Nowy trop w sprawie grobu „Hubala”?

Udostępnij:

Blisko cztery godziny trwało sobotnie (25 listopada) spotkanie z Dariuszem Szymanowskim, autorem książki „Gdzie spoczywa Hubal?”. Podczas spotkania autor i zarazem prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939” po praz pierwszy publicznie przedstawił najnowszą hipotezę dotyczącą miejsca pochówku mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Opocznie, Stowarzyszenie „Wizna 1939” oraz Pawła Telusa. Ze względu na duże zainteresowanie i ograniczenia epidemiologiczne, odbyło się w Miejskim Domu Kultury. Historia mjr. „Hubala” jest ciągle bardzo popularna, zwłaszcza w regionie opoczyńskim, stąd na sali znaleźli się także licznie reprezentowani przedstawiciele lokalnego samorządu. Warto wspomnieć, że nie zabrakło także gości spoza naszego regionu pasjonujących się poruszaną tematyką, obecna była m.in. Ewa Pawlus, twórczyni internetowego portalu „Tropem Hubala”.

Poszukiwania wciąż trwają

Spotkanie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej Dariusz Szymanowski oraz Marcin Sochoń (wiceprezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”) zaprezentowali działalność Stowarzyszenia i dotychczasowe osiągnięcia. Dariusz Szymanowski skupił się przede wszystkim na przedstawieniu i relacji z dotychczasowych poszukiwań grobu mjr. „Hubala” w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego i Inowłodza, które stanowią główną treść książki „Gdzie spoczywa Hubal?”. Członkowie Stowarzyszenia drobiazgowo przeanalizowali wszystkie dotychczasowe tropy, prowadzili także badania sondażowe w miejscowości Jakubów oraz na cmentarzu w Inowłodzu. Zwłaszcza te ostatnie budziły wiele emocji ze względu na odnalezienie szczątków kostnych i oddanie ich do badań genetycznych. Dariusz Szymanowski w Opocznie potwierdził ostatecznie, że wyniki przeprowadzonych testów dały wynik negatywny. Poszukiwania trwają więc nadal.

Najnowsze ustalenia

Najbardziej pasjonująca okazała się jednak druga część spotkania, podczas której Dariusz Szymanowski przedstawił najnowsze ustalenia dotyczące pochówku „Hubala”, które nie zostały zawarte w książce. To właśnie wtedy prezes „Wizny” przedstawił publicznie po raz pierwszy hipotezę, że szczątki mjr. Henryka Dobrzańskiego spoczywają najprawdopodobniej w kościele św. Idziego w Inowłodzu. Ma to być czwarte z kolei miejsce ukrycia zwłok. Na poparcie tej teorii Szymanowski przedstawił wiele interesujących materiałów. Najwięcej chyba emocji wzbudziła informacja, że na tym etapie poszukiwań nie może ujawnić wszystkich posiadanych informacji na ten temat. Przedstawione materiały wywołały ciekawą dyskusję wśród obecnych i wymianę własnych spostrzeżeń. Dariusz Szymanowski podkreślił, że kolejnym etapem poszukiwań powinny być badania inwazyjne polegające na fizycznym otwarciu znajdującej się w kościele św. Idziego w Inowłodzu krypty, by ostatecznie zweryfikować tę hipotezę. To wymaga jednak uzyskania niezbędnych zezwoleń, co jest niezwykle czasochłonne. Zaapelował także o włączenie się w ten proces instytucji państwowych (Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych) i większą przychylność służb konserwatorskich.

Galeria zdjęć ze spotkania

Wiktor Pietrzyk
Muzeum Regionalne w Opocznie

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php