Udostępnij:

Drodzy czytelnicy „Odkrywcy”,

W styczniu 2024 roku minęło dokładnie 20 lat od chwili, gdy zacząłem swoją przygodę z „Odkrywcą” – jako redaktor, autor artykułów, sekretarz redakcji, a następnie kierownik działu badawczego, znanego jako Gemo – Grupa Eksploracyjna Magazynu Odkrywca. Przez te lata, odkrywaliśmy razem z Wami niezliczone zagadki historii. Począwszy od krypty wielkich mistrzów krzyżackich, zagadki „Riese” i szczeliny jeleniogórskiej, a skończywszy na sekretach studni zamku Grodziec.

Dziś obejmując stanowisko dyrektora wydawniczego Instytutu Badań Historycznych i Krajoznawczych – wydawcy magazynu „Odkrywca”, czekają mnie nowe wyzwania. „Odkrywca” jest wszędzie tam, gdzie tropiono ślady bitew, gdzie wydobywa się samoloty i pancerne pojazdy, i tam gdzie będą odkopywane nieznane, podziemne korytarze. Jednym słowem – wszędzie, gdzie kryją się tajemnice historii. I to właśnie odkrywanie tajemnic nadal pozostaje naszym celem. Zaczynamy jednak nowy rozdział. Na początek, na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych pojawią się podcasty i filmy. Będziecie mogli wesprzeć nas na Patronite. Jednocześnie przygotowujemy dla Was podróż w świat najbardziej emocjonujących tematów, z jakimi zetknęliśmy się przez ostatnie 20 lat. Pamiętajcie, nabywając „Odkrywcę”, stajecie się częścią naszej misji. I to właśnie z Wami odkrywamy tajemnice historii.

Słowo wstępne redaktora naczelnego Andrzeja Daczkowskiego

Co w numerze: maskowanie, ukrywanie i tajne eksploracje…

…a także oszukiwanie i mitologizowanie, czyli wszystko, co dalekie jest od prawdy i ucieka od stanu faktycznego – to dominuje w listopadowo-grudniowym „Odkrywcy”. Polecam artykuły o maskowaniu dzieł fortecznych II RP, o niepozornych ślizgaczach zlewających się z falami mórz, które ratowały brytyjskich szpiegów – prawdziwych królów permanentnego kamuflażu. Prezentujemy również umundurowanie radzieckiego zwiadowcy w stroju maskującym. Wchodzimy również do MRU z dwoma intrygującymi tematami. Pierwszy jest o barwnym twórcy legendy, opowiadającej o transporcie z Królewca, a drugi o tajemnicach eksploracji koszar Grupy Warownej „Ludendorff” sprzed roku 2024(!), czyli misji znanej niewielkiej grupie ludzi, którzy swój sekret dotarcia do koszar zachowali tylko dla siebie przez kilka lat. Tak to właśnie w tym numerze „Odkrywcy” balansujemy między prawdą a pozorem.

Aby Was tym balansowaniem nie zamęczyć, w numerze znajdziecie też artykuły dla kolekcjonerów (losy bagnetów polskich po 1939 roku – bardzo dobry materiał!), śledztwo w sprawie pewnej laleczki (doprowadziło nas do brutalnych ustaleń). Razem z GEMO ponownie nurkujemy w Zatoce Gdańskiej i wydobywamy naktuz, podstawę kompasu.

Miłej lektury!

Na koniec przypominam, że jesteśmy dla Was już nie tylko w wydaniu drukowanym, ale i e-wydaniu i social mediach (FB, Instagram, Twitter, Tik-Tok). Wszelkie prenumeraty w naszym sklepie ibhik.pl


Odkrywca 11-12/2024 – spis treści

Wydanie drukowane w sprzedaży: od 6 listopada 2024 roku.
E-wydanie dostępne w sprzedaży: od 8 listopada 2024 roku.

  • WYWIAD
    • Dźwięk detektora i wspomnienia ludzi prowadzą do odkryć. Wywiad z Arturem Troncikiem /
      ANNA MAJER
  • ODKRYCIA I POSZUKIWANIA
    • Wraki Zatoki Gdańskiej. Naktuz z wraku „parowca” – podwodna eksploracja  / ŁUKASZ ORLICKI
    • Skarby Górzycy. Archeologiczne odkrycia na jubileusz 900-lecia Diecezji Lubuskiej / MAGDA HABER, KRZYSZTOF SOCHA
    • IV Ogólnopolski Zlot „Tropem Wojsk Szwedzkich”. Tradycja i nowe odkrycia / MAGDA HABER
    • Frozen Charlotte. Tajemnicza laleczka z mroczną historią / ANNA MAJER
    • Tajemnice GW „Ludendorff”. Od eksploracji tajnych do medialnych / ANDRZEJ DACZKOWSKI
    • Henryk Nitz z Inowrocławia. Kim był piewca legendy o skrzyniach z Kaliningradu w podziemiach MRU? / TOMASZ RZECZYCKI
  • SZTUKA MASKOWANIA
    • Sztuka maskowania  dzieł fortyfikacji II RP / ŁUKASZ DRZENSLA, JERZY SADOWSKI
    • Ucieczka króla kamuflażu, czyli ostatnia akcja ślizgaczy / JANUSZ LIZUT
  • KOLEKCJONERSTWO
    • W obcych rękach, czyli losy polskich bagnetów po 1939 roku / RADOSŁAW SZALACHA
  • MUNDURY
    • Plakat – sylwetka zwiadowcy  Armii Czerwonej
  • KSIĘGARNIA ODKRYWCY
    • Nowości listopada i grudnia 2024

Odkrywca 11-12/2024 – wybrane artykuły

PRENUMERUJ i KORZYSTAJ / MAGDA HABER

Jeśli jeszcze nie prenumerujesz „Odkrywcy: – zrób to teraz! Gwarantujemy:
– stałą cenę przez cały okres prenumeraty
– szybką dostawę pod wskazany adres – możesz komuś zrobić miły prezent
– dla tych, którzy wykupią roczną prenumeratę na rok 2025, mamy GRATIS W POSTACI 12 DOWOLNYCH NUMERÓW ARCHIWALNYCH, które ukazały się do końca 2022 roku.

Więcej…

Dźwięk detektora i wspomnienia ludzi prowadzą do odkryć / ANNA MAJER

Artur Troncik, znany jako „Saper”, w rozmowie z „Odkrywcą” podkreśla, że w pracy poszukiwacza liczy się nie tylko wsłuchiwanie się w dźwięki detektora, ale także we wspomnieniach ludzi. O pasji, która przerodziła się w styl życia, przeczytacie w rozmowie opublikowanej w bieżącym numerze 11-12/2024 „Odkrywcy”.

Wraki Zatoki Gdańskiej – Naktuz z wraku „parowca” / ŁUKASZ ORLICKI

W odległości prawie 1,5 mili morskiej od helskiego cypla znajduje się wrak niezidentyfikowanego statku, wokół którego przez lata narosło sporo legend i niejasności. Latem 2024 roku na jego pokładzie zlokalizowano podłużny, ciężki przedmiot. Po konsultacji z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku zapadła decyzja o jego wydobyciu…

Tajemnice GW „Ludendorff” – Od eksploracji tajnych do medialnych / ANDRZEJ DACZKOWSKI

Jak to było z odkrywaniem mitycznych koszar Grupy Warownej Ludendorff? Nie na wszystkie pytania znaleźliśmy odpowiedź, ale poznaliśmy bardzo wiele interesujących szczegółów, o których piszemy jako pierwsi.

W tym numerze są z nami m.in.:


Jak zawsze nasz numer można znaleźć w każdym salonie Empik, Inmedio, Garmond, Relay, Ruch. Numery można również zdobyć w postaci e-wydania w serwisie e-Kiosk.pl.

Redaktor naczelny czasopisma "Odkrywca"

Redaktor miesięcznika „Odkrywca”

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php