Skocz do zawartości

Przedmioty wydobyte z wody jak konserwować?


Plyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Posiadam fanta wyciągniętego z wody. Na pierwszy rzut oka wydaje się być wręcz w idealnym stanie (oksyda, zero rdzy),przedmiot jest ze stosunkowo cienkiej blachy.
Miejscami pomimo pięknego wyglądu metal jest bardzo miękki", i wszelkie próby delikatnego mechanicznego doczyszczenia kończą się ubytkami.
Pytanie, czy istnieje jakaś metoda aby ową miękką"/rozwarstwiającą blachę jakoś wzmocnić? Przeprowadził bym elektrolizę ale obawiam się że z przedmiotu mało co zostanie, a zależy mina tym aby uchować go w jak najlepszym stanie i rozłożyć na części.
Póki co fant moczy się w ropie.
Za wszelkie rady będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęciami niestety u mnie biednie ponieważ ostatnio mój aparat miał małą kąpiel.
Przedmiot nie posiada rdzy, jedynie zabrudzenia ze skamieniałego piasku zmieszanego z mułem.
Czy istnieje jakiś środek chemiczny który radzi sobie z tego typu syfem nie niszcząc przy okazji przedmiotu czyszczonego ? Jak już pisałem elektroliza odpada. Przedmiot jest zbudowany w większości z blachy która jest miękka jak plastelina i nie wiem jak ją utwardzić.
Z taniną jeszcze nigdy nie miałem do czynienia, powstały po niej efekt utwardzenia jest trwały, czy trzeba co jakiś czas ponawiać konserwację ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na przedmiocie jest oksyda, to ropa lub nafta i długotrwałe moczenie to w zasadzie jedyny bezpieczny sposób rozmiękczenie osadów, tyle że bardzo długotrwały. Tanina pasywuje materiał i wiąże produkty ewentualnej korozji. Nie bardzo rozumiem, ale piszesz, że przedmiot nie jest skorodowany, ale rozmiękczony. Trudno to mi jakoś wyjaśnić. Może to przez korozję międzykrystaliczną.
Krótko o taninie i paraloidzie znajdziesz tutaj http://www.strefakonserwatora.pl/korozja-zelaza-cz2-n-2.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na załączonym zdjęciu (najmocniej przepraszam za jakość zdjęcia , robione telefonem) widać mniej więcej jak od czyszczenia mechanicznego odpadł płat zdawało by się zdrowego metalu w oksydzie. Miejscami można by się przeskrobać na wylot przez ten ładnie wyglądający metal.
Jeżeli chodzi o czas to mam go pod dostatkiem, pytanie co zrobić aby wzmocnić strukturę metalu aby była możliwość podjęcia się czyszczenia elementów a następnie ich rozbiórki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to korozja międzykrystaliczna. Typowa przypadłość fantów z wody i bagna. Doświadczenia mam takie, że najpierw trzeba usunąć chlorki, np. przez ok.8- krotne wygotowanie w zmienianej, miękkiej wodzie, najlepiej demineralizowanej. po rozebraniu i oczyszczeniu pozostaje stabilizacja taniną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bjar_1, uprzedziłeś mnie ;)

@Plyn, jak cała reszta tej skrzyneczki taka jak na fotce to tylko pozazdrościć ;) Osobiście wrzuciłbym to cudo do nafty / ropy i zapomniał o nim na kilka miesięcy a później po obejrzeniu ewentualnych efektów decydował co z tym dalej robić. Możesz też zastosować radę kolegi remingtona.

pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie najlepszym rozwiązaniem będzie kąpiel w wodzie demineralizowanej a nastepnie osuszenie i mechaniczne czyszczenie ? Proszę o dokładne instrukcje jak tego fanta ratować aby nie poszedł na straty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie mechaniczne można zastosować w miejscach łatwo dostępnych. Wewnątrz byłoby to w przypadku akurat tego przedmiotu niemożliwe wg mnie. Może jednak wygotowanie a później oczyszczenie z zewnątrz oraz późniejsze obfite potraktowanie (zwłaszcza wewnątrz) taniną byłoby dobrym rozwiązaniem? Po takim zabiegu z zewnątrz paraloid b44 a środek jakiś olej (ballistol) lub smar bezkwasowy?
Można by pokombinować coś więcej jakby było więcej fotek. Może PW kolego Plyn?

pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie