Skocz do zawartości

SdKfz 251 Powstańczy Szary Wilk"


Woodhaven

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie w 69 rocznicę Powstania Warszawskiego wyjechał z naszego garażu SdKfz 251 "Szary Wilk

Renowacja półgąsienicowego transportera opancerzonego Sd.Kfz. 251była jednym z naszych największych wyzwań. Gdy trafił do nas z MWP, jego stan był, mówiąc oględnie, nienajlepszy – określany jako wrak. Długoletnia ekspozycja na wolnym powietrzu, bez zadaszenia, jakiegokolwiek zabezpieczenia przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz brak podstawowej konserwacji, pogłębiły proces korozji i spowodowały nieodwracalne zniszczenia pojazdu. Początkowo, zgodnie z decyzją ówczesnego dyrektora MWP, restauracja transportera miała pójść w kierunku statycznej ekspozycji. Miał być makietą. My chcieliśmy doprowadzić go do stanu jezdnego, tym samym przywrócić temu zabytkowi należny mu stan.
„Przywrócenie do życia” transportera zajęło nam wiele lat. Nie łatwo było bowiem zdobyć oryginalne części do tego typu pojazdu. Nie wszystkie udało się zdobyć. Ponadto postanowiliśmy jeszcze „odbudować” jego wnętrze, aby pokazać, jak wyglądał naprawdę. To była nasza inicjatywa. Zabrało nam to sporo czasu i kosztowało dziesiątki tysięcy złotych. Tylko Ci, którzy parają się renowacją zabytkowych pojazdów, wiedzą jak niełatwe to zadanie. Udało się. Efekty widać na filmie.
W przyszłym roku obchodzić będziemy znamienną dla historii Polski rocznicę wybuchu jednego z największych aktów polskiego czynu zbrojnego – Powstania Warszawskiego. W jego trakcie został zdobyty przez Powstańców z VIII Zgrupowania „Krybar” transporter opancerzonego Sd.Kfz. 251 nazwany później „Szarym Wilkiem”. Jesteśmy przekonani, iż udział w pełni sprawnego, zrekonstruowanego pojazdu w uroczystościach rocznicowych będzie wydarzeniem na wielką skalę."
http://www.youtube.com/watch?v=2hlXz_eA3FU&feature=youtu.be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
dzieki temu polska dołaczyła do małej grupy panstw gdzie jest tak zachowany esdek"
poprostu kosmos..
zaden film i zdjecia tego nie oddadzą.
jego poprostu trzeba zobaczyć... jak trafi pod chmurkę i nie bedzie sukcesywnie odpalany i jeżdżony to po 2-3 latach cała robota i trud pójdzie w p.... u
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za dokładnych fotografii, nadto te zdjęcia, które nie są idealne więc trudno taki nietypowy układ plam odtworzyć takie jest moje zdanie najgorzej to malowanie im nie wyszło.co do reszty no trudno,że tak długo dobrze że już jest, a efekt wygląda na przyzwoity, chociaż efekt rekonstrukcji najlepiej ocenić można na żywo, bo zdjęcia i film nigdy nie ukazują w pełni realizmu panowie jest to rekonstrukcja i nie zawsze udaję się odtworzyć wszystkiego dokładnie w tym wypadku kamuflaż nawiązuje do oryginału na tyle na ile się da i wydaje się ,że więcej już się chyba nie dało dokładniej zrobić więc nie ma co się tak czepiać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zrobić idealnie takie samo malowanie trzeba by było mieć dostępny oryginalny pojazd i z miarką przenosić plamy z jednego pojazdu na drugi, a i tak wtedy byłoby to pewnie tylko zbliżone tak więc wszelkie próby odtwarzania, rysunki, wizualizacje będą tylko wariacją na temat ponieważ jak widać te plamy naniesiono dość chaotycznie i tak jak mowie wiele zdjęć jest niewyraźnych, nie ma fotografii z każdej strony, zdjęcia robione w rożnym oświetleniu, prawdopodobnie rożnymi aparatami,są one rożnej jakości, itd więc jest to dość trudne, dlatego należy docenić wysiłki tych którzy próbują odtwarzać tego typu wzorce malowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są standardowe pałąki do opończy w 251. Pewnie były gdzieś upchnięte we wnętrzu w regulaminowy sposób. Powstańcy dorobili do 'Szarego Wilka' osłony, zamykając przedział bojowy, ale żeby to zrekonstruować prawidłowo potrzeba jakiejś lepszej dokumentacji niż dostępna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótki artykuł nt. Szarego Wilka autorstwa pana Tomasza Szczerbickiego wraz z rysunkami i wizualizacjami 3D pana Stefana Dramińskiego ukazał się w Militaria XX wieku, Nr 6(15), listopad-grudzień 2006 r., ss. 64-67."

Niestety - to jest pod pewnymi względami żenada, a nie artykuł. Żaden z autorów nie raczył zauważyć, że Szary Wilk był transporterem w wersji łączności Sd.Kfz. 251/3 i w artykule, tudzież na towarzyszących mu planach i wizualizacjach jest on przedstawiony jako zwykły 251.
Co lepsze, p. Szczerbicki wobec wytknięcia mu ongi tego błędu, w dość ostry sposób upierał się przy swoim, powołując się na wieloletnie badania tematu, rozmowy z powstańcami itp. Niestety - ze zdjęć Szarego Wilka wynika co innego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie