MUZEUM TAJEMNIC I EKSPLORACJI W KAMIENNEJ GÓRZE POKAZAŁO SIEDZIBĘ!

Udostępnij:

W siedzibie Muzeum. Od Lewej Krzysztof Wojtas (właściciel Sudety.pro), Aleksandra Raczyńska (menadżerka muzeum), Łukasz Orlicki („Odkrywca”/GEMO – odpowiedzialny za treści ekspozycji muzealnej). Fot. Andrzej Daczkowski

Muzeum ma prezentować najciekawsze i najsłynniejsze tajemnice historii, związane z terenem Polski oraz kulisy i szczegóły odkrywania tych tajemnic.

Wkrótce w Kamiennej Górze ruszy muzeum, które w zupełnie innym sposób niż pozostałe opowie nam o przeszłości. Nazwane zostało Muzeum Tajemnic i Eksploracji. Skupi się nie na wybranej dziedzinie (jak np. Muzeum Tkactwa) czy przedziale czasowym. Cechą wspólną prezentowanych tutaj przedmiotów i wydarzeń będzie to, że owiane są one TAJEMNICĄ. To często niejasne zdarzenia z przeszłości – prawdziwe bądź wykreowane – które wymagają sprawdzenia. Tę weryfikację dokonują różnymi metodami współcześni poszukiwacze i historycy czy też pasjonaci historii.

W tej kamienicy w Kamiennej Górze powstanie Muzeum Tajemnic i Eksploracji. Plakaty to zapowiadające już wiszą! Fot. Andrzej Daczkowski

Do sztandarowych przykładów takich spraw należy Złoty Pociąg, Szczelina Jeleniogórska czy Dziennik Wojenny, Gontowa, bazaltowy schron w Lubaniu, listy von Schrecka.  Każde z nich – przez to, że niezwykle popularne – zostało otoczone wieloma mistyfikacjami, pozorami, legendami, opowieściami charakterystycznymi dla kultury masowej, programami tv czy na youtubie. Tak bardzo ekscytowały wyobraźnię, że przez wiele lat nie zostały zapomniane w mrokach historii jak wiele innych z naszej przeszłości. I stały się – niezależnie czy prawdziwe czy fałszywe – elementem naszego świata historycznego.

Siedziba Sudeckiej Informacji Turystycznej przy ulicy Lubawskiej 4 w Kamiennej Górze. To z niej przejdziemy do Muzeum Tajemnic i Eksploracji. Fot. Andrzej Daczkowski

Wiele ekip podejmowało jak najbardziej realne działania, by się przedrzeć przez wielość informacji wtórnych czy wprost – wyssanych z palca, by dojść do prawdy. Zespoły eksploratorów wchodziły do różnego rodzaju obiektów podziemnych i penetrowały je, licząc, że właśnie tam znajdą rzeczywisty trop jednej z legend. W Górach Sowich nie raz widziano duże wiertnice – organizatorzy takich akcji wierzyli, że kilka metrów pod nimi znajduje się nieodkryty korytarz, a ten doprowadzi nas do wyjaśnienia jakiejś sprawy. O takich właśnie zdarzeniach z przeszłości powiązanych z konkretnym współczesnymi działaniami będzie to muzeum. Stąd nazwa: Muzeum Tajemnic i Eksploracji.

– Muzeum Tajemnic i Eksploracji w Kamiennej Górze ma prezentować najciekawsze i najsłynniejsze tajemnice historii, związane z terenem Polski oraz kulisy i szczegóły odkrywania tych tajemnic. Rozpoczynamy stałą wystawą pokazującą efekty prowadzonych od 20 lat badań, eksploracji i poszukiwań związanych głównie z Dolnym Śląskiem i II wojną światową – tak o muzeum powiedział Łukasz Orlicki, kierujący działem badawczym miesięcznika Odkrywca – GEMO.

Na pierwszym planie Łukasz Orlicki (szef działu badań czasopisma „Odkrywca” – odpowiedzialny za treści ekspozycji ) oraz w tle Krzysztof Wojtas (Sudety.pro). Fot. Andrzej Daczkowski

W tej chwili do pomieszczeń muzeum wchodzi się przez siedzibę Sudeckiej Informacji Turystycznej przy ulicy Lubawskiej 4 w Kamiennej Górze. Znajduje się tam wejście do sąsiadującej kamienicy, w której wydzierżawiono trzy pomieszczenia. Ściany pokryte są ładnie wyczyszczoną cegłą ceramiczną. Trzeba powiedzieć, że pomieszczenie ma swój właściwy klimat do tego typu muzeum. Po drugiej stronie ulicy znajduje się inna atrakcja turystyczna – podziemia „Arado”.

Tak dziś wygląda wejście do Muzeum Tajemnic i Historii, oczywiście to stan przejściowy. Fot. Andrzej Daczkowski.

Pierwszym – prezentowanym już na prasowym briefie – eksponatem muzeum była maszyna do pisania. To zaprojektowana w latach 20. XX wieku maszyna w firmie „Binke Werke AG”. Jedna z maszyn produkowanych do lat 50. XX wieku trafiła w ręce pisarza Aleksandra Wiącka, który na niej napisał powieść „Wilcy na granicy”. To w niej znajduje się źródło powstania legendy o „Szczelinie Jeleniogórskiej”, czyli podziemnej sztolni z niemieckimi samochodami ze skarbami. Wątek ten ujawnił Krzysztof „Czarny” Krzyżanowski w swej książce „Skarb generała”.

 

W jaki sposób pod względem ekspozycyjnym i narracyjnym ten i inne wątki skarbowe zostaną przedstawione w Muzeum Tajemnic i Eksploracji – jeszcze nie wiadomo. Jednak na początku maja muzeum ma zostać otwarte i wówczas osoby zafascynowane tego typu historiami będą miały pierwszą taką w Polsce instytucję, w której będą mogli poznać fakty, mity, bohaterów prawdziwych i wymyślonych tego typu wydarzeń, jak i również warsztat weryfikacji historii skarbowych: sprzęt eksploratorów, analizę krytyczną dokumentów i relacji świadków, a nade wszystko wielką przygodę odkrywania.

W końcu ktoś pokaże jakże często subtelnie i meandrycznie przebiegającą granicę między faktami a mitami.

Muzeum Tajemnic i Eksploracji to wspólny projekt Sudety.pro i czasopisma „Odkrywca”. Zapraszamy do muzeum na początku maja!

Galeria zdjęć z brefingu prasowego z 22.02.2024 roku w Kamiennej Górze w siedzibie Muzeum Tajemnic i Eksploracji

Przekonany jest, że bryłą świata poruszają pasjonaci. Oburza się, że w XXI wieku wniosek o pozwolenie na poszukiwania należy wydrukować, umieścić w kopercie, zanieść na pocztę, a potem czekać na listonosza, który przyniesie odpowiedź na wydrukowanej kartce, umieszczonej w kopercie. „Austro-Węgry, no Austro-Węgry” - komentuje tę sytuację.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php