„Pałace Tajemnic” w Zdziechowie [galeria zdjęć]

Udostępnij:

„Pałace Tajemnic – projekt dla miłośników historii i eksploracji” to nowe przedsięwzięcie zorganizowane przez Karola Soberskiego – dziennikarza, pisarza i prezesa Fundacji „Przywracamy Pamięć”.

Jego pierwsza odsłona odbyła się XIX-wiecznym pałacu w Zdziechowie koło Gniezna. Uczestnicy mogli się zapoznać się z historią miejscowości oraz kulisami powstania wielkopolskiego i dziejami rodu Wendorffów. Zwiedzano również m.in. gorzelnię w Mielnie, a także udano się w miejsce pamięci ofiar szpitala psychiatrycznego „Dziekanki”, którzy zostali zabici w ramach niemieckiej akcji T4.

W ciągu roku planowanych jest jeszcze kilka takich weekendowych zjazdów w różnych pałacach.

Oznacza to, że „Pałace tajemnic” stają się cyklicznym wydarzeniem. Na jego uczestników czekają spotkania z prelegentami, a także możliwość zwiedzania rezydencji. Projekt „Pałace Tajemnic” ma na celu między innymi poszerzenie wiedzy o danym obiekcie, a dzięki eksploracjom terenowym – w tym za pomocą detektorów – wzbogacenie w zabytki lokalnych muzeów czy izb pamięci, a także integrację środowisk poszukiwaczy.

Następne spotkanie w ramach projektu „Pałace Tajemnic” już w kwietniu w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo.

Jak komentują pierwszą edycję „Pałaców Tajemnic” sami uczestnicy? „Z niecierpliwością czekamy na drugą edycję. Było ekstra, grunt to świetna zabawa i odkrywanie historii z tak znakomitymi ludźmi” napisało Stowarzyszenie Bastion Eksploracja Poszukiwania. A Krzysztof Woźny, jeden z uczestników, napisał: „Weekend minął szybko, lecz intensywnie i miło w ramach pierwszego spotkania w ramach akcji „Pałace Tajemnic”.

Zdjęcia dla „Odkrywcy” wykonał Art Żołędziewski – człowiek, który równocześnie może być na dwóch różnych imprezach 😉 Dzięki!

Art Żołędziewski
 | strona

Redaktor miesięcznika „Odkrywca”

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php