Skocz do zawartości
  • 0

Zdjęcie żołnierzy Polskich (IIRP, PSZ, wyklęci/jeńcy?)


szmilas

Pytanie

Witam, proszę o pomoc w identyfikacji tych oto zdjęć. Udało mi się wygrzebać je w starociach na jarmarku i próbuję ustalić kiedy i ewentualnie w jakich okolicznościach mogło być wykonane.
Patrząc na różnorodność umundurowania przychodzi mi do głowy niewola lub partyzanci/wyklęci chociaż Ci drudzy zazwyczaj pozowali z bronią. Udało mi się rozróżnić mundury II RP ( kurtka wz36, płaszcz wz36 i rogatywka wz37) PSZ (beret) jeste jeszcze mundur pasujący do niemieckiego feldbluse 1936 lecz kołnierz jest wykonany z materiału takiego jak kurtka a nie z ciemnego sukna. Oraz jedna kurtka niezidentyfikowana( dolny rząd lewy żołnierz). Dowódca? ubrany w skórzaną kórtkę z korzuchem model? Ponadto wszyscy ubrani są w saperki chyba niemieckie a nie trzewikijak w II RP. Jakieś sugestie,a może ktoś rozpoznaje dowódcę lub tego brodacza na drugim zdjęciu? Pozdrawiam i proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Stawiam na oddział partyzancki. Niewola odpada ponieważ żołnierze mają pasy główne (nie wszyscy) oraz orły na nakryciach głowy, PSZ całkowicie odpada, LWP raczej też ze względu chociażby na berety, być może są to dipisi" ale też raczej mnie to nie przekonuje chociażby z braku elementów umundurowania angielskiego czy też amerykańskiego. A co do bluzy niemieckiej to jest to raczej M 43 (być może przerobiona poprzez dodanie polskich guzików) natomiast u leżącego po lewej (pierwsze zdjęcie) przerobiona bluza niemiecka lub szyta domowym sposobem na wzór polskiej wz. 36 z mniejszą liczbą guzików.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie słabą jakość zdjęcia ale to przez ograniczenia portalu. Później wrzucę wyciętych pojedynczych żołnierzy będzie lepiej widać szczegóły. Żołnierz który lerzy po lewej na foto1 siedzi również obok Broda czas na foto2. Pisząc o PSZ miałem na myśli właśnie berety nikt inny nie używał ich w rejonie Polski, może to jacyś spadochroniarze ( Cichociemni?) Na beretach wyraźnie widać Polskie Orły pasujące do PSZ. Również wrzucę później fotkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do umundurowania niemieckiego foto1. Rząd środkowy żołnierz po lewej i prawej. Ten drugi ma wymienione guziki na Polskie i obaj jakby mieli przeżyte kołnierze na inny materiał niż niemieckie. Natomiast wszyscy żołnierze w beretach występują w umundurowaniu Polskim z II RP( bluzy i płaszcze) może po zrzucie przebrali się z kombinezonów w mundury po poległych które zostały w oddziele?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego szmilas berety jak berety, ewidentnie widać że są dwóch typów naprawdę nie kojarzył bym noszenia beretów z cichociemnymi, tudzież noszonych na nich orłów, w ówczesnych latach a i długo, długo później beret był bardzo popularnym nakryciem głowy. Teoria z przebraniem w mundury po poległych niechaj pozostanie tylko teorią. Co do bluz (kurtek) niemieckich to tak jak pisałem wcześniej moim zdaniem u kaprala po prawej (1 foto) jest to bluza M 43 a te miały kołnierz w takiej samej barwie jak cała bluza, co do guzików to chyba obaj mamy rację iż są wymienione na guziki polskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze uwaga co do beretów. Zwróć proszę uwagę na fotografie z Powstania Warszawskiego, iluż uwiecznionych na nich powstańców nosi właśnie berety, będące popularnym nakryciem głowy a w przypadku żołnierzy oddziału partyzanckiego noszonymi z braku oryginalnych czy tez szytych domowo" rogatywek a także dodającymi fasonu. Czy wszystkich noszących berety trzeba kojarzyć z cichociemnymi, chyba raczej nie. Reasumując podtrzymuję to co napisałem wcześniej iż jest to jakiś oddział partyzancki, jaki tego nie wiem ale raczej nie kojarzył bym tego z GL czy też AL.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berety uzywaly wojska pancerne z zmotoryzowane w 1939 roku, a wczesniej uzywali beretów francuskich.

np

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/mot2.jpg

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/mot0.jpg

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/2dpp2.jpg

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/dziaonowy_dyon_ppanc_10bk.jpg

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/10_bk_zaolzie.jpg

Bylu to zarowno male berety, grzybki i duze nalesniki, noszone na bok.

Tak iz nie jest to zaden wyznacznik okresu ani tez miejsca.

Daj zblizenia pasow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żolnierz (kapral) po prawej. Na pewno nie jest ubrany w Feldbluse 1943 ani 1940 oba wymienione modele zapinane są na 6 guzików. Układ i ilość guzików oraz budowa kieszeni(charakterystyczny dziubek i fałdy na kieszeni) odpowiadają Feldbluse 1936 oraz 1940 lecz te jak wspomniałem posiadały 6 guzików

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mietek super zdjęcia, IIRP to nie mój konik więc nie wiedziałem o ich istnieniu. Berety z moich zdjęć pasują do Twoich,,naleśników,, Czyli wojska zmotoryzowane II RP?Furażerka to zapewne wz.1923 IIRP. Żołnierze którzy mają innet mundury to wg mnie przerobione niemieckie feldbluse 1936. Jest ich co najmniej trzech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edmundo dywagacje? Przedstawiłem Ci rzeczowo różnice pomiędzy Feldbluse 1936 a 1943 a mietek rozwiał wątpliwości co do beretów. Możliwe więc że jest to jakiś oddział partyzancki z początków wojny wg mnie jesień 1939 bądz 1940 roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, myślę iż rzeczowo rozmawiamy. A więc do rzeczy. Jeszcze raz powtarzam to o czym pisałem i tu zgadzam się z Tobą że jest to jakiś bliżej nie zidentyfikowany (i być możliwe nigdy nie będzie) oddział partyzancki. Co do wzorów mundurów to myślę iż także co nieco wyjaśniliśmy. Weź także pod uwagę że kurtek mundurowych (a tu już nie będę się upierał że jest to feldbluse 43 Wehrmachtu) podobnych w kroju używały także inne formacje III Rzeszy, być możliwie że są to właśnie przerobione bluzy innych formacji (a tych było naprawdę wiele). Berety pomińmy z przyczyn o których wspominałem, ale czy kojarzysz jakiś zorganizowany oddział partyzancki, oczywiście oprócz Hubala" działający jesienią 1939 bądź 1940.
A więc reasumując na dwóch omawianych fotografiach są na pewno żołnierze polscy, na pewno zdjęcie wykonano po kampanii wrześniowej, na pewno nie są to jeńcy, wątpliwe aby dipisi" po zakończeniu II WŚ, na pewno nie PSZ tudzież LWP" a na pewno mają mozaikę umundurowania polskiego i niemieckiego, tudzież jakąś kurtkę skórzaną która wykazuje pewne podobieństwo do kurtek broni pancernej wz. 1919 ale może być także powszechnie używaną kurtką cywilną. A wiec właśnie jakie z tegoż płyną wnioski ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równierz mi podoba sie Twój tok myślenia i wymiana wspólnych przemyśleń. Jak wspominałem już wcześniej nie jestem specjalistą w dziedzinie II RP i pierwszych latach wojny. Zaamieszkuję tzw. Ziemię Odzyskaną i to tereny i wydarzenia które miały na niej miejsce są mi bliższe.
Co do mundurów niemieckich to możliwe że masz racje, jednak że po dokłądnym przestudiowaniu zdjęć i porównaniu ich z literaturą mam 80% pewność że to feldbluse 1936 z wymienionym kołnierzem i w dwóch przypadkach z zmienionymi guzikami na (Polskie Wojskowe?)
Kurtka skórzana zostaje jeszcze w sferze poszukiwań
Wnioski na tą chwilę jak wspominałem wg mnie późna jesień 1939 lub 1940rok. Może to własnie oddział Hubala ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak uzbrojenia na fotografii nie jest jakimś wielkim odstępstwem od normy, aczkolwiek zgadzam się że na wielu fotach partyzanckich" uwiecznieni na nich żołnierze są z bronią. Jeńcy wojenni zazwyczaj nie ściągali dobrowolnie pasów głównych tudzież orzełków z nakryć głowy bez różnicy czy to rogatywki, furażerki czy też berety ponieważ te części umundurowania (pasy i całe oporządzenie) były rekwirowane (orzełki były też częstym trofeum żołnierzy niemieckich). Do jeńców nie za bardzo pasuje też bluza niemiecka (pozostawmy jakiegoż wzoru czy też formacji) przerobiona na wzór polski chociażby przez przeszycie guzików, tu prędzej pasowałyby części umundurowania żołnierzy-jeńców innych armii chociażby francuskiej czy tez angielskiej. Reasumując dla mnie dalej jest to jakiś nie zidentyfikowany oddział partyzancki nie za bardzo pasujący do okresu 1939-1940 a rochę później". To chyba tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie