Księgarnia Odkrywcy: nowości października 2023

Udostępnij:

Prezentujemy 12 nowości wydawniczych wybranych przez księgarzy niezależnej i specjalistycznej Księgarni Odkrywcy. Strona główna księgarni to adres odk.pl

Maciej Chodnicki „Amerykańskie ciężkie okręty artyleryjskie na tle konstrukcji innych państw. Tom 11. Druga Wojna Światowa. Konstrukcja i historia projektowania”, opr. miękka, str. 260, wyd. ACAD. Cena: 158,00 zł.

Jedenasty tom pracy opisującej historię projektowania oraz konstrukcję amerykańskich ciężkich okrętów artyleryjskich. Część dotyczy okresu jednostek modernizowanych i budowanych w okresie II wojny światowej. Podobnie jak w poprzedniej części wszelkie projekty zostały opisane w porównaniu z konstrukcjami innych krajów. Dobór odpowiedników nie był prosty ani oczywisty, gdyż z uwagi na trwającą wojnę, programy rozbudowy, czy modernizacji, większości flot zostały gwałtownie zahamowane. Jedynie w przypadku USA przystąpienie do działań wojennych, modernizacje przyśpieszyły. Wydaje się bardzo mało prawdopodobne by bez wojny taka „Nevada” czy „Pennsylvania” zostały poddane podobnej modernizacji – o starszych nie wspominając.


Lechosław Musiałkowski „Dwumiejscowe wersje samolotu MiG-15 w lotnictwie polskim”, opr. miękka, str. 184, wyd. Stratus. Cena: 97,00 zł.

Książka przedstawia bogatą historię dwumiejscowych wersji, samolotu MiG-15, które odegrały kluczową rolę w Polskich Siłach Powietrznych jako samolot szkoleniowy. Ta obszerna książka dostarcza szczegółowego wglądu w jego służbę, włączając w to wariant budowany przez Czechosłowację – CS-102. Szczegółowo opisano konwersje samolotu na modele SBLim-1 i SBLim-2 oraz wersje rozpoznania artyleryjskiego. Książka zawiera rzadkie i niepublikowane zdjęcia z okresu użytkowania samolotu.


Dorota Grochal, Dariusz Grochal „Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928”, opr. twarda, str. 240, Wydawnictwo EW-POL BIS. Cena: 74,00 zł.

Pasjonujący reportaż historyczny o pierwszej polskiej wyprawie samochodowej dookoła świata, harcerza Jerzego Jelińskiego. Po raz pierwszy poznajemy ze szczegółami tę epicką wędrówkę, która powtórzona nawet w dzisiejszych czasach byłaby olbrzymim przedsięwzięciem. Podróż przez Europę, Afrykę, Amerykę, Japonię znów Afrykę i Europę zajęła Jelińskiemu dwa lata i jest jednym z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski. Zachowana księga wyprawy zawiera wpisy głów państw, polityków, aktorów, dostojników, braci skautów i wielu innych osób, w tym: Piłsudskiego, Mościckiego, Masaryka, Mussoliniego, prezydenta USA. Książka zawiera kilkadziesiąt unikalnych ilustracji, dzięki udostępnionym przez rodzinę podróżnika materiałom, zdjęciom, wycinkom prasowym.


Sławomir Drążkiewicz „Wojskowy samochód osobowo-terenowy Honker”, opr. miękka, str. 248, wyd. Cinderella Books. Cena: 60,00 zł.

Pierwsza tak obszerna publikacja książkowa gromadząca dostępne w chwili obecnej informacje o wojskowym samochodzie osobowo-terenowym Honker i jego wersjach, o jego prototypach projektowanych w latach 80. i 90. XX wieku oraz w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku z myślą przede wszystkim o zastosowaniu w Wojsku Polskim. Przedstawiono rozwój koncepcji samochodu dla Wojska Polskiego, który w prostej linii wywodzi się z pojazdu Tarpan. Ten ostatni zaprojektowany był specjalnie do wykorzystania w rolnictwie, dlatego cechowała go dość duża zdolność jazdy po bezdrożach i pokonywania trudnego terenu. Cechy te były niezbędne w wojskowym samochodzie osobowo-terenowym.


Artur Wodzyński „Na pustynnym szlaku. Życie codzienne żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich”, opr. twarda, str. 320, wyd. Muzeum Wojsk Lądowych. Cena: 91,00 zł.

Jeden z najbardziej nietypowych szlaków bojowych w czasie II wojny światowej przeszła polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich, której żołnierze przemierzali całą Europę i Morze Śródziemne, aby zaciągnąć się w jej szeregi. Następnie przez dwa lata mierzyli się z upałem, pustynią, a wreszcie niemiecko-włoskim nieprzyjacielem podczas kampanii w Libii. Karpatczycy byli pierwszymi Polakami, którzy w czasie II wojny światowej przybyli do Afryki i wzięli udział w walkach na tym kontynencie. Publikacja jest poświęcona ich pełnemu egzotyki i przygód życiu codziennemu w latach 1940-1942.


Piotr Bojarski „Nadzieje i rozczarowania. Echa zamachu majowego na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej”, opr. miękka, str. 432, wyd. Instytut Północny. Cena: 85,00 zł.

Nie ulega wątpliwości, że zamach majowy to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii II Rzeczypospolitej. Rok 1926 – podobnie jak 1918 i 1935 – stanowi istotną cezurę czasową w krótkich dziejach międzywojennej Polski, dzieląc je na dwie części: okres rządów parlamentarnych i autorytarnych. Monografia przedstawia reakcje na przewrót majowy z perspektywy dawnych województw: wieleńskiego, nowogródzkiego i poleskiego. Dowodzi również nieprawdziwości twierdzeń o całkowitej bierności społeczeństwa i władz Kresów Północno-Wschodnich wobec burzliwych wypadków w 1926 roku.


Jarosław Molenda „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”, opr. miękka, str. 528, wyd. Prószyński i S-ka. Cena: 53,50 zł.

Ojciec najsłynniejszego muzealnika-detektywa, odkrywca Skiroławek, określany mianem naczelnego pornografa partii. Arogant, który osiągnął sukces, po czym zaszył się na mazurskiej wsi, by stamtąd toczyć wojny z krytykami w Warszawie, nazywanymi przez niego „zatabaczonymi nauczycielami gimnazjalnymi z dawnej Kongresówki”. Prywatnie pogromca kłusowników i piratów drogowych. ORMO-wiec z powołania, „ortodoksyjny komunista” z zamiłowania, współpracownik bezpieki z wyboru, apologeta generała Jaruzelskiego i stanu wojennego. Konformista z kompleksem odrzucenia, autor paszkwili, ukrywający się pod pseudonimem Ewa Połaniecka, i taśmowy producent bestsellerów jako Zbigniew Nienacki. Człowiek zakłamany, uwięziony w szponach namiętności do nastolatek, papierosów i alkoholu. Po prostu skandalista od Pana Samochodzika.


Michał Klimecki, Zbigniew Karpus „Niewypowiedziane wojny i konflikty Związku Radzieckiego i Rosji w latach 1945-2022”, opr. miękka, str. 240, wyd. Adam Marszałek. Cena: 45,50 zł.

Książka zawiera syntetyczną charakterystykę aktywności militarnej ZSRR i Rosji poza swoimi granicami od zakończenia II wojny światowej po 2022 rok. Autorzy starali się wykazać, że konsekwentnie broniła swoich interesów politycznych i terytorialnych określanych przez Kreml i jeśli głos jego dyplomatów zabrzmiał zbyt cicho i nieprzekonująco dla świata, to przychodził czas wojskowych. Nawet w czasach wielkiego kryzysu państwa, pod koniec lat osiemdziesiątych i w latach dziewięćdziesiątych XX wieku Sztab Generalny i generałowie dysponowali środkami, aby wpływać na wydarzenia poza granicami swojego państwa, między innymi w Gruzji i Tadżykistanie. Wojnę przeciwko Ukrainie potraktowali jako dwa powiązane, zależne od siebie konflikty militarne rozdzielone w lutym 2015 roku rozejmem (Mińsk 2).


Helmut Gunther „Oczy dywizji. Batalion Rozpoznawczy 17. Dywizji Grenadierów Pancernych SS Götz von Berlichingen”, opr. miękka, str. 250, wyd. Gdański Kantor Wydawniczy. Cena: 45,50 zł.

Oczy dywizji to kontynuacja książki pt. Gorące silniki, zimne stopy. Po wyleczeniu ran po odmrożeniach z grudnia 1941 roku Autor trafił do szkoły dla kandydatów na oficerów. Już w randze untersturmführera SS został przydzielony do Batalionu Rozpoznawczego 17. Dywizji Grenadierów Pancernych SS Götz von Berlichingen, która powstała w Normandii. Początkowo był dowódcą plutonu, a później kompanii. Opisuje chaotyczne walki z aliantami w rejonie Carentan-Coustances-St.Lö, następnie paniczny odwrót Niemców w kierunku Paryża i walki obronne w rejonie Metzu. Tam Günther został ponownie ranny. Do zdrowia dochodził w Dreźnie, gdzie w lutym 1945 roku był świadkiem apokaliptycznego nalotu alianckiego na miasto. Potem trafił do niewoli amerykańskiej. Opisując końcowe losy macierzystego oddziału, korzystał ze wspomnień towarzyszy broni.


Andrzej Ossibach-Budzyński „Pawiak. Więzienie polityczne 1880-1915. Kronika”, opr. twarda, str. 1104, wyd. Muzeum Niepodległości w Warszawie. Cena: 210,00 zł.

Książka dr. Andrzeja Ossibacha-Budzyńskiego, znakomitego badacza dziejów Pawiaka jako politycznego więzienia śledczego, przedstawia chronologicznie zapisy działań niepodległościowych, zarówno politycznych, jak i oświatowych, które spotykały się z represjami carskiego aparatu politycznego. Kalendarium wzbogacone zostało opisami ważniejszych wydarzeń patriotycznych z tamtego okresu, które miały miejsce w Warszawie. Dla pracowników naukowych i miłośników historii szczególnie cenne są indeksy nazwisk i miejscowości. W obszernym i profesjonalnym wstępie autor przybliża genezę oraz idee powstania tej publikacji.


Jakub Polit „Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949”, opr. twarda, str. 600, wyd. Arcana. Cena: 63,00 zł.

Jakub Polit, pisząc swą nową pracę, podjął się zadania pionierskiego na polskim rynku wydawniczym, a na dodatek niezwykle trudnego. Od obalenia monarchii do 1927 r. Państwo Środka tylko teoretycznie miało rząd centralny, który odpowiadał za politykę zagraniczną. W rzeczywistości Kuomintang, od tegoż 1927 r. dominująca siła polityczna Chin, już znacznie wcześniej dysponował swymi własnymi kadrami odpowiadającymi za relacje z zagranicą. Autor z dużą zręcznością wybrnął z tej pozornej gmatwaniny i przedstawił jasny i spójny wykład, dowodzący niespodziewanego kunsztu chińskiej dyplomacji, która, mimo różnic politycznych, potrafiła działać wspólnie dla zagwarantowania żywotnych interesów swego kraju.


Edward Ward „Samoloty pokładowe Aliantów 1939-1945. Myśliwce. Samoloty bombowo-torpedowe”, opr. miękka, str. 128, wyd. Alma-Press. Cena: 43,00 zł.

Książka jest kompleksowym przewodnikiem zawierającym opisy ważniejszych typów płatowców stacjonujących na lotniskowcach oraz wodnosamolotów, opracowanych w latach 1939-1945. W kolejnych rozdziałach zaprezentowano myśliwce, bombowce nurkujące, samoloty torpedowe, wodnosamoloty i łodzie latające, a także jedyny wprowadzony do działań wojennych typ alianckiego śmigłowca – Sikorsky HNS-1. Książka zawiera ponad 110 szczegółowych ilustracji, wiernie ukazujących oznakowania i wzory malowania maskującego.


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, napisz lub zadzwoń:

Strona główna Księgarni Odkrywcy: www.odk.pl

Księgarnia Odkrywcy, ul. Narutowicza 46, 90-135 Łódź
e-mail: biuro@odk.pl
tel. 042 6307141 (pon.-piąt. 10:00-18:00, sob. 10:00-15:00)

Jeśli chcesz zamówić książki inną drogą niż przez stronę internetową napisz lub zadzwoń:

Księgarnia Odkrywcy, ul. Narutowicza 46, 90-135 Łódź
e-mail: zamowienia@odk.pl
tel. 042 6311097 (pon.-piąt. 10:00-18:00, sob. 10:00-15:00)

Formularz do kontaktu znajduje się tutaj.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php