Muzeum Historyczne w Ełku (Warmińsko-mazurskie) zdigitalizuje i udostępni skarb ponad sześciuset monet z XVII wieku – podał w środę ełcki magistrat. Skarb odkryli w 2020 roku członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjne “Jaćwież”.
Projekt polegający na digitalizacji i udostępnieniu zbioru XVII-wiecznych monet odnalezionych w 2020 roku na terenie Ełku otrzymał 106 tys. zł dofinansowania z ministerstwa. Zakłada on, że jeszcze w tym roku na stronie cyfrowezbiory.muzeum.elk.pl będzie można obejrzeć galerię ze zdjęciami w wysokiej rozdzielczości 671 monet pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego w Ełku.
Ponadto wizerunki 50 najważniejszych monet z tzw. skarbu ełckiego zostaną udostępnione na portalu kronika.gov.pl oraz zgłoszone do Federacji Bibliotek Cyfrowych.
Dyrektor ełckiego muzeum dr Rafał Żytyniec przekazał PAP, że planowane jest także opracowanie i wydanie monografii skarbu, a pod koniec roku monety mają zostać zaprezentowane na wystawie.
Jak przypomniał, w zeszłym roku – również dzięki dotacji z ministerstwa kultury – monety zostały oczyszczone i zakonserwowane, ponadto 200 wybranych egzemplarzy zostało poddanych analizie składu pierwiastkowego.
Skarb składający się z około 680 monet z XVII wieku jest uważany za największe znalezisko archeologiczne w historii Ełku. Odkryli go w 2020 r. członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjne “Jaćwież”. Monety znaleźli oni w hałdach ziemi wydobytej podczas przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Wśród nich są numizmaty polskie, pruskie, szwedzkie, cesarskie, duńskie i niderlandzkie – orty, trojaki, szóstaki i szelągi.(PAP Marcin Boguszewski)
Tak o odkryciu pisał dla „Odkrywcy” pisał Mariusz Jarząbek, prezes stowarzyszenia:
„Tamtej niedzieli na umówioną porę, jak zwykle godzinę 8:00, w wyznaczonym miejscu stawiło się kilkunastu członków Jaćwieży uzbrojonych w wykrywacze metali i szpadle. Najpierw omówiliśmy plan działania, potem przeprowadziliśmy odprawę, i hasłem: „darz dół i do przodu…” mogliśmy rozpocząć poszukiwania. Zaczęło się całkiem niepozornie. Mimo że wszędobylska folia aluminiowa znacznie utrudniała nam pracę, gdzieniegdzie znajdowaliśmy pojedyncze fenigi. Czas płynął, jednak efekty wydawały się nam marne. O 11:00 pojawił się plan, by porzucić działkę i kontynuować dalsze prace już na ełckim Podgrodziu. I wtedy rozległ się okrzyk radości – to Adrian znalazł szwedzką monetę, 1 öre z 1607 roku. Kamień spadł nam z serca, wybór miejsca okazał się słuszny, teraz należało przeszukać hałdy ziemi dokładniej. Nie minęło 10 minut, gdy kolejny okrzyk szczęścia dał się słyszeć kilkanaście metrów dalej – Krzysztof odkrył pierwszą monetę depozytu. Na początku myślał, że jest krzyżacka, ale po gruntownym oczyszczeniu z ziemi moneta okazała się półtorakiem Zygmunta III Wazy. Za chwilę „wyszedł” szeląg ryski Livonia, Krystyna Waza, zwany „Krystynką”, a później wysypały się kolejne, i kolejne… Członkowie Jaćwieży nie kryli emocji, cieszyli się jak dzieci do ostatniej znalezionej monety, które rozrzucone były na przestrzeni 10–15 metrów kwadratowych, niektóre tuż pod powierzchnią, inne głębie”.
Cały artykuł został opublikowany w numerze 7/2020 „Odkrywcy”, jest wciąż dostępny w naszym sklepie www.ibhik.pl, a dokładniej pod tym linkiem:
Odkrywca 7/2020 | Sklep IBHiK | Mierzeja Helska
www.naukawpolsce.pap.pl
Nauka w Polsce (https://naukawpolsce.pap.pl) to największy ogólnodostępny serwis informacyjny poświęcony polskiej nauce.
Głównym zadaniem jest upowszechnienie wiedzy o dokonaniach polskich naukowców i popularyzowanie ich osiągnięć, m.in. w obszarze innowacyjności. Misją serwisu jest także promocja osiągnięć polskich naukowców w kraju i na świecie i działanie na rzecz zwiększenia rozpoznawalności.
Celem serwisu jest również promocja osiągnięć, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju polskiej nauki.
Archiwum serwisu zawiera kilkadziesiąt tysięcy tekstów i materiałów multimedialnych. Dotyczą one m.in. nowatorskich i ciekawych badań, zawierają też wypowiedzi ekspertów oraz komentarze do wydarzeń związanych z finansowaniem i stanowieniem prawa dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego.
Serwis istnieje od 2004 r, jego koncepcja powstała w wyniku współpracy Ministerstwa Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz Polskiej Agencji Prasowej. Każdego dnia ukazuje się w nim kilkanaście tekstów.