Odkrywca 8 (247) sierpień 2019

Udostępnij:

W Odkrywcy 8/2019 mamy tematy związane nie tylko ze złotą i srebrną biżuterią, odnalezioną przez poszukiwaczy, armatami wyciągniętymi z piasków polskich plaż czy machinami oblężniczymi, które będą prezentowane w sierpniu w Chwarszczanach.

Słowo wstępne redaktora naczelnego

Skarby od 400 do 1945 roku. Poszukiwacze ponownie nie zawiedli!

Złota i srebrna biżuteria, legendarne armaty, ciąg dalszy poszukiwań Enigmy w Kostrzynie nad Odrą, a także zeszłoroczna prezentacja machin oblężniczych w Chwarszczanach – tego typu tematy związane z sukcesami poszukiwawczy oraz ich talentem organizatorskim od razu przyciągają naszą uwagę. Mam jednak nadzieję, że nie sprawi to, że ominą Państwo aż trzech artykułów przygotowanych na rocznicę agresji Układu Warszawskiego na ówczesną Czechosłowację w sierpniu 1968 roku.

O samych działaniach wojskowych jest niewiele. Tym razem nasz autor, Tomasz Rzeczycki, skupił się na mało znanych wydarzeniach, związanych z cywilami, ruchem kolejowym czy Wojskami Ochrony Pogranicza – i udowadnia, że na naszych południowych kresach iskrzyło długo przed i po 1968 roku. Czego tam nie ma! Humorystycznych i gorszących incydentów, prób zastraszania, chuligańskich pobić, bezpardonowego rzucania ogryzkami, walki na slogany, które pojawiały się na wagonach towarowych, a nawet były pisane na śniegu. Także kolarski Wyścig Pokoju w 1969 roku musiał się zmierzyć z taką bronią, jaką były rozsypane pineski na przejściu granicznym w Jakuszycach. Zestaw artykułów Tomasza Rzeczyckiego polecam, bo mało kto potrafi z taką swadą odsłonić historię od kulis. Mamy dla was zatem skarby w postaci wydobytych artefaktów i opowieści wartych tyle samo, a może i więcej, niż złoto. Miłej lektury!

Z poważaniem
Andrzej Daczkowski
redaktor naczelny

Odkrywca 8/2019 – spis treści 

  • WYDARZENIA
    • Machiny oblężnicze w Chwarszczanach / ŁUKASZ GOSIK
  • POSZUKIWANIA I ODKRYCIA
    • Trwa poszukiwanie Enigmy w piwnicach Kostrzyna. Część 2 / PRZEMEK BUDZICH
    • 8,8 cm FlaK 36. Legenda wśród armat wydobyta / PRZEMEK BUDZICH
    • Nieznana historia zamku Grodno. Wykopaliska 2019 / ŁUKASZ ORLICKI
    • Zapinki i paciory z V wieku / JAN ORLIŃSKI
    • Projekt Finckenstein 1807 / SEBASTIAN ZIELIŃSKI
  • POLSKA – CZECHY: HISTORIE Z POGRANICZA
    • Nielegalna twórczość wagonowa / TOMASZ RZECZYCKI
    • Ani kromki chleba, ani szklanki wody / TOMASZ RZECZYCKI
    • Jak Czechosłowacy wopistów straszyli / TOMASZ RZECZYCKI
  • KULISY HISTORII
    • Jak na Chełmcu zagłuszano Radio Wolna Europa / ROMUALD OWCZAREK
  • KOLEKCJONERSTWO
    • Na tropie frontowych przesądów / TOMASZ BIENEK
  • FORTYFIKACJE
    • Schron bojowy według pułkownika Dziakiewicza / PIOTR LEONOWICZ
  • KSIĘGARNIA „ODKRYWCY”

Odkrywca 8/2019 – zapowiedzi

Machiny oblężnicze w Chwarszczanach
Łukasz Gosik

Zbliża się XIII festyn historyczny w Chwarszczanach. 24 sierpnia spotkaniu Słowian i Templariuszy po raz drugi towarzyszyć będzie Festiwal Średniowiecznych Machin Oblężniczych. Na zeszłorocznej, pierwszej w Polsce edycji, którą teraz przypominamy, nie mogło zabraknąć redakcji „Odkrywcy”.

8,8 cm FlaK 36. Legenda wśród armat wydobyta
Przemek Budzich

Jedna z tych najbardziej znanych armat drugiej wojny światowej trafiła – prawdopodobnie w 1945 roku – na Półwysep Helski. Działania wojenne trwały tu od pierwszego do niemal ostatniego dnia drugiej wojny światowej. W efekcie w ziemi i w wodzie morskiej znajduje się tutaj wiele destruktów techniki militarnej. Tutejsi mieszkańcy pamiętają wystające z piasku jeszcze 30 lat temu takie pozostałości niemieckie, jak parowozy służące jako zapory, armaty przeciwlotnicze i wraki małych jednostek pływających.

Nieznana historia Zamku Grodno. Wykopaliska 2019
Łukasz Orlicki

Od kilku lat miesięcznik „Odkrywca” kontynuuje interdyscyplinarne badania zamku Grodno. Obecne prace archeologiczne są finansowane przez Gminę Walim – Centrum Kultury i Turystki – właściciela Zamku i prowadzone pod kierunkiem dr. Pawła Konczewskiego siłami studentów Uniwersytetu Przyrodniczego, Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” i kwartalnika „Archeologia Żywa”. W czerwcu 2019 roku zakończyliśmy kolejny etap wykopalisk. Co udało się odnaleźć i na jakie pytania odpowiedzieć?

Jak Czechosłowacy wopistów straszyli
Tomasz Rzeczycki

O pewnym incydencie ze stycznia 1981 roku. Miejsce akcji – polski Okrzeszyn i czeski Chvalec. Dziewiątego stycznia 1981 roku późnym wieczorem do siedziby Batalionu Górskiego Wojsk Ochrony Pogranicza w Szklarskiej Porębie przyjechał zdyszany podporucznik Andrzej Drohomirecki, pełniący obowiązki dowódcy strażnicy WOP w Chełmsku Śląskim. To, o czym zameldował przełożonym, mogło postawić w stan gotowości siły zbrojne PRL. Strona czechosłowacka kilka godzin wcześniej sondowała jego ewentualną reakcję na wypadek, gdyby czechosłowackie czołgi wkroczyły nazajutrz rano na teren Polski przez Okrzeszyn.


Jak zawsze nasz numer można znaleźć w każdym salonie Empik, Inmedio, Relay, Ruch, zamówić w naszym sklepie internetowym lub w postaci cyfrowej w serwisie e-Kiosk.pl

Przekonany jest, że bryłą świata poruszają pasjonaci. Oburza się, że w XXI wieku wniosek o pozwolenie na poszukiwania należy wydrukować, umieścić w kopercie, zanieść na pocztę, a potem czekać na listonosza, który przyniesie odpowiedź na wydrukowanej kartce, umieszczonej w kopercie. „Austro-Węgry, no Austro-Węgry” - komentuje tę sytuację.

Redaktor "Odkrywcy" | 71 329 71 85 | redakcja@odk.pl

Z wykształcenia historyk. Kontakty z Czytelnikami uważa za najciekawszy z redakcyjnych obowiązków. Czeka na Wasze zgłoszenia, odkrycia i historie skarbowe.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php