Komunikat dla prenumeratorów!
Ponieważ zbliża się koniec roku i wielu z Państwa ma do tego czasu wykupioną prenumeratę informujemy, iż w związku ze zmianą cyklu wydawniczego każdy z Was ma automatycznie przedłużoną prenumeratę o dwa numery.
Ponieważ zbliża się koniec roku i wielu z Państwa ma do tego czasu wykupioną prenumeratę informujemy, iż w związku ze zmianą cyklu wydawniczego każdy z Was ma automatycznie przedłużoną prenumeratę o dwa numery.
Zdecydowaliśmy się na zmniejszenie częstotliwości ukazywania się „Odkrywcy” i z miesięcznika stajemy się dwumiesięcznikiem. W zamian dokładamy więcej stron. W pierwszym takim podwójnym numerze, który ukazał się na wrzesień/październik dodaliśmy 8 stron. Zapewne w kolejnych będziemy dokładali następne.
To niewielki depozyt liczący 13 sztuk srebrnych monet i siekańców odkrytych w okolicach Iławy.
Do Muzeum w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) trafił skarb składający się z kilkunastu denarów i tzw. siekańców z okresu wczesnego średniowiecza. Monety odkryli miłośnicy lokalnej historii z Iławskiej Grupy Poszukiwawczej.
„To był piękny dzień! Odnaleźliśmy szablę należącą do jednego z obrońców Półwyspu Helskiego – prawdopodobnie żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza (Batalion KOP »Hel«)” – relacjonowali na swojej stronie poszukiwacze z ekipy Tank Hunter.
„W obliczu zagrożenia dokumenty zostały ukryte w dwóch częściach: w sierpniu 1942, a potem na początku 1943 roku. Przetrwały w ukryciu w piwnicy szkoły mieszczącej się w getcie, wówczas przy ul. Nowolipki 68. Po wojnie, pozostała w Polsce społeczność żydowska – a szczególnie Centralny Komitet Żydów w Polsce ogromnym nakładem sił doprowadziła do znalezienia pierwszej części archiwum wśród ruin getta w 1946 roku. Druga część została odkryta przypadkowo podczas prac budowlanych w 1950 roku.”, powiedziała PAP Monika Krawczyk.
To prawdziwa pancerna perełka na samochodowych kołach. Egzemplarzy „w całości” i w miarę oryginalnych jest raptem kilka na świecie – w tym jeden w Białymstoku. Każde muzeum broni pancernej chciałoby mieć takiego FAI-a w swoich zasobach.
Jeszcze nigdy wcześniej w naszych niemal już 300 numerach nie opublikowaliśmy tylu artykułów o nurkowaniu i podwodnych artefaktach w jednym wydaniu. Mówi się nie od dzisiaj, że największe skarby – pod względem gabarytowym, ale i ilościowym – znajdują się w wodzie, przede wszystkim w toni morskiej.
Moim celem był drewniany kościółek z XVIII wieku. Z jego wcześniejszą budowlą łączy się legenda. W „dawnych czasach” córce młynarza Wiktorii ukazały się trzy dziecięce postaci uosabiające Trójcę Świętą, prosząc o wzniesienie w tym miejscu kościoła. Treść legendy przedstawiona jest na ośmiu obrazach malowanych na desce.
Prezentujemy 12 nowości wydawniczych wybranych przez księgarzy niezależnej i specjalistycznej Księgarni Odkrywcy. Strona główna księgarni to adres odk.pl
25 września 1939 roku przez cały dzień niemal 400 niemieckich bombowców zrzuciło na Warszawę blisko 630 ton bomb. W czasie całego wrześniowego oblężenia zniszczeniu uległy m.in. Zamek Królewski, Filharmonia Narodowa oraz część zabudowań Politechniki.
115 lat temu, 26 września 1908 roku, przeprowadzono akcję pod Bezdanami. W napadzie na rosyjski pociąg wzięli udział członkowie Organizacji Bojowej PPS. Uczestniczyło w niej czterech późniejszych premierów Polski, w tym Józef Piłsudski, który dowodził nią osobiście.