Skocz do zawartości
  • 0

Tasak


plr78

Pytanie

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie - jeszcze raz wielkie dzięki , a czy wiecie może jaka jednostka kryje się pod skrótem 4 PE widniejącym na okuciu pochwy? Czy byłoby , to analogicznie do tego rozpoznania http://www.swordforum.com/forums/showthread.php?86244-Need-Help-German-regimental-markings
4 batalion pionierów , 2 kompania zapasowa , broń nr 92 ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plr78 =>
Identyfikacja jest prawdopodobna, patrząc na pewne standardy znakowania broni, chociaż skłaniałbym się do zapasowego batalionu saperów (Magdeburgischen-Ersatz-Pionier-Bataillon Nr. 4 ?)

Korabkow =>
Z całym szacunkiem, ale w przypadku tej broni chyba lepsza pozycja to: Wolfgang Peter-Michel Faschinenmesser: Preußen, Sachsen, Bayern, Württemberg", chociaż jakoś zbyt dobrze różnic nie wskazuje :)
Dość dużo czytałem na temat tych tasaków i nawet w poważnych" artykułach spotkałem uproszczenie, że to model 1865 i jego późniejsze modyfikacje. Skąd się bierze takie podejście u niemieckich autorów - nie wiem, nie badałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowy na tym forum,ale myślę że robię wszystko zgodnie z regulaminem. Zaciekawiło mnie znalezisko kolegi plr78 gdyż posiadam drugą część tylko niestety został przerobiony na pogromcę chlewików Myślę, że udałoby się złożyć z tego całość.Znalazłem go ok. 50 lat temu ale został skonfiskowany przez ojca no i stało się to co widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głownia i pochwa z wątku to nie jest tasak, tylko bagnet"

Czy mozna by bylo jednak prosic o pare slow na ten temat?
Tak aby mozna bylo sie wiecej nauczyc.

Zerknawszy w Waltera, German Bayonet" wynika iz byly glownie mielismy:
- konwersja z tasaka M1855 (wzory bagnetu: 1865 (rekojesc bagnetu 1860), 1865 (rekojesc specjalnie dla tego wzoru),
- glownie specjalnie wykonana dla tego modelu bagnetu (1865)
- konwersja z tasaka M1855 (bagnet do 1871)
Gdzie roznice pomiedzy 1865 i 71 sa minimalne (profil rekojesci, srednica otworu na lufe).
- konwersja z tasaka M1855 + nowe glownie +rekojesci 1860 i 1865, czyli zmieniona srednica otworu, tak aby pasowaly do 1871 (nazywane tez 1865/71).

Roznice w glowniach konwertowanych z 1855 i nowowykonanych sa w datach jakie na nich wystepuja.

Jesli chodzi o Lubbe i jego Deutche Seitengewehr...." to podaje tylko:
- bagnet 1865
- konwersja bagnetu 1865 do karabinu 1871, czyli 1865/71, konwersja polegala na zmianie srednicy otworu na lufe

- roznice pomiedzy nowo wykonanymi 1871 i zmienionymi 1865 na 71 (1865/71) sa minimalne i glownie dotycza rekojesci (jelca).


Stad moje pytania, zaznaczam, niemczyzna to nie moja specjalnosc:

Drobna korekta,to nie jest wzór 65 tylko 71"

- jak mozna stwierdzic iz jest to 71 a nie 65, skoro roznice byly w rekojesciach, a glownie byly takie same (wg literatury wyzej cytowanej)?

głownia i pochwa z wątku to nie jest tasak, tylko bagnet"
- czy wskazuje na to asymetryczna koncowka? Czy cos jeszcze?

- skoro roznice w glowniach zmienionych z tasaka 1855 i nowowykonanych byly wg literatury tylko w datach, jak na podstawie fotek mozna stwierdzic jaka to dokladnie glownia?

Każdy bagnet jest ściśle związany z karabinem,do którego był przypisany i często,szczególnie w niemieckich bagnetach był oznaczany wzorem tej broni palnej i tak jest w przypadku tego bagnetu wzór 65,69,65/71 i 71."

- wg Waltera roznice wynikaja z uzycia roznych elementow, lub fizycznych zmian w bagnecie (srednica otworu lufy), nie zas tylko wzoru karabinu. Roznice wymienione wczesniej.


Dodatkowo, dlaczego tak wlasciwie ta bron jest bez rekojesci?
Niedokonczona modyfikacja? Odzysk rekojesci z mosiadzu w czasie 1 wojny (byl takowy) i zachowanie reszty a wszelki wypadek"? Przygotowany do modyfikacji na zastepczego?

.Może są to dla nie wtajemniczonego dziwne niuanse,ale każdy zaawansowany kolekcjoner bagnetów to uwzględnia."

Prosze mnie traktowac jako niewtajemniczonego i nie zaawansowanego odnosnie niemczyzny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viator, nie chcę się rozwodzić-bo zajęło by to zbyt dużo miejsca-ale podstawowa sprawa, głownia i pochwa z wątku to nie jest tasak, tylko bagnet i włączanie go do opracowania tasaków jest trochę naciąganiem.Owszem mógł być używany jako faschinenmesser bo taką ma formę ale bronioznawczo jest to bagnet i w takim opracowaniu powinno to być wyodrębnione i zaakcentowane.Nie na próżno wymieniłem autora Rudigera Franza autora 5 tomów o bagnetach niemieckich i on w 4 tomie temu bagnetowi poświęca 80 stron, jak do tego ma się parę stron w tej książce o tasakach-nie chcę tego komentować bo to wielkie nieporozumienie.Każdy bagnet jest ściśle związany z karabinem,do którego był przypisany i często,szczególnie w niemieckich bagnetach był oznaczany wzorem tej broni palnej i tak jest w przypadku tego bagnetu wzór 65,69,65/71 i 71.Zobacz ile jest oznaczeń polskich bagnetów a obcy autorzy zaliczają je do jednego wzoru.Może są to dla nie wtajemniczonego dziwne niuanse,ale każdy zaawansowany kolekcjoner bagnetów to uwzględnia.Pozdrawiam bez urazy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to faktu, że w odniesieniu do tej broni to właśnie niemieccy autorzy powinni uporządkować terminologię, a tego nie robią, wprowadzając wielkie zamieszanie do typologii. Zwykle zajmując się bronią, staram się sięgać do źródeł z kraju, z którego ona pochodzi. Natomiast mamy tutaj do czynienia z przykładem broni, która chyba jednak lepiej mogła się sprawować jako tasak niż jako bagnet, gdyż była dość nieporęczna w walce wręcz po założeniu na karabin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim linku jest wszystko wyjaśnione, a w literaturze spotkałem się z różnym oznaczeniem tego konkretnego modelu. Ogólnie jest pewne zamieszanie z nazewnictwem, spotyka się model 1865/71, 1871, ale czasami w katalogach jest jako 1865.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę szczery , właścicielowi ostrza powiedziałem że ni cholery nie jest to bagnet tylko tasak właśnie . Oczywiście zaznajomię go z tym co się na forum dowiedziałem ... ale jak sobie przypomnę rozmiar ostrza ... i to mocowano na karabin jako bagnet? Zaiste wiele jeszcze muszę się nauczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie