Logo
   ODKRYWCA - Strona główna
Login: Hasło:
Jeżeli zapomniałeś hasła kliknij tutaj  
Forum: Główne
 
[*] Powrót do głównej strony tego forum

- ikonki przy nicku oznaczają ilość ostrzeżeń które otrzymał użytkownik (czerwona oznacza blokadę logowania w serwisie)
Temat: Kto napisał: Dodano: 
Radar
2004-03-29 12:09:00

W okolicy Trzebnicy w miejscowości Raszów Niemcy wybudowali największy Radar na Dolnym Śląsku, który miał za zadanie ostrzegać obrońców Wrocławia przed nalotami, ponoć został ukończony kilka tygodni przed oblężeniem Wrocławia i nie został uruchomiony.Po wojnie został rozebrany i wywieziony na wschód.Są to informacje od mieszkańca Raszowa który pracował przy budowie tego obiektu,niestety zmarł dwa lata temu.Pozostały potężne fundamenty.Prośba może ktoś posiada informację lub zdjęcia.

 Linki sponsorowane
RE:Radar
2004-03-29 17:56:00

Witaj.
Ja natomiast słyszałem że w okolicy Trzebnicy, miejscowosci nie pamietam, być może chodziło o tę sama wioske, niemcy tuż przed wojną zamontowali nowoczesne urządzenioa nasłuchowe i przechwytywali komunikaty radiowe naszych sztabowców. Było ich kilka rozmieszczonych w pobliżu granicy. Jest taki odcinek "Pogranicze w ogniu" gdzie jest mowa o tym fakcie i pokazują zbliżenie mapy ściennej z zaznaczonymi, zlokaliowanymi przez szpiegów antenami. A Ty słyszałeś coś o tym.
Tak przy okazji kiedyś wpadł mi w ręke artykół wydrukowany przez jakąś lokalną trzebncką gazetę i była tam mowa o bunkrze na sprzedaż, chyba łączności.Z własnymi ujeciami wody i agregatami pradotwórczymi.Jeśli masz jakąś fotkę tego obiektu zamieść na forum.To samo jeśli możesz zrób z pozostałościami radaru o którym pisałeś, jeśli możesz.
pozdrawiam
Marek z Rawicza

RE:Radar
2004-03-29 19:12:00

Witam
Co do bunkra łączności to prawda jest w miej.Głuchów koło Trzebnicy jest ogromny miał służyć jako stanowisko dowodzenia w przypadku III wojny światowej w razie zniszczenia Wrocławia.Teraz jest w prywatnych rękach.Postaram się o fotki.

RE:Radar
2004-03-29 19:17:00

Witam
Faktem jest, że w okolicy Wrocławia rozmieszczono liczne stacje radarowe, nawet ponoć w samym mieście, owszem słyszałem o Raszowie, ale niestety poza ogólnikami o istnieniu stacji, o jej zniszczeniu nic więcej nie wiem. Jak mozesz podrzucić jakieś zdjęcia będę wdzięczny.
Pozdrawiam K(?)

RE:Radar
2004-03-29 21:01:00

Trochę tu moim zdaniem sensacji za dużo.
"Liczne stacje radarowe" - nieprawda. Jako "stację radarową" rozumiem jednostkę wyposażoną w radary do wykrywania samolotów z odległości min. kilkudziesięciu km. Takich stacji, które funkcjonowały w systemie niemieckiej obrony powietrznej na pewno nie było "w samym Wrocławiu", ani nie było "licznych w pobliżu Wrocławia". No chyba, że jako "pobliże" będziemy rozumieć tereny oddalone nawet powyżej 100 km. Znacznie liczniej były natomiast z dużym prawdopodobieństwem używane małe, pojedyncze radary - do korygowania ognia Flaku. A te nie miały nic wspólnego ze stacjami, których zadaniem było tworzenie obrazu sytuacji powietrznej i naprowadzanie myśliwców.

Co do samej Trzebnicy - informacja może być prawdziwa - jej wiarygodność polega na tym, że nie została ona rzekomo uruchomiona. Faktycznie, w tamtej okolicy w końcu 1944 nie istniała żadna działająca stacja. A w mojej opinii pasowałoby to miejsce, aby rzeczywiście wybudować tam stację.

Teraz co do pojęcia "największy radar". Zależy co rozumiemy jako największy. Zapewniam Was, że potężne radary o "materacowej" antenie wysokości ok. 40 m miały podstawy o śmiesznie małych rozmiarach, dziś być może nawet nie do odnalezienia! Jeżeli zaś chodzi o wprowadzany pod koniec wojny radar dalekiego zasięgu "Jagdschloss", który być może miał być tam postawiony, to z całą pewnością nie umieszczano go na "ogromnych bunkrach", tylko na dość niepozornej ceglanej chatce (ze wzmocnionych stropem).

Więcej - był tylko 1 radar, który stawiany był w głębi lądu na "ogromnym bunkrze". Występował dość rzadko. Bunkier jest bardzo niski, "przysadzisty" i ma wymiary (w dużym przybliżeniu) jakieś 30 x 15 m.

Dlatego poproszę o wszelkie fotki. Z mojej strony mogę zapewnić, że:
- pojęcie "liczne" stacje "w pobliżu" Wrocławia jest znacznie przesadzone
- jeżeli w ogóle była to stacja radarowa, to faktycznie nowa, tzn. do końca 1944 nie weszła w system obrony powietrznej
- lokalizacja jest prawdopodobna, tzn. logiczne wydaje się umieszczenie tam stacji radarowej
- nie wiążcie radarów z wielkimi bunkrami. Aczkolwiek był jeden jedyny model pewnego radaru, który stawiano na czymś tak dużym. Fajnie byłoby, gdyby udało się taki rarytas znaleźć pod Trzebnicą.

RE:Radar
2004-03-29 21:25:00

Beavisto witam ! Ty jak zwykle tajemniczy sypnij w koncu przynajmniej w jakich okolicach masz namierzony ten radar. Moze jednak koniec 44 poczatek 45 cos bylo we Wroclawiu i np w Trzebniccy. Caly czas trwasz uparcie przy soich racjach.
Pozdrawiam.

RE:Radar
2004-03-29 22:41:00

No przecież piszę, że istotnie pasuje do Trzebnicy lokalizacja stacji radarowej, ale koniecznie wybudowanej bardzo późno. To zgadza się z relacją mówiącą o nieukończeniu tej stacji.
Sypnąć... nie ma czym sypać, bo pustka. Szczegóły i źródła zostawiam dla siebie, wybaczcie. Okolice Legnicy, Leszna - to stacje sąsiednie. A sam Wrocław - 30-40 km pod nim. I to wszystko. Plus Trzebnica, bo lokalizacja jest rozsądna.
Naprawdę Wrocław to nie francuskie wybrzeże Kanału La Manche - stacje radarowe nie rosły tu jak grzyby po deszczu.

pozdr, M.

RE:Radar
2004-03-30 10:16:00

Witam
Może powiem tak, zamiast słowa liczne podam ilość 6 stacji radarownych zlokalizowanych w odległości około 40 kilometrów od Wrocławia w formie wycinka koła obejmującego północno wschodnie podejścia do miasta, z lokalizacji można domniemywać że część z nich dublowała się, niestety także nie wiem dlaczego, stacji, których zadaniem była obserwcja przestrzeni powietrznej, dodam do tego jedną zlokalizowaną w północno - wschodniej części Wrocławia. Niestety nie wiem, czy podlegały organizacyjnie pod jedną jednostkę, chociaż ze względu na ich ilość i rozmieszczenie nie powinno tak być. Nie liczę stanowisk współpracujących z opl.
Pozdrawiam K(?)

RE:Radar
2004-03-30 15:51:00

Ja jednak nadal będę upierał się przy swoim.
Oczywiście otwarty jestem na nową wiedzę, ale popartą dowodami. Zapytam więc: skąd wiadomo, że to stacje radarowe? Czy widziałeś tam podstawy pod radary (charakterystyczne sześciokątne pod Wuerzburgi-Riese)? I dlaczego w innych rejonach Europy, wyłączając wybrzeże Morza Północnego, pojedyncze stacje dzieliło w linii prostej z reguły dobre kilkadziesiąt km? Bo taka była zasada systemu - podział na pewne sektory, w których naprowadzanie prowadziła konkretna stacja. Ich nagromadzenie w jednym miejscu nie ma sensu. Poza tym rozmieszczenie było w miarę równomierne, no i dość "rzadkie".

Pojedyncza jednostka obejmowała z reguły, w ramach jednego Abteilungu = batalionu około 5 stacji, przy czym bywały one rozsypane nawet na przestrzeni jakieś 150 x 150 km.

Była tu już rozmowa o "pn-wsch" cz. Wrocka - domyślam się, że chodzi o Stolarzowice. Wg moich źródeł stacji tam nie było, ale w jednym miejscu w Internecie można odnaleźć info, że jednak była. Rzecz w tym, że ta sama strona podaje dla wielu innych stacji bzdurne lokalizacje, co już zostało na 100% sprawdzone.
W kwestii "stacji" w Stolarzowicach - czy jest tam podstawa pod Wuerzburga-Riese?

Wrocław był, i owszem otoczony stacjami. Ale było ich 4-5 na okręgu o promieniu 50-70 km.
Stacje te mają swe kryptonimy i klasę. Trzebnica stanowi jak gdyby środek tego okręgu, dlatego uważam, że można było planować tam dodatkową stację. To wszystko.

Chętnie zobaczę wszelkie zdjęcia mogące uzupełnić mój stan wiedzy w tym temacie, jestem otwarty na dyskusję, ale informacje o nagromadzeniu 6 stacji na kierunku pn-wsch w jednej odległości po prostu nie pasują do realiów stworzonego przez Niemców systemu. Łączność, kierowanie Flakiem i reflektorami tak, ale nie "stacje radarowe".

pozdrawiam,
M.

RE:Radar
2004-03-30 17:24:00

Witam
Informacji nie czerpię z sieci, chociaż czasami i tu można coś ciekawego znaleźć. Informacje o lokalizacji mam na podstawie sztabówki, z zaznaczonymi rejonami nadzorowania przez poszczególne instalacje. Więc przy okazji lokalizacja poszczególnych stanowisk jest dość trudna do zlokalizowania w terenie. Wiem, że przeważnie nie robi sie tego typu notatek, ale jednak, jeżeli ten kto ja wykonał nie posługiwał się celowo starą kredką i ołówkiem to jest to w miarę wiarygodna informacja. Druga sprawa, nie zawężajmy pojęcia stacja radiolokacyjna do W-R, było jeszcze kilka innych modeli, które nie wymagały takich podstaw. Niestety w terenie jak dotąd nie natrafiłem na pozostałości, ale niestety ze względu na konstrukcję urządzeń wystarczała wysoka wieża. O istnieniu owych 6 stacji pojawiają się też wzmianki w bardziej miarodajnych źródłach, jak meldunki wywiadu, meldunki jednostek które natrafiły na owe instalacje. W każdym bądź razie nie natrafiłem nigdzie na wyjaśnienie dlaczego w takiej ilości. Ale fakt pozostaje faktem, nie mam tych dokumentów, jedynie notatki sporządzone na ich podstawie, więc nie można określić ich wiarygodności, jednak wydają się być prawdzwe.
Pozdrawiam K(?)

RE:Radar
2004-03-30 18:01:00

Witaj ponownie Krzysztofie,

Wyjaśnię, dlaczego uparłem się przy tym Wuerzburgu-Riese. Doskonale wiem, że były inne radary, dość dobrze się w tym temacie poruszam. Ale - dlaczego chcę szukać potwierdzenia istnienia stacji poprzez szukanie podstaw akurat pod W-R?
1. Bo znakomita większość stacji posiadała na swym wyposażeniu między innymi właśnie W-R - tzw. stacje I i II kategorii.
2. Bo system obrony opierał się na wykrywaniu (gł. Freya, Wassermann) oraz naprowadzaniu (do zrealizowania tylko dzięki W-R + namiernikom).
3. Bo podstawy po nich bardzo trudno usunąć. Są to praktycznie czasami jedyne ślady do odnalezienia - tak jest w całej Europie!
4. Bo stacje III kategorii (zazwyczaj bez W-R) występowały niezmiernie rzadko, średnio raz na kilkanaście stacji I i II kat. A te musiały mieć W-R na wyposażeniu, bo na nich opierał się system naprowadzania. Stacje I i II wykrywały i naprowadzały, a III wspomagały w wykrywaniu. Ogromna większość to I i II.

Jest jeszcze jedna sprawa, która tym razem pasuje do Twojej teorii "opasania" miasta posterunkami. Mianowicie Niemcy mieli dobrze rozwinięte stanowiska obserwacyjne, tzw. Flugwachen. Ale o stosowaniu przez nie radarów nie słyszałem.

Aha, odbierz za jakiś czas maila. Rozumiem, że jesteś z Wrocka lub okolic?

pozdr,M

RE:Radar
2004-03-30 18:04:00

Aha, pojęcie "stacja radarowa" wg mnie oznacza nie urządzenie, lecz jednostkę wojskową eksploatującą radar lub radary na pewnym ograniczonym terenie należącym do "stacji". Z praktyki wiadomo, że ogromna większość stacji posiadała kilka radarów, a W-R był niemal etatowym wyposażeniem.

RE:Radar
2004-03-30 18:33:00

Przeciez 55 km od Wroclawia, w Lubiazu bylo 5 stacji W-Riese.
"I co pan nam zrobi?" :)

RE:Radar
2004-03-30 19:18:00

Co do Lubiąża - tam zdaje się produkowano części elektroniczne do nich, więc te pięć stanowisk jak raz pasuje, żeby zestroić stacje przed wysłaniem na front.

A wracając do opisanych stanowisk opasujących Wrocław - może nie tyle posterunki "Flugmelder", a po prostu "Heinrich-peiler" (radionamiernik), służące dowództwu jednostek myśliwskich do kontroli i korygowania lotu myśliwców ??

RE:Radar
2004-03-30 19:43:00

Y-Peilery by pasowały. Wykorzystywały drewniane wieże.

Forteca wyjaśnił też kwestię Lubiąża. Były tam zakłady Telefunkena: http://wroclaw.magma-net.pl/Start03.htm
A producentem W-R był... Telefunken. Czyli za podstawy pozostawione w Lubiążu Luftwaffe nie odpowiada :)

pozdr,M

RE:Radar
2004-03-30 21:34:00

Po prawdzie, to Y-Peilery montowano również na konstrukcjach kratownicowych, a nawet (sporadycznie i raczej nad morzem północnym) na budowlach betonowych.

A co do Lubiąża... - lata temu w jakimś programie o "tajemniczych obiektach w Lubiążu" jeden pan pokazywał na Wurzburg-Sockel i sugestywnie tłumaczył jak lądowało na nim ufo i którędy ufok wychodził...

RE:Radar
2004-03-31 00:40:00

To nie wiedziałeś? ;-)
Statek kosmiczny SS-UFO-Verband-zbV, w kształcie spodka, podchodził do lądowania, obracał się "do góry nogami" i spoczywał w wyciągniętych ku niebu ramionach stacji dokującej... Niewyraźne zdjęcia W-R w położeniu spoczynkowym mogą być dla sensatów-ufologów dość sugestywne, hehe.

RE:Radar
2004-03-31 12:45:00

Witam wszystkich
Byłem dzisiaj w miejscu gdzie stał radar lecz nowy właściciel tak skutecznie ogrodził teren wzgórza że nie można się do niego dostać, gościu jest z Wrocławia poczekam aż przyjedzie.Z tego co pamiętam są to fundamenty w kształcie koła o promieniu około 30 metrów szerokość fundamentów około 1 metra na których są pozostałości po szynach, wewnątrz są zasypane schody do siłowni?. Cały radar był metalowy i obracał się na szynach umieszczonych na tych fundamentach.

RE:Radar
2004-03-31 18:37:00

Dzięki za odzew X-ileś_tam :)

Z Twojego opisu wynika, iż raczej nie miał być to radar, bo żaden typ nie pasuje do takich fundamentów.

Zdaje mi się, że chodzi tu natomiast o wielki namiernik o zasięgu 400-500 km typu Bernhard (Bernhard-Peiler). Średnica betonowego okręgu = 22 m.

pozdr,M

RE:Radar
2004-03-31 18:39:00

Oto pozostałości Bernharda - widok z środka (betonowy okrąg zdaje się mieć na oko większą średnicę niż te 22 m).

RE:Radar
2004-03-31 18:51:00

I zbliżenie fragmentu okręgu. Do tych uchwytów pewnie coś mocowano, może te wspomniane szyny?

A tu jest opis systemu [ang.]:
http://www.qsl.net/zl1bpu/FUZZY/History/Bernie.html

pozdr,
Beaviso, der Soldat eines Luftnachrichten Regiments

RE:Radar
2004-03-31 18:57:00

Co zresztą pasowało by do tych mniejszych Y-Peilerów

RE:Radar
2004-04-01 16:24:00

Może to wam się przyda:
http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=41495
pzdr

RE:Radar
2004-04-05 17:39:00

xx50k znalazlem dojscie do dzialki o ktorej pisales
jest szansa ze jeszcze w tym tygodniu bede lewgalnie na tym terenie wtedy zrobie kilka fotek.

RE:Radar
2004-04-05 22:37:00

To super czekam.

RE:Radar
2004-04-28 21:47:00

A kuku to ja Jack61.


Zgadnijcie dokad prowadzi ta sciezka ?

RE:Radar
2004-04-29 11:40:00

Hi Jack61

Na fotce którą puszczam obok jest podobna „ścieżka” tyle że z Austrii. Domyślasz się, że to raczej to samo.
Acha, czy Twoja „ścieżka” ma średnicę około 23 m ??? ;-))

Alkali

RE:Radar
2004-04-29 13:38:00

Dokładnie tak ściezka ma około 23 m średnicy ale znajduje sie w odległości 25 km od Wrocławia.

RE:Radar
2004-04-29 14:02:00

a tak wyglada sciezka z oddali

RE:Radar
2004-04-29 14:58:00

No to bingo, bez wątpienia mamy więc swojego krajowego „Bernharda” ! Czy wewnątrz „Ścieżki” zachowały się jakieś elementy konstrukcji ? Powinny być także jakieś zabudowania logistyczne.

Alkali

RE:Radar
2004-04-29 15:04:00

No to jeszcze takie

RE:Radar
2004-04-29 15:04:00

2

RE:Radar
2004-04-29 15:06:00

wnetrze

RE:Radar
2004-04-29 15:07:00

wnetrze 2

RE:Radar
2004-04-29 15:24:00

Mam jescze kilka fotek / zrobione wczoraj/ ale musze obrobic w domu.
Ale najciekawsza informacje to takie iz stal on nie zniszczony do 1946 , po zabudowaniach zostały tylko kawałki cegiel w poblizu,wnetrze zniszczone ale widac okragła konstrukcje / cegła / i betonowe zejscie /schody na zdj,/ z wnetrza prowadził tunel długosci około 100 m
z wyjsciem za droga / sa slady jednak wyjscie jest zasypane/ no i najciekawsze widziałem zdjecie mojego rozmówcy zrobione w 1946 r a siedzacego na konstrukcji tego smoka . Mam obiecane ze zostanie zeskanowane to wtedy wstawię . No i najwazniejsze z włascicielem terenu została zawarta znajomość co moze zaowocować poszukiwaniami meteorytów na tym terenie.

RE:Radar
2004-04-30 07:36:00

Witam
to dobrze że zrobiłeś fotki bo janie nie mam możliwości technicznych, po lewej stronie od wejścia na teren posesji okolo 300 m stoi wieża (maszt)łączności połączony jest podziemnym kablem z byłym radarem.Mam obawy że osoby pozyskujące złom mogą się do niego dobrać.

RE:Radar
2004-04-30 09:40:00

xx50K a co myslisz na temat tunelu resztki wyjscia sa na wysokosci wjazdu na posesje za droga

RE:Radar
2004-04-30 10:09:00

Witam,

Jack61, zdjęcia robią wrażenie ! System nawigacji dalekiego zasięgu Telefunken FuSAn 724/725 "Bernhard" to prawdziwy „biały kruk”, według literatury skompletowano tylko 7 takich stacji.
Mam nadzieję, że właściciel terenu nie ma wobec tych pozostałości jakichś niecnych zamiarów.

Zastanawiam się czy wyglądał jak ten na zdjęciu obok i ile z tej konstrukcji zachowało się do 1946 r. gdy fotografował się przy nim ten gość.

Alkali

RE:Radar
2004-04-30 15:06:00

Witam
tunel jest na 100% ale prawdopodobnie od 1946r nikt tam nie wchodził ponieważ zostały do niego zasypane wejścia,prawdopodobnie jest trzecie w pałacu który znajduje się w lesie na wylocie miasta obecnie jest zamieszkały, zraesztą pod miastem jest bardzo wiele tuneli część jest częściowo zamurowana są tam magazyny jabłek i chba win inne wejścia znajdują się na terenie mleczarni prowadzą tam ponoć tory są też przesadnie duże szyby wentylacyjne.Narazie jestem w trakcje ustalania.

RE:Radar
2004-04-30 15:38:00

O tunelu do pałacu nie słyszałem ale na zdjeciu widziałem dokładnie ten radar i dwie osoby siedzące na czesci zabudowanej z oknami.

RE:Radar
2004-04-30 15:42:00

W odległości około 25 m od okregu betonowego jest zagłebienie niestety zasypane jakims gruzem.
Co to mogło być ?
Czy jest gdzieś zdjecie jak wyglądała okolica takiego radaru np. stanowisko plot itp

RE:Radar
2004-04-30 16:27:00

Co ciekawe, na mapie nawigacyjnej Europy dla nocnych myśliwców, ten Bernhard nosi numer "11". "Dziesiątka" jest w Danii. Mapa jest koszmarnie niewyraźna, zatem udało mi się znaleźć tylko 1 inny ("szóstkę"). Zastanawiam się, czy zachowywano numerację ciągłą.

Tak czy siak - 7 czy 11 żadna różnica - trzeba koniecznie(!!!) przeprowadzić uświadamiającą rozmowę z gościem-właścicielem, zainteresować go tym rarytasem, nich poczuje się dumny ;) To rewelacyjny, wręcz sensacyjny obiekt! Ale... czy poza nami kogoś to właściwie obchodzi...? :(

pozdr,M

PS> Radar to urządzenie służące do lokalizacji obiektów znajdujących w przestrzeni. Natomiast Bernhard to namiernik klasyfikowany jako ciężka radiolatarnia, a zatem urządzenie służące przede wszystkim samolotom do zorientowania się we własnym położeniu względem sygnałów z namiernika. Oczywiście, wyposażając samolot w urządzenie odzewowe można z ziemi zlokalizować samolot co do kierunku i odległości. Ale w opisie Bernardynki, czyli pokładowego odbiornika, nie jest wspomniane o jego funkcji odzewowej.

RE:Radar
2004-04-30 16:39:00

Beaviso masz całkowita racje to jest /był/ namiernik.
Ale chyba przyznasz ze trafienie niezłe jak na ilosc wybudowaną przez niemców

RE:Radar
2004-04-30 16:55:00

Trafienie jest (pardon za wyświechatne określenie :) zajebiste!
Najbardziej mnie w tych "naziemnych" odkryciach śmieszy to, że my się cieszymy i podniecamy, a lokalne żury piją tam od lat piwo & wino i w ogóle nie wiedzą co i jak :)))

Masz tutaj nieco fotek, nie wiem czy wszystkie są wyłącznie z pozostałości niemieckiego Bernharda:
http://www.pixum.de/viewalbum/?id=1083961

I taki tekst:
"Außerdem stehen in ca 40 m Entfernung ein
Kommandobunker und weitere 30 m entfernt der Generator und Trafo bzw. Manschaftsbunker."

RE:Radar
2004-04-30 17:34:00

Dzięki stronka ekstra

RE: Radar
2007-01-08 20:01:00

4 wejscie jest na 100% na ulicu Obrońców Pokoju na przeciwko mleczalni byłem i wizaiałem jeszcze 3 lata temu było zasypane gruzem były tam normalne schody ceglane .Na terenie marketu Dino.Pozdrawiam.

RE: Radar
2007-01-10 21:28:00

Witam
masz racje a co myślisz o wejściach na ulicy Oleśnickiej gdzie teraz są prywatne magazyny owoców pozdrawiam.

RE: Radar
2007-01-10 22:32:00

Witam sam nie wiem mój brat ma garaż na grunwaldzie od strony kociaka i tam tez jest normalnie murowane jakieś wejscie (ale do czego do samej góry . czyli z drugiej stroiny kociaka od stony brodatego , co Ty na to?)wiesz gdzie to jest odp.

RE: Radar
2007-01-11 23:40:00

Witam xx50k ty jesteś krajanem czy jesteś z daleka.

RE: Radar
2007-01-15 21:27:00

Hej Puma jestem krajanem.

RE: Radar
2007-01-15 23:50:00

Długo nie odpisujesz napisz na gg 1984672

RE: Radar
2007-01-25 01:41:00

Witam, proszę o pomoc w przygotowaniu referatu na temat radarów wszelkie linki materiały pdf bądź dokumenty mile widziane, szperam po polskich stronach ale większość materiałów po angielsku, z góry dziękuję, pozdrawiam

RE: Radar
2007-01-25 08:36:00

Kup książkę p.t. "Narzędzia mroku". Jest w księgarniach. Bardzo przystępnie napisana fascynująca opowieść, zawierająca minimalnie potrzebną dawkę szczegółów technicznych, strawną dla każdego.

M.

RE: Radar
2007-01-25 12:50:00

no panowie..wgmnie to jedna z najbardziej ciekawych ostatnio wymian zdan ktora doprowadzila do super odkrycia.wg mnie redakcja powinna sie pokusic o napisanie lepszegoartykulu w tym temacie.gratuluje wam wiedzy i sukcesu.bo w fantastyczny sposob ktok po kroku wyjasniliscie ciekawa zagadke.:) powodzonka i oby tak dalej.pupil

RE: Radar
2007-01-25 23:47:00

Pupil, redakcja lepiej niech nic sama nie pisze, tylko zwróci się do fachowców ;) Powiem więcej - w Polsce jest jeszcze drugi identyczny obiekt...

M.

RE: Radar
2007-01-26 09:23:00

:) fakt.:)moze mi ujawnisz zatem gdzie.?:) na mail.aleniewayne fajna robote yrobiliscie.

RE: Radar
2009-04-13 20:44:06

nie do konca to prawda na dolnym slasku najwieksz radiostacja byla w m. Stanislawow k.Sichowa pow.Jawor Gora Rosoha.Osobiscie znalem osobe pracujaca na budowie k.Raszowa i nieco znam i jeszcze pamietam opowiadania o tym obiekciezyje jeszcze jego zona i ona wiele pamieta obcym raczej nie opowiada o tym......ja poznalem wiele faktow z tamtego okresu.W miare poznawania tematu bede cos dopowiadal.

RE: Radar
2010-10-09 12:34:34

Na Dolnym Śląsku było kilka stacji radarowych jedna w śród nich była
Stacja radarowa „Liebenberg“ – Brennik pow. Złotoryja do której poza dwoma WR należał FuMG-404 Jagdschloß. Znajdujący się w Krotoszycach na wschód od ul Piastowskiej w polach. Obiekt stoi tam samotnie na rozwidleniu polnych dróg. Stan zachowania –bardzo dobry po nimo prób adaptacji na obiekt użytkowy, poprzez wybiciee trzech okien w jednolitej ścianie.
Współrzędne obiektu 51° 9' 5.56" N 16° 3' 19.15" E
Jest to jeden z trzech istniejących w Polsce tego typu obiektów radarowych.
Komora kablowa dla tej stacji jest ok. 1,2km na zachód w pobliżu asfaltowej drodze.

RE: Radar
2010-10-20 12:28:29

no to ADAMSAS napisz kiedy rozpoczeto budowę i czy maszty antenowe były drewnianne

RE: Radar
2010-11-21 13:15:04

Przeglądając sobie forum trafiłem na ten wątek . I przypomniało mi się jak to w czasach swojego dzieciństwa przysłuchiwałem sie rozmowom starszych ludzi , między innymi o tym , że koło Trzebnicy stał jakiś niemiecki radar i że jacyś ludzie ( nie pamietam cywile czy wojskowi ) wymontowali z niego części wykonane z platyny . Czy to prawda ? Nie mam pojęcia . Chodziły też słuchy o jakimś czołgu w lesie bukowym .

RE: Radar
2010-11-21 15:07:47

styki przekaźników wysokiej jakości, styczników złącz ślizgowych wykonuje się często z metali szlachetnych lub domieszek tych metali

RE: Radar
2010-11-22 17:53:01

koło Trzebnicy we wsi Raszów był FuSAn 724/725 "Bernhard"
-radiolatarnia, jedna z dwóch w Polsce. Druga w Wierzycy oznaczenia kodowe BE-11 i BE-15.
Teraz w Raszowie w tym miejscu znajduje się piękny drewnianny domek i wiatrak elektrown, a w Wierzycy BTS.

RE: Radar
2010-11-22 17:57:51

miało być Wieżyca na Pomorzu za błąd przepraszam

RE: Radar
2010-11-22 22:17:45

Witam wszystkich na forum. Mieszkam w Obornikach Śląskich. Na trasie do Trzebnicy tuż za Wilczynem znajduje się wojskowa baza nasłuchowa, w lesie na wzgórzu po prawej stronie (http://maps.google.pl/...ebnicki,+Dolno%C5%9Bl%C4%85skie&ll=51.281166,16.978726&spn=0.006389,0.021801&t=h&z=16)
Słyszałem że powstała ona na bazie niemieckiej. Mój dobry kolega podczas odbywania służby w jednostce łączności opowiadał, że stacja ta wykorzystywana była do dalekich łaczności, ale czy to prawda to nie wiem. W lesie znajdują się dużych rozmiarów okopy, a z bazy prowadzi kabel w strone Wrocławia.
Wybaczcie moją terminologie, ale jestem zupełnie nowy w tym temacie. Mam nadziej, że te informacje będą przydatne.

RE: Radar
2012-02-04 18:27:49

Aby nie tworzyć nowych wątków,podpinam się pod już istniejący.Czy obiekt przedstawiony na zdjęciu to może być jakieś urządzenie radarowe?
Zastanawia mnie ten kwadratowy kształt,czy to może być siatka radaru i ta podstawa o czterech ramionach.Obiekt znajdował się w okolicach lotniska,zdjęcie z tym obiektem pochodzi z kwietnia 1944 roku.

RE: Radar
2012-02-04 18:33:33

Fragment zdjęcia z zaznaczonym obiektem z postu powyżej,bezpośrednio w okolicy lotniska,a dokładniej kompleksu zabudowań na II grupie lotniska w Krośnie(woj.podkarpackie).W tym okresie z tego lotniska operowało lotnictwo niemieckie.
Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

RE: Radar
2012-02-04 20:45:53

Nie jest to radar, tylko radiowe urządzenie nawigacyjne. Sąsiedztwo lotniska i pewne cechy obiektu wskazują na to, że z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić o namierniku (niem. Peiler) zbudowanym w systemie Adcock (od nazwiska wynalazcy). Powinny być widoczne cienie czterech anten (prętowych), gdzieś na końcach tego białego krzyża. Możliwe, że obiekt w budowie.

M.

RE: Radar
2012-02-04 22:12:23

Mata. Szukajta. http://www.cdvandt.org/

RE: Radar
2012-02-05 10:10:31

Dziękuje za informacje i wskazówki odnośnie obiektu ze zdjęcia.
Pozdrawiam.

RE: Radar
2013-12-27 23:17:33

Nooo,poczytalem,...wybaczcie za bledy i pisownie ale mam swoje lata...czas na drobne podsumowanie,fajnie sie was czytalo,prawie jak opowiadanie sensacyjne...ale czas na konkrety,zaczne od Trzebnickich podziemi,ufff ...wyobraznia wasza pogalopowala,Trzebnica jako przedwojenne uzdrowisko zostala skanalizowana dokladnej daty nie podam,ale okolo,1890-1925,cos kolo...wiadomo ze budowano z cegly wiec spore ma to rozmiary...a ze tereny wodonosne wiec trzeba bylo gdzies odprowadzic te ujscia,pierwsze to okolice obecnych ulic Chrobrego,Kwiatowej.Ogrodowej...istnieja do dzis bo w tym rejonie jest poczatek Trzebnickiej wielkiej rzeki...i tak podziemny korytarz biegnie w kierunku ruin dawnej mleczarni,laczy sie w okolicach ul Wolnosci/dawnej/z kanalami z okolic Lesnej,Olesnickiej,przebiega kolo dawnego szpitala,od strony Grunwaldu,i wyplywa w rejonie Ul;Milickiej,celowo nie podaje dokladnych lokalizacji aby ktos mlody nie zrobil sobie ku ku...dodam ze odgalezienia,sa w okloicach dawnego sadu,k.pl.autobusowego , ponadto sa ale juz w szczatkowej postaci w rejonie Glowackiego,posiadam mapke ale nie opublikuje bo to rarytas...jedyne podziemia jakie ne zostaly do dzis spenetrowane istnieja w Lesie Bukowym ale ich lokalizacja jest utrudniona,nie jest to palac .podobno aby zamaskowac te budowle po wojnie powstal kemping w tym miejscu a wlasciwie obok...nie mylic z domkami przy stawach,domki te byly w lesie...to tyle o podziemiach.Czolg w Lesie Bukowym...pomijam bo to bajka.Niewypaly a raczej bron i amunicja w lesie tak,bo byly tu stanowiska bateri przeciwlotniczej ale szwabstwo szybko sie zwinelo do Wroclawia...wiecej pozostalosci jest po sowietach bo z gorek trzebnickich ostrzeliwali ,Breslau.Raszow,Wys.Kosciol.Machnice...itp.Radar...owszem bylo cos takiego,RASZOW /Rashen/Manor.Fakt p.K juz zmarl pare lat temu...ale fotki pozostaly,/zona zyje/poskanowalem MAM.Juz nie zobaczycie tej budowli zniknela ...powstal dom z bali...ale maszt obok /250m/istnieje i zostal adaptowany na przekaznik,dla sprostowania,nie bylo tam kabla/grubego/z miedzi,bo zostal dawno wykopany przez rolnika...slusznie ktos dal linka na radar,bo byl faktycznie,tu sie zgadzam.Wszystko by bylo ok gdyby nie to ze sowieci przyszli nie z tej strony co szwab chcial...no i spieprzali z Raszowa pozostawiajac zaminowana budowle a sowiety durne wlazly na miny i wydupcylo ich ponad 30.nie byla to jedyna niespodzianka,w tym rejonie...jako ze poniesli straty w odwecie,grabili i palili Trzebnice,zapyta ktos dlaczego wies ocalala,ano dlatego ze byla tu spora grupa robotnikow przymusowych i ublagali kamandira aby nie palic wsi bo gdzie sie oni podzieja...ale to inna bajka.Na dzis wystarczy...!!!

RE: Radar
2013-12-27 23:35:33

Do watka Raszow dodam lokalizacje pod Trzebnica,na trasie TRZ-OBOR.byla instalacja i wieza /zdemontowana po wojnie i ustawiona na Slezy/w tym miejscu postawiono drewnianego dziwolaga,zawalilo sie to w l-70-tych.Obecnie jest tam punkt tzw.triang.Do tego byla /jest chyba jeszcze/stacja nasluchowa w Wilczynie ale tu moja wiedza sie konczy,wiem jedynie ze Wilczyn byl objety tajemnica.../po wojnie/nie sprawdzilem ale podobno dostosowano go do potrzeb schronu p.atomowego w Gluchowie./system lacznosci /ale to nie sprawdzone info/.
Dobranoc

RE: Radar
2018-08-16 00:07:20

Witam,

Od wielu lat zajmuję się poszukiwaniem pozostałości po niemieckich radarach, zwłaszcza Würzburg-Riese. Praktycznie wszystkie zostały już znalezione, ale może akurat ktoś zna lokalizację obiektu, którego nie ma na mojej liście.
Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny!

http://www.miplo.pl/index.php?s=Riese&c=867&cn=31&pr=0&u=#showmap

http://photos.app.goo.gl/CJUKEURtqVXMSKdF9

Dziękuję i Pozdrawiam,
CoVoX

RE: Radar
2018-08-21 21:13:14

Czy to nie jest "Knickebein", tylko dlaczego pod Wrocławiem ?

RE: Radar
2018-08-22 20:55:29

To nie jest Knickebein, tylko Bernhard Be-11 ;-)

RE: Radar
2018-08-22 20:57:01

Foto1

RE: Radar
2018-08-22 21:01:10

Foto2

RE: Radar
2018-08-22 21:21:27

Foto3 (Diodenmast)

RE: Radar
2018-08-22 21:35:18

http://www.miplo.pl/index.php?s=Bernhard&c=867#showmap

Pozdrawiam,
CoVoX

Aby odpowiedzieć musisz się zalogować.
0.016
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.