Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych zaprasza na dzień otwarty

Udostępnij:

9 września (sobota) Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie będzie otwarte dla zwiedzających. To nietypowa okazja, żeby zobaczyć obiekt, który zazwyczaj jest niedostępny dla osób postronnych.

– Po raz drugi w tym roku zapraszamy do zwiedzania KSOP. Chcemy Państwu pokazać, jak postępujemy z odpadami promieniotwórczymi, i że robimy to w bezpieczny sposób. Warto to podkreślić z dwóch powodów. Po pierwsze – w związku z planowaną w naszym kraju budową elektrowni jądrowych. Po drugie – właśnie trwają poszukiwania lokalizacji na nowe składowisko odpadów promieniotwórczych – wyjaśnia Aneta Korczyc, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP).

Dzień otwarty odbywa się ramach XII Pikniku Militarnego w Różanie. Miłośników fortyfikacji może zainteresować fakt, że składowisko znajduje się na terenie zabytkowego carskiego fortu nr 3.

Zgłoszenia do 6 września

Chętni do zwiedzania KSOP mogą zapisywać się do 6 września. Żeby wejść na teren składowiska wystarczy wysłać zgłoszenie na adres zwiedzanieKSOP@zuop.pl  Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko, numer i serię dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej. Należy również wskazać preferowaną godzinę wejścia. Do wyboru są: 9:30, 11:00, 13:00, 14:30 (grupa tematyczna „KSOP, czyli Fort nr 3 w kontekście historii militarnej”). Na teren składowiska mogą wejść dzieci powyżej 7. roku życia. W dniu zwiedzania trzeba mieć ze sobą dowód lub legitymację szkolną.

Warsztaty o promieniotwórczości

Forcie nr 1 w Różanie działać będą warsztaty edukacyjne zorganizowane przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Wyjaśnimy, skąd w Polsce biorą się odpady promieniotwórcze, skoro nie ma w naszym kraju żadnej elektrowni jądrowej. Każdy będzie mógł radiometrem sprawdzić i porównać poziom promieniowania emitowanego przez m.in. granit, potas czy sól. Chętni będą mogli na chwilę wcielić się w rolę pracowników ZUOP i przy pomocy doświadczeń dowiedzieć się, jak wygląda proces unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych.

O Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych

Przetwarzaniem i składowaniem odpadów promieniotwórczych produkowanych na terenie Polski zajmuje się Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Przedsiębiorstwo Państwowe. Podlega on Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

Odpady składowane na KSOP powstają w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych, w tym podczas pracy reaktora Maria, który działa w podwarszawskim Świerku.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php