Skocz do zawartości

Projekt Lubuska Sieć Współpracy Na Rzecz Ochrony Zabytków"


szeryfns

Rekomendowane odpowiedzi

6-7 czerwca br. w urokliwym pałacyku Janków" w Iłowej k.Żagania odbyły się pierwsze obrady Lubuskiej Komisji Rekomendacyjnej w ramach naszego projektu Lubuska Sieć Współpracy na Rzecz Ochrony Zabytków". Na spotkaniu gościliśmy m.in. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, archeologów z lubuskiego oddziału SNAPu, pracowników i dyrektorów lubuskich muzeów w Gorzowie Wlkp., Świdnicy, Drzonowie oraz Żaganiu oraz przedstawicieli poszukiwaczy reprezentujących m.in Stowarzyszenie LGE Nadodrze",Stowarzyszenie Perkun",Lubuskie Stowarzyszenie Historyczne Lubusz".
Całość spotkania powiązana była z warsztatami z rzecznictwa, prowadzonymi przez Piotra Frączaka z OFOPu.
Efekty prac komisji, która postawiła przed sobą bardzo ambitne i oczekiwane przez nasze środowisko cele, poznamy do końca roku ale już trakcie tych pierwszych obrad przebiegających w bardzo miłej i rzeczowej atmosferze udało sie zaakcentować kilka wartych uwagi pomysłów m.in dotyczących uproszczenia procedury uzyskiwania pozwoleń na poszukiwania jak też możliwość utworzenie licencji(koncesji) dla poszukiwaczy ( po serii szkoleń).
O kolejnych etapach projektu, takich jak bezpłatne szkolenia dla poszukiwaczy( najbliższe - archeologiczne ze znajomości artefaktów z okresu Średniowiecza czy pradziejów oraz saperskie o zagrożeniach dotyczących odkrywania przedmiotów niebezpiecznych) obozy terenowe, konferencje, informowali będziemy na bieżąco.

Celem projektu Lubuska sieć współpracy na rzecz ochrony zabytków" jest stworzenie możliwego do wdrożenia w naszym kraju modelu trwałej współpracy pomiędzy poszukiwaczami,archeologami i muzealnikami,który to model oparty jest na wypracowanych i przetestowanych w województwie lubuskim rekomendacjach dotyczących zmian(uproszczenia i dostosowanie do istniejących realiów) obowiązującego w Polsce prawa w zakresie efektywnego współdziałania obu zainteresowanych środowisk na rzecz pozyskiwania i ochrony zabytków.

Program szkoleń:

1.Podstawy prawne poszukiwania zabytków w Polsce. Prowadzący :pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa
2.Wykorzystanie kartografii w poszukiwaniach i badaniach archeologicznych. Prowadzący dr.hab.Radosław Skrycki Uniwersytet Szczeciński
3.Szkolenia w formie debaty obu środowisk na temat Współpraca poszukiwaczy i archeologów.Obiektywne spojrzenie z dwóch stron" Stronę poszukiwaczy reprezentował będzie Artur Saper" Troncik .Drugą stronę reprezentowała będzie osoba wskazana przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich.
4.Archeologia Środkowego Nadodrza - prezentacja skarbów i znalezisk z obszarów kulturowych występujących na terenie Ziemi Lubuskiej.Prowadzący szkolenie zostanie ustalony z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Zielonej Górze.

Wypracowane przez Komisję Rekomendacyjną i grupy tematyczne założenia zostaną przetestowane podczas obozów terenowych we współpracy z partnerem projektu - Muzeum Obozów Jenieckich w Zaganiu (miejsce słynne na cały świat dzięki filmowej inscenizacji Wielkiej Ucieczki").
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie