Wojskowa szafa ubraniowa z 1938 roku „MISIAK PLESZEW” [znaleziona]

Udostępnij:

Robiąc porządki w piwnicy moich rodziców, natknąłem się na starą szafę. Najprawdopodobniej wcześniej była używana jako szafa ubraniowa w koszarach w Gubinie (niem. Guben)/Komorów (Mückenberg).

Jak twierdzi mój ojciec, wszedł w jej posiadanie w latach 70., kiedy przyjechał do Gubina jako młody oficer Wojska Polskiego. W tym czasie dokonywano wymiany sprzętu kwaterunkowego w kancelariach kadry wojskowej. Między innymi drewniane szafy na mundury zastępowano metalowymi. „Starocie” były po prostu niszczone. Ojciec postanowił swoją szafę zabrać do domu i wykorzystać do przechowywania sprzętu wędkarskiego. Taką rolę pełniła do dzisiaj…

Kiedy zwróciłem na nią uwagę, ojciec opowiedział mi jej historię. Na pierwszy rzut oka wyglądała na bardzo starą. Byłem zatem przekonany, że to szafa ubraniowa wykorzystywana dawniej przez żołnierzy Wehrmachtu, którzy stacjonowali w miejscowych koszarach do 1945 roku. Jednak po dokładnych oględzinach z tyłu szafy ujrzałem napis z datą… „MISIAK PLESZEW 1938”! Skąd ta szafka w niemieckich koszarach? Najpewniej po wojnie obronnej w 1939 roku została przywieziona wraz z innym sprzętem kwaterunkowym na wyposażenie powstających w naszym mieście koszar w Komorowie (Mückenberg).

Zacząłem szukać informacji na temat producenta firmy „Misiak Pleszew” i natknęłam się na stronę „IrenaKuczyńska.pl blog”. Z artykułu „HISTORIA MEBLI STYLOWYCH MISIAKA W PLESZEWIE”  dowiedziałem się, że firma „MISIAK” przed wojną przy ul. Wrocławskiej 20 w Pleszewie produkowała ławki, szafki, półki oraz wieszaki dla żołnierzy. Przede wszystkim produkowała dla 70 pułku piechoty w Pleszewie, ale też dla dowództw okręgów z Poznania, Torunia, Katowic, Krakowa, Brześcia n/Bugiem i innych jednostek.

Szafka ma 83 lata i jak dla mnie jest w bardzo dobrym stanie. Wymiary szafy: wysokość – 190 cm, szerokość – 47,5 cm, głębokość – 65 cm.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php