesnego Głównego Kwatermistrzostwa WP) i o ile mnie pamięć nie myli było tam coś o wprowadzeniu nowych wzorów umundurowania (czyli zapewne rok 1952) i chyba o tychże rzeczonych podpinkach do płaszczy jednakże jeszcze raz podkreślam iż nie jestem tego pewien a książki niestety nie posiadam (czytałem ją lata temu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie