Skocz do zawartości

Projekt MSBS


macvsog

Rekomendowane odpowiedzi

MSBS-5,56 w Świętoszowie i Kielcach"

Publiczna premiera polskiego karabinka MSBS-5,56 odbędzie się na tegorocznym MSPO, ale broń będzie pokazana wojsku już jutro w Świętoszowie.
Rok 2012 będzie przełomowy w dotychczasowej historii radomskiej Fabryki Broni, a może i Łucznika w ogóle. Po pierwsze, już wkrótce ma nastąpić przeniesienie zakładów do nowego kompleksu biurowo-fabrycznego (Nowa Fabryka Broni, 2011-10-20), co będzie dla producenta symbolicznym przejściem w XXI wiek. Po drugie – i jednocześnie bardziej istotne – już wkrótce Fabryka Broni planuje ujawnić podczas największych w kraju targów obronnych dwie całkowicie nowe konstrukcje strzeleckie, jak też dosyć rewolucyjną modernizację trzeciej. Są to jednak niespodzianki, które zostaną ujawnione dopiero na początku września.
Na tegorocznym MSPO w Kielcach ma bowiem, obok Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56 w Pułtusku, 2012-06-04), rozwijanego przez zespół pod kierownictwem Norberta Piechoty i Pawła Madeja, zadebiutować także nowa broń krótka (Nowy pistolet i karabin dla WP, 2012-03-15, Nowe pistolety dla WP, 2011-10-08), której opracowaniem ze strony Łucznika kieruje Krzysztof Kozieł. Co więcej, na MSPO mają zostać ujawnione modele 40-mm granatnika podwieszanego (Nowy polski granatnik, 2010-11-23) i noża-bagnetu, dedykowanych do MSBS-5,56. Nigdy do tej pory w całych dziejach radomskich zakładów nie zdarzyło się, aby w jednej chwili zostały ujawnione trzy, zaprojektowane od podstaw w kraju, całkowicie nowe konstrukcje strzeleckie!

Do rozpoczęcia II w. św. w Łuczniku tak naprawdę produkowano tylko jedną rodzimą broń bojową (nie licząc konstrukcji treningowych) – słynny pistolet wz. 1935 VIS (FB na SHOT Show, 2011-01-19), resztę stanowiły wzory obce, acz dostosowane do wymagań wojska przez polskich inżynierów. Po wojnie wytwarzano głównie licencyjne odmiany rosyjskich konstrukcji, choć dla armii produkowano też polskie pistolety samopowtarzalne wz. 1964 CZAK i wz. 1983 Wanad (a także małoseryjnie P-93 i MAG-95/98 dla służb), jak też pistolety maszynowe wz. 1963 RAK i wz. 1984P Glauberyt (oraz ich odmiany PM-98 i PM-06). Na bazie AKM opracowano rodzime karabinki i subkarabinki wz. 1988 Tantal i wz. 1989 Onyks do naboju 5,45 mm x 39, a następnie wz. 1996 Beryl i wz. 1996 Mini Beryl zasilane amunicją 5,56 mm x 45.
Rozwijany w szybkim tempie MSBS-5,56 jest obecnie sztandarowym i najbardziej promowanym w kraju i za granicą wyrobem radomskich zakładów (Eurosatory: MSBS-5,56 w Paryżu, 2012-06-11), do którego za kilka lat ma dołączyć odmiana MSBS-7,62 do amunicji kalibru 7,62 mm. Pierwszy raz wojskowi decydenci będą mogli się zapoznać z MSBS-5,56 już jutro podczas święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, odbywającego się w Świętoszowie w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej. Niestety na razie broń zobaczą dowódcy i wybrani goście, bowiem oficjalna publiczna premiera ma nastąpić dopiero na początku września w Kielcach.

Karabinek w obecnej postaci wzbudził duże zainteresowanie w Wojsku Polskim i to nie tylko wśród żołnierzy Wojsk Lądowych, ale także przedstawicieli Wojsk Specjalnych. Być może po raz pierwszy komandosi zdecydują się przyjąć do uzbrojenia rodzimą broń? Nawet na obecnym etapie modelu jest to już konstrukcja, którą śmiało można porównywać z najlepszymi karabinkami na rynku, a przecież konstruktorzy cały czas dopracowują MSBS-5,56.
Co niemniej ważne, ten rok będzie znaczący także pod względem dostaw karabinków i subkarabinków wz. 1996 dla Wojska Polskiego. Po raz pierwszy armia odbierze podczas jednego roku ponad 12 tys. sztuk broni z Radomia i dotyczy to głównie zmodernizowanych odmian Beryli i Mini Beryli (Nowe Beryle do Afganistanu, 2010-02-26). Kontynuowane są też modyfikacje karabinków – do końca roku ma przejść wszystkie badania i zostać wdrożony do produkcji seryjnej adapter do magazynków od M16 (Beryl wiecznie żywy, 2010-09-04). Są nim bardzo zainteresowani żołnierze służący w Afganistanie, jak też dowódcy, bowiem rozwiązanie to ma ułatwić przejście na MSBS-5,56, zasilany z nowych magazynków tego standardu".
Więcej:
http://www.altair.com.pl/start-8148
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
NCBiR będzie finansował MSBS-5,56"

NCBiR rozstrzygnął konkurs na realizację projektów z obszaru obronności i bezpieczeństwa państwa. Do grupy wniosków rekomendowanych do finansowania zaliczono m.in. rozwój rodziny karabinków MSBS-5,56.
23 lipca 2012 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) rozpoczęło konkurs nr 3/2012 w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Zaproponowano w nim 78 projektów, których termin zgłoszenia upłynął 15 października. 23 listopada Centrum ujawniło, że 14 wniosków zostało pozytywnie rekomendowanych do finansowania przez Komitet Sterujący NCBiR, zaś decyzja dotycząca wsparcia dalszych 16 ma zapaść do końca lutego 2013.

Z pierwszej puli projektów, które pozytywnie zarekomendowano, cztery opracowane są pod kątem potrzeb Ministerstwa Obrony Narodowej. Liderem trzech konsorcjów jest Wojskowa Akademia Techniczna (WAT), a wszystkie mają planowany do uzyskania poziom gotowości technologii równy IX, co oznacza – zgodnie z definicją z rozporządzenia ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 4 stycznia 2011 – że jej sprawdzenie w warunkach rzeczywistych odniosło zamierzony efekt. Wskazuje to ponadto, że demonstrowana technologia jest już w ostatecznej formie i może zostać zaimplementowana w docelowym systemie (m.in. dotyczy to wykorzystania opracowanych systemów w warunkach rzeczywistych). Wszystkie projekty są ściśle związane z polskim programem żołnierza przyszłości Tytan (Tytan w październiku?, 2012-09-30; Tytan w akcji, 2012-03-23; Oręż Tytana, 2010-11-17).

WAT w konsorcjum z Bumar Żołnierz i WB Electronics chcą rozwinąć projekt O ROB 0027 001 Celownik termowizyjny kompatybilny z systemem C4ISR ISW TYTAN, zintegrowany z wyświetlaczem nahełmowym, modułem laserowego systemu identyfikacji swój-obcy (IFF) z możliwością zdalnego sterowania głównymi funkcjami celownika o 3-letnim okresie realizacji.

WAT wraz z PSO Maskpol złożyło wniosek na dofinansowanie projektu O ROB 0031 001 Środki ochrony wzroku i sprzętu przed wysokoenergetycznym promieniowaniem elektromagnetycznym, w tym laserowym, w szerokim zakresie widma zgodnie z ISW TYTAN, który ma być zrealizowany w ciągu 30 miesięcy.

Bumar Żołnierz wraz z WAT i WB Electronics chcą wsparcia na projekt O ROB 0033 001 Kamery obserwacyjno-rozpoznawcze o szerokim zakresie natężenia światła LLL/CCD TV kompatybilne z systemem C4ISR ISW TYTAN o 34-miesięcznym okresie realizacji.

WAT i Fabryka Broni Łucznik utworzyły konsorcjum naukowo-przemysłowe, które złożyło wniosek o finansowanie projektu O ROB 0034 001 Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) o planowanym okresie realizacji w ciągu czterech lat (Nowy karabinek ujawniony, 2012-08-14). W ramach projektu mają być wykonane 3 warianty w układzie klasycznym (subkarabinek, karabinek wyborowy i maszynowy) i 5 w układzie bezkolbowym (subkarabinek, karabinek podstawowy, karabinek-granatnik, karabinek wyborowy, karabinek maszynowy). Całkowity koszt prac nad wszystkimi wersjami ma zamknąć w 12 mln zł. W przeciwieństwie do trzech pierwszych wniosków, w przypadku MSBS-5,56 NCBiR zamierza jednak negocjować z przedstawicielami konsorcjum poziom wkładu własnego, jak też kwestie dotyczące praw do stworzonej w ramach projektu rodziny broni strzeleckiej".
Źródło:
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=9126
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Bezkolbowy MSBS-5,56 w 2013"

Jeszcze w 2013 mają być skompletowane w radomskiej Fabryce Broni pierwsze modele 5,56-mm karabinków w układzie bezkolbowym MSBS-5,56. Są one rozwijane, wraz z dodatkowymi odmianami karabinków w układzie klasycznym, w ramach projektu o kryptonimie RAWAT.
W połowie 2012 Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) i Fabryka Broni utworzyły konsorcjum naukowo-przemysłowe, które złożyło wniosek o pokrycie kosztów projektu O ROB 0034 001 Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm o planowanym okresie realizacji 4 lata. Całkowity koszt prac ma wynosić 12 mln zł.

23 listopada 2012 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) rozstrzygnęło konkurs nr 3/2012 na realizację projektów z obszaru obronności i bezpieczeństwa państwa. Do grupy wniosków rekomendowanych do finansowania zaliczono m.in. rozwój rodziny karabinków MSBS-5,56. W jego ramach w latach 2012-2016 mają być wykonane: subkarabinek, karabinek maszynowy i karabinek wyborowy w układzie klasycznym i te same 3 konstrukcje oraz karabinek podstawowy i karabinek-granatnik w układzie bezkolbowym (NCBiR będzie finansowało MSBS-5,56, 2012-11-25).

Projekt, który otrzymał kryptonim RAWAT (skrótowiec od Radom i WAT) realizowany jest zgodnie z harmonogramem, zgodnie z wymaganą przez NCBiR metodyką zarządzania projektami opartą na produktach PRINCE2 (Projects in Controlled Environments). Zakończone zostało kompletowanie dokumentacji technicznej niezbędnej do wykonania modeli karabinków podstawowych w układzie bezkolbowym i w ciągu kilku najbliższych miesięcy mają zostać one skompletowane.

Prawdopodobnie nowa konstrukcja w układzie bezkolbowym nie będzie gotowa na kieleckie targi MSPO. Jednak możliwe jest, że jej światowa premiera odbędzie się w Stanach Zjednoczonych na wystawie AUSA, odbywającej się pod koniec października 2013 (MSBS zadebiutuje w Waszyngtonie, 2012-09-28). Po raz pierwszy w dziejach pojawi się tam samodzielne stoisko trzech polskich przedsiębiorstw branży zbrojeniowej: Fabryki Broni, MESKO (Bumar Amunicja) i Nitro-Chemu".
Więcej:
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=10774
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
W bieżącym roku system modułowej broni strzeleckiej MSBS został jednak wyłączony z programu, a jego nowym gestorem stały się Wojska Obrony Terytorialnej. W związku z tym program badań został zmieniony i zakończenie ich planowane jest na październik 2017, a więc na około miesiąc przed rozpoczęciem dostaw. "
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już listopad...
Broń osobistą mamy"

Dobra, a gdzie:

-Wsparcie z powietrza?
-Wsparcie artylerii?
-Wsparcie broni pancernej tzn czołgów?
-Rozsądne zarządzanie WP w godzinie W?

Ruskie wejdą to mamy 5dniową kampanie Wrześniową

Albo krótszą bo motywacja osobista mniejsza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Wsparcie z powietrza? - mamy gołębie, potrafią obsrać wszystko.Obsrają sprzęt optoelektroniczny wrażych tanków przez co staną się łatwym celem.
-Wsparcie artylerii? - granaty F1 miotane z szelek do spodni mundurowych.
-Wsparcie broni pancernej tzn czołgów? - tu fakt, słabo.
-Rozsądne zarządzanie WP w godzinie W - wydanie ostrej ammo zamiast jeb-jeb" nie wystarczy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam tajne zarządzania z zakresu W
1)położyć się na ziemi
2)przykryć się białym prześcieradłem
3)czołgać się na najbliższy cmentarz
TERAZ NAJWAŻNIEJSZE
4)TO WSZYSTKO ROBIMY POWOLI ŻEBY NIE WZBUDZIĆ PANIKI W OTOCZENIU.
Umieramy po cichutku nie wadząc ani naszym ani tamtym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie