Skocz do zawartości

Remontowe wykopki


Sergiusz

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas remontu na warszawskim Żoliborzu wykopano takie coś. Ponoć jest tego więcej. Więcej zdjęć i list od naszego czytelnika można w całości przeczytać tutaj: http://izoliborz.pl/artykul,list-do-redakcji--cenne-wykopalisko-na-zatrasiu,10923 Warto zawracać sobie tym głowę?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę jak wyglądają znane i wpisane do rejestru zabytki fortyfikacji z tamtego okresu w naszej dzielnicy (np. rawelin przy Wojska Polskiego) wątpię, czy ktoś się tym zainteresuje. Niemniej interweniować, choćby dla zasady, warto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robotnicy pracujący na budowie nowego osiedla u zbiegu Elbląskiej i Krasińskiego wykopali cenne znalezisko. Ogromna bryła z cegły może być fragmentem starego młyna.

O sprawie poinformowała nasz jedna z czytelniczek. - W parku znajdującym się przy Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej przy ul. Krasińskiego panowie prowadzący prace przy budowie sieci kanalizacyjnej wykopali ceglaną bryłę, pochodzącą prawdopodobnie sprzed I wojny światowej, a może nawet wcześniej. Wygląda ona jak fragment bunkra – napisała Małgorzata Rytel, mieszkanka Żoliborza.

U zbiegu Elbląskiej i Krasińskiego trwa budowa osiedla, które ma składać się z dwóch pięciopiętrowych bloków. To właśnie w trakcie budowy przyłączą dokonano odkrycia.

W ubiegłym tygodniu na budowie dwukrotnie pojawili się kontrolerzy z biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Okazało się, że ceglana bryła nie jest fragmentem bunkra. To prawdopodobnie część starego młyna. Wskazują na to także plany miasta stworzone przez W. H. Lindleya jeszcze w dziewiętnastym wieku. W przeszłości znajdował się tutaj zespół koszarowy „wojennaja mukomolnia”.

Młyn był jego ważną częścią. – Według moich ustaleń pochodzi z 1887 roku. Był częścią większego zespołu „Warszawskiego młyna na Powązkach”. Znajdowały się tam też murowane magazyny – twierdzi Rytel.

Pochodzenie znaleziska potwierdzają też urzędnicy. - Podejrzewamy, że może być to fragment fundamentu komina, który obsługiwał kocioł parowy w młynie. To zdecydowanie architektura zaborcza - mówi Piotr Brabander, stołeczny konserwator zabytków.
Prace wstrzymane, archeolog skontroluje

Inwestor zapowiedział wstrzymanie budowy sieci kanalizacyjnej, do czasu uzyskania pozwolenia na prace archeologiczne. W przyszłości na budowie na stałe pojawi się archeolog. - Formalnie to, co zostało wykopane, nie jest jeszcze zabytkiem. Decyzję o ochronie konserwatorskiej może podjąć Wojewódzki Konserwator Zabytków. Archeolodzy będą teraz bacznie przyglądać się dalszym pracom przy sieci kanalizacyjnej - dodaje Brabander.

Wykopany fragment został zabezpieczony folią. - Na razie cały czas znajduje się na terenie budowy - informuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl, który w poniedziałek pojawił się na budowie. W ocenie SKZ ceglana bryła jest zabezpieczona w sposób prawidłowy i nic jej nie grozi.

Wiele wskazuje na to, że to nie koniec odkryć na tej budowie. - Nie wykluczone, że pozostały tam też elementy fundamentów innych budynków z kompleksu carskich koszar. Podobna sytuacja miała miejsce już na Placu Teatralnym, gdzie znaleziono fundamenty Marywilu - tłumaczy Brabander.

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,deweloper-wykopal-fragment-mlyna-moze-miec-ponad-100-lat,153421.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie