Rzadka renesansowa moneta Albrechta Hohenzollerna odnaleziona w Kamieniu Pomorskim

Udostępnij:

Fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Renesansowa srebrna moneta Albrechta Hohenzollerna została odnaleziona w trakcie prac porządkowych na cmentarzu wojennym w Kamieniu Pomorskim. To bardzo rzadkie znalezisko w północnej części Pomorza Zachodniego – ocenił w rozmowie z PAP archeolog Grzegorz Kurka.

Moneta to trojak (3 grosze) z mennicy w Królewcu. Na awersie monety w jego centralnej części jest popiersie Albrechta Hohenzollerna – ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (1511-1525), a następnie, po złożeniu hołdu lennego królowi Polski Zygmuntowi Staremu 10 kwietnia 1525 roku w Krakowie, władcy w Prusach Książęcych (do śmierci w 1568 roku).

Do tej pory w zbiorach Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej był tylko jeden tego rodzaju zabytek – powiedział PAP dyrektor placówki, archeolog Grzegorz Kurka.

„Jest to moneta bardzo rzadka w północnej części Pomorza Zachodniego. Została najprawdopodobniej zagubiona w XVI wieku. Mógł zgubić ją mieszkaniec Kamienia Pomorskiego lub osoba przyjezdna. Na fakt, że jest to zguba wskazuje miejsce jej znalezienia – przy drodze z Kamienia w kierunku Szczecina. W XVI wieku też była tu droga” – zrelacjonował Kurka.

Muzeum czeka teraz na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odnośnie miejsca, gdzie ma trafić moneta. „Mamy nadzieję, że trafi do naszych zbiorów” – dodał archeolog.

Moneta zostanie poddana konserwacji. Prawdopodobnie będzie można ją zobaczyć na wystawie już wiosną lub latem.

Albrecht Hohenzollern był siostrzeńcem króla Zygmunta Starego – jego matką była córka Kazimierza Jagiellończyka, Zofia Jagiellonka. W 1544 roku – tym samym, z którego pochodzi moneta – założył w Królewcu uniwersytet, na takich samych prawach jak Akademia Krakowska.

Ciekawostką jest, że był fundatorem stypendium dla polskiego poety Jana Kochanowskiego.

Pochowany został w Królewcu. Jego grobowiec został zniszczony w trakcie nalotów pod koniec II wojny światowej – zachowała się jedynie część pomnika grobowego z 1572 roku. (PAP)

Nauka w Polsce, Magdalena Barcz

PS Wybór niektórych zdjęć – redakcja „Odkrywcy”.

www.naukawpolsce.pap.pl

Nauka w Polsce  (https://naukawpolsce.pap.pl) to największy ogólnodostępny serwis informacyjny poświęcony polskiej nauce.
Głównym zadaniem jest upowszechnienie wiedzy o dokonaniach polskich naukowców i popularyzowanie ich osiągnięć, m.in. w obszarze innowacyjności. Misją serwisu jest także promocja osiągnięć polskich naukowców w kraju i na świecie i działanie na rzecz zwiększenia rozpoznawalności.
Celem serwisu jest również promocja osiągnięć, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju polskiej nauki.
Archiwum serwisu zawiera kilkadziesiąt tysięcy tekstów i materiałów multimedialnych. Dotyczą one m.in. nowatorskich i ciekawych badań, zawierają też wypowiedzi ekspertów oraz komentarze do wydarzeń związanych z finansowaniem i stanowieniem prawa dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego.
Serwis istnieje od 2004 r, jego koncepcja powstała w wyniku współpracy Ministerstwa Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz Polskiej Agencji Prasowej. Każdego dnia ukazuje się w nim kilkanaście tekstów.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php