Skocz do zawartości

Wielki meteoryt znaleziony w Poznaniu


Rekomendowane odpowiedzi

Wielki meteoryt odnaleziony w Poznaniu
271 kg waży największy znaleziony w Polsce kawałek meteorytu. Na znalezisko natrafiono na poznańskim Morasku latem ubiegłego roku, ale zostało ujawnione dopiero teraz. Dotąd największym meteorytem był okaz o wadze 261,2 kg, znaleziony w 2012 roku.

5 tysięcy lat temu nad obszarem należącym obecnie do północnych krańców Poznania spadł deszcz meteorytów. Teraz to miejsce jest największym w Europie skupiskiem kraterów powstałych po uderzeniu meteorytów żelaznych. Dla ochrony kraterów utworzono tu rezerwat przyrody Meteoryt Morasko.

Kawałek meteorytu, znaleziony w ubiegłym roku poza terenem rezerwatu przez Andrzeja Owczarzaka i Michała Nebelskiego, otrzymał nazwę Kruszynka". Odkrycia dokonano latem zeszłego roku, ale znalazcy dopiero teraz pochwalili się nim publicznie.

W momencie znalezienia Kruszynka" ważyła 315 kg. Po kilku miesiącach czyszczenia z tzw. zwietrzeliny, czyli naleciałości, które narosły już na Ziemi, waga meteorytu spadła do 271 kg.
Owczarzak liczy na to, iż niebawem uda się zaprezentować znalezisko wszystkim zainteresowanym. Wcześniej jednak mają je zbadać naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Od kiedy zajmuję się poszukiwaniami, staram się współpracować z poznańską uczelnią. Mam nadzieję, że i ten okaz trafi na ekspozycję, by poznaniacy i Polacy mogli go zobaczyć" - powiedział.

Do tej pory na terenie Moraska natrafiono już na kilka ton materiału. Dotąd największym okazem był meteoryt znaleziony w 2012 roku, ważący po oczyszczeniu 261,2 kg. W 2015 roku Owczarzak i Nebelski znaleźli okaz o wadze (po oczyszczeniu) 174 kg.

Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko jest jednym z nielicznych znanych miejsc na świecie, gdzie obok siebie występują meteoryty i kratery uderzeniowe spowodowane przez ich upadek. Na pierwszy okaz meteorytu, o wadze niespełna 80 kg, natrafiono na tych terenach przypadkiem w 1914 roku; niemiecki przyrodnik znalazł go podczas kopania rowów strzelniczych.

Grupa siedmiu kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu położona jest na południowym stoku Góry Moraskiej (wysokość 154 m n.p.m.) - najwyższego wzniesienia w okolicach Poznania. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody.

Kratery powstały w wyniku uderzenia w ziemię ok. 5 tys. lat temu odłamków dużego meteorytu żelaznego (tzw. syderytu), należącego prawdopodobnie do roju Perseidów, z którym Ziemia spotyka się w połowie sierpnia każdego roku.

Moraskie kratery to jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju obiektów zarówno jeśli chodzi o ich wielkość, jak i liczbę. Największy ma średnicę około 60 m i głębokość dochodzącą do 11,5 m.
http://fakty.interia.pl/wielkopolskie/news-wielki-meteoryt-odnaleziony-w-poznaniu,nId,2521002
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Największy meteoryt w Polsce sprzedany. Nie wiadomo, kto go kupił



Największy meteoryt w Polsce sprzedany. Nie wiadomo, kto go kupił
W marcu tego roku informowaliśmy o największym meteorycie w Polsce, który znaleziony został w Poznaniu i prezentowany był w Muzeum Ziemi UAM. Uczelnia deklarowało kupno meteorytu, ale ostatecznie do transakcji nie doszło.

Meteoryt został odnaleziony przez prywatnego poszukiwacza Andrzeja Owczarzaka w ubiegłym roku. Szybko okazało się, że to największy meteoryt odnaleziony w Polsce. Jako, że odkrycia dokonano poza Rezerwatem Morasko, to znalazca stał się jego właścicielem. Spekulowano jednak, co stanie się ze znaleziskiem. Jego wartość oszacowano na ponad milion złotych, ale Andrzej Owczarzak deklarował, że jest gotów sprzedać znalezisko za pół miliona.

Teraz okazuje się, że choć zebrano kwotę oczekiwaną przez znalazcę, to do transakcji nie doszło - Chcieliśmy kupić, pieniądze były, zgodę wyraziły władze uczelni, ale znalazca zrezygnował ze sprzedaży. Najpierw bardzo mu zależało na sprzedaży właśnie nam, potem powiedział, że znalazł kogoś innego. Nie wiemy, gdzie jest Kruszynka", znalazca zasłania się tajemnicą handlową - poinformował w rozmowie z portalem Nauka w Polsce PAP prof. UAM Edward Chwieduk, kierownik pracowni Muzeum Ziemi.

Profesor Chwieduk poinformował jednocześnie, że niepowodzenie może skłonić uczelnię do rozpoczęcia programu poszukiwań meteorytów. Naukowcy twierdzą, że wiedzą gdzie szukać i możliwe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie