Odkrycia dokonali Artur Rybski i Sławomir Grabowski. Jak podkreślają członkowie grupy Weles — bardzo istotny jest kontekst tej informacji, a mianowicie legalność odkrycia. Mają oni bowiem pozwolenie na eksplorację tych terenów, uczestniczą w różnych szkoleniach i edukują się, aby jak najlepiej odkrywać skarby.
Ten znaleziony na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo został odkryty dość niespodziewanie. Początkowo teren, gdzie ostatecznie znaleziono monety, wydał się poszukiwaczom mało atrakcyjny.
“W trakcie przerwy w eksploracji Artur stwierdził, że znalazł niedaleko srebrną monetę. W związku z tym połączyliśmy siły i postanowiliśmy pokręcić się niedaleko w nadziei na coś więcej” – zrelacjonowali swoje poszukiwania pasjonaci historii.
Sygnałem, że dzień może być udany było pierwsze wskazanie jednego z urządzeń, które pozwoliło znaleźć jedną srebrną monetę. “38 monet zalegało w ziemi na głębokości ok. 10 cm, czyli prawie na wierzchu. Prawdopodobnie więc natrafiliśmy na tzw. +sakiewkę potopową+ ze srebrnymi monetami z XVI i XVII wieku” – przekazali poszukiwacze.
Pytani przez PAP, gdzie udało im się znaleźć monety, przyznają, że to teren przy Wiśle, a obok brak większych miejscowości.
“To teren bardzo obiecujący. Może być tam więcej takich skarbów. Na razie nie spotkaliśmy na tym terenie nikogo spoza naszej grupy (…)” – wskazał w rozmowie z PAP członek grupy Mikołaj Walerych.
Już teraz Weles planują kolejne poszukiwania. Na szwedzkich monetach, które znaleźli ostatnio i przekazali konserwatorowi zabytków, znajduje się najczęściej wizerunek Gustawa II Adolfa (król Szwecji w latach 1611–1632 – PAP), ale w “sakiewce” znajdowały się także monety z dynastii Wazów. Skarb pochodzi z okresu wojen szwedzkich. Nie jest jednak pierwszym odkryciem pasjonatów z Małej Nieszawki.
W październiku w Cierpicach k. Torunia znaleźli oni ponad 150 zdobionych fragmentów uprzęży końskiej z brązu. Znalezisko ma ponad 2,5 tysiąca lat. Dr hab. Jacek Gackowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ocenił, że są to pierwsze tego rodzaju “skarby” odkryte na terenie środkowo-wschodniej Europy.
PAP – Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski
Komentarz “Odkrywcy”
Przypominamy, że o wcześniejszym wielkim sukcesie grupy Weles, czyli znalezieniu około 150 elementów z końskiego rzędu scytyjskiego piszemy w numerze listopadowym “Odkrywcy” 2020. 26 listopada odbędzie się też webinar organizowany przez czasopisma “Archeologia Żywa”, “Odkrywca” oraz blog “Śladami Średniowiecza”. Szczegóły pod linkiem: KONTEKST: SUKCESY ODKRYWCÓW Z GRUPY WELES | Facebook
Tomasz Więcławski
Pracuje w Polskiej Agencji Prasowej, Nauka w Polsce