Skocz do zawartości

Polski schron bojowy


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
WITAM .
Klaus BOLS napisałeś
prosze o opis elementów bunkra na zdjęciach.. Chce dodac fotki na strone, ale nie wiem jak je opisac, prosze o fachowców o rady. JAkie uzbrojenie bylo na wyposarzeniu tego typu schronów? Pozdrawiam BOLS"

Mam takie małe pytanko czy robisz stronke o fortyfikacjech O.W.Ś. ? Bo jeśli tak to chcesz coś robyć o czym chyba raczej nie masz pojęcia skoro się pytasz co jest na zdjęciach.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;] nie robei strony o fortyfikazjach, przyznaje pojęcia o tym nie mam. Ale jeżdze troche po fortyfikacjach i fotografuje. A fotki chce oddac do dyspozycji, ludzi którzy taka strone tworzą. Ale chce im je przekazac z opisami i zaoszczedzic kłopotu. Dlatego prosze o pomoc z fachowym opisaniem.

pozdrawiam KLAUS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bunkier ze zdjęc


Schron znajduje się ok. 100 m od samotnych zabudowań na południe od Śmiłowic (nie pokazano ich na mapie). Obiekt wyposażony jest w pancerną kopułę obserwacyjno - bojową, sygnowaną ZO 1939 188 N1119. Jego uzbrojenie miały stanowić 2 ckm-y i jeden rkm. Schron posiada wyjście ewakuacyjne, dwie pary rur do łączności optycznej i wyrzutnie rakiet oświetlających. Zachowany jest w dobrym stanie, choćbrakuje niektórych elementów wyposażenia.

jak działały ury łączności optycznej" na czym to polegało?

a także wyrzutnie rakiet oświetlających czy sa na mojich fotkach??

pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 i 12 to własnie element do wystrzeliwania rac ;)

Rury do łaczności optycznej były skierowane wprost na sasiedni schron, prosto w jego rury do łacznosci optycznej. W ten sposób można było za pomoca lampy komunikować się, w przypadku braku lączności tel.

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7. po lewej, przewody do łączności optycznej, po prawej wyrzutnia ładunków oświetlających. Ładunki wystrzeliwało się za pomocą pistoletu sygnałowego. Dolny kanał służył do zrzutu łusek zarówno z rac jak i z ckm-ów.
Obydwa elementy były zamykane drzwiczkami gazoszczelnymi.

8. j.w wyrzutnia ładunków oświetlających.

9. przewody łączności optycznej

10. wyłaz ewakuacyjny (gazoszczelny) ze strzelnicą broni ręcznej ( to okienko). Zamykany był jeszcze dodatkowo od wewnątrz dwuskrzydłowymi drzwiczkami z cienkiej blachy, których na zdjęciu brakuje. Drzwiczki stanowiły osłonę antyodpryskową.

11. Po lewej zrzutnia granatów. Po prawej strzelnica broni ręcznej dla rkm, kbk ...Obydwa elementy zamykane pancernymi, gazoszczelnymi klapkami.

12. zrzutnia granatów. Przewód prowadzi pod kątek 45 stopni w dół. Granat wypada na zewnątrz przy samej ziemi. Prawdopodobnie w tym schronie zasypany.

Jeżeli chodzi o uzbrojenie to schrony pod Mikołowem były uzbrojone w ckm-y wz. 30 Browning (strzelnice, kopuły), armatki ppanc 37 mm wz. 36 Bofors w garażach (jeżeli schron był wyposażony w garaż). Do tego dochodziła broń indywidualna piechoty (kbk, rkm) plus moździerze 81 mm.

Pozdrawiam
d007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za szczegółowe informacje. A chciałem spytać jak wyglądala strzelnica działą bofors własnie w takich mikołowskich schronach. BO w jedym bunkrze z garazem własnie chyba taka strzelnica byla zasypana czy zamurowana. jak to wyglądało?

pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Odcinku Mikołów" nie ma żadnego schronu ze strzelnicą dla armatki ppanc. W trzech schronach na odcinku znajdują się tylko garaże dla takiej armatki. W sytuacji alarmu bojowego armatkę wyciągano na zewnątrz i prowadzono ogień ze stanowiska polowego znajdującego się obok schronu lub w niedalekiej jego odległości.

Na zdjęciu wejście do garażu od zewnątrz w schronie w Wyrach za remizą strażacką. Wejście to było zamykane pancernymi wrotami. Niestety tutaj się nie zachowały. Od środka wchodziło się do garażu poprzez ciasny kanał zamykany identycznymi drzwiczkami jak do wyłazu ewakuacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie