„Noc szakala” – będą szukać zaginionej kolekcji [23-24.04.2022]

Udostępnij:

Gry przygodowe to gratka dla poszukiwaczy przygód i dobrej zabawy, a jedną z najpopularniejszych w Bytomiu jest gra „Noc Szakala”. Jej początki sięgają 2001 roku, kiedy organizatorzy wpadli na pomysł stworzenia gry na podstawie książki Fredericka Forsytha „Dzień Szakala”. Uczestnicy gry szukali już skarbu Templariuszy, Bursztynowej Komnaty, odkrywali zagadkę Szybu Południowego byłej KWK „Miechowice”, a w tym roku poszukiwacze przygód musieli odszukać zaginione dzieła sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Organizatorem Nocy Szakala jest Hufiec ZHP w Bytomiu. W grze biorą udział nie tylko harcerze, ale również uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Gra to nie tylko dobra zabawa i przygoda, ale również świetna forma spędzania wolnego czasu.

– Specyfiką tej gry jest wplecenie pomiędzy zadania sprawnościowe, logiczne oraz zręcznościowe fabuły. Forma ta zapewnia niepowtarzalność na rynku tego rodzaju imprez, jednocześnie pozwala na wciągnięcie uczestnika w wir przygody, uczestnik utożsamia się z bohaterem i wątkiem gry – mówi phm. Marek Kol z ZHP w Bytomiu, jeden z organizatorów gry. – Noc Szakala to przezwyciężenie swoich słabości i strachu. To 24 godziny bez snu i do pokonania ponad 40 km na nogach – dodaje Marek Kol. – Uczestnicy gry musieli zmierzyć się z trudnym terenem, zagadkami i własnymi słabościami

Terenem gry były przede wszystkim lasy na terenie Bytomia i rezerwatu „Segiet”, a także malownicze zakątki Miechowic w okolicach stawu „Brandka” i zrewitalizowanego pałacu Tiele-Wincklerów oraz Skalnego Labiryntu i Kamieniołomu Tarnogórskiego w Suchej Górze. Warto dodać, że organizatorzy swoją bazę mieli na terenie ProFort Centrum w Bytomiu-Miechowicach, które wspierało organizatorów gry przygodowej.

Ostatnia edycja (2021) gry była jednak inna niż wszystkie dotąd. Trwająca pandemia związana z Covid-19 wymusiła na organizatorach wprowadzenie szeregu innowacji i restrykcji w celu dostosowania jej przebiegu do obowiązujących obostrzeń. Mimo to udział w zabawie wzięło 17 patroli z Wrocławia, Jastrzębia Zdroju, Jarocina, Poznania, Radzionkowa, Śremu, Katowic, Tarnowskich Gór, Chorzowa, Lublina, Książa Wielkopolskiego oraz Bytomia. Uczestnicy gry przygodowej rozpoczęli zmagania w sobotę, 24 kwietnia w kilku lokalizacjach na terenie rezerwatu „Segiet” w Suchej Górze oraz w Miechowicach, a rywalizacja trwała zarówno w dzień, jak również w nocy i zakończyła się późnym porankiem w niedzielę, 25 kwietnia.

W sumie patrole miały do pokonania aż 54 km, a na najbardziej wytrwałych – drużyny z Wrocławia /I miejsce/, Bytomia /II miejsce/ oraz Jastrzębia Zdroju i Lublina /III miejsce/, czekała główna nagroda – tajemniczy manuskrypt z opisem zaginionych dzieł sztuki z bytomskiego muzeum.

Warto dodać, że organizatorzy wydarzenia – ZHP Hufiec w Bytomiu już zapraszają na kolejną edycję gry przygodowej. Tym razem w ramach Nocy Szakala poszukiwana będzie zaginiona kolekcja. Zapisy wystartowały już w grudniu 2021 roku.

Wszelkie informacje warto śledzić na profilu FB „Nocy Szakala” https://www.facebook.com/nocszakala

Galeria zdjęć z poprzednich edycji

Marek Kol

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php