Skocz do zawartości

T- 34 do remontu


marecki.

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.muzeum.kolobrzeg.pl/wokol-muzeum/pressroom/539-t34-85


9 marca 2016 r. przetransportowano czołg T - 34/85 z wystawy plenerowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu do zakładu S. Rojka w Gościnie w celu uruchomienia i renowacji.

Pomysłodawcą tego projektu jest Fundacja Historia Kołobrzegu, która pozyskała na ten cel fundusze min. z budżetu gminy Miasto Kołobrzeg. Odrestaurowany czołg będzie można oglądać na II Zlocie Zimnowojennym w Kołobrzegu w dniach 16 – 17.07.2016 r.

Muzealny czołg T - 34/85 wyprodukowany został w Zakładach Mechanicznych w Łabędach w latach pięćdziesiątych. Do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu trafił w X 1973 r. z 36. Łużyckiego Pułku Zmechanizowanego (Jednostka Wojskowa 3126) w Trzebiatowie. Projekt czołgu średniego T - 34/85 powstał po bitwie na Łuku Kurskim. Modernizacja polegała na przezbrojeniu czołgu na armatę kalibru 85 mm. Produkcja tego wariantu trwała w okresie 1944 -1958. Skompletowano blisko 44,000 egzemplarzy, co stawia ten czołg w czołówce najliczniej produkowanych gąsienicowych wozów bojowych XX wieku. Maszynę eksportowano blisko do czterdziestu krajów. W Polsce licencyjna produkcja trwała od 1951 do 1956 r. Na stanie jednostek pojazdy figurowały do 1986 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Z góry przepraszam admina ze podaje link do konkurencyjnego forum - ale tam na bieżąco wrzucam informacje nt. naszego czołgu z muzeum.

http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=68&t=36789

Aktualnie jest po pierwszym przeglądzie i teraz zaczynają powoli przegląd silnika i zespołów przeniesienia napędu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołg T34-85 atrakcją Kołobrzegu" to projektu Fundacji Historia Kołobrzegu, który otrzymał dofinansowanie z budżetu gminy Miasto Kołobrzeg. Jego celem jest odrestaurowanie zabytkowego pojazdu, prezentacja mieszkańcom i turystom podczas II Zlotu Zimnowojennego, który odbędzie się w dniach 16-17 lipca b.r., a także promocja Kołobrzegu. Restauracja ma polegać nie tyle na pomalowaniu zabytku, ale jego uruchomieniu i eksploatacji.

Operacja rozpoczęła się w dniu 9 marca 2016r od podniesienia czołgu, który w relacjach pracowników Muzeum przyjechał na własnych gąsieniach.
Do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu trafił w X.1973 r. z 36. Łużyckiego Pułku Zmechanizowanego (JW 3126) w Trzebiatowie.
Istnieje bardzo duża szansa, że Stanisław Rojek z Gościna, który podjął się renowacji czołgu, zdoła go uruchomić. Swojego zadowolenia nie kryje Aleksander Ostasz, dyrektor muzeum, który pozyska kolejny sprawny zabytek.

Filmik z podniesienia czołgu i załadunek na lawetę:
http://www.youtube.com/watch?v=E-PCefms7WY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środa 16 marca 2016r zaczęła się od sprawdzenia stanu gąsienic i przeciągnięcia czołgu po parkingu. Stan gąsienic jest zadowalający. Następnie, sprawdzony został środek czołgu. Niestety, pojazd został zdekowany i wyciągnięto z niego wszystkie ważniejsze urządzenia. M.in. zabrano silnik sterujący wieżyczką. Niestety, napęd ręczny nie był w stanie obrócić wieżyczką i do jej rozruszania trzeba było wykorzystać wózek widłowy.

Dzięki słonecznej pogodzie, można było dostać się do silnika czołgu i sprawdzić w jakim jest stanie. Ściągnięte zostało opancerzenie silnika i napędu. Okazało się, że maszyna jest w dość dobrym stanie, w środku nie ma wody, a w rurach wydechowych był smar. Pan Stanisław wyciągnął z jednej z rur butelkę po piwie z browaru połczyńskiego ;)

Filmik z 16 marca 2016r:
http://www.youtube.com/watch?v=PY7cKYmjaVk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a we watku o czolgu z Westerplatte
http://odkrywca.pl/czolg-z-westerplatte-niedlugo-odjedzie-,404547.html#404547
pisza cytuje :
' ano niestety, teraz wszystko co rosyjskie jest złe. '
i jak tu ufac polakom ? w Kolobrzegu lubia ruski czolg a na Westerplatte nie lubia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ten tank z Westerplatte bo nie przyglądałem się mu tak uważnie, ale ten z naszego muzeum to już polska produkcja z Łabęd (choć na ruskiej licencji).

Dodatkowo służył w 36p.zmech. w Trzebiatowie, a to zut beretem" od Kołobrzegu.

36p.zmech. wchodził w skład 8 DZ która swoje pułki miała również u nas - czyli powiązanie jest.

Stąd też pomysł na odpalenie silnika tanka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Info z wczoraj na miastokołobrzeg.pl

Uczniowie z ZS im. Macieja Rataja, będą pomagać przy remoncie zabytkowego czołgu T34-85. Młodzież z klasy o profilu wojskowym, ale nie tylko, przystąpi do prac już w maju.

Prace prowadzone są w warsztacie Stanisława Rojka w Gościnie w ramach projektu realizowanego przez Fundację Historia Kołobrzegu i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg. Obecnie, trwa kompletowanie części. W sobotę, z czołgu zostanie zdjęta wieża i rozpocznie się wielkie czyszczenie tzw. wanny.

W maju, niezbędne będzie przygotowanie czołgu do malowania. Tu z pomocą przyszli uczniowie z ZS im. Macieja Rataja. Czeka ich wielkie czyszczenie i opukiwanie. Po pomalowaniu wszystkich elementów i zamontowaniu silnika, czołg pojawi się na II Zlocie Zimnowojennym, który odbędzie się w dniach 16-17 lipca w Kołobrzegu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie