Stowarzyszenie WENDRUSZ odkryło ozdoby z okresu wpływów rzymskich

Udostępnij:

Jak Bartłomiej Łaszczuk oraz Tomasz Trypuć dokonali niezwykłych znalezisk zabytków archeologicznych w postaci czterech zapinek (fibul), sprzączek, zawieszki rurkowatej, brązowego paciorka, pierścionka i fragmentów kolejnych zapinek.

Tym razem przyczynkiem do wyjścia w teren stał się wygrany przez strażaka Piotra Wójcika voucher WOŚP na całodzienne poszukiwania z Wendruszem. Po uzyskaniu odpowiednich zgód od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i właścicieli terenów wyznaczyliśmy termin i wyruszyliśmy w grupie na poszukiwania…

Ten dzień nas zaskoczył. Zamiast oczekiwanych zdobyczy w postaci drugowojennych guzików i łusek członkowie naszego Stowarzyszenia WENDRUSZ – Bartłomiej Łaszczuk oraz Tomasz Trypuć dokonali wspaniałych i niezwykłych znalezisk zabytków archeologicznych w postaci czterech zapinek (fibul), sprzączek, zawieszki rurkowatej, brązowego paciorka, pierścionka i fragmentów kolejnych zapinek. To unikalne znaleziska! Świadczące być może o istnieniu w tym miejscu cmentarzyska lub osady kultury bogaczewskiej albo sudowskiej z początków naszej ery.

Gdy tylko zorientowaliśmy się, co odkrywamy, wstrzymaliśmy poszukiwania w tym rejonie. Nasza drużyna WENDRUSZa jest przeszkolona w prawidłowym postępowaniu, mamy wśród nas studentów archeologii i badaczy historii. Dzięki temu skarby pradziejów odzyskują życie i dają nowe spojrzenie na historię Mazur. Nie wyrywamy ich z kontekstu otoczenia. To bardzo ważne. Każde takie znalezisko jest fotografowane z naniesieniem współrzędnych GPS i lokalizowane na cyfrowej mapie, by precyzyjnie oznaczyć miejsce. Ma to służyć dalszym badaniom archeologicznym stanowiska w przyszłości.

Poszukiwania i jeden z członków węgorzewskiego Stowarzyszenia WENDRUSZ Paweł Bronkiewicz

Odkrycie niezwłocznie zgłosiliśmy do właściwego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie Delegatury w Ełku, gdzie podlegamy oraz do właściciela terenu, Lasów Państwowych, którzy zareagowali natychmiast i po weekendzie spotkaliśmy się wszyscy w miejscu zdarzenia, by przekazać zabytki i udzielić na ich temat niezbędnych informacji.

Nasze unikalne znaleziska zostały wstępnie zidentyfikowane. Jest wśród nich zapinka trójgrzebykowa typu mazurskiego – lokalnej wariacji charakterystycznej dla Bałtów. Wszystkie pochodzą z początków naszej ery, czyli końca II i początku III w. tzw. młodszego okresu wpływów rzymskich. Stanowią one niezwykłe materialne świadectwo starożytnych dziejów dzisiejszej ziemi węgorzewskiej.

Zapinka (fibula) z podwiniętą nóżką II / III wiek n.e. 


Bardzo dziękujemy Paniom archeolog i konserwator z Ełckiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – Joannie Sobolewskiej, Magdalenie Kozickiej i Magdalenie Wojcickiej za tak szybki kontakt i profesjonalizm oraz Nadleśnictwu Borki – zastępcy nadleśniczego Przemysławowi Sarżyńskiemu, leśniczemu Michałowi Bąkowi oraz Dominice Moroz za świetną współpracę i zainteresowanie, a także archeolog Iwonie Lewoc z Terra Desolata za wszelkie konsultacje!
Nasze Stowarzyszenie dąży do ochrony takich stanowisk i dziedzictwa archeologicznego naszego regionu, by odtwarzać i badać historię każdego rodzaju, a jest ona fascynująca.

Galeria zdjęć

Anna Dymkowska-Kowalska

Autorka jest pasjonatką historii i prehistorii regionu Mazur, a szczególnie rejonu Wielkich Jezior Mazurskich. Wraz z grupą przyjaciół ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej WENDRUSZ odkrywa, bada te tereny oraz współtworzy niezwykłą Izbę Historyczną w budynku dawnego dworca kolejowego ukazującą dzieje Węgorzewa i okolic - militaria, etnografię, sporty, sztukę, unikalne przedmioty codziennego użytku. Wspólnie wybierają się na poszukiwania, odtwarzają legendy mazur, historie wojenne i nie tylko. Latem zajmuje się zawodowo sportami wodnymi  motorowodnymi i żeglarstwem, zimą lodowymi, tworząc Szkołę Sportów Wodnych i Ekstremalnych QRS MAZURY. Prowadzi strony internetowe i publikacje w kronikach na www.wendrusz.pl i www.kursmazury.com oraz ich społecznościowych odpowiednikach Fb i Instagram. Ma doświadczenia redaktora w kilku magazynach. Jest twórcą wszelkich dziedzin sztuki, z pasją fotografuje i nagrywa materiały publikowane na kanałach YouTube. Z wykształcenia jest architektem i urbanistą z uprawnieniami budowlanymi, studiuje także archeologię.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

css.php